חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

שחזור חווית האהבה – היפנוזה בטיפול זוגי. חלק א`

אהבתם? שתפו עם חבריכם

שחזור חווית האהבה – היפנוזה בטיפול זוגי

חלק א`

שימוש בהיפנוזה בטיפול במצבי תקיעות אצל זוגות. מוצגת טכניקה של ריטואל הכרכרה העתיקה, שבה הזוג במצב של טרנס חוזר לחוויה מאוד אינטימית ומשותפת לשני בני הזוג. משחזרים את החוויה לפרטי פרטים וחווים החוויה מאפשר להכניס את הזוג ל- (context), לחיותה מחדש. נמצא שטכניקה זו מאפשרת ליצור פריצה בטיפול של מקרים תקועים ולפעמים להוות את הטיפול כולו. מוצגים שני מקרים שמדגימים שימוש בטכניקה זו. במקרה אחד הטכניקה מהווה חלק מתהליך הטיפול, במקרה השני הטכניקה מהווה את כל הטיפול.

רקע תאורטי

תקיעות ואין מוצא נפוצים בתהליך הטיפולי בכלל ועם זוגות בפרט. זוגות נוטים להיתקע בדפוסים בעייתיים שיכולים לחזור שוב ושוב מבלי יכולת למצוא מוצא מהסבך, מבלי יכולת לראות את האור בקצה המנהרה. מטפלים שונים מנסים להבין את חווית התקיעות Impasse ולהתמודד איתה. מנקודות מבט של המטפל שמהווה חלק מהתקיעות ומנוקדת מבט של הזוג. גישות שונות בטיפול זוגי מנסות להתמודד בצורות שונות במצבי תקיעות. המטפל האסטרטגי בדפוסי התנהגות השליליים שחוזרים על עצמם ותוקעים את הזוג. המטפל ינסה לחזור עם בני הזוג למשפחת המוצא ולעבוד על הדפוסים שעוברים מדור לדור. הנדריקס (1989) מדבר על הפצע שכל אחד מביא איתו ממשפחת המוצא ומנסה לרפאו בעזרת בן הזוג.

מצבי תקיעות אצל זוגות מעמידים את המטפל בפני דילמה לא קלה של התמודדות ומחייבים את המטפל לחפש דרכים יצירתיות להתמודד עם מצבי impasse אלה.
אחת מהדרכים להתמודד עם תקיעות היא שימוש ב”ריטואל”, שיכול להוות התערבות מרכזית בטיפול, ניתן לראות אצל קבוצת מילנו Milano group (1980) Palazzoli שהשתמשו בריטואל של “העלמות ההורים מהבית” בטיפול במשפחות במצבי תקיעות ההורים התבקשו להשאיר פתק לילדים שהם יוצאים מהבית “ולהעלם” למספר שעות, למספר ימים, כאשר הסיבות והפרטים בקשר להעלמות הם סוד של ההורים. ריטואל זה הווה חלק משמעותי מהטיפול ולפעמים היווה את הטיפול כולו.

שימוש בהיפנוזה בטיפול זוגי
דרך אחרת להתמודד עם מצבי תקיעות אצל זוגות היא באמצעות היפנוזה. מעט נכתב על השימוש בטכניקות היפנוטיות במצבי תקיעות אצל זוג בפרט, נראה שטכניקות היפנוטיות עשויות להיות יעילות בהתמודדות עם מצבי תקיעות בטיפול זוגי.

יתרונות השימוש בהיפנוזה בטיפול זוגי

היפנוזה יכולה להיות דרך אלגנטית וישירה להתמודד עם מצבי תקיעות בזוג.
1. היפנוזה מאפשרת ריכוז מקסימאלי בתהליך הטיפולי לכן התוכן שעוסקים בו הופך לאינטנסיבי וחשוב.
2. היפנוזה מאפשרת יותר סוגסטיביות, מוכנות לשמוע, קבלת שינויי דפוסי – חשיבה והתנהגות
3. היפנוזה מאפשרת רגיעה פיזית ונפשית שיוצרת האטה של האינטראקציה, במצב זה קשה לחזור לדפוסים הזוגיים הבעייתיים.
4. היפנוזה מאפשרת יותר סינכרוניזציה – יותר תאום בין בני הזוג שפועלים יחד כמו תזמורת מותאמת.
5. היפנוזה מאפשרת יותר אינטימיות וקירבה מעצם החוויה ההיפנוטית המשותפת. יותר חיבור לחלק הפנימי האישי.

6. כל בן זוג יהיה יותר מודע לדפוס שלו לחלק שלו ולכן יהיה פחות עסוק בהאשמות במה בן הזוג עשה או לא עשה נגדו.
7. מימד הזמן נעשה גמיש ואלסטי ניתן להחיות חוויות חיוביות מהעבר ולהשתמש בהם לחיזוק האינטראקציה החיובית בהווה, לראות פתרונות משותפים בעתיד
8. נוצרת מציאות זוגית חדשה בזמן שהזוג בטרנס, הטרנס עצמו הופך לתהליך טיפולי.
9. הגברת הסוגסטיביות מאפשרת לשים דגש על אינטראקציות זוגיות חיוביות ולהפחית רגשות שליליים של כעס, תסכול וקנאה.
10. יורדת ההתנגדות ולכן קל יותר לזוג לוותר על מצבי תקיעות נוכחיים ולחזור למצבים חיוביים מהעבר.

ריטואל הכרכרה העתיקה
1. כהכנה למצב ההיפנוטי הזוג מקבל סוגסטיות היפנוטיות קלות כגון: כניסה להרפיה, הרמת יד (arm levitation ) נותן סוגסטיה של מה שהולכים לעשות:
“עוד מעט נחזור לחוויה אינטימית שבה הרגשתם את הקרבה הגדולה ביותר שהיתה לכם….”
2. במצב ערנות בני הזוג מתבקשים לבחור יחד חוויה זוגית אינטימית וחיובית ששניהם מסכימים שזאת החוויה האינטימית שבה הם הרגישו את הקרבה הגדולה ביותר ואת האהבה הגדולה ביותר.
3. בני הזוג מתבקשים לתאר את החוויה בפרטי פרטים: מקום הארוע, תאור מדויק של המתרחש, איך באה לידי ביטוי הקרבה, מה היו הרגשות שעלו ואילו תחושות פיזיות היו.
4. הזוג נכנס לטרנס ההיפנוטי, הם יושבים או שוכבים אחד ליד השני ונותנים ידיים.

5. בני הזוג מתבקשים לחזור לחוויה בנסיעה בכרכרה עתיקה (או בוחרים כלי תחבורה אחר) “תעלו לכרכרה או לכלי רכב אחר שבחרתם, תרגישו את המגע של המושב. תרגישו את המגע והקרבה אחד לשני, כשאתם מוכנים לתחילת הנסיעה תתנו אות ביד שמחזיקה ביד של בן הזוג. כשתגיעו לגשר ותרגישו שאתם מוכנים לעבור אותו ולהיכנס לחוויה האינטימית ולחוויה של הקרבה תעשו שוב סימן ביד.
אתם עוברים את הגשר ומרגישים את מגע הגלגלים על הגשר והנה אתם נכנסים לחוויה…. תכנסו לחוויה תראו איפה אתם, תחוו את הדברים בעצמה…”
6. ברגע שחוזרים לתחושה של אינטימיות כל אחד מסמן לשני ביד (מה שמגביר את התחושה אצל כל אחד).
7. הסוגסטיה ניתנת לפרטיה על פי התיאור שהתקבל קודם. יש דגש והגברה של תחושת האינטימיות והקרבה, שמקבלת הגברה על-ידי הקרבה הזוגית.

המשך שבוע הבא…

דר` ציון בן אלי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים