חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

קורונה – הניסיון לחסום את ההדבקה עם SARS-CoV-2 על ידי תרסיס אפּי של תרכיב החיסון

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ (אמריטוס) בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

 

דומה שלא הייתה תחלואה, או גורם תחלואה, שזכו במרוצת 100 השנים האחרונות ליותר דאגה, תשומת לב, או מאמץ מחקרי לנסות ולהתגבר על המצוקה שהסיבה לתחלואה זו גרמה לעולם כולו, מאשר מה שאנו חווים בעצם הימים האלה.
אכן הנגיף הסורר שהחל דרכו לפני כמעט שנתיים במעבדה נידחת בעיר יוהאן שבסין, כתוצאה ממוטציה ספונטנית, או שמא כתוצאה ממניפולציה רשלנית, כבר רושם שיאים חדשים של תחלואה, תמותה ונזק כלכלי ונפשי שיירשמו בספרי הרפואה מכאן ואילך.

 

אך שיאים חדשים נרשמים גם באלפי מעבדות ברחבי העולם, כאשר עשרות אלפי רופאים, וירולוגים ומומחים בתחומים רב-תכליתיים מאמצים מוחם בניסיון לייצר חיסון יעיל כנגד הנגיף, או לייצר תרופה יעילה שתכה בנגיף ותמנע את נזקיו.
נכון לסוף אוקטובר 2021 כבר נוצרו 18 סוגי חיסון שונים שחלקם כבר אושרו לשימוש ושווקו למדינות השונות, ועוד מספר ודאי דומה של חיסונים הנמצאים עדיין בשלבי פיתוח והערכת יעילותם (בתוכם גם החיסון עליו טורחים אנשי המכון הביולוגי בנס-ציונה).
נכון להיום 28 תכשירים שונים הוצעו כיעילים בנטרול הנגיף, החל בהורמונים קורטיקו-סטרואידיים שונים כפרדניזון, ותכשיר נגד מלריה כגון hydrochloroquine (שאפילו הנשיא טראמפ נטל אותו עוד לפני שהחל ללגום אקונומיקה כדי להחלים המחלה), תכשיר שנאסר לשימוש על ידי ה-WHO בשל יעילותו האפסית ותופעות הלוואי החמורות שלו, ועוד ועוד.

 

החיסונים הזמינים כיום כנגד COVID-19 יעילים במידה זו או אחרת להפחתת חומרת התסמינים, אך אין בהם כדי למנוע מ-SARS-CoV-2 דריסת רגל באף.
בעת שהנגיף חודר לאף ומתבסס בו, הוא מסוגל בַּחֲשַׁאי להתרבות באף, ואז במהלך עיטוש או שיעול הוא עלול להתפזר אל מחוץ לאף ולהדביק אנשים אחרים בסביבה הקרובה.
חיסונים הניתנים על ידי הזרקה לתוך השריר, משרים נוגדנים בצירקולציה של הדם, אך לא נוגדנים בריריות האף.
כפי שמציין Vincent Munster מנהל היחדה לאקולוגיה של נגיפים במכון הלאומי לאלרגיה ומחלות מדבקות במעבדות Rocky Mountain, קשה מאוד להגן על דרכי הנשימה העליונות על ידי הזרקה סיסטמית של החיסון.
אך מה יקרה אם החיסון כנגד COVID-19 יינתן על ידי תרסיס או הַתָּזָה ישירות לתוך האף? האם מתן חיסון בדרך זו ישרה תגובה חיסונית ברירית האף, ובכך ימנע מהנגיף “לתפוס טרמפ” ולהתפשט לסביבה.
זו המטרה של Munster ושל חוקרים נוספים, שבוחנים מועמדים של מותגי חיסון תוך-אפי כנגד COVID-19. ניסויים במודלים של חיות נראו מבטיחים, וכעת מבצעים באנשים בריאים ניסויים phase 1 עם התרסיס התוך-אפי. “אנו סבורים שתרסיס החיסון התוך-אפי חשוב ביכולתו לחסום העברת הנגיף בניגוד לחיסון המוזרק” אומר Martin Moore, מייסד חברת Meissa Vaccines בקליפורניה, באתחילה ניסוי phase 1 של התרסיס האפי.

 

מחקרים מראים שאנשים המחוסנים על ידי הזרקת תכשירים כנגד COVID-19 עשויים להיות מוגנים מפני מחלה קשה שגורם הנגיף, אך הם עדיין יכולים להידבק ולפזר את הנגיף לסביבתם.
לדוגמה, מחקר על ידי Munster וחב’ מצא שחיסון של AstraZeneca שפותח במעבדות Oxford ומוזרק לתוך השריר, שלא אושר לטיפול בארה”ב, הגן על קופי Rhesus שנחשפו ל-SARS-CoV-2 מפני דלקת ריאות, אך לא הפחית את הפרשת הנגיף מדרכי הנשימה העליונות של קופים אלה.

 

בממצא אחר בחודש יולי האחרון, בקרב 469 אנשים שאובחנו כמודבקים עם הנגיף, בהתפרצות בעיירה Provincetown ב-Massachusetts מצאה בחינה אבחונית שמספרי הנגיפים היו דומים באפים של אלה שחוסנו ואלה שלא חוסנו בצורה המקובלת כנגד הנגיף.
ממצא זה סייע לעודד את ה-CDC באטלנטה לשנות את המלצתו מחודש מאי, שקבעה שאנשים שחוסנו על ידי הזרקה לשריר יכולים להסיר את מסיכות הפנים שלהם ברוב הפעילויות במקומות סגורים.
פרט ליכולת החיסון על ידי תרסיס תוך-אפי למנוע פיזור והפצת הנגיף, יתרון נוסף של התרסיס האפי הוא בקלות התהליך שאינו חודרני, אינו מכאיב, אינו מונע ילדים מרתיעה ממנו, וניתן אפילו להתבצע באופן עצמי. Paul Spearman, מנהל המחלקה למחלות מדבקות במרכז הרפואי לילדים בסינסינטי, אומר בראיון שחיסון תוך אפי אינו גורם לתופעת לוואי עורית במקום ההזרקה כגון אריתמה, וכאבים בזרוע שעלולים להימשך מספר ימים.

 

מה בדבר היעילות החיסונית הסיסטמית בתרסיס תוך-אפי?
על פי Munster אין זה רלוונטי לקבוע מי ששני סוגי החיסון יעיל יותר. שניהם חשובים! אך כיוון שהחשיפה לארוסול גורמת ליצירת משקעים של SASR-CoV-2 בדרכי הנשימה העחיונות והתחתונות, באופן שההדבקה עם הנגיף יכולה להתחיל בריאות, חיוני למנוע את חדירת הנגיף דרך האף אל הריאות.

 

מחקר עדכני נוסף מציע שחיסון על ידי תרסיס אפי עשוי להשרות את שני סוגי החסינות, הסיסטמית והאפית. במחקר זה, הושוו מתן חיסון Oxford/AstraZeneca על ידי זריקה לשריר כמקובל, לתרסיס התוך-אפי. נמצא ששתי צורות החיסון יצרו רמות גבוהות של נוגדנים סיסטמיים באוגרים, כאשר התרסיס התוך-אפי אפילו הביא לטיטר גבוה יותר של נוגדנים מאשר הזרקת החיסון.
החוקרים חשפו את האוגרים המחוסנים והבלתי-מחוסנים ל-SARS-CoV-2, ומצאו ששני דרכי החדרת החיסון הגנו על החיות מחלה קשה בהשוואה לחיות שלא חוסנו.
בנוסף, החוקרים מצאו רמות נמוכות יותר של נגיף אינפקטיבי במטושים אפיים שנלקחו מאוגרים שקיבלו את החיסון בתרסיס תוך אפי בהשוואה לאוגרים שלא חוסנו.
הצוות של Munster חיסן 4 קופי Rhesus בתרסיס תוך-אפי עם 2 מנות חיסון, ומצא בם רמות נוגדנים הדומות לאלו שנמצאו בבני-אדם שנרפאו מ-COVID-19.
לאחר חשיפת ארבעת הקופים המחוסנים לנגיף, הם הכילו באפם ובריאות שלהם פחות נגיף מאשר ביקורת של 4 קופים בלתי מחוסנים.
אף לא אחד מהקופים המחוסנים פיתח תסמיני דלקת ריאות, שהתפתחו בשלושה מתוך ארבעת הקופים הבלתי מחוסנים.
ברור שמספר החיות שהשתתפו במחקר קטן, וניתן להתייחס למחקר זה כאל Pilot, אך התוצאות המעודדות הביאו את החוקרים באוניברסיטת Oxford להתחיל מחקר דומה במתנדבים אנושיים במספרים גדולים בהרבה.

 

כלבים משתעלים:

בה בשעה שהחיסון של Oxford/AstraZeneca כנגד COVID-19, עושה שימוש ב-vector של נגיף Adeno שמקורו בשימפנזות, החיסון הניתן בתרסיס תוך-אפי שפותח על ידי חברת CyanVac LLC במעבדות שלה ב-Los Gatos, קליפורניה, עושה שימוש ב-vector הידוע כ- parainfluenza virus 5 או PIV5, הידוע גם כ-canine parainfluenza virus.
האתר האינטרנטי של חברה זו מציין ש-PIV5 שימש במשך למעלה מ-40 שנה כחלק ממחלת כלבים (כלבלבת) הידועה גם כ-canine distemper וכן כ-kennel cough או שעלת המכלאות (Infectious tracheobronchitis), שהיא מחלה נגיפית או חיידקית, הפוגעת בדרכי הנשימה העליונות של הכלבים, ונגרמת בעיקר על ידי חיידק Bordetella bronchiseptica.
המחלה מועברת לכלבים בלבד.

 

וטרינרים רבים ובעלי כלבים הם בעלי נוגדנים כנגד PIV5, כאשר בני-אדם נחשפו כאשר הכלבים התעטשו והפיצו את הנגיף. אף-על-פי-כן PIV5 מעולם לא דווח הגורם מחלה באדם. הניסוי המתוכנן מתכונן לגייס 80 מבוגרים בריאים בשלושה אתרים גיאוגרפיים שונים, שלא חוסנו כנגד COVID-19. אחת הדאגות עם חיסונים תוך-אפיים, שהם יכולים לגרות תחלואות נשימתיות, ולכן Spearman קובע שלא יכללו בניסוי אנשים עם מחלת ריאות, עם אסתמה, או תרחישים רספירטוריים אחרים. הניסוי כלל 4 קבוצות: מינוני חיסון תוך-אפיים גבוהים ונמוכים בקבוצת בני 18-55 שנה ובקבוצה אחרת בני 56-75 שנה.

 

המעבדה של Spearman עובדת גם יצירת חיסון אוניברסלי כנגד קורונה המבוסס על חלקיקים דמויי-נגיף, הנושאים על פניהם אנטיגנים מווריאנטים שונים אך אינם מכילים חומר מדביק.
אך מה שנראה מבטיח בניסויים בחיות, אינו תמיד נכון באדם.
ניסויphase 1 היחיד שהושלם של תרסיס אפי של חיסון כנגד COVID-19 לא הניב את התוצאות המצופות שנבעו מהניסויים בחיות.
זאת על פי הודעת חברת Alimmune יצרנית התרסיס.
חברה זו שמושבה ב-Gaithersburg- מרילנד, הודיעה בסוף חודש יוני האחרון שהתכשיר החיסוני AdCOVID לא עורר תגובה חיסונית ראויה בניסוי בו השתתפו בערך 80 מתנדבים בריאים ולא מחוסנים על ידי הזרקת חיסון לשריר, בני 18-55 שנה.
החיסון אמנם נסבל היטב בדומה לפרופיל תופעות הלוואי באלה שטופלו עם תרסיס אפי של פלצבו saline, אך עוצמת התגובה החיסונית והאחוז של משתתפי הניסוי שהגיבו לחיסון התוך-אפי היה משמעותית נמוך בהשוואה לחיסון השגרתי על ידי הזרקה לשריר. זאת על פי הודעת חברת Alimmune. בהודעת החברה שנמסרה על ידי נשיאה Vipin Garg, נמסר שניסוי phase 1 הניב תוצאות מאכזבות, והמדען הראשי של חברה זו, Scot Roberts, סבור שהתוצאות לא תאמו את הציפיות כיוון שמשתתפי הניסוי לא התבררו כמחוסנים בעקבות זיהום עם הנגיף קודם לניסוי או בעקבות החיסון.

 

חברת Meissa יצרה תרכיב העושה שימוש בנגיף המוחלש respiratory syncytial virus (RSV) שהונדס גנטית באופן שהוא מבטא את חלבון ה-spike שלSARS-CoV-2 במקום חלבוני הממברנה של RSV.
חברה זו פיתחה במשך 10 שנים את הפלטפורמה הידועה כ-AttenuBlock באוניברסיטת Emory על ידיMoore וחבריו.
חברת Meissa מגייסת גם תינוקות בגיל 6-24 חודשים למחקר זה. Meissa מנסים כתרסיס אפי נגיף מוחלש שאינו מסוגל להתרבות.
ניסוי עדכני הראה מחקר של Meissa שתרסיס אפי של התרכיב שלהם הגן על קופים ירוקים מפני אתגר של SARS-CoV-2, והפחית בהם את הפרשת הנגיף פי-200.

 

בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע.
05/12/2021
לקריאת כל הכתבות של פרופ’ בן-עמי סלע לחץ כאן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים