חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

קנדידה וזיהומים וגינליים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

קנדידה וזיהומים וגינליים

מאת: ד”ר אלכס מאור Ph.D.

קנדידה הינה פטרייה השוכנת בכל בני האדם ובמרבית הפעוטות כבר סמוך ליום היוולדם. משכנה של הקנדידה הם המעיים, ו”ביתה הוא מבצרה”: אזור חשוך ולח שהטמפרטורה בוכ- 36.6 מעלות. תנאים אלה חביבים על קנדידה במיוחד. ככל היצורים החיים קנדידה “אוכלת” ומפרישה פסולת וה”תפריט” שלה מורכב ממזונות שונים: סוכרים, שמרים, לחם, אלכוהול, עובש המצוי בגבינה, ענבים, פטריות, מזון שהותסס ועוד.

במצב אופטימלי בו מערכת העיכול שלנו תקינה, חיים מיליוני חיידקים “טובים” במעיים ואוכלוסייתה של הקנדידה מווסתת בקפדנות ע”י חיידקים ידידותיים אלה וע”י מערכת החיסון. אולם, הצרות מתחילות, כאשר מערכת החיסון נחלשת ואוכלוסיית חיידקי מעיים ידידותיים אלה מתמעטת. או אז מתחילה קנדידה – פטרייה טפילה זו להתרבות במהירות ולייצר רעלנים המפריעים לתפקודים גופניים רבים. השתרשותה של הפטרייה על דופן המעי, מביאה לדליפתם של חומרי מזון בלתי-מעוכלים וכימיקלים שונים לתוך הגוף, תופעה הגורמת לאלרגיות למזון וכימיקלים. בין היתר, קשורה פטריית קנדידה זו לזיהומים בנרתיק, ארתריטיס, אסתמה, פסוריאזיס ואף לחוסר פוריות.

החברה התעשייתית של ימינו מתאפיינת בעלייה תלולה באחוז המחלות על רקע אלרגי (מחלות אטופיות). עם הגורמים העיקריים למחלות אטופיות נמנים: נטייה תורשתית, ירידה בהגנה של העור ורירית המעיים וחוסר איזון בתגובת מערכת החיסון לאנטיגנים (חומרים מעוררי אלרגיה) סביבתיים. לדוגמה: דלקות אלרגיות בעור (דרמטיטיס אטופי – Atopic dermatitis), המתחילות בינקות או בשלב מוקדם של הילדות, מהוות אחד הביטויים הקליניים למחלות אלה. על פי הערכות שונות, סובלת כשליש מאוכלוסיית המדינות המתועשות מבעיות הקשורות לקנדידה!

הגורמים לגידול מואץ של קנדידה:
במצבם האגרסיבי, מסוגלים שורשי הקנדידה לחדור את דופן המעי. חדירה זו מאפשרת לחומרים מעוכלים למחצה, כולל מולקולות חלבון, פסולת רעילה, חומרי פירוק של השמרים ורכיבים אחרים להסתנן ממערכת העיכול למחזור הדם. מצב זה מעורר קשת נרחבת של בעיות הכוללות: אלרגיות, רגישות למזון והפעלה מתמדת של מערכת החיסון, המביאה לדלקות ולתופעות אוטו-אימוניות.

מה מחולל אם כן את ההמרה מצורתה הסבילה של קנדידה לצורתה התוקפנית?
מספר גורמים נחשבים כמחוללי השינוי. אין מחלוקת, כי נטילת אנטיביוטיקה מהווה את הגורם העיקרי לשינוי זה, וזאת ע”י השמדה מסיבית של החיידקים העוזרים לדכא את התפתחותה של הקנדידה (ראה הרחבה בהמשך).
גורמים נוספים הינם: נטילת סטרואידים המדכאים את מערכת החיסון, וירוסים שונים כדוגמת אפשטיין-בר או ציטומגלו וירוס, הפוגעים ביעילות תפקודה של מערכת החיסון ומפחיתים את יכולתה לשלוט בהתרבותה של הקנדידה. רמת סוכר גבוהה בדם, הנובעת מסוכרת או דיאטה עתירת פחמימות, מגבירה אף היא את הסיכון לצמיחת-יתר של הפטרייה.

אמצעים לזיהוי קנדידה
לכולנו יש קנדידה בגופנו, עובדה אשר הופכת את מלאכת הבדיקה והאיתור לקשים ביותר. ניתן לבדוק נוגדנים לקנדידה, אך הימצאותם אינה מבטיחה רמה מזיקה של הפטרייה מחד, ואי-הימצאותם יכולה, לעיתים, להיות מיוחסת למערכת חיסון חלשה למרות קיומו של זיהום פטרייתי, מאידך. ניתן לבדוק תרבית של הפרשות שונות על פי סוג הזיהום, ולבדוק תחת מיקרוסקופ באם היא מצמיחה שורשים ע”י הרעבתה. הימצאותם של שורשים, תעיד על השלב האגרסיבי בהתפתחות הפטרייה (שיטה זו ידועה כשיטתו של ד”ר קולמן). בדיקה של לקטוז ומניטול בשתן יכולה להעיד על “תסמונת המעי הדליף” (Leaky Gut Syndrome) אשר נגרמת במקרים רבים (אך לא תמיד) ע”י קנדידה וגידול-יתר של חיידקים פתוגניים. לפי דעת רבים, הדרך הטובה לזיהוי קנדידה היא ע”י בחינת התמונה הקלינית (בדיקות דם וצואה), בחינת ההיסטוריה הרפואית של המטופל ואיתור מספר סימפטומים המצביעים על זיהום פטרייתי. מתברר, כי נשים בגיל הפריון (15-50) סובלות במיוחד מקנדידיאזיס (Candidiasis) כרוני וסיבה אפשרית לכך ניתן לייחס לעובדה, כי שמרים מתפתחים היטב בנוכחות אסטרוגן.

מצבים להתפתחות קנדידה
במצבים הבאים תיתכן סבירות גבוהה להופעתה של קנדידה:

 נטילת אנטיביוטיקה משך 8 שבועות, או לחילופין נטילה בפרקי זמן קצרים יותר, 4 או יותר פעמים בשנה. לדוגמא, טיפול אנטיביוטי באקנה.
 טיפול בקורטיזון, פרדניזון או כל סוג אחר של תרופה קורטיקו-סטרואידית.
 טיפול הורמונלי ארוך טווח (מעל שנה), כולל גלולות למניעת הריון וטיפול הורמונלי חלופי.
(35% מן הנשים אשר נטלו גלולות למניעת הריון סבלו מבעיות של קנדידה חמורה).
 טיפול בתרופות אימונו-סופרסיביות (מדכאות חיסון) אחרות.
 זיהום כרוני הנובע מווירוס, חיידק או טפיל. HIV, למשל, גורם להתפתחות קנדידה כרונית. ניתן לומר, כי התפרצות קנדידה מהווה אחד הסימנים המובהקים למערכת חיסון מוחלשת מכל סיבה שהיא.
 CFS (תסמונת התשישות הכרונית) המאופיינת בהחלשות מערכת החיסון מלווה לעיתים קרובות בצמיחת-יתר של קנדידה. קיימת סברה, כי התסמונת מקורה בהתפתחות-יתר של קנדידה.
 דיאטה עשירה בסוכר ובפחמימות מזוקקות.

על פי ד”ר פארקס טרוברידג` (Throwbridge), ממחברי הספר “סינדרום השמרים”, קיימת רשימת סימפטומים אופייניים המקושרים לקנדידה, ביניהם מונה ד”ר טרוברידג` את הסימפטומים הבאים:

סימפטומים המופיעים בכלל האוכלוסייה:
* זיהומים חוזרים ונישנים, בעיות עור קבועות.
* נטילת אנטיביוטיקה או סטרואידים לתקופה ממושכת.
* תחושת עייפות ונמנום, במיוחד בימים לחים או בסביבה עבשה.
* תחושת חרדה, רגזנות וחוסר שינה.
* תשוקה לדברי מתיקה, לחם או אלכוהול.
* רגישות ותגובה אלרגית למזון, בעיות עיכול כמו : נפיחות, צרבת, עצירות, ריח רע מהפה.
* תחושת ריחוף (drinkless drunk), חוסר ריכוז, תחושה גרועה בחשיפה לבשמים חזקים.
* קואורדינציה לקויה, חולשת שרירים, מפרקים נפוחים וכואבים.
* מצב רוח משתנה, דיכאון, ירידה או אבדן הדחף המיני.
* יובש בגרון או הפה, נזלת, לחץ מעל ובצדי העיניים והאוזניים, כאבי ראש תכופים.
* כאבים בחזה, קוצר נשימה, סחרחורות, נטייה לקבל חבורות בקלות.

סימפטומים המופיעים בנשים בלבד:
* תחושת גירוי או בעירה בנרתיק, הפרשות, זיהומים, דלקות בדרכי שתן.
* בעיות בכניסה להריון, נטילה ממושכת של גלולות למניעת הריון.
* תופעות טרום ווסת, מחזור לא סדיר, או כל בעיית מחזור.

סימפטומים המופיעים בילדים בלבד:
* זיהומים חוזרים ונשנים, בעיקר באוזניים, שקדים נפוחים, ברונכיטיס, פריחות (כולל תפרחת חיתולים).
* אף גדוש וזולג לאורך זמן.
* עיגולים שחורים מסביב לעיניים.
* היפראקטיביות, בעיות קשב.

על סמך הימצאותם של הסימפטומים אשר הוזכרו לעיל, ההסתברות להופעת קנדידה
מחושבת על פי המדדים הבאים:
1. הופעתם של 4-5 סימפטומים: סבירות לזיהום פטרייתי.
2. הופעתם של 6-7 סימפטומים: סבירות גבוהה לזיהום.
3. הופעתם של 8 סימפטומים ויותר, קרוב לוודאי שקיימת בעיה חריפה.

צעד ראשון והכרחי בפתרון הבעיה מחייב התמקדות בשינויים תזונתיים.

טיפול ומניעת קנדידה:
הגישה ההוליסטית לטיפול ומניעת קנדידה תומכת בטיפול רב-שלבי, המובא להלן:

* פעילות אנטי-פטרייתית ישירה:
נטילת רכיבים תזונתיים טבעיים וצמחי מרפא הפועלים לחיסול הקנדידה, כחלק בלתי נפרד מהטיפול.

* חיזוק המיקרופלורה החיובית של מערכת העיכול:
נטילת תכשירי פרוביוטיקה בעלי חיוניות גבוהה המסוגלים לשקם אוכלוסיית חיידקי המעי, שאחד מתפקידיהם הינו דיכוי שגשוגה של הקנדידה.

* טיהור וחיזוק הכבד (דטוקסיפיקציה):
מומלץ לקיים תוכנית טיהור של הכבד כבר בתחילת הטיפול, מאחר והשמדה מסיבית של הפטריות, על הרעלנים שהן מפרישות, עלול לגרום לתגובת הרקסהיימר (Herxheimer reaction) הבאה לידי ביטוי בתחושה כללית ירודה עקב הצטברות חומרים רעילים. צמחים כדוגמת הגדילן המצוי, שן הארי והסכיסנדרה הינם בין הרכיבים היעילים ביותר לטיהור הגוף מרעלים. צמחים אלה מגנים על הכבד מפני נזקים הנגרמים כתוצאה מתרופות, זיהום סביבתי ותרכובות רעילות הנוצרות בגוף, ובעיקר כאלה הנספגות ממערכת העיכול.

* חיזוק מערכת החיסון:
זיהומים כרוניים, כולל קנדידיאזיס, וטיפולים תרופתיים רבים מתאפיינים בהחלשתה של מערכת החיסון. השלמה של נוגדי-חמצון, אבץ, סלניום, ויטמיני B וכן, תוספת של צמחי מרפא חיוניות לשמירה על תקינות מערכת החיסון.

* שיפור תהליכי העיכול:
קנדידה גדלה היטב בסביבה בסיסית (pH 7.4) ומפסיקה להתרבות בסביבה חומצית (pH 4.5). העלאת חומציות הקיבה מונעת את התפתחותה של הקנדידה. מיצי לבלב, האנזימים שהם מכילים ומלחי מרה מונעים את שגשוגה. הפרשה מספקת של אנזימי לבלב מונעת התפתחות טפילים, תולעים ושמרים במעיים. גורמים אלה חשובים במיוחד למניעת תופעות אלרגיות ואוטו-אימוניות. תופעות אלה יכולות להיגרם רק כתוצאה מחדירת מולקולות חלבון בלתי- מעוכלות למחזור הדם.

חיזוק מערכת החיסון
זיהומים כרוניים, כולל קנדידיאזיס, מאופיינים בהיחלשות מערכת החיסון. מערכת חיסון מוחלשת מביאה לקנדידיאזיס ולהיפך, שגשוג הפטרייה מוביל להחלשת מערכת החיסון. קנדידה אלביקנס מפרישה 79 סוגי רעלנים (אנטיגנים) שונים הגורמים לירידת בפעילותה של מערכת החיסון. קנדידה, כמו גם צמיחת-יתר של חיידקים במעי, מתחרה עם הגוף על רכיבי מזון חיוניים וגורמת אף לתת-תזונה. השלמה של נוגדי-חמצון, אבץ, סלניום, ויטמיני B חיונית לשמירה על תקינות מערכת החיסון.

חיזוק הכבד
אנשים הלוקים בקנדידיאזיס סובלים לעיתים קרובות מאלרגיות ומרגישות למזונות וכימיקלים. פגיעה ולו קלה, בכבד מאפשרת את שגשוג הקנדידה.
חשוב: כאמור, יגרום טיפול מוצלח בקנדידה לתהליך פירוק מסיבי ותמותה של פטריות על הרעלנים שהן מפרישות ולתחושה כללית ירודה (תגובת הרקסהיימר), אולם אין להפסיק את הטיפול עקב תחושה זו, החולפת לאחר מספר ימים. הפסקת הטיפול תגרום לחזרת הקנדידה. על כן מומלץ לשלב תוכנית לטיהור של הכבד, במהלך הטיפול.

תמצית גדילן מצוי
אחד הגורמים היעילים ביותר לטיהור הגוף מרעלים הינו צמח הגדילן המצוי. הצמח וזרעיו מכילים חומר פעיל בשם סילימרין, אשר ניחן ביכולת מוכחת להגן על הכבד מפני נזקים הנגרמים כתוצאה מתרופות, זיהום סביבתי ותרכובות רעילות הנוצרות בגוף, ובעיקר, כאלה הנספגות ממערכת העיכול. הסילימרין מונע את הרס הכבד ומייעל את פעילותו. כנוגד-חמצון יעיל, מסוגל הסילימרין לנטרל נזק לכבד הנובע מפעילותם ההרסנית של רדיקלים חופשיים ומתופעות-לוואי של תרופות. כושר הטיהור של הכבד תלוי במאגריו של אנזים חיוני בשם גלוטתיון פרוקסידז (GSH).
הסילימרין מסוגל לשמור על מאגר זה מפני הדלדלותו בזמן מחלות וטיפולים תרופתיים, או כתוצאה משתיית אלכוהול מרובה, ואף להעלות את רמתו ב- 35%.
הסילימרין אף מעודד ייצור תאי כבד חדשים במקום אלו אשר ניזוקו, ובכך מגן על הכבד ומסייע להחלמתו. לתכונה זו חשיבות רבה במקרים של טיפולים אנטי-פטרייתיים הגורמים להצטברות חומרים מזיקים בכבד. חשוב להשתמש במוצר המכיל ריכוז גבוה (80% לפחות) של החומר הפעיל בצמח, סילימרין.

ליטרופ
לפורמולה זו, המכילה כולין מתיונין ואינוזיטול, השפעה מחזקת על תפקודי הכבד.

מוצרי פרוביוטיקה
הינם, כאמור, בעלי חיוניות גבוהה.

ביוטין
סוג זה של ויטמין B מונע, כאמור, המרה של שמרים לפטריות אגרסיביות.

חומצה קפרילית
חומצה קפרילית הינה חומצת שומן, המופקת מקוקוס, וניחנה בהשפעה אנטי-פטרייתית. זוהי חומצה בלתי-רעילה לחלוטין משום שאינה נספגת כלל בגוף, אלא עוברת דרך מערכת העיכול ומחסלת פטריות הניקרות בדרכה כולל קנדידה. בשל יעילותה של החומצה הקפרילית, יש ביכולתה לגרום לתגובת הקסהיימר חריפה, אותה ניתן למנוע ע”י התחלת הדיאטה שבועיים לפני תחילת הטיפול, חיזוק הכבד באמצעות גדילן מצוי, או העלאה הדרגתית במינון.

שום
ובעיקר החומר הפעיל שבו אליסין (החלק ה”ריחני” בשום) הינו בעל השפעה אנטי- פטרייתית חזקה. למעשה, הוכיח השום פעילות אנטי-פטרייתית יעילה אף מזו של הניסטטין ותרופות אנטי-פיטרייתיות נוספות.

חומצה אולאית
החומר הפעיל המצוי בשמן הזית.

המלצות תזונתיות:
תזונה מתאימה תשנה את האקולוגיה של הגוף ומערכת העיכול לכזו אשר תגרום מצוקה לגורמים השליליים ותגביל את התפתחותם. להלן רשימת הגורמים השליליים מהם רצוי להימנע:

* כל סוגי הסוכר, לבן או חום, כולל דבש, ממתקים, פירות מסוכרים, ריבות, פירות משומרים ואחרים.
* אלכוהול מכול סוג שהוא. נשים אשר צרכו אלכוהול סבלו ממקרים רבים יותר וחמורים יותר של קנדידה.
* כל מאכל העשוי מקמח לבן, כולל פסטה. ניתן למצוא תחליפים המיוצרים מקמח מלא.
* מזון או משקה המכילים חומרי צבע, טעם וריח מלאכותיים או חומרים משמרים.
* חומרים מעוררים, המעלים את שחרור הסוכר בדם, כמו: תה, קפה, קולה וסיגריות.
* סוגי בשר או דגים אשר עברו תהליכי שימור, עישון וכבישה, כולל נקניק ונקניקיות.
* פירות (משך החודש הראשון לטיפול).
* מוצרים המכילים שמרים או כאלה אשר יוצרו בתהליכי התססה (למעט יוגורט או קפיר),
כולל: לחם שמרים, פטריות, רוטב סויה, זרעים ואגוזים (אלא אם הם טריים ונקיים מעובש),
גבינות בשלות, מוצרי לתת, חומץ לסוגיו, חמוצים ומוצרים המכילים מונוסודיום גלוטמאט.
* השלמות תזונתיות המיוצרות משמרים כגון: מולטי-ויטמינים, ויטמיני B, סלניום ואחרים. יש לבדוק את הצהרת היצרן כי המוצר נקי משמרים. יש לזכור כי ייצור ויטמינים על בסיס שמרים הינו זול יחסית ופשוט ויצרנים מרבים להשתמש בהם.
* יש ליטול אנטיביוטיקה רק אם קיים צורך ממשי, תוך יידוע הרופא המטפל אודות הקנדידה.
* להימנע ממוצרי בשר ועופות אשר לגבי מקורם קיים חשד כי בעלי-החיים הוזנו באנטיביוטיקה.
* התרופות זנטב (Zantab), וסימטאג (Cimetag) (תרופות חוסמות קולטני היסטמין מטיפוס H2) מעודדות שגשוג של קנדידה במיצי הקיבה בעיקר בקרב נשים.

סיכום
מטרתנו הינה להגביל את הרעלים שהגוף מייצר ולעצור את צמיחתה של קנדידה. תזונה נכונה, אורח חיים בריא ומערכת חיסון חזקה יחד עם מערכת מעיים נקייה הינם המפתח העיקרי למניעה ולשליטה ב- קנדידה. חשוב להדגיש, כי תהליך הניקוי של הגוף מ- קנדידה הינו תהליך מתמשך הדורש סבלנות והתמדה, אולם שכרו בצידו. התהליך עשוי לקחת בין שלושה לשישה חודשים ועל מנת שיהיה יעיל, יש להתמיד בו וחובה להמשיך בטיפול גם אם הסימפטומים נעלמים תוך זמן קצר (כפי שקורה לעיתים קרובות). זיהום פטרייתי עלול להופיע במקומות שונים בגוף כולל הפה, הנרתיק ופי הטבעת, אך מקור הזיהום הינו תמיד במערכת העיכול. על כן, יש לשלב טיפול סיסטמי, דרך הפה, יחד עם טיפול מקומי לקבלת תוצאות טובות, ובעיקר, למניעת חזרתה של בעיה זו פטרית קנדידה.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים