חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

רעד בידיים והרפואה הסינית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

רעד בידיים והרפואה הסינית

תיאור המקרה:
נער בן 17 אשר סובל מרעד בידיו מאז ילדותו. הרעד לא רצוני ונמצא בשתי ידיו מאז גיל 3 שנים. הרעד מחזורי ומופיע במנוחה. הרעד מתמרכז בהגיעו אל האובייקט ופוחת תוך כדי פעולה ונעלם בשינה. פעילותו היומית נפגעה קשות מן הרעד.
ניסיונות טיפוליים שונים כולל תרופות צמחיות, כשלו. האבחנה הנוירולוגית היתה של שיתוק רוגש ( פרקינסון ).
בבדיקה לפי הרפואה הסינית נמצא מבנה חלוש, פני מסיכה, קול חלשלש, סחרחורת, הזעה עצמית, תיאבון ירוד. הדופק היה חלש, הלשון נמצאה חיוורת ונפוחה עם חיפוי לבן דק.

אבחנה מבדלת:
לפי הרפואה הסינית, רעד מיוחס לרוח. מחלות הנגרמות ע”י רוח הן משני סוגים: אלה הנגרמים מרוח חיצונית ואלו מרוח פנימית. אלו הנפגעים מרוח חיצונית סובלים גם מסימנים כמו: צמרמורות וחום בו זמנית, ושיעול. מצבים הנגרמים ע”י רוח פנימית שמקורן בכבד נמצא בהם פגיעה בכושר האכסון של הדם, בהזנת המיתרים ובפגיעה ביכולת הראייה התקינה. תסמינים נוספים כוללים, רעד, סחרחורות והתכווצויות.
במקרה שלנו הרעד היה מאז ילדותו ולא היתה שום עדות לרוח חיצונית, נהפוך הוא, היו אלו סימנים קלאסיים של רוח פנימית.

מחלות שמקורן ברוח פנימית מתחלקים ל – 3 תת-סוגים: הראשון הוא השינוי של יאנג הכבד לרוח. זה נובע מחוסר ין או מהעליה של יאנג הכבד. השני נגרם ע”י חום חיצוני, הפוגע בהזנת ואספקת הדם לכבד וזה הדבר אשר מביא להגברת הרוח של הכבד. הסיבה השלישית נגרמת כתוצאה מחוסר דם שבד”כ מוכסן בכבד. מתפתחת תת – תזונה של המיתרים ומסתיימת ברעד, סחרחורת והתכווצויות.
הסימנים הקליניים במקרה שלנו התאימו לחוסר דם – החיוורון, החולשה, הקול החלש, הדופק החלש, הלשון החיוורת והנפוחה. חוסר המזון למיתרים המגיע במצב נורמלי עם הדם, נפגע, ולכן התפתח הרעד. במקרים יותר קשים הרעד יכול לפגוע גם בחלקים אחרים של הגוף.

הטיפול:
מגמת הטיפול היתה להזין את הדם בכדי לבטל את הרוח הפנימית. הנקודות שנבחרו היו: במסלול השליט בעורף, בכף הרגל במסלול הכבד, במרכז הגב במסלול שלפוחית השתן בנקודה המבטאת את יצור הדם ובנקודה המבטאת את הכבד.

לאחר 3 קורסים של טיפולים לא היתה שום הטבה. במחשבה נוספת היתה תובנה שבהיעדר צ”י קשה לגוף ליצור דם. על כן נוספו שתי נקודות, במסלול ההתעברות מתחת לטבור בנקודת “ים האנרגיה” ובמסלול הקיבה ברגל שהיא נקודת החיבור התחתונה של הקיבה. עם מרשם מורחב זה, כבר לאחר הקורס השני, נמצאה הטבה משמעותית, עם רעד קל בשעת התרגשות. מצב הקונסטיטוציה השתפר, המצב הנפשי הלך בעקבותיו, הסחרחורות פחתו כמעט לגמרי, התיאבון השתפרו הדופק גם הוא התחזק והלשון חזר לצבעו הנורמלי. הטיפול נמשך עוד קורס אחד, כדי לייצב את המצב ואח”כ הופסק. בביקורת גם לאחר שנתיים מתום הטיפול, נמצא בחור נורמלי אשר הצליח טוב בלימודים.

בברכה, פרופ` משה שטרנפלד

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים