חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

רפואה מונעת בכירורגיה – היתכן?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

רפואה מונעת בכירורגיה – היתכן?

ד”ר דניאל שינהר – מומחה בכירורגית ילדים והומוטוקסיקולוגיה

בשנים האחרונות אנו עדים למתן דגש בעולם הרפואה לרפואה מונעת. המודעות גוברת לנושאים של השפעת רעלים על האדם, השפעת חומרי מזון, חומרים כימיים וכו`, וכיום יותר מבעבר, עולם הרפואה עסוק במניעת תחלואה בטרם נוצרה.

אנו עדים להתפתחות ומודעות עצומה בעולם כולו ובישראל בנושא של אורח חיים בריא. אנשים מודעים יותר להרגלי אכילה ותזונה נכונים, מקפידים על פעילות ספורטיבית ומשלבים פעילות להרפיית הגוף והנפש כמו יוגה, מדיטציה, שיאצו ועוד.

בעולם הכירורגי, אנו מכירים מצבים רבים שבהם הרופא ממליץ על מעקב בלבד ובמידת הצורך תבוא המלצה לניתוח. בתקופת ההמתנה, מורטת העצבים, אין למטופל דרך להשפיע על המהלך של התחלואה ,אלא לקוות לטוב ולהתפלל שהבעיה תיפטר בצורה עצמונית ולא יהיה צורך בפעולה כירורגית – האומנם ?

דווקא במקרים אלה, שבהם הרפואה המערבית ממליצה על מעקב בלבד תוך שלוב ידיים וחוסר מעש, הרפואה המשלימה מציעה לנו אלטרנטיבות חלופיות טובות מאד המביאות להצלחות בריאותיות טובות ומרשימות.

לדוגמא, בתינוקות אנו מכירים מספר מצבים כמו אשכים טמירים, נוזלים באשך (הידרוצלה), או בקע טבורי, ציסטות בשחלות בבנות / תינוקות שבהם הניתוח אינו מיידי והילד/ה נמצאים במעקב עד להחלטה לניתוח.

בנוזלים באשכים ואשכים טמירים נהוג לחכות עד גיל שנה ובבקע טבורי עד גיל 4-5 שנים. ההמתנה נובעת מכך שבאחוז ניכר מהמקרים הבעיה נעלמת עצמונית ללא צורך בהתערבות כירורגית (כ- 70% מהמקרים). הרפואה המשלימה, מציעה במקרים אלה פתרונות אלטרנטיביים מצוינים בתקופת ההמתנה לפני הניתוח, וזאת על ידי שיפור אחוזי העלמות הממצאים והגעה ל-90% ומעלה של העלמות הממצאים. בכך ניתן למנוע ניתוחים רבים ולחסוך סבל מהילד ובעיקר ההורים החרדים.

הרפואה המשלימה פועלת על התהליכים הביולוגיים שמתרחשים באופן טבעי בגוף האדם והגורמים להעלמות הממצא ולמעשה מחזקת אותם או ממריצה אותם ובכך מעלה את אחוזי ההצלחה.

אך לא רק בילדים אנו עסקינן. ישנם מבוגרים רבים המקבלים המלצות לביצוע ניתוח כזה או אחר ואינם מעוניינים בפתרון כירורגי עקב פחד מאזמל המנתחים או בגלל בעיות רפואיות קשות המעמידות אותם בסכנה בזמן ביצוע פעולה כירורגית.

גם כאן לרפואה המשלימה יש מה להציע ובמחלות רבות ניתן לטפל ולמנוע ניתוחים. בנוסף, בחולים שחייבים לעבור ניתוח ניתן באמצעות טיפול ברפואה המשלימה להכין את הגוף לניתוח בצורה אופטימלית ולחזקו ובכך להקטין את אחוז הסיבוכים הכרוכים בניתוח, להקטין נטייה לדמם, להגביר את ריפוי הפצע ובכך לזרז את ההחלמה ושיקום החולה.

ישנם מקרים רבים בהם יש חזרות של התחלואה לאחר ניתוח או שידוע מראש שסיכויי הצלחת הניתוח אינם גבוהים. כמובן, שגם במקרים אלה הרפואה המשלימה יכולה למנוע את הניתוחים הבלתי מוצלחים או לשפר את אחוזי ההצלחה שלהם.

ישנם שיטות טיפול רבות ברפואה המשלימה והחשוב מכל שהמטפל יהיה אדם מוסמך ואמין. ישנם לא מעט שרלטנים בתחום המבטיחים הרים וגבעות עקב רדיפת בצע, מבטיחים ריפוי למצבים שבהם ברור שאין כל סיכויי הצלחה ודואגים לשלשל כסף רב לכיסם. מטפל ישר והגון צריך להעניק לפציינט את הדיאגנוזה המדויקת והנכונה ולהמליץ על האפשרויות לטיפול ובמידה ואין בידו לרפא את החולה, עליו לכוון אותו לטיפול מתאים ובודאי לא להפסיק טיפול רפואי קיים על דעת עצמו ומבלי להתייעץ ברופאים המטפלים.

אחת משיטות הטיפול היעילות ברפואה המשלימה, שתוצאות הטיפול בה מרשימות עם הישגים רפואיים לאורך שנים הינה הומוטוקסיקולוגיה – הומאופתיה מודרנית. תחום זה פותח לפני כ- 50 שנה ע”י רופא גרמני בשם ריקיווג, אשר היה במקורו הומאופת אשר פיתח את תחום הרפואה ההומאופטית לתחום מודרני, יעיל וקרוב לרפואה המערבית. עקב הקרבה של ההומוטוקסיקולוגיה לרפואה המערבית, קל מאד לרופא המערבי להתחבר לשיטת טיפול אלטרנטיבית זו ולהשתמש בה בטיפול בפציינטים שלו. התרופות ההומוטוקסיקולוגיות שנמצאות בשימוש, מורכבות מתרופות מדף של חברת HEEL הגרמנית (בעיקר) וחלקן תרופות הדורשות הכנת רוקח. בארץ ישנם מספר רב של בתי מרקחת המתמחים בתחום אשר יכולים להכין את התרופות הדרושות על פי מרשמים של הרופאים המטפלים.

התרופות ההומוטוקסיקולוגיות, הינן תרופות רחבות טווח הפועלות במישורים רבים כולל מישורים נפשיים ולכן יעילותן כה רבה. בניגוד להומאופתיה הקלאסית שבה לכל חולה ישנה תרופה אחת האמורה למנוע את כל התחלואה (ועל המטפל למצוא אותה ) , הרי שבהומוטוקסיקולוגיה אנו משתמשים בתרופות רחבות טווח אשר מביאות לפתרון הוליסטי מהיר וכולל של הבעיה. למותר לציין, שתרופות אלה חסרות תופעות לוואי ואינן מסוכנות גם לתינוקות ואין כל חשש לטפל בהן בכל הגילאים.

הטיפול ההומוטוקסיקולוגי מבוסס על לקיחת אנמניזה מפורטת מהמטופל כולל כל בעיות העבר שלו, בדיקה גופנית מדוקדקת והמלצה לטיפול תוך הפנייה לרכישת התרופות בבית המרקחת הקרוב למקום מגורי המטופל. בהמשך מתבצע מעקב אחרי המטופל , ונעשים שינויים בטיפול בהתאם לתגובות של המטופל.

לרוב הטיפולים הינם קצרי מועד יחסית ונמשכים מספר חודשים. אם תוך תקופת המעקב לא מתקבלת התוצאה הרצויה והממצאים אינם נעלמים, מופנה המטופל לטיפול כירורגי . דחיית הניתוח, עקב הניסיון הטיפולי, אינה גורמת לנזק למטופל כאשר הדבר נעשה תחת עיניו הפקוחות של הרופא המטפל ובמיוחד עם הוא כירורג במקצועו.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים