חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

צמחונות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

צמחונות

האם להיות צמחוניים שווה להיות בריא יותר ומאושר יותר? ובכן כן. הצמחונות מייצגת חלק בלתי נפרד מאמונות שונות או השקפות עולם מוסריות של אנשים רבים מאד. חלק מאנשים אלו ידועים בשם טבעונים, והם נמנעים מכל מאכל שמקורו בבעלי חיים, כולל מביצים ודברי חלב. חלק אחר של אנשים צמחונים אכן לא אוכלים מאכלים העשויים מבשר מן החי אך לעומת זאת כן אוכלים ביצים ומוצרי חלב.

ישנם אנשים שמטעמים אידיאלים, בעיות מוסריות ואסתטיות אינם אוכלים בשר בכלל ואילו אחרים מאמצים לעצמם דיאטה צמחונית כי הם מאמינים שהיא בריאה וטבעית יותר, אך יחד עם זאת אינם בעלי צורת חשיבה מחמירה מאד והם אוכלים מידי פעם בשר עוף ואילו דגים לעיתים קרובות יותר.

המדיניות הרווחת היום אצל אנשים רבים היא להמעיט את צריכת הבשר האדום, החזיר והכבש ומרבים במיוחד באכילת דגים, גבינות ודגנים מלאים. השאלה העולה מן העובדות היא האם הצמחונות בריאה יותר לגוף, מאלו מאיתנו שלא מוכנים לוותר על הבשר ומוצריו? ואם כן עד כמה הם בריאים יותר?

למרות המחקרים שנעשים בנושא על ידי חוקרי תזונה רבים ומהוללים ברחבי העולם, רב הנסתר על הגלוי, ואין עדיין תשובה חד משמעית אשר תתן תשובה מספקת. כנראה שענין מתן התשובה הוא בלתי אפשרי. אך על פי השכל הישר ניתן להגיד שהאנשים השומרים על אורח חיים צמחוני, אינם שונים בעצם מן “האדם הממוצע”, מלבד העובדה שהם רק אינם אוכלים בשר או ממעטים במיוחד בצריכתו. מן הסתם אנשים אלו מעשנים פחות, שותים פחות משקאות אלכוהולים, הם עוסקים יותר בפעילות גופנית, נראים דקי גיזרה, שומרים על משקל גופם תקין ואוכלים יותר קטניות, גרעינים, פירות וירקות ומספקים לגופם יותר תאית, מאלו שאינם שומרים על אורח חיים זה והואיל וצריכת התאית לכשלעצמה נקשרת ליתרונות בריאותיים הרי שהציפיה היא שאנשים אלו יהיו בריאים יותר מהאנשים שאינם צמחונים.

אך מאין הבטחון שבריאותם של אלה נשמרת בשל צריכה של יתר סיבים ולאו דוקא מאי אכילת בשר? בהתחשב בכל השאלות סביב נושא הצמחונות הרי שבכל זאת יש בה יתרונות בריאותיים מאשר אצל הלא צמחוניים.

ראשית, אנשים המקיימים אורח חיים צמחוני סובלים מרמות של כולסטרול וטריגליצרידים נמוכות יותר בדמם ואין זה מפתיע כלל ועיקר היות וכולסטרול מושג דרך המזון מן החי בלבד. גם אותם אלו אשר אוכלים ביצים וגבינות אינם מוסיפים כולסטרול מבשרים שונים כולל מנקניקים.

שנית, רמות הכולסטרול הטוב (HDL) בדמם גבוהות יותר, רכיב שומן זה אמור להלחם בהצטברויות מסוכנות של שומנים במחזור הדם, במקום לעודד אותם ורמות גבוהות ממנו חשובות ביותר למטרה זו.

שלישית, דחיסות העצם (חוזק העצם) נמצאה גבוהה יותר אצל אנשים זקנים ששמרו על אורח חיים צמחוני מאשר אצל אנשים זקנים אוכלי בשר. וזאת בשל תכולת הסידן המגנזיום בורון וזרחן שהם קיבלו לגופם מהתפריט הצמחוני.

רביעית, אנשים צמחונים מרגישים טוב יותר, קלים יותר, אופטימים יותר ומצפונם נקי יותר מרגשות אשם.

אך האם הם גם חיים יותר מאלו שלא מקיימים אורח חיים צמחוני?
ממחקר שנערך בנושא מעניין זה ע”י ד”ר מייקל ל. בור ופיטר סוויטנאם בשיתוף עם היחידה לאפידמיולוגיה של המועצה למחקר רפואי בקארדיף ויילס שבבריטניה, נבדקו 11,000 איש שהיו במעקב 7 שנים בניסיון לבקר בצורה נכונה את אורח חייהם של הצמחוניים ולהשוותם לציבור האנשים הכללי. הנבדקים היו רק אלה שמצאו עניין אמיתי במזון בריאות, והיו לקוחות של צמחוניות, מנויי כתב עת בריטיים לענייני בריאות וחברים באגודות צמחונים וטבעונים. ממצאי המחקר לא יכלו לעמוד על תוחלת החיים של המשתתפים משום שרובם עדין חיים. אך נעשתה השוואה בין שיעורי המיתה או יחס המיתה בין הקבוצה של הצמחונים, לבין הקבוצה של מי שלא צמחונים, לבין כלל האוכלוסיה בבריטניה ונמצא כי הוא היה מחצית מן השיעור שאפשר היה לצפות לו בתנאים רגילים בקרב אנשים בני אותו גיל בכל בריטניה. במחקר הנ”ל חיפשו החוקרים את השפעת ההמנעות מאכילת הבשר אך לא נמצאו נתונים חותכים חד משמעית אשר השפיעו על שיעורי המיתה. ההבדלים שנמצאו בין שתי הקבוצות שנבדקו, לא היו גדולים דיים בכדי לבטא עמדה ברורה וחד משמעית, שאכן הצמחוניים חיים יותר באריכות ימים מאלו שאינם צמחוניים, מה שכן נמצאו פחות מחלות לב וכלי דם בקרב הצמחוניים ב- 50%.

לסיום, אם נחבר את כל נתוני המחקר נמצא שהצמחונים אינם נהנים משום יתרון מיוחד, המקנה להם שנות חיים מעבר לאדם שאיננו צמחוני אך בהחלט אורח חיים בריא יותר ע”י אכילת פחות שומן רווי שמקורו מן החי ויותר מאכלים המספקים נוגדי חימצון טבעיים וסיבים תזונתיים. את הישגיהם הבריאותיים כל אחד מכם יכול להשיג אם וכאשר תאמצו הרגלי אכילה בריאים יותר, המבוססים על תזונה ממקור טבעי ופחות תזונה שמקורה מן החי, ותרבו בפעילות גופנית ובאורח חיים רגוע ושקט עד כמה שניתן. מי שבמשפחתו חלו במחלות כמו סוכרת, סרטן, לב ועוד, אכן נמצא בקבוצת סיכון, מה שמאלץ אותו יותר לאמץ הרגלי אכילה וחיים טובים יותר, מה שעשוי להגן עליו מלחלות במחלות אלו.

בברכה,
שלכם אילנה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים