Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

קורונה – הערכת הסכנה של הוריאנט החדש של COVID-19 הלא הוא EG.5

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ' בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

 

EG.5 הוא וריאנט שמקורו בוריאנט ,XBB.1.9.2 שהוא בעל רצף חומצות האמינו הזהה לזה של ה-spike של .XBB.1.5
הדיווח הראשון על הופעת EG.5 היה ב-17 בפברואר 2023, והוא הוגדר על ידי WHO כ-variant under monitoring (להלן VUM) ב-19 ביולי 2023. כיום כבר זכה EG.5 להיות מוגדר כ-variant of interest (להלן VOI). EG.5 נושא מוטציה נוספת של חומצת אמינו,F456L, בחלבון ה-spike שלו, בהשוואה לווריאנט האם, XBB.1.9.2 כמו גם לווריאנט .XBB.1.5.

 

תת-הווריאנט EG.5.1 מכיל מוטציה נוספת ב-spike, Q52H, והוא מייצג 88% מהרצפים הזמינים של תת הווריאנטים יוצאי חלציו. עד ה-7 באוגוסט 2023, הגיעו לידיעת WHO 7,354 רצפים של EG.5 מ-51 מדינות.
המספר הגדול ביותר של רצפים אלה הגיע מסין, 2,247 רצפים המהווים 30.6% מכלל הרצפים, מדינות נוספות עם לפחות 100 רצפים, הן ארה"ב (1,356 רצפים, 18.4%), קוריאה הדרומית (1,040 רצפים, 14.1%), יפן 814 רצפים, 11.1%), קנדה (392 רצפים, 5.3%), אוסטרליה (158 רצפים, 2.1%), סינגפור (154 רצפים, 2.1%), בריטניה (150 רצפים, 2.0%), צרפת (119 רצפים, 1.6%), פורטוגל (115 רצפים, 1.6%), וספרד (107 רצפים, 1.5%).

 

גלובלית, יש עליה מתמדת בשיעורי ההדבקה עם EG.5.
בשבוע האפידמיולוגי (17 עד ה-23 ביולי) שיעור ההדבקה הגלובלי היה 17.4%, בהשוואה ל-7.6% שבוע קודם לכן. בהתבסס על הנתונים העכשוויים, הסכנה הבריאותית לציבור מהווריאנט החדש נמוכה יותר מהסכנה של הווריאנט XBB.1.16 או מזו של וריאנטים אחרים המוגדרים כ-VOIs. EG.5 מציג אמנם שכיחות גדולה יותר, ותכונה של הימלטות ממערכת החיסון, אך עד כה לא נרשמה עלייה בחומרת המחלה לה הוא גורם, או במספר האשפוזים שנגרמו בעטיו במדינות כיפן ודרום קוריאה.
יחד עם זאת, בגלל יתרונות התפשטותו וההימלטות ממערכת החיסון, EG.5 עלול לגרום לעלייה בשיעור ההידבקויות ולהפוך להיות דומיננטי במספר מדינות ואפילו גלובלית.
בין הווריאנטים המוגדרים כ-VOIs ו-VUMs הנושאים את המוטציה F456L בשבוע שבין ה-19 ל-23 בילי 2023, EG.5 היה המדווח ביותר, 49.1%, לעומת XBB.1.16.6 (4.88%), ואחוזי הדבקה נמוכים יותר באשר לווריאנטים אחרים.

 

מומחים באוניברסיטת Yale מסבירים את תכונותיו של EG.5 והאם הוא מדבק יותר מתת-וריאנטים קודמים של אומיקרון. נגיפים עוברים מוטציות ולכן זו רק שאלה של זמן לפני הופעה והחלת ההתפשטות של זני SARS- CoV-2 חדשים.
בקיץ זה מככב הוריאנט EG.5 או בשם "החיבה" שלו .Eris כיוצא חלציו של אומיקרון, Eris כבר הוכיח את עצמו כווריאנט דומיננטי, בהדביקו יותר אנשים מכל זן אחר, והוא מועבר בין אנשים באופן נמרץ יותר מאשר XBB.1.16 המכונה Acturus, שתפס את הכותרות רק לפני מספר חודשים. הערכה של הסכנה של הווריאנט החדש של COVID-19 הלא הוא EG.5.

 

Scott Roberts, איש המחלות המדבקות מ- Yaleאינו מודאג מ-EG.5 כגורם לתחלואה קשה. על פי הערכה של ה-CDC באטלנטה, EG.5 אחראי ל-20.6% מהדבקות COVID-19 בארה"ב בסוף השבוע השלישי של חודש אוגוסט האחרון, שהיה יותר מכל זן אחר של SARS-CoV-2.
באותו שבוע, וריאנט שנקרא FL 1.5.1 (או Fornax), המתפתח אף הוא בצורה אגרסיבית בארה"ב היווה 13.3% מכלל המקרים שם, והיה ממוקם במקום השני מבחינת התפשטותו לאחר EG.5 מבין תתי זנים של אומיקרון.
רצוי לציין שפרט למקרים נדירים, הגרסה המקורית של אומיקרון כבר לא מתפשטת, ולבטח לא בצורת הזנים המוקדמים והמסוכנים בריאותית כגון אלפא או דלתא.

 

האם EG.5 תורם לעלייה באשפוזים כתוצאה מ-COVID-19?
בשבוע הראשון של חודש אוגוסט 2023, נרשמה עלייה של 14.3% באשפוזים הקשורים ל-COVID-19, אם כ עלייה זו נמוכה יותר מאשר האשפוזים הרלוונטיים בתקפות הקיץ הקודמות.
EG.5 אינו גורם לתסמינים השונים מאלה הנגרמים על ידי וריאנטים אחרים של נגיף קורונה.
וריאנט זה תוקף את דרכי הנשימה העליונות, ואחראי לנזלת, כאבי גרון, ותסמיני התקררות אחרים. אך על פי Roberts בני 65 שנה ומעלה, עם מערכת חיסון מוחלשת נמצאים בסיכון גבוה יותר לנדידת הנגיף לדרכי הנשימה התחתונות ולמחלה חמורה יותר.

 

האם זריקת הדחף (booster shot) החדשה תגן מפני EG.5?
זריקת דחף זו אינה מכוונת ישירות כנגד EG.5. חברות ,Pfizer Moderna ו-Novavax מפתחות גרסאות חיסון כנגד XBB 1.5, זן קרוב ל-EG.5. בחודש אוגוסט הודיעה חברת Moderna, שניסויים קליניים מוקדמים מראים שזריקת הדחף יעילה כנגד תת הזנים EG.5 ו-FL-1.5.1. שני זנים אלה אינם זהים, אך הם קרובים למדי, באופן בו החיסון עשוי להראות יעילות כנגד שניהם. Roberts מניח שתכשירים אנטי-נגיפיים כגון Paxlovid יהיה יעיל כנגד EG.5.

 

כיצד אנו אמורים להגן על עצמנו בחורף המתקרב כנגד SARS-CoV-2 ונגיפים אחרים?
בחורף הקרוב אנו מצפים להיות מותקפים על ידי נגיפי SARS-CoV-2, שפעת ו-RSV הידוע כ-respiratory syncytial virus, שעלולים להכות בנו בעת ובעונה אחת במה שקרוי "tripledemic".
בקיץ האחרון, ה-FDA אישר, וה-CDC ממליץ על שני חיסונים חדשים כנגד RSV לבני 60 שנה ומעלה, וכן על נוגדן חד-שבטי לתינוקות.
כל שלושת אמצעי הגנה אלו יהיו זמינים בסתיו הקרוב. Roberts קובע שכל מי שיחוסן בסתיו, יהיה מוגן בחילת שנת 2024, שכן תכשירים אלה מראים את שיא יעילות לאחר 3 חודשים מהחיסון.

 

בברכה, פרופ' בן-עמי סלע
18/09/2023
לקריאת כל הכתבות של פרופ' בן-עמי סלע לחץ כאן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים

  דילוג לתוכן