חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

ריח-פה בואש (האליטוזיס) – בעיה נפוצה ביותר אשר ניתנת לפיתרון

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ריח-פה בואש (האליטוזיס) – בעיה נפוצה ביותר אשר ניתנת לפיתרון

ריח-פה בואש כולומר ריח-פה רע מכונה בשפה הרפואית האליטוזיס והינו בעיה נפוצה ביותר. רבים הסובלים מבעיה זו במהלך חייהם קשה ובעייתית. הם מתקשים בחיים אם בן או בת זוג, מתקשים בניהול חיים חברתיים וקשרים במקומות העבודה.
שני מאפיינים עיקריים לסובלים מריח-פה בואש: האחד הוא שאין הם מדברים עליו מחמת הבושה, ושהסובלים מבעיה זו נעים ונדים ממרפאה למרפאה בחיפוש פיתרון לה ובד”כ מתאכזבים. במרפאות השונות מודדים את ריח הפה במיכשור המריח גאזים – אך איננו תורם דבר לאבחון והטיפול, הם עוברים בדיקות אנדוסקופיות של הושט והקיבה וזאת ללא כל תועלת. וכן הם עוברים טיפולי שיניים וחניכיים אין-סופיים העולים בכסף רב והמועילים לעיתים רחוקות.

ריח-פה בואש פרושו פליטת גאזים אותם אנו מריחים ומזהים כריח בלתי-נעים ודוחה. בניגוד לאמונות פופולריות הרפואה איננה מכירה אף מחלה במערכת העיכול היכולה לגרום לריח-פה בואש. אמנם במערכת העיכול לעיתים קרובות יש חיידק בשם הליקו-בקטר פילורי, וחיידק זה ידוע כיצרן גאז האמוניה, אך גם בזיהום הקשה והחמור ביותר ריכוז האמוניה המופרש על ידו נמוך ביותר, איננו מגיע לסף אותו יכול לחוש אף האדם וניתן לגלותו רק בבדיקות מעבדה. אכילת בצל או שום גורמת בד”כ לכך שחומרים ארומטיים המצויים בהם מתנדפים מבעד לריאות ונפלטים בנשימת הפה. אך למרות זאת “בעיות עיכול” אינן יכולות לגרום לריח פה בואש. גם זיהומים כרוניים בריאות יכולים לגרום לריח- פה רע, אך הם נדירים. מרבית הסובלים מריח-פה דוחה הם אנשים בריאים למעט בעיה זו.

ריח-פה בואש ודוחה הינו בעצם מחלה של דרכי הנשימה העליונות והוא תוצר זיהום חיידקי אנארובי, כלומר מדובר בגזים הנוצרים ע”י חיידקים המכונים אנארוביים, כלומר חיידקים שאינם מתקיימים בחשיפה לחמצן. ע”מ לטפל בתופעה זו על בסיס הגיוני ומחושב יש למצוא את מיקומם. היגיינת פה ירודה היא ככל הנראה סיבה שכיחה לריח-פה רע. דלקת חניכיים כרונית שבה חיידקים מתרבים בכיסים בין החניכיים לשיניים גם היא סיבה להאליטוזיס. אך מרבית הסובלים מבעיה זו ממשיכים לסבול מריח הפה הבואש למרות טיפולי שיניים וחניכיים והגיינת פה מעולה. זאת משום שתהליך זיהומי בלוע או ליתר דיוק בשקדים הוא הסיבה השכיחה ביותר לריח-פה בואש.

בנוסף לכך יתכן זיהום גם בבסיס בלשון או בסינוסים. רופא אף, אוזן וגרון הוא הקלינאי היחידי המסוגל לבדוק את דרכי הנשימה העליונות במלואן ולמקם את התהליך הזיהומי. המיכשור האנדוסקופי מאפשר בימינו בדיקתה מלאה של דרכי הנשימה העליונות במרפאה וכמעט ללא כל אי-נוחות. רק אבחון נכון הוא כרגיל הבסיס לטיפול הולם ויעיל. במקרה שאכן מקור הזיהום הוא בשקדים ניתן לטפל בכך ביעילות ע”י איוד רקמת השקדים בעזרת לייזר. טיפול הנעשה במרפאה ואיננו כרוך אף באשפוז.

האם אתה חושש שאנשים נרתעים ממך עקב ריח-פה בואש? האם בן או בת הזוג, או הקרובים אליך “העיזו” והעירו לך על כך? האם ניסית עד כה וללא הצלחה לפתור את הבעיה? ובכן ניתן גם ניתן לאבחן באופן שיטתי את הגורם לריח הפה הדוחה ולפתור את הבעיה אחת ולתמיד.

בברכה, פרופ` יהודה פינקלשטין

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים