חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

שחזור חווית האהבה – היפנוזה בטיפול זוגי. חלק ב`

אהבתם? שתפו עם חבריכם

שחזור חווית האהבה – היפנוזה בטיפול זוגי

חלק ב` – לחץ כאן לקריאת חלק א`

מקרה 1
זוג בשנות השלושים המאוחרות. הוא מנהל מחלקה במפעל, היא בתחום החינוך.
הזוג פנה לטיפול בעקבות רומן מחוץ לנישואין שנתגלה לאחרונה אצל הבעל.

האשה באה ממשפחה יוצאי שואה מתארת את אביה כקר מרוחק ואטום שלא מביע הבנה וקירבה.
הבעל בא ממשפחה מרובת ילדים עם מסר “שבחיים צריך להסתדר לבד”.
בחדר הטיפול, הזוג נכנס לויכוחים ומריבות שהיה קשה לעצור אותם.
מריבות אלו התנהלו גם בבית. נעשו ניסיונות רבים להוציא את הזוג מדפוס המריבות הבלתי פוסקות ולהגיע אתם לתהליך טיפולי. היה ניסיון לעבודה על קומוניקציה, העלאת הדפוס הבסיסי בין בני הזוג. מעבר למפגשים עם הילדים כדי לחזק את בני הזוג כהורים, הארכת משך הפגישות ועוד…, כל אלה לא הביאו לשינוי, לכן הוחלט לנסות את ריטואל הכרכרה העתיקה.

הפעלת ריטואל הכרכרה העתיקה:
בני הזוג נתבקשו למצוא חוויה אינטימית משותפת, לאחר מאמץ רב מצאו חוויה לפני הנישואין שבה שניהם שוכבים יחד על שפת הים עם תחושה של קירבה.
במצב של טרנס הם שחזרו את חווית הקרבה והאינטימיות תוך כדי שהם מחזיקים ידיים. קבלו סוגסטיות בכיוון של חיזוק הקרבה והאינטימיות.
בפגישה הבאה ספרו איך בדרכם הביתה בחורשה חשוכה שבדרך כלל הם הולכים בה אחד אחרי השני (אחרי אחד הריבים) הפעם קרה משהו שונה. האישה הלכה קדימה והבעל מאחוריה, פתאום הבעל התקרב אליה נתן לה יד והלך איתה יד ביד (לראשונה מזה שנים). הגיעו הביתה, האווירה השתפרה קיימו יחסי מין. זה עשה פריצה בטיפול ואפשר היה להתחיל לעבוד על הזוגיות.

מקרה 2
פניה דחופה של הבעל מתלונן על תופעות של קנאה אובססיבית אצל האישה. מתקשרת אליו מספר פעמים ביום לעבודה לבדוק עם מי דיבר. מספרת לו חלומות שבהם הוא בוגד בה עם חברות שלה. סיטואציות אלה מתפתחות לריב שבסופו האישה מתנצלת שהיא יודעת שהוא לא בוגד בה. ואז נוצר שקט עד להתפרצות הבאה.
כיוון שנפגשנו לפני חופשת הקיץ הצעתי שנעשה שני מפגשים והמשך לאחר החופשה.
הפגישה הראשונה הוקדשה לאינטייק.

לאשה היה בעבר דפוס של קנאה באחות הבוגרת, עם שמיעת הפרטים עלו במוחי מספר השערות. הוא צעיר ממנה בחמש שנים וזאת הדרך שלה להחזיק בו או שזאת הדרך שלהם להגיע לקרבה. אחרי ארוע של קנאה יש התפוצצות שאחריו יש התקרבות. כיוון שהייתי לפני חופשה הצעתי להם להתנסות בחוויה מיוחדת של קרבה באמצעות היפנוזה בהפעלת ריטואל הכרכרה העתיקה די מהר הם חזרו לחוויה אינטימית משותפת, שבה שניהם כצעירים לפני הנישואין מדריכים בפנימייה. הוא מנגן בגיטרה והיא קוראת לו שירי אהבה. במצב של טרנס הם שיחזרו את חווית הקרבה תוך כדי שהם מחזיקים ידיים. הם חוו בעצמה את התחושות והרגשות. חווית האהבה והאינטימיות קבלה חיזוק שוב ושוב בעזרת סוגסטיות. הפגישה הסתיימה וקבענו להיפגש אחרי חודש אחרי חזרתי מחופשה.
בפגישה הבאה דווח על רגיעה, לא היו תופעות של קנאה חזרנו שוב על הריטואל עם חיזוק נוסף לחוויה החיובית שעברו במהלך החודש האחרון. מעקב של חודשיים ושנה לאחר מכן הראו שהשינוי נמשך.

דיון
במאמר זה מוצג ריטואל שמתייחס לחוויה חיובית בסיסית, לחוויה של קירבה ואינטימיות אצל בני הזוג. אצל הזוגות הנמצאים במצב של תקיעות, יש הצטברות רבה של כעסים, תסכולים, צפיות שנכזבו, מה שמגדיל את החלק השלילי שביניהם ומקטין את החלק החיובי. הריטואל המוצג כאן מאפשר לתת זריקה ועידוד לחלק החיובי ובניה של זיכרון חיובי משותף שאותו הם חווים יחד בעצמה רבה.
חשיבות ההתייחסות לחלק החיובי בטיפול מדבר על העתקה של חוויה מוצלחת וישומה במקום אחר. De Shazar (1982) מדגים את החלק החיובי בחוויה ומשתמש בה כמנוף לשינוי.
שימוש בריטואל הכרכרה העתיקה במקרים של זוגות תקועים זוהי חוויה עם עצמה רבה שהאלמנט ההיפנוטי מוסיף לה יותר כח.
נראה שטכניקה זו יכולה להיות יעילה עם זוגות במצב תקיעות, היא מרחיבה את או כדברי Calof : Expanding the “working context” מאפשרים להכניס את הזוג לתוך context חיובי שלא היה מוכר עד עכשיו ולא היה בריטואל של הזוג.
זוהי טכניקה שיכולה להרחיב ולפתוח ערוצים חיובים חדשים וליצור פריצה בטיפול של מקרים תקועים. טכניקה זו אינה מתאימה לזוג שנמצא במצב של דילמה דחופה שיש להתמודד איתה כמו גירושין, פיטורין, מוות פתאומי.

בברכה, דר` ציון בן אלי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים