חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

שיאצו – הטיפול ההוליסטי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

שיאצו – הטיפול ההוליסטי

חלק א`

שיאצו זהו טיפול הוליסטי – מאוד נעים ומרגיע, אך גם בעל כוח טיפולי חזק לפתרון בעיות רבות ולאיזון הגוף והנפש.

שיאצו זו בעצם אומנות טיפול במגע, המתבססת על הרפואה הסינית (יסודה של שיטה זו ביפן, התחילה כ- ANMA שיטת טיפול סינית עתיקה ששולבו בה טכניקות מערביות כגון- עיסוי, כירופרקטיקה ואוסטאופטיה).
לפי הרפואה הסינית בגוף זורמים 12 מרידיאנים (מרידיאן= מסלול זרימת אנרגיה/ צ`י), כל מרידיאן הוא תחת השפעת איבר מסוים ואחראי על תפקודים שונים באדם. המטפל מאבחן אלו מרידיאנים נמצאים בחוסר איזון (ישנם מרידיאנים שנמצאים בעודף, הצטברות אנרגיה, וישנם כאלו הנמצאים בחסר- הסבר בהמשך).

האבחנה נעשית באמצעות תשאול מעמיק שדרכו לומדים רבות על סימפטומים שונים המאפיינים את המטופל על מנת לראות את התמונה השלמה. ובאמצעות כלים נוספים עליהם ארחיב בהמשך.

פעמים רבות מטופל מגיע עם בעיה מסוימת ובמהלך התשאול מגלים סימפטומים רבים נוספים הקשורים בעצם לאותו חוסר האיזון באיבר הספציפי והמטופל כלל לא ראה קשר בין התופעות. כאשר נצליח לאזן את המרידיאן ישתפרו גם הסימפטומים הנוספים. אם אותו אדם היה מגיע לרופא מערבי הוא לא היה רואה קשר בין התופעות והיה מטפל אך ורק בסימפטום שבגללו הגיע לראשונה המטופל ולא במקור הבעיה, ובמקרה הטוב היה מפנה אותו לרופאים נוספים שכל אחד מהם יטפל בבעיה שתחת תחום התמחותו. (לא שאני חס וחלילה יוצאת נגד הרפואה המערבית, יש מקרים רבים בהם היא הכרחית)
הרפואה הסינית היא רפואה הוליסטית הרואה את האדם כשלם ולא מטפלת בסימפטומים בודדים.

לצורך הבהרת העניין אני אדגים מקרה- אם למשל מגיע מטופל המתלונן על בעיות במערכת העיכול לרופא מערבי, ברוב המקרים הוא יקבל תרופה להקלת מחושיו שיתכן כי באמת תקל עליו מיידית, אך לא תפתור את מקור הבעיה (ולעיתים אף תחמיר את הבעיה בהמשך). אותו מטופל מגיע למטפל הוליסטי לאחר תשאול מעמיק מסתבר שבנוסף הוא סובל גם ממתח נפשי, עצבנות וכאבי ראש, מתח באזור הכתפיים והצוואר, צריבה בעיניים וחלומות מוזרים בלילה. אותו מטופל לא ראה כל קשר בין יתר הסימפטומים, כרגע הגיע לרופא בגלל הבעיה שהכי בוערת לו, אך מסתבר שכל יתר הסימפטומים קשורים לאותו חוסר איזון. הרופא הסיני הגיע לאבחנה – חסימת אנרגיית (צ`י) הכבד- היכולה לנבוע בעיקר ממתח רב, רגשות מודחקים וגם מתזונה שומנית, עודף אלכוהול ועישון.

הכבד תפקידו לדאוג לזרימה תקינה של אנרגיה בכל הגוף, כאשר תפקודו נפגע הוא עלול לפגוע באיברים רבים נוספים. הטיפול הפעם יהיה במקור הבעיה, הרגעת המתח הרב שהצטבר, הרגעת מרידיאן הכבד ושיפור תפקודו וחיזוק מרידיאנים נוספים שהכבד פגע בהם, בדרך זו כאשר יצליח להגיע לאיזון תיפטר לא רק הבעיה עצמה אלא גם יתר הסימפטומים.

עבור רוב הרופאים המערביים ייתכן שהפרעות אלו לא ייחשבו כלל כבעיה (ובצדק אולי, הם מתמקדים בבעיות “רציניות יותר” שיש להם פתרונות עבורם), במקרה הטוב אם הרופא המערבי יחקור לעומק ויגלה את יתר הסימפטומים, אין לו כלים לטפל בכולם וייאלץ להפנות את המטופל למספר רופאים נוספים, לרופא עיניים, אורתופד ואולי גם לפסיכולוג…
וזוהי הסיבה שישנם הרבה אנשים המועברים מרופא לרופא ותמיד מקבלים את אותה התשובה “אדוני, אין לך שום בעיה, אתה בריא כמו שור”. אבל עובדה היא שאתה לא בריא, אתה לא מרגיש טוב, נקודה. ואתה יודע יותר טוב מכולם איך אתה אמור להרגיש.

אולי עצם הבעיה היא בתפיסת הבריאות, כיום זה לא מספיק לא להיות חולה כדי להיחשב בריא… ההגדרה שונתה ל- Well Being (הרגשת רווחה, הרגשה טובה) מכל הבחינות- פיסית, חברתית, מנטלית וכו`. ואגב זוהי ההגדרה של הרפואה המערבית, אך לצערי ההתייחסות היא עדיין לא כזו, אולי פשוט בגלל חוסר כלים. לדעתי האישית אי אפשר לוותר לא על רפואה מערבית ולא על רפואה משלימה, רק בדרך של רפואה משולבת ניתן לטפל באופן אופטימלי (אני מחכה ליום שבו בכל מחלקה בבתי החולים יעבדו רופאים קונבנציונליים ומטפלים אלטרנטיביים זה לצד זה בהרמוניה, ולא באגף נפרד בבית החולים וכנ”ל בקופות החולים, וזה יגיע… זה קיים כבר במספר מקומות בעולם).

מעבר לערכו הטיפולי של השיאצו, הוא גם טיפול מאוד נעים, מרגיע ומשחרר מתחים, זה לא בריא לאגור מתחים לאורך זמן ללא שחרור- הדבר יכול להביא בסופו של דבר לחולשה ולשחיקה של כל האיברים והמרידיאנים בגוף. ובכלל- כולנו יודעים שהגוף לא מתפקד בצורה אופטימלית כשהוא מצוי במתח וזה יכול לבוא לידי ביטוי בהמון דרכים: מתח שרירים, עייפות, כאבי ראש, בעיות עיכול, מצבי רוח והתפרצויות, חוסר ריכוז, בעיות נשימה, כל הגוף מושפע מכך.

השיאצו היא דרך חיים של בריאות, ומעל הכול היא רפואה מונעת. כאשר הגוף והנפש נמצאים באיזון ( הכול יחסי, כן?) קל להם הרבה יותר להתמודד עם כל גורם מחלה או בעיה שתתעורר והריפוי יהיה גם מהיר יותר. מכיוון שכל התהליכים בגוף יהיו יעילים הרבה יותר האדם נעשה רגוע יותר, מרוכז, בעל תחושת אנרגיה, רעננות וחיוניות.

האמת היא שזה קשה מאוד להסביר מה זה שיאצו במילים, מגע אחד שווה יותר מאלף מילים… זה קצת כמו לנסות לתאר אהבה בכתב… צריך פשוט להתנסות כדי להרגיש את זה…

בהמשך דרכי אבחנה נוספות בהם משתמש המטפל, הסברים לגבי מצבי עודף וחסר בגוף, מהו בעצם שיאצו, כיצד מתבצע הטיפול ומה תרומתו לגוף ולנפש.

בינתיים שיהיה לכולנו שבוע נעים ורגוע, מיכל

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים