חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

ריצין Ricin

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ריצין Ricin

מאת: ד”ר חיים סדובסקי

בימים האחרונים החלה התעוררות בתקשורת העולמית, עקב תפיסת כמה צפון אפריקאים בלונדון עם הרעל המסוכן “ריצין”. ובכן, פירוש המלה טרור הוא “אימה”. אין אימה ופחד בלי שהתקשורת תטרח להביא לידיעתכם את מה שגורם להם. ללא שיתוף פעולה של התקשורת העולמית לא יהיה טרור.

ריצין הוא רעל שמופק מהחלבון לקטין (lectin) אשר מהווה חלק מהתוכן השומני בעיקר (castor oil) של זרעי שיח הקיקיון (Ricinus communis). הלקטין מצוי באופן רגיל בקטניות ובחלקן יותר מאשר באחרות, כמו למשל בשעועית אדומה דמוית כליה.

הזרעים משמשים בדרך כלל בשימושים תעשייתיים כמו למשל, לריכוך מלבושי עור ודמויי עור, בתעשיית הפלסטיק והצבעים ועוד. השומן עצמו אינו מזיק, אולם בהגיעו אל התריסריון שבמערכת העיכול, הוא מתפרק ע”י האנזים ליפאז לחומצה שומנית בשם חומצה ריצינולאית (ricinoleic acid) המשמשת אגב, ברפואה כחומר משלשל. החומר נחקר כרפואה אפשרית בסרטן המטולוגי, סרטן דם ולימפה. אולם המכשול העיקרי הוא בצורך להגביל את מיקום הרעל לאיזור ספציפי בלבד.

כשיגיע החלבון לקטין לזרם הדם, הוא יעכב את הסינטזה של חלבונים, יקשור סוכרים המצויים על פני שטח התאים ויגרום להידבקות תאי דם אדומים אחד לשני. הוא יגרום לבעיות כבד, דלקת קיבה, וקריסה של מערכות הלב וכלי הדם, עד מוות. אכן רעל מסוכן. אלא שכדי שיקרה הרע מכל, יש על הריצין להגיע קודם למחזור הדם.

שלושה דרכים יש לו להגיע אל זרם הדם. בהזרקה תוך ורידית יהיה החומר קטלני אפילו בכמות מזערית של מ”ג\ק”ג משקל גוף. אלא שדרך זו איננה יעילה עבור הטרוריסט שאין באפשרותו מסיבות אובייקטיביות להזריק את הרעל לקורבנותיו.
גם בשאיפה, דרך הריאות, עשוי הרעל להגיע אל זרם הדם. גם במקרה זה יהיה הרעל קטלני ביותר. אלא שגם דרך זו איננה יעילה עבור הטרוריסט מפני שחלקיקי הרעל גדולים פי כמה וכמה מגודל חיידקים שונים שגם לגביהם נטען שמהווים פוטנציאל לטרור ביולוגי, ואין לו דרך לטרוריסט לפזר חלקיקים גדולים אלה כך שישיגו אפקט קטלני.

הדרך השלישית שעומדת בפני הטרוריסט היא החדרת הרעל לקיבתו של הקרבן. משם צריך הרעל להגיע לתריסריון, ולהיספג בדפנות המעי הדק כדי להגיע למחזור הדם. אולם במקרה זה, הגוף, במטרה להגן על עצמו יפלוט את החלבון בתוך כשעתיים עם הקאות ושלשולים קשים עד כדי התייבשות. בכל מקרה, בישול מנטרל לחלוטין את החומר הרעיל.

החשש מפני הריצין איננו מוצדק מכיוון שמסיבות שונות הוא איננו כלי נשק ביולוגי אידיאלי ובעיקר מכיוון שנחוצים כשמונה טון (!) ריצין כדי להשיג את האפקט שישיג ק”ג אחד של נבגי אנטראקס. דהיינו ריצין חלש מאנטרקס פי 8,000!

אז תפסו בלונדון כמה צפון אפריקאים עם ריצין. אולי יש להם בכלל מתפרה למעילי עור……..
אולי.. ואולי לא.

בברכה, דר` חיים סדובסקי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים