חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

שיטה חדשנית לטיפול בתאים סרטניים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

חוקרי הטכניון פיתחו שיטה חדשנית לטיפול בתאים סרטניים באמצעות הנדסה גנטית של נוגדנים.

המולקולות מחקות את פעילות תאי מערכת החיסון האמורים להשמיד את התאים הסרטניים.

חוקרי הטכניון הצליחו לפתח שיטה חדשנית לזיהוי של תאים סרטניים ותאים שנדבקו על ידי וירוסים והתבייתות עליהם, באמצעות הנדסה גנטית של מולקולות נוגדנים, אשר מחקות את פעילות תאי מערכת החיסון האמורים להשמיד את התאים הפגועים אך לא מצליחים בכך. הפיתוח עורר עניין רב בעולם המדעי ופורסם בעיתונים מדעיים מובילים ובכנסים מדעיים בחו”ל.

ד”ר יורם רייטר מהפקולטה לביולוגיה בטכניון, אמר כי בתום שנתיים של עבודה, הצליח צוות המעבדה לאימונולוגיה מולקולרית והנדסת נוגדנים לפתח את השיטה אשר מאפשרת בידוד יעיל ומהיר של מולקולות חדשניות אלו מספריות מאוד גדולות של נוגדנים, המכילות עשרות ואף מאות מיליוני נוגדנים שונים. “מתוך ספריות אלה פיתחנו מערכת המאפשרת לנו “לדוג” את המולקולות המתאימות שיכירו את התא הפגוע”, הסביר. “המולקולה המבודדת מיוצרת אחר כך בחיידקים בשיטות של הנדסה גנטית ומסוגלת להתביית על התא הסרטני או על התא המודבק בוירוס. למולקולה יוצמדו תרופה או רעלן, אשר יהרגו את התא הפגוע”.

ד”ר רייטר הסביר כי מערכת החיסון מורכבת משתי “זרועות” – תאים ומולקולות נוגדנים מסיסות. לכל תא בגוף יש “תעודת זהות”, שעל פיה המערכת החיסונית יודעת אם התא נורמלי או פגוע, ורק אז היא תוקפת אותו. תאי מערכת החיסון המכונים תאי T, מתערבים כאשר המערכת מזהה תא חולה. במקרה של סרטן, אין תאי T רבים שיכולים להתמודד עימו והבודדים הקיימים – מתקשים להתמודד עם התא הסרטני שקצב התרבותו מהיר. כאן נכנסה לפעולה המעבדה אשר ד”ר רייטר עומד בראשה. “הרעיון בבסיס העבודה הוא – שימוש במולקולה מסיסה וקטנה של נוגדן, אשר תכיר את “תעודת הזהות” של התא הפגוע, כפי שתאי T מכירים אותו”, סיכם ד”ר רייטר. “מולקולת הנוגדן המסיסה יכולה להתביית ביתר קלות מאשר תאי T על התא הפגוע ולהשמידו באמצעות התרופה או הרעלן שנצמיד אליה, ממש כמו פצצה מונחית”. למולקולות כגון אלה שפותחו למגוון סוגי סרטן ומחלות ויראליות שימושים רבים הן למחקר בסיסי והן לתעשיה הביוטכנולוגית. באמצעות מולקולות כאלה ניתן לפתח דור חדש של תרופות אנטי סרטניות ואנטי ויראליות שפעילותם ממוקדת ויעילה בעיקר למחלות שכיום אין נגדן תרופות יעילות.
המחקר בוצע על ידי תלמידי המחקר ד”ר גלית דנקברג, סיריל כהן וד”ר אביטל לב.

דובר הטכניון – עמוס לבב

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים