חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

צוואה – מהי ?

אהבתם? שתפו עם חבריכם
                               צוואה – מהי ?

 


הצוואה הינה רצונו האחרון של האדם.


 


מאחר שאדם אינו יודע את אורך ימיו ומתי יגיע יום מותו ,חשוב כי יבטא את רצונו ביחס לחלוקת נכסיו לאחר מותו.


 


עפ”י החוק הישראלי ישנן שתי אפשרויות:


 


א.        ירושה עפ”י החוק הישראלי אשר מחלק את רכוש כדלקמן: מחצית מגיעה לנותר בחיים והיתרה מתחלקת בחלקים שווים בין ילדיו או שאר היורשים.


 


            חלוקה זו יכולה להיות בעייתית, מאחר והנותר בחיים ישאר שותף עם שאר היורשים, למשל בית המשפחה ישאר בבעלות משותפת של הנותר בחיים ושל היורשים כאשר ליורשים יש את הזכות לדרוש פירוק השותפות, דבר שיגרור אחריו הוצאת הנותר בחיים מהבית או למשל פירוק חשבונות הבנק על סמך זכותם לרשת.


 


ב.         ירושה עפ”י צוואה – המצב הנזכר לעיל לא יקרה כאשר המנוח או המנוחה יבטאו את רצונם בצוואה בה ירשמו כי הבית ישאר  אך ורק בבעלות הנותר בחיים ורק לאחר פטירת האחרון מבני הזוג יעבור ליורשים.


 


            עריכת הצוואה גם פותרת מצב שבו אדם רוצה לתת מנה גדולה יותר לאחד הילדים. במקרה זה, אם אין צוואה, יקבלו כל הילדים מנה שווה.


 


            המסקנה הינה מסמך חיוני בעולם המודרני.


 


            חוק הירושה הישראלי קובע כי ישנן ארבעה סוגים של צוואות:


 


            1.         צוואה בכתב ידו של המצווה ובחתימתו.


 


            2.         צוואה מודפסת חתומה בידי המצווה בנוכחות 2 עדים.


 


3.        צוואה מודפסת הנחתמת בידי המצווה בפני רשות חוקית, כלומר בפני שופט או בפני  נוטריון.


 


4.        צוואה בע”פ הנאמרת בידי אדם המאמין כי הוא נוטה למות (“שכיב מרע”) המבטאת את רצונו האחרון בפני 2 עדים, ואותם 2 עדים מכינים פרוטוקול המפרט את דברי המנוח ואת נסיבות עריכת הצוואה. צוואה זו תהיה בתוקף רק במקרה שהמצווה נפטר במהלך 30 יום מיום הצוואה בע”פ. אם הוא נותר בחיים מעבר ל-30 יום לצוואה זו אין לה תוקף.


 


 


צוואה מהסוג הראשון (בכתב יד המצווה וחתום על ידו) ניתנת לתקיפה ע”י היורשים החוקיים בטענות כי זהו איננו כתב ידו של המנוח או חתימתו ובייחוד כאשר האדם בגיל מתקדם ו/או מטעמי בריאות אין לו את אותו כתב יד שהיה לו בעבר וגם חתימתו עשויה להיות שונה מאשר בעבר דבר הניתן לתקיפה ע”י היורשים החוקיים, אשר לא צויינו בצוואה.


 


 


צוואה מהסוג השני (מודפסת וחתומה בידי המנוח בפני 2 עדים) גם היא ניתנת לתקיפה בטענה, למשל, כי היא נחתמה שלא מרצונו החופשי, בין שהושפע או חוייב על ידי מישהו, וזאת מאחר והעדים מצהירים כי האדם חתם בנוכחותם והצהיר כי זאת צוואתו ואין להם מידע האם הוא הושפע, אוים או חויב לערוך את הצוואה.


 


צוואה מהסוג השלישי (צוואה שנחתמה בפני רשות משפטית או נוטריון) הינה הצוואה הבטוחה הואיל והיא נחתמה בפני רשות משפטית, רשות שהיא ניטראלית והיא מסוגלת להבחין במצבו של החותם ואף לדרוש מהאדם המצווה להציג מסמכים נוספים אשר נתמכו במצבו הנפשי של החותם ויסייעו במקרה של התנגדות לקיום הצוואה ע”י היורשים עפ”י דין או צד שלישי אשר לא נזכרו בצוואה.


 


אותה רשות חייבת ע”פ חוק להפקיד אצל הרשם לענייני ירושה את הצוואה מייד שיוודע לו על פטירתו של האדם עורך הצוואה, כך שתחסם האפשרות של העלמת הצוואה.


 


אשר על –כן, צוואה כזו הנחתמת בפני רשות משפטית או נוטריון הנה המומלצת ביותר .


 


            יצוין כי, אחד הקשיים השכיחים בביצוע צוואה בפני רשות נעוץ בבירוקרטיה הסבוכה במערכת             המשפט בישראל, אשר מתבטאת בתורים ארוכים ועומס רב עד קבלת המועד המיוחל לפגישה עם נציג             הרשות לעומת זמינותו של נוטריון אשר יערוך את הצוואה.


 


           צוואה מהסוג הרביעי (צוואה בע”פ בפני 2 עדים) הינה גם בעייתית  הואיל והיה קושי להוכיח את מצבו הנפשי או את תיפקודו של המצווה במצבו הגופני הקשה.


 


בשנים האחרונות הופיעה אפשרות מעניינת נוספת וזוהי הצוואה ההדדית . צוואה על פיה שני בני הזוג משאירים כל אחד את רכושו לשני, ולאחר מות האחרון יעבור הרכוש ליורשים. צוואה כזו מחייבת את שני המצווים גם לאחר פטירת אחד מהם, ולנותר בחיים יש קושי לבטל צוואה כזו.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

*הכותב הנו עו”ד ונוטריון אריה דגני המתמחה בדיני ירושה ועיזבון
אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים