Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

רודיולה, צמח העוזר לעמוד במצבי לחץ ודיכאון

אהבתם? שתפו עם חבריכם

רודיולה, צמח העוזר לעמוד במצבי לחץ

צמח הרודיולה גדל בערבות סיביר ובדומה לג`ינסנג הסבירי, נמצא שגם הוא הינו צמח מרפא בעל סגולות מעולות.
עיקר תועלתו של הצמח היא כעזר להתגברות על מצבי דיכאון וכפייתיות ולחיזוק הכוחות הנפשיים.
תועלת זו נובעת בעיקר מהיותו מסוגל להעלות את רמות הסרוטונין בגוף בכ-30%
הוא עוזר בתקופות של סטרס, מחזק את הפעילות המנטלית ומקל על מצבי דיכאון וגם עוזר למניעת מחלות לב וסרטן.

צמח הרודיולה המכונה בשם "גולדן רוט", גדל בעיקר באזורים הארקטיים של מזרח סיביר.
מסתבר שצמחים רבים הגדלים באזורים קיצוניים מבחינת תנאי הגידול מייצרים פיטוכימיקלים שעוזרים להם להסתגל לתנאים הקשים, ועוזרים גם לבעלי חיים הניזונים מהם להסתגל לאותם תנאים.

צמח זה נפוץ בשימוש בעיקר ברחבי רוסיה ובדיקות רבות שנעשו איתו גילו שישנן בו התכונות הבאות:
1. חיזוק תיפקודי הגוף והאון המיני.
2. חיזוק מערכת העצבים – הוא בעל השפעה מעוררת ונוגדת דיכאון עדינה.
3. הוא בעל השפעה אדפטוגנית – הוא עוזר לעמוד במצבי לחץ.
4. הוא מגן על הלב כאשר האדם מצוי במצבי סטרס.
5. הוא בעל תכונות נוגדות סרטן.

בין הנוירוטרנסמיטורים היותר חשובים המצויים במוחו של האדם נמנים הדופמין והסרוטונין.
הסרוטונין הוא חומר מרגיע ומחסור בו מתבטא בכפייתיות, דכאון ונטיות אובדניות. לדופמין שורת תפקידים ארוכה ומחסור ב-L-דופא, הנגזרת ממנו, הוא סיבה למחלת הפרקינסון.

תרופות פסיכיאטריות הניתנות להעלאת רמות הנוירוטרנסמיטורים במוח עושות זאת ע"י עיכוב התפרקותם במוח, אבל לתרופות הכימיות בעלות ההשפעה הזו יש תופעות לוואי, לעיתים קשות ביותר.
רודיולה ממלא את אותו התפקיד ללא תופעות לוואי. במקביל הוא עוזר גם מן הכוון הנגדי – הוא מגביר את הייצור של הסרוטונין בעיקר ביעלו את הקליטה של טריפטופן ושל 5-הידרוקסי-טריפטומן שהם חומרי מוצא ליצירת סרוטונין במוח.
הסרוטונין כשלעצמו הוא חומר מוצא למלטונין הנוצר בבלוטת האצטרובל בשעות החשיכה והוא תורם להרפייה המסייעת לשינה נכונה ולהתאוששות, הוא גם יעיל למערכת החיסונית ומונע התפתחות סרטן ממספר סוגים.

מספר עובדות הצביעו על כך שצריכת הצמח רודיולה הביאה בעקבותיה עליה של עד 30% בכמות הסרוטונין במוח. פעילות נוספת של הרודיולה היא הגדלת הרמות של ביטא-אנדורפין בדם. זהו הורמון משכך כאבים מעולה המשפר במידה רבה גם את מצב הרוח, גורם להנאה בשעת קיום יחסי מין ולהנאה מאוכל אהוב. רמות מספיקות של ביטא-אנדורפין נוגדות את פעולת הורמוני הסטרס.
זה קורה, כפי הנראה, בעקבות השפעת הצמח על בלוטת ההיפותלמוס, שאחראית על תחילת שרשרת התגובות ההורמונליות למצבי סטרס.

שימוש ברודיולה רוזיאה מונע גם השפעה המופרזת של האדרנלין, המופרש בשעת מצבי סטרס, על קצב הלב. כך, השימוש בצמח מוריד את מספר פעימות הלב ודופק איטי הוא אחד המדדים היותר טובים לבריאות הלב, ולמניעת הפרעות קצב בלב. נמצא כי באמצעות הפעלת הקולטנים לאנדורפינים ואנקפלינים, מצליח הצמח גם למנוע במידה רבה נזק איסכמי לשריר הלב, נזק שקורה כאשר אין הספקת חמצן מספקת לשריר הלב או לאזור מסוים בו.

הצמח נמצא גם יעיל לטיפול במספר סוגי סרטן. פעולתו נעשית בשתי דרכים שונות: מניעת שגשוג של תאים והתפתחות גידולים מחד, ומניעת יצירת גרורות מאידך. טיפולים אלו שניתנו לקבוצות חולים העלו את תוחלת החיים שלהם.

לסיכום, נמצא שצמח זה יעיל לעמידה בפני מצבי סטרס, לחיזוק הפעילות המנטלית ומניעת דיכאון וכפיתיות, למניעת מחלות לב ומניעת תהליכים סרטניים.
זהו אחד מן הצמחים היותר בטוחים בשימוש וגם אחרי תקופות ממושכות של נטילתו לא דווח על כל תופעות לוואי שלו. המוצר מצוי בארץ ונמצא למכירה בבתי טבע, בתי מרקחת ופארמים.

ההנחיות לנטילתו הן 3-1 כמוסות ביום, עם ארוחות.

מתוך תזונה פלוס

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

    בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.