חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

קשה להיות מתבגר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

קשה להיות מתבגר

מאת:
ד”ר יגאל גליקסמן פסיכוטרפיסט – מטפל זוגי ומשפחתי מוסמך. מומחה לביופידבק. מנהל פורום הביופידבק

חלק ראשון

רון בן השבע-עשרה, המתגורר בקיבוץ, היה נער אינטליגנטי, תלמיד מבריק, ספורטאי טוב, בן אהוב על הוריו ואחיהן הצעיר של שתי אחיות מצליחות. היו לו ציפיות גבוהות מעצמו, והוא עמד בהן היטב. יום אחד חלה רון בשפעת, וזו החריפה והפכה לדלקת ריאות.

במהלך המחלה מיעט לאכול, והמאזן הכימי בגופו השתבש. משהחלים, רצה להמשיך לתפקד ברמה שהורגל בה – אך הדבר לא עלה בידו. כתוצאה מכך נכנס לדיכאון. במשך שעות על גבי שעות היה שוכב מתחת לשמיכה, ולא עושה דבר. הוא חדל לאכול כמעט כליל. משקלו הלך ופחת, עד אשר הוגדר כנער אנורקטי. (האנורקסיה פוגעת בעיקר בבנות, אך כעשרה אחוזים מהאנורקטים הנם בנים.)

רון הובא לבית חולים וטופל בתרופות, אך מצבו לא השתפר. דובר על הצורך לאשפזו בבית חולים לחולי נפש. כאן הציעו לשלב אותי בטיפול. ביקשתי שיעשו לו בדיקות דם שונות – ואכן, נמצא אצלו מחסור בויטמין B12 ובחומצה פולית, מחסור אשר גרם לחוסר איזון שהיה אחראי לחלק ניכר ממצבי הרוח והדיכאון. כשטופל בהתאם השתפר מצבו הגופני.

ואולם, בעקבות המשבר שממנו סבל, היה רון זקוק גם לטיפול מסוג אחר, אשר יחזיר לו את המוטיבציה ואת תחושת השליטה בחייו. ועדה רפואית בדקה אותו, והוחלט לנסות לא לאשפזו בינתיים, ובמקום זאת לשלוח אותו לטיפול אצלי. אשפוז, כך ידעו רון והוריו, עלול לפגוע בסיכוייו לשרת בצה”ל; ופגיעה כזאת, עלולה להשפיע על כל חייו של רון כבוגר. בלוויית הוריו החל להגיע לקליניקה שלי פעמיים בשבוע – מרחק שלוש שעות נסיעה ממקום מגוריו.

בהיותו בחור נבון במיוחד, הטלתי על רון משימות שהציבו בפניו אתגר אינטלקטואלי, תוך שימוש במכשור הממוחשב של שיטת הביופידבק, ובעיקר בנוירו-פידבק. רון למד לשלוט גם על גלי המוח שלו, ולהתאימם לפעילות שבה החליט להיות מעורב. בסופה של שנת הטיפול חזר רון להיות הנער המבריק של פעם. הוא התגייס לצבא, ליחידה שהתאימה לו במיוחד, וחזר לפרוח כבעבר – וכל זאת באמצעות טיפול קוגניטיבי, בשיטה לא חודרנית וללא תופעות לוואי, כאשר הקשר בינו לבין המטפל (אני) היה בריא וטוב, ללא כל תלות.

בגיל ההתבגרות מתרחשים תהליכים גופניים חדשים ולא מוכרים. המערכת ההורמונלית עובדת שעות נוספות, בקצב מהיר. הבת מקבלת מחזור, הגורם לחוסר איזון במערכת ההורמונלית; הבן מגדל זקן, ולפעמים הזקן אינו גדל – או גדל בצורה שונה מזו שהבן היה רוצה. וישנם, כמובן, ה”חצ`קונים” – פצעי הבגרות. כל אלה הנם שינויים במראה החיצוני ובגוף החלים בתוך פרק זמן קצר, כאשר לא תמיד מקבל הנער המתבגר הכנה מספקת לשינויים אלה. אבל גם כאשר הוא מוכן לקראתם, שינוי דרסטי ופתאומי כל כך אינו חוויה קלה.
רבים מהמתבגרים אינם מבינים מה קורה להם; ובדרך-כלל, אין להם תשובות לשאלותיהם, ואין להם עם מי לדבר. כשיורם התחיל לקבל זיקפה, למשל, הוא נכנס ללחץ.

“זה לא לגיל שלך,” הטיחה אמו באוזניו, וגם: “זה לא טוב; זה אסור!”
הנער התבייש. כיון שחשש שהדבר יקרה לו במצבים לא נעימים, אימץ מנהגים מוזרים מאוד: בין השאר, סירב להתקלח בטיולים שנתיים. הבושה גדלה אף יותר משמצא עצמו מאונן. אם זיקפה הייתה אסורה במשפחתו של יורם, אוננות – על אחת כמה וכמה.

הטיפול ביורם במקרה כזה כלל גם שיחות עם האם. במהלכן הבהרתי לה עד כמה השינויים שעובר יורם טבעיים, וכי הוא זקוק לתמיכתה – ובוודאי שלא לכעס ולבוז מצדה.
גם מבחינה חברתית גיל ההתבגרות הנו תקופה קשה במיוחד. מאבק בלתי מתפשר על מקום בחברה, על בחירת החבר הטוב והחברה הטובה. ועוד לא הזכרנו את הלחץ בלימודים ואת ההישגיות. הנער והנערה שאינם חזקים מספיק, עלולים לשלם מחירים כבדים.
אחד המחירים הללו הוא החרדה. המתבגר אינו יודע לאן השינוי יוביל אותו, והוא חרד.

אנחנו רואים יותר ויותר ילדים ומתבגרים שזקוקים להתערבויות פסיכולוגיות כדי להצליח להתמודד עם מחשבות בעלות תוכן חרדתי, ובעקבותיהן תחושה של חוסר שליטה. שליטה היא תנאי הכרחי להתמודדות עם שינויים חדים. כל שיטה שבאמצעותה ילמדו הנער והנערה המתבגרים לשלוט על חייהם ועל גופם, תקל עליהם לעבור את גיל ההתבגרות. גם הבנה כי אינם היחידים בעולם העוברים את השינויים הללו, תפחית את הקושי שלהם.

חרדה גורמת לעתים לנער המתבגר לפנות לאלימות. ואולם, בשונה מהאלימות אצל ילדים, המופנית לעתים קרובות כלפי הזולת, יפנה המתבגר את האלימות בדרך-כלל כלפי עצמו או כלפי חפצים, ופחות כלפי בני אדם אחרים. האנורקסיה שסבל ממנה דני – היא דוגמה לכך. במסגרתה פגע הנער בגופו שלו. בולימיה, שהיא אכילת-יתר כפייתית, היא סוג דומה של הרס עצמי; וכמוה הנטייה של מתבגרים רבים לקחת סיכונים שונים: למשל, לרכב על אופנוע בפראות, תוך התעלמות מוחלטת מחוקי התנועה ובדיקת גבולותיו של כלי הרכב, או לקיחת סמים. בגיל ההתבגרות מופיעים בפעם הראשונה גם ניסיונות ההתאבדות וההתאבדויות. (ברוב הפעמים ניסיון התאבדות הוא קריאה לעזרה, ולא רצון אמיתי לשים קץ לחיים.) תמיד יש להתייחס אל ההתנהגויות בהתאם ולקבל הערכה פסיכיאטרית בהקדם האפשרי. בשום אופן אסור לנו לקחת סיכון!

אין מי שלא התנסה בדיכאון במהלך גיל ההתבגרות. הדיכאון עשוי להיות תגובה נפשית לתהליכים העוברים על הנער – פצעי הבגרות, למשל, הקול המתחלף, העובדה שהוא לא הוזמן למסיבה או שהבן שהיא אוהבת אינו מביט לכיוון שלה. עם זאת, דיכאון עשוי להיות גם תהליך פיזיולוגי לחלוטין; תוצאה של שינויים הורמונליים, של תזונה לא נכונה ושל מחסור בחומרים שונים.
אכל אותה?

בגיל ההתבגרות מתחיל הנער לדאוג בעצמו לתזונה שלו. בדרך-כלל הוא אינו מקדיש מחשבה ואנרגיה לשאלה האם הוא נותן לגופו את אבות המזון, הויטמינים והמינרלים הדרושים. כתוצאה מכך הוא עלול לסבול מחסכים מסוימים – ואלה עלולים לגרום לדיכאון.

לדיכאון יש לעתים גם רווח משני. נער או הנערה השרויים בדיכאון, זוכים לתשומת לב רבה במיוחד מההורים ומהסביבה. ההורים דואגים שמא יתאבדו, והם מקבלים את היחס שרצו בו.

המשך שבוע הבא…

בתוך הספר: “ביופידבק הכוח בידך”

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים