חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

צריכת משקאות על-ידי ילדים ומתבגרים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

צריכת משקאות על-ידי ילדים ומתבגרים

מחקר חדש על צריכת משקאות על-ידי ילדים ומתבגרים, מצביע על הצורך לעודד צריכת משקאות מזינים יותר.

רקע
האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים פרסמה לאחרונה כמויות מומלצות של צריכת משקאות הכוללים 100% מיץ פרי – לילדים ולמתבגרים.
מומחי האקדמיה, ממליצים לא לתת לתינוקות מיץ פרי לפני גיל חצי שנה, ולהגביל צריכת 100% מיץ פרי ל – 180- 120 מיליליטר ליום לגילאי שנה עד שש ו- 360-240 מיליליטר לגילאי שבע עד שמונה עשרה.
בחלק מהמחקרים אשר בדקו כיצד משפיעה צריכה עודפת של מיצים אלה, נמצאה בילדים הפרעה בגדילה, קומה נמוכה והשמנה.

מטרת המחקר
השוואה בין המלצות האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים, לנתוני צריכת משקאות של ילדים ומתבגרים, כפי שנמצאו במחקר צריכת מזון, שנערך על-ידי משרד החקלאות האמריקאי בשנים 1996-1994 ו-1998.

תוצאות המחקר והשלכותיו
רוב הילדים צורכים 100% מיץ פרי, בהתאם להמלצות של האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים – עד גיל חמש. מגיל חמש ואילך, הצריכה הממוצעת של משקאות המכילים פרי גדולה מצריכת 100%מיץ פרי. רוב משקאות הפרי מכילים 10% או פחות מיץ פרי טבעי, לרוב הם מכילים תוספת סוכר וצריכתם עלולה לפגוע באיכות התזונה ובסיכוי לצרוך כמות מספקת של ויטמינים ומינרלים.
במחקר זה, אף נמצא כי בגיל שנה הצריכה הממוצעת של חלב לשתייה היא הגבוהה ביותר (כחצי ליטר ליום) אך עד גיל 18 היא יורדת לפחות מכוס אחת ליום.
הצריכה של משקאות קלים מוגזים גוברת עם התבגרותם של הילדים והעלייה הגדולה ביותר בצריכה, מתחילה בגיל 8. מגיל 12 ואילך, הילדים שותים יותר משקאות קלים מוגזים לעומת חלב, 100% מיץ פרי או משקאות המכילים פרי.
שתיית משקאות קלים מוגזים, נמצאת ביחס הפוך לצריכת סידן, ויטמין B2 ויטמין A וויטמין C בילדים. משקאות קלים המכילים סוכר תורמים להגדלת כמות האנרגיה בתפריט ועלולים לעודד השמנה ומחלות הנלוות אליה (כמו סוכרת מסוג 2 ועוד), בילדים.

המלצות החוקרים
· המשקאות המומלצים עד גיל חצי שנה: חלב אם, תכשיר הזנה לתינוקות ומים.
· לרוב הילדים והמתבגרים, כוס אחת של 100% מיץ פרי ביום, עשויה להיות חלק מתזונה בריאה ומגוונת.
· מומחי בריאות צריכים לעודד את הילדים והמתבגרים להחליף משקאות שאינם מזינים במשקאות עשירים ברכיבי תזונה חיוניים כמו חלב, מים או 100% מיץ פרי..

הערה: כוס חלב אחת מספקת: 180 מיליליטר מים, 7 גרם חלבון, 7 גרם שומן, 9.6 גרם סוכר חלב, 200 מיליגרם סידן, 0.8 מיקרוגרם ויטמין B12 ו- 0.32 מיליגרם ויטמין B2.

בברכה, בתיה מוסקוביץ`, דיאטנית קלינית M.Sc.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים