חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

שאלות ותשובות על רפואה טבעית וסרטן. פרק א

אהבתם? שתפו עם חבריכם

שאלות ותשובות על רפואה טבעית וסרטן

פרק א` – כתבה ראשונה בסדרה

• מידי פעם שומעים בציבור על טיפול “משלים” “אלטרנטיבי” האם הם טיפולים טובים?
תשובה:
הטיפול הרפואי הניתן בביה”ח ובמרפאות קופ”ח הינו טיפול ניתוחי, כימי, קרינתי, הורמונלי וביולוגי. טיפולים אלו ניתנים לאחר אישור של התרופות ע”י ה- FDA הרשות האמריקאית לתרופות ומזון ומשרד הבריאות, ורובם הוכחו מדעית.

הטיפולים הטבעיים על סוגיהם השונים ניתנים ע”י רופאים מרפאים, תזונאים, פסיכולוגים ובנוסף מטפלים שונים שאינם מוכשרים לטפל במחלה זו ומבטיחים טיפולים “שונים ומשונים”.

הטיפול הטבעי בסרטן הוכח בחלקו מדעית ומבוסס על ידע שנצבר במשך שנים וחלקו הוכר ואושר ע”י ועדת הבריאות של הקונגרס האמריקאי.
• האם הטיפול המשלים מטפל רק במחלקה?
הטיפול הקונבנציונלי מטפל במחלה, הטיפול המשלים מתייחס למחלה, לחולה ולמשפחתו בהיבטים של טיפול בגוף ובנפש וטיפול באדם התומך בחולה.
• איזה טיפולים מוכרים ומוכחים ברפואה “הטבעית” “משלימה”?
הטיפולים הינם שיטות שנותנות כלים נוספים להתמודד עם המחלה ובריפויה ומשפרות את איכות החיים של החולה.ברצוננו לחלק את שיטות הטיפול במחלות הסרטן. אנו רוצים להבדיל בין השיטות והדרכים ברפואה הקונבנציונלית וברפואה המשלימה, ולהדגיש ששתי הדרכים צריכות להתוות דרך לטיפול, כשהאחת משלימה את האחרת.

• האם הטיפולים הטבעיים באים להחליף את הטיפול הקונבנציונלי?
הטיפולים המשלימים אינם מחליפים את הטיפולים הקונבנציונלים.
הטיפולים המשלימים מותאמים לאדם לסייע לו בהתמודדות עם המחלה ותופעות הלוואי של הטיפולים.
• מהן השלכות הטיפול הקונבנציונלי?
בטיפול הקונבנציונלי אנו כוללים את השיטות המקובלות, כטיפול כירורגי (ניתוח), טיפול כימי (כימותרפיה), טיפול קרינתי וטיפולים תרופתיים למיניהם. הטיפולים מלווים לעיתים קרובות בסבל מתופעות הלוואי הגופניות והנפשיות המובאות להלן.

נפשיות: חרדה, דכאון, מצוקה פסיכולוגית, השלכות אישיות, משפחתיות וחברתיות.
גופניות: קושי בתנועה, חולשה, בחילות, הקאות, יובש ופצעים בפה, חוסר תיאבון, עצירות, שלשולים, כאבים, חוסר תחושה, עקצוץ ונמלת באיברים היקפיים, אובדן שיער.

ירידה ברמת ההמוגלובין, ברמת כדוריות הדם הלבנות ובמרכיבי דם נוספים.

לטיפול הקונבנציונלי יש תופעות לואי הגורמות לירידה באיכות החיים (בזמן הטיפול).
התופעות הינן נפשיות וגופניות.

ומה ברפואה הטבעית
לפני שנסקור את הגישות הטיפוליות למיניהן ברפואה המשלימה, רצוי להדגיש את מסקנותיהם של החוקרים המרכזיים בתחומי הרפואה הטבעית, הנוגעות להיבטים כלליים ועקרוניים:
1. אף שיטה מן השיטות אינה הערובה הבלעדית להצלחה. בכל שיטה ניתן למצוא עדויות להצלחת הטיפול, אך גם לכישלונו. יש עדויות ברורות ומוצקות, כי מספר ניכר של מטופלים (אשר נעזרו בשיטות השונות של הרפואה המשלימה) שיפרו את איכות חייהם שיפור מהותי והאריכו את חייהם במידה ניכרת: במקרים רבים, הביא הטיפול לידי נסיגה חלקית עד מוחלטת של המחלה (עם טיפול אונקולוגי או בלעדיו). עם זאת חשוב לציין, כי המטופלים עלולים להינזק מן הטיפול, בייחוד כאשר מניעיו של המטפל כלכליים בלבד, כאשר הטיפול מבוצע על ידי אדם שאינו מיומן, אן במקרים של הזנחה.

2. יש מחקרים מעטים יחסית, שנערכו בשיטתיות, לבדיקת יעילותן של השיטות השונות במספר גדול של מטופלים. מחקרים לא מעטים מצביעים על יעילותן של שיטות טיפול שונות, אולם בשלב זה אין בידינו הערכה מדעית מפורטת, שלמה ומדוקדקת באשר לאופן התרומה ואין אנו יודעים מהו מנגנון התרומה של כל שיטה ושיטה.

3. ברפואה המודרנית יש נטייה גוברת והולכת לשלב בטיפול האונקולוגי חלק ניכר משיטות הרפואה המשלימה. ההיבטים העיקריים של שיטות אלה, הבאים כיום לידי ביטוי בעולם “הקונבנציונלי”, הם היבטים פסיכולוגיים, סוציולוגיים, תזונתיים וחיסוניים. בטיפול המונע הדגש הוא על היבטים תזונתיים, ועל היבטים הקשורים באורח חיים בריא (עישון, אלכוהול, שומן בתזונה וכדומה).

4. המטופלים הבוחרים להיעזר ברפואה המשלימה, עושים זאת בדרך כלל במקביל לטיפול הקונבנציונלי, ולא כתחליף לו. רובם מאופיינים בהבנה, בהתעניינות ובאינטליגנציה גבוהה יחסית, והם בעלי אישיות חיובית ואופטימית.

5. רוב שיטות הרפואה הטבעית ההוליסטית מדגישות את הקשר בין הגוף לנפש, את חשיבות ההתייחסות לאדם כאל מכלול, את הצורך בהתמקדות בהיבטים פיזיולוגיים (דרך תזונה נכונה, תמציות צמחים וכו`) ובהיבטים פסיכו-סוציולוגיים (קבוצות תמיכה, המסייעות בהקניית שקט נפשי, מעורבות ואופטימיות) ואת הפוטנציאל הגלום בטיפול משולב.
כל שיטות הריפוי חוזרות ומדגישות את הצורך בחיזוק מערכת החיסון שלנו, זאת כדי להמריץ את כוחות הריפוי הטמונים בתוכנו.

את גישות הטיפול השונות ניתן לסווג על פי היבטיהן:
1. ההיבט הפסיכולוגי – סוציולוגי – התנהגותי.
2. ההיבט התזונתי.
3. צמחי מרפא.
4. חיזוק המערכת החיסונית – טיפול תרופתי וביולוגי.
5. הנחיות והדרכה לאורח חיים בריא.

המשך בפעם הבאה,
בברכה, דר` גדעון עירון

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים