Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

קורונה – מחלת COVID-19 באביב 2022 האם תחילת הסוף או סוף ההתחלה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ' בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

 

כעת, כשאנו נמצאים בשנה השלישית של פנדמיית נגיף הקורונה, ולאחר עלייתו החדה של וריאנט האומיקרון, בארה"ב ובעולם כולו, חשים שהמספר היומי של נדבקים חדשים פחת לרמתו הנמוכה ביותר, בתקופת ששת החודשים האחרונים. בעוד שנדמה ש-SARS-CoV-2 נע לקראת התפוגגות, במאי 2022 ניכרה בארה"ב שוב עליה במגמת הההדבקות, והתחושה היא שמספרי המודבקים אף גדולים יותר מאלה המדווחים.
מספר גורמים עשויים להסביר את המגמה הנוכחית: ההופעה של תת הווריאנט של אומיקרון BA.2, הגילוי ממש לאחרונה של תת וריאנט נוסף-BA.2.12.1, התקופה המוגבלת של ההגנה מפני הדבקה חוזרת הן בגין מגבלת החיסונים וההגנה המוגבלת שמעניקה הדבקה קודמת ואולי יותר מכל הסרת המגבלות של עטיית מסיכות, התגודדות-יתר וביטולן של עוד מגבלות שחיינו איתן למעלה משנתיים.

 

לאחר שהווריאנט BA.1 זוהה לראשונה בדרום אפריקה בנובמבר 2021, הוא התפשט במהירות ברחבי העולם, תוך שהוא "גובר" על וריאנטים אחרים והופך במהירות לווריאנט השולט במדינות רבות, כולל ארה"ב (Del Rio וחב' ב-JAMA משנת 2022).
מאז, הופיעו תתי זנים אחדים, שהשכיח ביניהם כיום הוא BA.1.1, BA.2 ו- .BA.2.12.1. וריאנט BA.2 מתרבה ב-40% יותר מהר מאשר וריאנט BA.1 (Yamasoba וחב' ב-bioRxiv מפברואר 2022).
היעילות ההדבקתית של BA.2 מיוחסת ל-53 מוטציות שזוהו בו, מתוכן 29 מוטציות הן בחלבון של ה-.spike.
ההתבטאות הקלינית של BA.2 דומה לזו של BA.1, והוא גורם לתסמינים קלים בדרכי הנשימה העליונות (כגון צריבה בגרון ודלקת גרון הידועה כפרינגיטיס).
בנוסף, מטופלים רבים מדווחים על תסמינים של מערכת העיכול, כגון שלשולים, בחילה והקאות, וכן תסמינים לא ספציפיים כגון כאבי שרירים, כאבי ראש, גודש באף ועייפות.

 

הווריאנט השולט כיום בארה"ב הוא BA.2.12.1 שזוהה לראשונה בניו-יורק, והיווה במאי 2022 בערך 58% מכלל הבידודים של SARS-CoV-2 שרוצפו.
לתת-וריאנט זה יש שתי מוטציות נוספות ב-spike הידועות כ-L452Q ו-S704L. מוטציית L542Q זוהתה בעבר בווריאנטים Delta ו-Lambda, והיא מאפשרת לנגיף להיקשר בחוזק גדול יותר לקולטן של angiotensin converting enzyme 2, וכתוצאה מכך להיות מועבר ביתר קלות בין אנשים (Tchsenokova וחב' ב-Journal of Clinical Microbiology משנת 2021).
הדבקה קודמת עם הווריאנט BA.1 מקנה רק חסינות מינימלית להדבקה עם BA.2.12.1, ולפיכך אנשים שנדבקו קודם לכן על ידי וריאנט BA.1 של אומיקרון, עלולים להידבק עם הווריאנטBA.2.12.1 (Cao וחב' ב-bioRxiv משנת 2022).

 

שני וריאנטים נוספים, BA.4 ו-BA.5, הופיעו לאחרונה בדרום אפריקה ובאירופה, וזוהו כ"ווריאנטים מעוררי דאגה" ((Variants of Concerns על ידי ה-WHO. כמו תת-וריאנטים אחרים של אומיקרון, BA.4 ו-BA.5 נראים משמעותית מדביקים יותר מאשר הווריאנטים הקדם-אומיקרוניים הקודמים, ויש מחקרים המייחסים זאת להתחמקות יעילה יותר של 2 הווריאנטים האחרונים הללו ממערכת החיסון. בדומה לווריאנט BA.2.12.1, אנשים שנדבקו קודם לכן על ידי וריאנט אומיקרון הקודם BA.1) ), אינם מוגנים מפני הדבקה נוכחית עם BA.4 ו-BA.5. למרבה המזל, שני הווריאנטים החדשים אינם גורמים למחלה חמורה יותר מאשר וריאנטים קודמים.
בארה"ב, נכון לאמצע חודש מאי, הווריאנטים BA.2 ו- BA.2.12.1נותרים הווריאנטים הדומיננטיים, אם כי סביר שמקרים נוספים ייגרמו בעטיים של BA.4 ו- BA.5ככל שמתקרב הקיץ, ומתגברת התיירות מדרום אפריקה ומאירופה שתביא איתה אלפי תיירים נשאי הנגיף ללא תסמינים.

 

בקרה למניעת התפשטות של COVID-19:

כאשר הגל ההתחלתי של אומיקרון החל לדעוך בארה"ב, ה-CDC החל ב-3 במארס 2022 את מבצע האינדיקציה של הנגיף תחת הכותרת COVID-19 Community Level indicator, שהוא כלי חדש הנועד לסייע לקהילות השונות להחליט על צעדי מניעה שעליהן לנקוט. צעדים אלה יכולים להיות מינימליים, מתונים או נמרצים, והם ייקבעו על פי מספר האשפוזים כתוצאה מ-COVID-19 בקהילה.
כאשר כלי זה הופעל לראשונה, למעלה מ-90% מהאוכלוסייה האמריקנית התגוררה באזורים של נגיעות נמוכה או ממוצעת של COVID-19, בהן עטיית מסיכות פנים בחללים סגורים לא נחשבה חיונית.
אך נכון ל-25 במאי 2022, מספר האימותים היומי בארה"ב מתקרב ל-100,000, בערך 9.2% מהקהילות שם מוגדרות כ-high Community Level.
תוצאה זו מנוגדת ל- CDC Community Transmission indicator לפיו למעלה משני שליש של הקהילות מצויות ב- .high transmission levelשני נתונים סותרים אלה, מוסיפים לבלבול האם יש כבר אפשרות להסיר את מסיכות הפנים, ותורמים למיתוס שהפנדמיה של קורונה כבר מאחורינו, מה שכולנו מייחלים לו ומאמינים שהרע מכול חלף, אם כי הדברים בכלל לא בטוחים. העובדה שמקומות רבים כבר הסירו את החובה לעטות מסיכות, מציבה סימני שאלה אצל מי שרוצה להמשיך לעטות אותן.
האם עטיית מסיכה בין קהל רב שלא עוטה אותה מפחית במידה משמעותית את יעילות המסיכה? מצב זה מחייב עטיית מסיכות באיכות גבוהה כגון N95 או KN95.

 

חיסון דחף כנגד COVID-19:

המוטציות בנגיף אומיקרון ובתת הווריאנטים שלו גורמות לא רק להדבקה נמרצת יותר, אלא גם להתחמקות יעילה יותר של הנגיף המוטנט ממערכת החיסון של הגוף לאחר ההדבקה.
חיסון התחלתי עם 2 מנות של חיסוני mRNA, מספק רק הגנה חלקית מפני מחלה תסמינית, הנגרמת על ידי אומיקרון והמתגברת באופן ניכר (Accorsi וחב' ב-JAMA משנת 2022).
הבעיה עם חיסונים אלה שהם יעילים לפרקי זמן קצרים יחסית לאחר מנת החיסון השלישית ( Lassauniére וחב' ב-JAMA Newt Open משנת 2022).
לעומת זאת, ההגנה שמקנה חיסון כנגד מחלה קשה, נותרת יעילה לתקופה ארוכה יותר.

 

בהתחשב בדעיכת ההגנה כנגד הדבקה תסמינית, הוצעה איסטרטגיה של חיסון דחף (booster) רביעי עם חיסון mRNA במבוגרים בגיל מתקדם ובאלה עם מערכת חיסון פגועה. נתונים בישראל מראים שחיסון רביעי כרוך בסיכון מופחת של הדבקה תסמינית, אשפוזים, ואף מוות בקרב קשישים (Bar-On וחב' ב-New England Journal of Medicine משנת 2022).
נכון להיום, חיסון רביעי מומלץ על ידי CDC רק לאלה מעל גיל 50 שנה שקבלו את מנת החיון השלישית לפני לפחות 4 חודשים, ולבני 12 שנה ומעלה עם מערכת חיסון מאוד פגועה שקיבלו את מנת החיסון השלישית לפני למעלה מ-4 חודשים.
הבעיה בארה"ב היא שפחות מ-50% מאלה מעל גיל 12 שנה, ורק 69% מאלה בני 65 שנה ומעלה קיבלו מנת חיסון שלישית. ראיות עדכניות מראות שהדבקה קודמת עם COVID-19 סיפקה הגנה מעולה כנגד הווריאנטים אלפא, בטא ודלתא, אך רק הגנה חלקית כנד אומיקרון.
יחד עם זאת, שילוב של הדבקה קודמת עםSARS-CoV-2 ומתן חיסון יוצרים מה שמכנים "hybrid immunity", מה שמספק את ההגנה הגדולה ביותר כנגד הדבקה סימפטומטית, אם כי הדבקות חדשות נצפות לעתים קרובות.

 

תרפיה למניעת COVID-19:

עם ההגברה בזמינותם של תכשירים אנטי-נגיפיים יעילים ונוגדנים חד-שבטיים לטיפול ב-COVID-19, הממשל של ביידן החל בחודש מארס 2022 ביוזמה חדשה, תחת הכותרת Test to Treat(Gandhi וחב' ב-JAMA משנת 2022).
אך יוזמה זו לא עלתה על הפסים בגלל מחסומים לוגיסטיים, כמו הצורך להתחיל את הטיפול תוך 5 ימים מרגע הופעת התסמינים, ועוד בעיות פרקטיות כגון אינטראקציות בין התכשיר לבין תרופות אחרות הניטלות באותה עת, וכן בצורך למנן את התכשיר על פי תפקוד הכליות, והשש מפני השפעה טרטוגניות. בנוסף, יש נטייה גוברת לטיפול משולב עם nirmatrelvir/ritonavir ולמרות זאת ישנם דיווחים על החמרת המחלה ((relapse, הן בהיבט של הישנות התסמינים, וכן בבדיקת גילוי אנטיגן הנגיף, בסמוך לתום המסלול של חמשת ימי הטיפול.
לא ברור האם טיפול ממושך יותר ב-nirmatrelvir/ritonavir של עשרה ימים במקום חמישה יהיה יעיל יותר. תכשיר נוסף הנבחן כעת הוא molnupiravir.

 

בעוד ששאלות רבות נותרו פתוחות בשר לעתיד הפנדמיה שעברה עלינו, ברור לכול ש-SARS-CoV-2 לא יוכחד לחלוטין. המשמעות של אמירה זו, היא שנצטרך להסתגל לחיים בצד הנגיף ולכוון את צעדינו בעיתות שפנדמיה תרכין ראש, ונגביר צעדי מניעה, כאשר זו תתעורר מחדש.
אכן, במצב בו 10-30% מהפרטים באוכלוסייה חווים תסמיני COVID ארוכי-טווח לאחר הידבקות בנגיף, הנושא מחייב תשומת לב זהירה.
מחקרים רבים מצביעים על כך שחיסון עשוי להפחית תסמינים ארוכי טווח, לפיכך המחקר היישומי של החברות הפרמצבטיות לשיפור החיסונים, הוא אבן-פינה במניעת COVID-19.

 

בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.
12/06/2022
לקריאת כל הכתבות של פרופ' בן-עמי סלע לחץ כאן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

    בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.