Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

קורונה חיסון – לכו להתחסן! או כיצד טיפס הנגיף COVID-19 לראש רשימת גורמי המוות?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ (אמריטוס) בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב

.
בחודשים מרץ-אפריל השנה, חלה התייצבות או אפילו דעיכה קלה בשיעורי התמותה היומיים ממחלת הקורונה, מה שהביא לאופטימיות קלה, שמא הנגיף "כבר עשה את שלו". ואז הגיע הקיץ של שנת 2020, ועקומת התמותה מקורונה זקפה ראש, והמספרים העגומים החלו בתאוצה מדאיגה אף יותר ממה שכבר חווינו בחודשים הראשונים של שנה זו.
חודשי הסתיו האפורים הצביעו על שינוי חמור אף יותר: בארה"ב, על פי נתוני ה-CDC באטלנטה, מדי שבוע אובחנו מיליון מקרים חדשים של חולי קורונה קשים, נתון שהתרחש קודם לכן אחת לחודש! עד 13 בדצמבר 2020 למעלה מ-16 מיליון אמריקאים נדבקו בנגיף או כ-5% מכלל האוכלוסייה במדינה זו!

 

בחוברת ה-17 בדצמבר של JAMA מתפרסם ניתוח סטטיסטי מרשים של Woolf וחב' שהשוו את התמותה בארה"ב מקורונה בחודשים מרץ-אוקטובר 2020, לתחלואות גורמות תמותה אחרות טרם הופעת קורונה (חודשים מרץ-אוקטובר 2018).

אנליזה זו, בנוסף למגמות ידועות של תוחלת חיים ותמותה במדינה זו, הגיעה ל-3 מסקנות עיקריות (Woolf ו-Schoomaker ב-JAMA משנת 2019):

א)

COVID-19 מדורג כגורם מוות מוביל, ולעתים הוא אף גורם המוות המוביל. בהשוואה לגורמי מוות אחרים מתקופת אותם חודשים בשנת 2018, הנגיף האמור היה הגורם השלישי במעלה למוות בקרב ילדים ומבוגרים עם 697.5 פטירות/מיליון איש, כאשר מחלות לב דורגו ראשונים עם 1,287.7 פטירות/מיליון, ומחלות הסרטן דורגו במקום השני עם 1,219.8 פטירות/מיליון.
בהשוואה למחלות לב וסרטן מספר הפטירות בקרב ילדים היה נמוך משמעותית. יצוין שקורונה היא המחלה הקטלנית ביותר בין כל המחלות שמקורן בהדבקה בין-אנשים.

בתקופה שבין 1 בנובמבר עד 8 בדצמבר 2020, הממוצע היומי של תמותה בארה"ב מקורונה כמעט שילש את עצמו מ-826 ל-2,226 פטירות ליום. ב-13 הימים הראשונים של דצמבר 2020, מספר המתים ביום מקורונה שם הגיע ל-2,381 מתים ביום, מספר העולה על הממוצע היומי של 1,900 מתים ביום בתקופת שיא התמותה שבין 15 לאפריל עד 15 במאי, 2020. בתאריך 9 בדצמבר, נפטרו 3,411 אמריקאים, יותר מ-2 מתים מדי דקה.
מספרים אלה מדרגים את נגיף הקורונה כגורם תמותה חמור יותר מאשר מחלות לב או סרטן, שבמשך עשרות שנים גרמו מדי יום בממוצע למותם של 1,700 ו-1,600 אמריקאים, בהתאמה. מספר המתים מקורונה בארה"ב הגיע עד יום ה-14 בדצמבר למספר העגום של 306,427. יום זה אף ציין שארה"ב עם אוכלוסייה המהווה 4% מאוכלוסיית העולם, נמצאת במקום הראשון בתמותה מהמחלה עם 19% מכלל הפטירות הגלובליות.

ההתפרצות המדאיגה בממדי התמותה שהחלה בסתיו, הגיעה למרות מאמצים הירואיים של חוקרים מובילים, חברות פרמצבטיות והממסד הרפואי ככלל, שיפור בטיפול הרפואי בנפגעי הנגיף, ותכשירים תרופתיים שקבלו את ברכת ה-FDA כגון נוגדנים חד-שבטיים דוגמת remdesivir או קורטיקו-סטרואיד דוגמת דקסמתאזון.
למרות שהתחלואה באביב גרמה לתמותה בעיקר מדינות ניו-יורק, ניו-אינגלנד, לואיזיאנה וג'ורג'יה, התחלואה בסתיו מפושטת ברחבי ארה"ב כולל מדינות כפריות במערב התיכון, ומדינות בחופי האוקיינוסים האטלנטי והשקט. התמותה בקרב צבעונים גדולה בערך פי -2 מאשר בקרב לבנים: 1 מכל 875 שחורים, ו-1 מכל 975 אינדיאנים מתו במחלה, בהשוואה ל-1 מכל 1,625 לבנים.

 

ב)

הסיכון למות מ-COVID-19 הוא גבוה ביותר בקרב קשישים ונמוך ביותר הצעירים.
גיל מבטא את ההבדל העיקרי בסיכוני התמותה. בהשוואה לבני 18-29 שנה, אנשים בני 75-84 הם בעלי סיכון גדול פי-200 למות בהידבקות בקורונה, ואלה בני 85 שנה ומעלה הם בעלי סיכון גדול פי-630 למות במחלה בהשוואה לבני הקבוצה הצעירה (על פי נתוני CDC מ-23 בנובמבר 2020).
המתגוררים בבתי אבות, ובמוסדות שהייה לטווח זמן ארוך ואנשי הצוות במוסדות אלה נמצאים גם כן בסיכון תמותה מוגבר, בהיותם מהווים רק 5% באוכלוסייה אך מהווים מ-38% מכלל התמותה (על פי ה-NY Times מתאריך 4 בדצמבר), כאשר ב-28,000 מוסדות לבני גיל הזהב במדינה זו נפטרו 106,000 חוסים.
ב-14 מדינות בארה"ב לפחות 50% מהתמותה הכללית הייתה קשורה לבתי-אבות, ב-6 מדינות שם 60% מהתמותה הכללית יוחסה לבתי אבות, ובשלוש מדינות 70% או יותר מהתמותה הכללית מקורה בבתי-אבות. לעומת זאת, ממצאי Woolf וחב' מצביעים על כך שבקרב אמריקאים בני פחות מ-35 שנה, התמותה ממנות-יתר של סמים אסורים, תאונות דרכים, והתאבדויות עלתה על זו שגרמה הקורונה.

באשר לילדים ובני נוער מתחת גיל 18 שנה, התמותה מקורונה נמוכה מאוד.
דו"ח של האקדמיה הפדיאטרית האמריקנית מתאריך 3 בדצמבר, מצא רק 154 פטירות בקרב ילדים מתוך סך של 1.4 מיליון מתחת לגיל 18 שנה שנדבקים בנגיף שם, או 0.001%.
למרות שילדים יכולים לשמש כ-vector של הנגיף, שיעורי ההדבקה בבתי ספר שם הייתה נמוכה המצופה. נתון זה המריץ את ה-CDC להמליץ שבתי ספר יהיו האחרונים להיסגר, והראשונים להיפתח בתקופה זו.

 

ג)

רבות, אם לא רוב הפטירות הקשורות לקורונה יכלו להימנע אם הציבור היה נענה ונשמע להוראות 11111הזהירות המתחייבות בעידן של מגיפה בהקשר של שמירת מרחק בין-אישי, אי-התגודדות צפופה באירועים והקפדה על עטית מסיכות פנים.
אך לא רק ב"איש הקטן" האשמה. התגובה של הממסד הרפואי והשלטוני חייבת להיות נחושה והגיונית, הן בהיערכות של המוסדות הרפואיים להתמודד עם מחלה שעלולה להיות קשה מנשוא, הן באספקה של פריטי הגנה מפני הדבקה כגון מסיכות פנים, ובאיסור מגוּבּה בענישה על אירועים בהם נחילי אדם יוצרים מסה צפופה המגבירה את הסיכון להידבקות.
בארה"ב לדוגמה, רק ב-37 מדינות מחייבים על פי חוק עטית מסיכות פנים, וטוב עשה הנשיא הנבחר ביידן, כאשר בניגוד לקודמו פנה לכל האמריקאים כחודש לפני כניסתו לבית הלבן, בבקשה לעטות מסיכות לפחות בתקופת 100 ימי החסד הראשונים שניתנים לו כנשיא, ולפני ההסדרים המחייבים בתחום זה שהוא יקבע כנשיא. נכון להיום, ה-FDA העניק אישור חירום לחיסונים תוצרת Pfizer ו-Moderna, ויהיו ודאי עוד חיסונים שיבואו בעקבות שניים אלה.
ועדת הייעוץ של ה-CDC על חיסונים, ממליצה שהראשונים שיחוסנו הם אנשי הצוותים הרפואיים ושוהים בבתי אבות. הבאים ברשימת אלה המומלצים לקדימות בתור לחיסון הם מבוגרים השוהים בביתם עם תחלואה כרונית וגורמי סיכון.

 

בכתבי ההיסטוריה, תירשם שנת 2020 כ"שנת הקורונה".
הנזק הבריאותי שעלה בחיי אדם, הנזק הכלכלי והמצוקה האנושית כבדים מנשוא. ואם נתבונן בנתוני הטבלה למטה, נתרשם מקטלניותה של קורונה. כאשר בחודש מרץ השנה, המחלה "שודרגה" לדרגה של פנדמיה, התנבא פרופ' מייקל לוויט חתן פרס נובל לכימיה ש"המחלה תהרוג בישראל מקסימום 10 אנשים" ואתמול ב-18 לדצמבר כבר נמנו 3,062 מתים במחלה. חזר החרה אחריו רופא ישראלי ששימש בעבר בתפקידים בכירים באקדמיה ובמשרד הבריאות, ש"הרגיע" את הציבור באמירה ש"קורונה אינה חמורה משפעת רגילה". שניהם התבדו!

 

שיעורי תמותה (למיליון בני-אדם) מקורונה בחודשים מרץ-אוקטובר 2020, וממחלות מובילות אחרות בחודשים מרץ-אוקטובר 2018, בקבוצות הגיל השונות.\

בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.
27/12/2020

 

   לקריאת כל הכתבות של פרופ' בן-עמי סלע לחץ כאן
אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים