חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

רפואה סינית מסורתית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

רפואה סינית מסורתית

עדות ראשונה להתייחסות ל- YIN YANG נמצאת בכתובים מהמאה השישית לפני הספירה. הגדרת הדאואיזם, הקונפציוניזם והבודהיזם כעמודי התווך בחשיבה הסינית במאה השישית לפני הספירה, תרמו רבות להתפתחות התיאוריה ברפואה סינית. קונפציוניזם קבע את אחריותו של האדם על בריאותו הנפשית והפיזית ואחריות מלאה על מעשיו. בניגוד למקובל כי “הרוח הרעה ו-“השדים” אחראים על גורלו של האדם.

שלטון שושלת האן במאה השלישית לפני הספירה, היתה התקופה החשובה ביותר להתפתחות הרפואה הסינית. הספרים החשובים ביותר הם ה-“NEI JING” וה-“NAN JING“ שנכתבו במאות הראשונות לספירה, ומכילות בתוכם את תיאורית ה-QI ה-YIN-YANG חמשת האלמנטים, תפקידי ה-ZANG FU, תיאור המרידיאנים ונ` הדיקור, אתיולוגיה למחלות השונות, תיאור הסימפטומים והסינדרומים.

מכאן ואילך במשך מאות שנים פיתחה הרפואה הסינית, במסגרת בתי הספר לרפואה, תיאוריות וביססה את התיאוריות על “התבוננות וטעיה” ורישום מדוקדק של הממצאים, הקיימים בחלקם עד עצם היום הזה ומתורגמים לכל השפות בעולם.

פרקטיקה ותואר אקדמי ברפואה סינית מסורתית קיימים בצורה מבוססת ואקדמית ברוב מדינות המערב המפותחות. ניסויים קליניים באקופונקטורה ובצמחי מרפא נערכים כיום במרכזים רפואיים מערביים ובתנאים קליניים נאותים. בתי חולים כמו “תל השומר”, “הלל יפה” ו”איכילוב” משלבים טיפולים ברפואה סינית מסורתית בטיפול השוטף בחולים המאושפזים ובחולים האמבולטורים.

מושגי יסוד ברפואה סינית מסורתית.

1. YIN- YANG- המושג יין יאנג הוא הבסיס לכל התאוריה הסינית. היין והיאנג הם ניגודים ומשלימים זה את זה. היין מכיל את זרע היאנג והיאנג מכיל את זרע היין. היין והיאנג מסמלים את מעגל האיזון בטבע. חוסר איזון ממושך גורם למחלות. יש לזהות את חוסר האיזון בשלבים מוקדמים על מנת למנוע יצירת מחלות.

1.1 YIN – מסמל את האשה, החושך, המים, החורף, האברים המלאים, המלנכוליה, תנועה איטית, אדמה, חולשה, קור, פנימי.
1.2 YANG – מסמל את הגבר, האור, האנרגיה, הקיץ, התנועה, אברים מובילים, כוח, חום, חיצוני.

2 QI – האנרגיה הזורמת בכל, אנרגיה שגורמת למזג האויר להשתנות, מאפשרת לבעלי החיים לחיות והיא לובשת צורה ופושטת צורה היא מוחשית ולא מוחשית בעת ובעונה אחת.
2.1 WEI QI – האנרגיה המגינה, נמצאת בשכבה החיצונית ביותר בעור ומעל פני העור. אנרגיה הנוצרת ע”י הריאות.
2.2 YING QI – האנרגיה המופקת מהמזון בגופנו ומיוצרת ע”י הטחול.
2.3 YUAN QI- אנרגית המקור, האנרגיה הבסיסית של האדם ביום היוולדו. לא ניתן להעצים YUAN QI אך ניתן להזינו ולמנוע את החלשותו. תזונה לקויה, אלכוהול, מזון חריף, מזון מטוגן, מתח, חרדות, עבודה מרובה, צער גורמים להחלשות האנרגיה המקורית.

3. מרידיאן – מוליכי אנרגיה (QI). קיימים 12 מרדיאנים סימטריים, 2 מרידיאנים מרכזיים החוצים את הגוף מקדימה ומאחורה וששה מרידיאני אקסטרה ללא נקודות אקופונקטורה. המרידיאנים מתחברים ביניהם ומאפשרים זרימה חופשית של QI לכל האיברים. המרידיאן מתחבר אל האיבר שלו וכן אל בן הזוג היאנגי ומתפזר על פני העור.

4. נקודות אקופונקטורה – נקודות על גבי המרידיאנים בעלי פונקציה מסוימת מוגדרת וידועה. דיקור המקום או חימום יגרום להפעלת הפונקציה ולהנעת ה-QI והובלתו למקום הנדרש.

5. ZANG – FU איברים בגוף מחולקים לאברי YANG שהם איברי ה-FU ולהם בני זוג אברי ה-YIN שהם איברי ZANG. לכל איבר פונקציה בתפקודי הגוף והנפש.

6. לכל איבר רגש המשפיע והמושפע ממנו. ניתן לטפל בבעיות רגשיות ע”י חיזוק האיבר או איזונו ולחלופין ע”י טיפול ברגש ניתן לשפר את פונקציית האברים.
כגון: פחד הוא רגש השייך לכליות.–תחושה של פחד חזק תגרום לבריחת שתן. כעס שייך לאיבר הכבד – אנשים רגזנים נוטים ללחץ דם גבוה. אינטלקט, מחשבה ודאגות שייכים לטחול – מאמץ מחשבתי ממושך ודאגנות יתר יגרמו לעיפות פיזית.

איבחון – שיטות קלסיות לאבחון ברפואה סינית הן התבוננות, מישוש ותשאול

– התבוננות בלשון – צבע, חיפוי, מרקם ועובי הם נתונים חשובים לאיבחון ברפואה סינית.

– מישוש הדופק – שלוש עמדות, שלוש שכבות, איכות ומהירות. הדופק נמדד בשלוש רמות: שטחי מרכזי ועמוק, וכל אחד מהעמדות מביע את מצב המחלה. שלוש עמדות, המסמלות את האיברים השונים. והחשוב ביותר איכות הדופק: מהירות, עוצמה, זרימה מתגלגל וכו…

– התשאול הוא פרק חשוב ביותר באבחנה. שאלות כגון: מה צבע השתן? תכיפות מתן שתן? עצירות? שינה? חשובות ביותר לאבחון המחלה.

– דוגמא: בתשאול חולה המתלונן על מתן שתן תכוף שצבעו בהיר, הרגשה של קור באזור גב תחתון, כאבי גב תחתון, בצקות ברגליים, הלשון חיוורת נפוחה, חיפוי לבן ורטוב, דופק איטי ועמוק. כל הסימנים הם של חוסר ביאנג: היאנג מחמם – בחוסר – החולה מרגיש קור, היאנג מזרים את ה-QI בחוסר – נרגיש כאב שהוא התבטאות של סטגנציה של QI. הלשון חיוורת ונפוחה – ביטוי להצטברות הנוזלים בגלל חוסר יכולת הגוף לפזר ולהזרים את הנוזלים, דופק איטי ועמוק ( ביטוי ל-YIN) מבטא חוסר יאנג.

תפקוד האיברים:

ZANG:

ריאות: תפקיד מרכזי ייצור QI מהאוויר הטהור החודר לריאות ופיזור האנרגיה בגוף. הריאות משולות לממטרה המפזרת נוזלים ו- QI ומניעה אותם כלפי מטה. הרגש המשפיע הוא הצער, הריאות שולטות על העור ושער הגוף. הריאות נפתחות לאף. הריאות אחראיות על ייצור WEI QI שהיא המערכת החיסונית של הגוף.

טחול: הטחול מיצר QI מהמזון המתעכל בקיבה, ומעלה את ה-QI כלפי מעלה. הוא אחראי על ייצור הדם, על החזקת הדם בכליו, על אחזקת האיברים ומניעת צניחתם ומעברי נוזלים בגוף. הרגש המשפיע הוא המחשבה והדאגה. הטחול מתבטא בשרירים ונפתח אל השפתיים.

כבד: הוא מחסן הדם בגוף, והוא אחראי על זרימה חופשית של האנרגיה בגוף, הרגש המשפיע הוא הכעס. הכבד נפתח לעיניים, שולט על הגידים והמפרקים, מאזן את המחזור החודשי של האשה .

לב: הלב הוא הקיסר והוא שולט על כל האברים ומתרגם את כל הרגשות, שולט על כלי הדם, על ייצור תמצית הדם ועל זרימת הדם, מתבטא בלשון ושולט על ההזעה, שוכנת בו הנשמה SHEN. הרגש השולט הוא שמחה. איבוד דם אחרי לידה גורם לדכאון – שהוא חוסר דם בלב שאינו מזין את הנשמה – SHEN.

כליות: הכליות מכילות את ה-MING MEN שהוא אש החיים והרצון לחיות. הוא מתבטא באוזניים, והוא מקור ה- YUAN QI, מקור ה-YIN YANG, אחראי על הגדילה וההתפתחות של האדם, על פוריות, זיכרון, שולט על מח העצם, על העצמות ועל המוח. הוא אחראי על קבלת ה- QI מהריאות ומשיכתן למטה. לכליות תפקיד חשוב במעברי הנוזלים בגוף פיזור הנוזלים וליחלוח הגוף והעברת נוזלים לשלפוחית השתן.

FU :

– בן הזוג היאנגי של הראות הוא המעי הגס. והוא אחראי על הפרדת הטהור מהעכור והובלת הפסולת אל מחוץ לגוף.

– בן הזוג היאנגי של הטחול היא הקיבה האחראית על עיכול המזון והיא מקור הנוזלים בגוף. ילדים הניזונים ממזונות מתוקים מחלישים את הקיבה והטחול ומחלישים כך את המערכת החיסונית.

– בן הזוג היאנגי של הכבד הוא כיס המרה מכיל את מיצי המרה ואחראי על עיכול תקין של המזון בטחול ובקיבה. חוסר זרימה חופשית של הכבד יגרום להתקעות מיצי המרה והעלאתם כלפי מעלה – יגרום לבחילות, טעם מר בפה.

– בן הזוג היאנגי של הלב הוא המעי הדק האחראי על הפרדת העכור מהטהור ועל ניקוז החום מהלב.

– בן הזוג היאנגי של הכליות – שלפוחית השתן האחראי על הפרשת הנוזלים העכורים שהופרדו ע”י המעי הדק וסילוקם מהגוף.

מתי נעזר ברפואה סינית מסורתית?

– הרפואה הסינית מטפלת בעיקר במחלות כרוניות. הטיפול לאורך זמן עושה איזון פנימי שמונע את הישנות והיווצרות המחלות.
– מחלות שהרפואה המערבית מטפלת באמצעים אגרסבים – כגון טיפול בחולי אסטמה, מחלות עור, כאבים הנזקקים לשימוש ממושך בסטרואידים או ב-NSAID.
– מחלות כגון פיברומיאלגיה שלא ניתנת לטיפול באמצעים קונבציונליים.
– אינסומניה – שהטיפול הוא סימפטומטי ועלול למכר.
– אלרגיות – שלא מוקלות ע”י תכשירים אנטי אלרגיים שונים.
– בעיות פוריות, גיל המעבר, בעיות גניקולוגיות, בעיות אורולוגיות כרוניות שהטיפול בהם הוא סימפטומטי ואינו מניב תוצאות.
– הטיפול הוא מניעתי ותומך, הוא מטפל בשורש הבעיה ומונע את הישנות המחלה, או את תדירות ועוצמת הופעתה.
– חולה אסטמה המטופל בצמחי מרפא ובדיקור, כאשר הישנות ההתקפים החמורים יורדת עד 50% – זהו שיפור משמעותי באיכות חיי החולה.

שימוש ממושך בתרופות כמו סטרואידים, אנטיביוטיקה, גלולות למניעת הריון, טיפולי הפריה, הורמונים לגיל המעבר ועוד יוצרים חוסר איזון בגוף המשפיעים על הגוף לטווח רחוק, ומונעים בחלק מהמיקרים ריפוי מלא ע”י טיפולים ברפואה סינית. לדאבוננו חלק גדול מהמקרים המגיעים לטיפול בקליניקה , מגיעים רק לאחר שהרופא בקופת החולים הרים ידיים לאחר מתן תרופות קשות ותופעות לוואי, והחליט שהמקרה הוא “נפשי” ואז קשה מאוד באמצעים עדינים לרפא את החולה המגיע למרפא הסיני.

סיפור מקרה:

חולה בת 55 סובלת מדלקות חוזרות בדרכי השתן מאז הפסקת המחזור בגיל 50. היא סבלה מגלי חום במשך שנתיים שהפסיקו באופן ספונטני, סובלת מכאבי גב תחתון, מתן שתן תכוף, איבוד הליבידו, מצבי רוח משתנים, יובש בנרתיק. בנוסף לכך סובלת מעיפות רבה והרגשה של כובד. יתר לחץ דם (135/90) ללא טיפול, סובלת מעודף משקל, מטופלת ב- Eltroxin 100mcg ביום. לשון: בהירה, נפוחה עם סימני שיניים בצד, חיפוי עבה לבן בבסיס. דופק: עמוק וחלש, קצב נורמלי.

דיאגנוזה: האשה סבלה מ- KIDNEY YANG DEF שמתבטא במטבוליזם ירוד, hypothiroidizm, הרגשה של קור, כאבי גב תחתון ומתן שתן תכוף. הכליות הם מקור היין והיאנג בגוף והם מכילים את ה- “MING MEN” שהוא שאר הרוח ומקור החיים, במשך חייו מאבד האדם מהיין ומהיאנג של הכליות. בדומה לנר דולק המעכל את השעווה ממנו ניזון. כאשר החומר מתכלה דועכת גם האש. בגיל המעבר, אצל נשים בפרט, ה-YIN שהוא נוזל הגוף, מתכלה בקצב מהיר יותר, ללא נוזלים האנרגיה החמה היאנגית רבה יותר, באופן יחסי, ובאה לידי ביטוי בגלי חום. בנוסף סובלת מחוסר ב-QI הטחול. לטחול תפקיד חשוב במעברי הנוזלים בגוף. חולשה של הטחול תתבטא בלשון נפוחה, בצקות, עיפות והרגשה של מלאות וכבדות. הצטברות של לחות בחלק התחתון של הגוף ומקור החום העודף שנוצר יצרו לחות חמה, שגרמה לדלקות חוזרות בדרכי השתן ולהרגשה של כבדות ועיפות.

טיפול: חיזוק הטחול בעיקר היכולת להעברת נוזלים. סילוק החום והלחות וחיזוק הכליות. האשה טופלה בדיקור ובמוקסה במשך 7 שבועות, פעם בשבוע. החל מהטיפול השמיני היא קיבלה צמחים שתפקידם לסלק לחות חמה משלפוחית השתן (מיבשים ואנטיספטיים) ולחזק את הטחול והכליות. חל שיפור משמעותי בתכיפות מתן השתן (לפי דבריה היא התעוררה רק פעם אחת בלילה למתן שתן במקום 3 עד 4 פעמים) ללא הישנות של דלקת בדרכי השתן, כאבי הגב פחתו. לא חלה הטבה במצבי הרוח או בשיפור הליבידו (שהוא פונקציה של ירידה ביאנג הכליות) כמו כן לא חלה הטבה משמעותית בהרגשת היובש בנרתיק. במעקב במשך 6 חודשים שבהם המשיכה להיות מטופלת בצמחים ובדיקור פעם בחודש, אירוע אחד של הרגשת צריבה שעבר בשתיה מרובה ללא לקיחת אנטיביוטיקה.

בברכה, רחל קליין אלעזרי
רוקחת ומטפלת ברפואה סינית מסורתית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים