חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

קדחת הנילוס המערבי, חלק ב`.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

קדחת הנילוס המערבי – מחלה של יחסי ציבור
מאת ד”ר חיים סדובסקי
חלק ב` – לחץ כאן לקריאת חלק א`

תרופה כנגד וירוסים
כנגד וירוסים כמו גם וירוס הנילוס המערבי, אין בדרך כלל כל הגנה. מלבד כנגד וירוס הרפס זוסטר, אין כנגד וירוסים, תרופה. היחידה שעשויה להתמודד בהצלחה עם וירוסים היא רק מערכת חיסון תקינה וחזקה. ומכיוון שמערכת החיסון של האדם איננה זקוקה לכסף כי אם לחומרים תזונתיים המצויים במזון המלא. חומרים שאינם מצויים כמעט במזוננו המעובד המכיל דווקא חומרים משמרים, צבעי מאכל, חומרים מתחלבים, חומרים מייצבים, חומרי טעם וריח וכו`. הרי שבמקום לגרום לציבור לאכול כפי שצריך ולמנוע ממנו רעלים שונים שבמזון המעובד, מטפלים כרגיל בתוצאות ולא תמיד בדרך הנכונה. מבין ההנחיות שפורסמו להתמודדות כנגד הקדחת, אפשר למצוא המלצה להישאר בבית בשעות פעילותם של היתושים, דהיינו בשעות הערב והבוקר המוקדמות.

על פי ההנחיות יש לצאת עם בגדים ארוכים ויש לדאוג שלא יהיה אף קטע עור חשוף כולל בפנים(!) כמו כן מומלץ ע”י הרשויות להשתמש בקוטלי או דוחי יתושים, אשר אותם יש לרסס גם על הבגדים שהנה לכאורה מסוגלים היתושים לעקוץ גם מבעד בגדים העשויים מבד דק. ובכן, כדאי לשים לב שלא לשאוף את קוטל החרקים ולא לבוא במגע עם החומר ובעיקר לא בפה והעיניים. ואם קרה ונוצר מגע, יש לשטוף עם הרבה מים ולפנות לטיפול רפואי.

על מניעה, שכל ישר, וכסף
הומלץ גם למרוח על העור חומרים דוחי יתושים מסוגים שונים. במקרה זה, מכיוון שהחומר הדוחה יתושים משתחרר לסביבתו הרי שמוטב לא למרוח על כל העור, אלא למרוח בפסים דקים. מעבר לכך הומלץ על תכשירים שונים מקבוצת פירתרואידים המשתחררים לחלל החדר בעת חיבורם לחשמל. חומרים אלה המבוססים על חומרים המצויים בחרצית הפירתריון, אומנם משמשים להדברת חרקים, אבל עלולים להיות בעלי רעילות מסוימת גם לאדם. לכן יש להקפיד על שינה במרחק של שני מטר לפחות ממקום החיבור לחשמל, לישון עם חלונות פתוחים ולהקפיד על אוורור החדר. כמו כן הומלץ כמובן, גם על ייבוש שלוליות מים ותיקון ברזים או צינורות דולפים. מעבר לכך, ערפלו הרשויות באיזורים המועדים את האויר וריססו את מקווי המים.

ובכן, אין שום סיבה להרעיל את העולם. חשוב לדעת שכנגד זחלי היתושים יש מספר סוגי נשק ביולוגי נפלאים. דגי גמבוזיה הזוללים את זחלי היתושים בכל פה ואינם גורמים כמובן לתופעות לוואי קשות אצל בני אדם. כמו כן מתברר שמלבדם יש גם סוגי דגים נוספים הנהנים לאכול זחלים ויתושים. מלבד הדגים ישנה תגלית ישראלית שזכתה להכרה בינלאומית. תגלית ידועה אשר משום מה אינה זוכה בארץ לעדנה.
לתגלית אחראי ד”ר יואל מרגלית ביולוג מהמעבדה להדברה ביולוגית שבאוניברסיטת באר שבע אשר גילה זן חיידקים חדש אשר ממית את היתושים. השם שניתן לחיידקים הללו הוא בצילוס ישראלי I.T.B. או Bacillus T. Isrelensis .

הדברת יתושים ביולוגית ע”י החיידקים הללו וע”י דגי אמברוזיה כמו גם סוגי דגים נוספים, עשויים לחסוך עשרות מיליוני אם לא מאות מיליוני שקלים אשר בוזבזו על שיטות הטיפול השונות. ובתוך כך גם פגעו בבריאותינו. למעשה, לא כל כך מובנת התעקשות הרשויות להרעיל את הסביבה בחומרים כימיים כאשר יש בנמצא חומרים ביולוגים שזולים בהרבה ויעילים מכל שיטה חלופית אחרת. האם זו סתם אווילות או שמא מדובר בלובי של גופים כלכליים?

ההמלצה היחידה שאותה אפשר לקבל ללא בעיה היא ההמלצה על התקנת רשתות על החלונות והפעלת מאווררים המונעים מהיתושים לנחות על עורו של האדם..

אל תתנו לאף אחד להפחיד אתכם! אין כמובן להתנדב ולהיעקץ ע”י יתושים, אבל גם במידה ונעקצתם ואפילו נדבקתם במחלה לא יקרה לכם בדרך כלל כל דבר רע, מלבד אי נוחות מסוימת. במידה כמובן שמערכת החיסון שלכם חזקה. את זו אפשר לחזק פשוט ע”י תזונה נכונה והימנעות מהרעלים שבמזון המעובד. האנשים היחידים אשר בהחלט מוטב להם להיזהר הם אותם אלה בעלי מערכת חיסון חלשה מסיבות שונות. חשוב שאנשים אלה יעשו את כל הנחוץ להימנע מעקיצת יתושים. אנשים אלה מוטב להם על אחת כמה וכמה להיזהר גם מפני מחלות אחרות כמו למשל מחלת השפעת ולהתחסן כנגדן.

בדרך כלל, כאשר מאובחנת בכל זאת WNF, הטיפול הינו טיפול תומך בלבד וכולל טיפול בסימפטומים. שהרי לרפא איננו יכולים. לכן. מכיוון שהכלי היחיד העומד לרשותנו ויכול לנצח את הוירוס, הוא מערכת חיסון חזקה הרי שלמרות שבין הטיפולים כלול גם טיפול להורדת חום, חשוב מאוד דווקא שלא לנסות להוריד את החום מכיוון שהחום הוא כלי נשק יעיל כנגד הוירוס אשר מתרבה לאט יותר בחום גבוה. למעשה קיים בגוף מנגנון מופלא שגורם לו להעלות את הטמפרטורה העצמית שלו.

כאשר פולש גורם זר העלול לסכן את הבריאות, תוקפים אותו מיד תאי מערכת החיסון וביניהם תאים גדולים הקרואים מאקרופאג`ים, הבולעים את הפולש, מעכלים אותו ומשחררים אותות כימיים בשם אינטרלויקינים המגיעים אל המוח ומוסרים לו את כל המידע בדבר הפולש ובתוכה גם תנאי החיים שלו. דהיינו טווח הטמפרטורות שבהן הוא חי. מידע זה מועבר לבלוטה קטנה בשם היפותלמוס המשמשת תרמוסטט, מעין ווסת טמפרטורות של הגוף שהיא בתורה מעלה את החום כנגד הפולש אשר מאיט את קצב התרבותו. וכי מה הרבותא בכך? הרי גם אנו, בני האדם, עייפים ולאים יותר כששורר חום גבוה בחוץ. לכן, יש להוריד את החום רק כשעלול לסכן חיים, כלומר רק כשעובר ארבעים מעלות וגם אז להורידו עם רטיות לחות, פושרות או קרות על המצח. בכלל, כאשר תוקף וירוס (מלבד וירוס הרפס זוסטר) מוטב שלא לקחת שום תרופה שהרי הן כולן מטפלות רק בסימפטומים וגורמות בתוך כדי כך לתופעות לוואי שליליות. כמו כן כדאי לדעת שהתרופות להורדת חום אינן מורידות את החום בלמעלה ממעלה וחצי בלבד פחות או יותר.

לסיום, מוטב לתקן שתי שגיאות נפוצות. ראשית, קדחת הנילוס המערבי איננה בשום אופן “מגפה” זוהי מחלה עונתית פשוטה וקלה בדרך כלל והיא חולפת כאשר מתקרר מזג האויר והיתושים המעבירים את הוירוס נעלמים. ושנית לידיעת כמה רופאים וטכנוקרטים, אשר החלו לכנות את המחלה “קדחת מערב הנילוס”, במקום “קדחת הנילוס המערבי”. ובכן התרגום המילולי של WEST NILE FEVER כפי שמכונה המחלה באנגלית היא דווקא קדחת הנילוס המערבי. כך צריך לכנות אותה בדיוק כפי שאיננו מכנים את ה- WEST BANK “מערב הגדה” אלא מכנים, “הגדה המערבית”.

ד”ר סדובסקי הוא מחבר הספר “לסלק את הקוץ”. המדריך המלא לכל צבעי המאכל, החומרים המשמרים, המייצבים, משפרי הטעם, הממתיקים המלאכותיים ועוד. הספר מביא הסבר מלא על כל תוספי המזון. על המזיקים שבהם ועל אלה שאינם מזיקים. הספר מאפשר לדעת ממה להימנע בכדי להבריא ממחלה או בעיית בריאות מציקה שנגרמה בגלל חשיפה לתוספים הללו. גולשי teva life יכולים לרכוש את הספר בהנחה של 25% בטלפון 08-8573356

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים