חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

פרשת ה“רמדיה צמחית“

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרשת ה”רמדיה צמחית”

מחסור כרוני בויטמין B1 (תיאמין), הוא הסיבה למחלה שפגעה בילדים שניזונו מ”רמדיה צמחית”, טוענים בבית חולים שניידר לילדים.

אם אכן מדובר במחסור בויטמין זה, הרי שמדובר בעצם במחלה הידועה כבר למעלה מאלף שנים, מחלה שנפוצה בעיקר בדרום מזרח אסיה והפילה מיליוני חללים. המחלה נקראת בסינהליז (שפתה של ציילון) “בריברי” ובעברית “חולשה קיצונית” או “עייפות קיצונית”. בתחילה חש החולה תשישות וחולשה כללית, קהות וחולשה בגפיים, אבדן תיאבון ואי סדירות בפעולת מעיים. בהמשך נצפית התנוונות הדרגתית של תאי העצב המוטוריים האחראים על שרירי הגפיים ומופיע ניוון שרירים ושיתוק ברגליים ולאחר מכן בכפות הידיים, בזרועות ובכתפיים. לעתים יופיעו בצקות, אי ספיקת לב ובעיות במחזור הדם. אין תרופה למחלת בריברי. גם לא היום (!) לפני מותו הוודאי, יהיה החולה כלוא, משותק בתוך גופו ללא יכולת תזוזה, כשראשו צלול. למעשה יהיו סימני המחלה דומים למדי לסימני מחלת ניוון השרירים ALS שגם לה עדיין אין תרופה. בעצם, מחלת בריברי קשה יותר. שהרי גם השרירים החלקים כמו שריר הלב למשל, נפגעים.

והנה למרות שאין תרופה לבריברי, יש ריפוי. ריפוי שהושג עקב תהליך שהחל בשנת 1897 ע”י רופא הולנדי, ד”ר כריסטיאן אייקמן (Christiaan Eijkman)(1858-1930) שעבד בדרום מזרח אסיה, היכן שנמצאת אינדונזיה כיום. בנסיונותיו למצוא את הסיבה למחלה, הוא הצליח להוכיח שמחלה הדומה לבריברי מופיעה אצל תרנגולות הניזונות באורז לבן בלבד. לתדהמתו ולשמחתו החלו התרנגולות להבריא לאחר שהאכיל אותן עם אורז מלא על קליפתו. מה שהוביל מיד להזנת החולים האנושיים באורז מלא והבראתם.

פרס נובל על גילוי ויטמין
גילוי זה הוביל את ד”ר אייקמן להבנת סיבת המחלה ולחיפוש החומר המצוי באורז המלא הגורם להבראה מהמחלה האיומה. חומר זה ידוע כיום בשם תיאמין, (ויטמין B1) המצוי לרוב בקליפת האורז. או אז הוברר שמחלת בריברי היא מחלת מחסור גרידא. מחלת מחסור בתיאמין. חלו בה רק בני אדם משכבה סוציואקונומית נמוכה, כלומר אנשים עניים שלא היה באפשרותם לאכול מזון מגוון, אלא אורז בלבד. או אז כשהתחילו ללטש את האורז ולהוריד ממנו את הקליפה והעניים ניזונו בעיקר מאורז לבן, הופיעה בריברי וגבתה את שלה. בני אדם שאכלו מזון מגוון לא היו זקוקים לקליפת האורז מפני שאת התיאמין ניתן למצוא גם במזונות רבים נוספים. בשנת 1929 קיבל כריסטיאן אייקמן פרס נובל לרפואה ופיזיולוגיה על גילוי התיאמין. את הפרס הוא חלק אגב, עם פרדריק גאולנד הופקינס (1861-1947) ביוכימאי בריטי אשר גילה שהויטמינים שבמזון המלא חיוניים לחיים.

התיאמין מתפקד בגוף כקואנזים. ככזה יש לו תפקיד חיוני בחילוף החומרים של פחמימות ושומנים, כמו גם לתפקוד תקין של אנזימים ועצבים, בהיעדרו יצטברו ברקמות תוצרים של עיכול פחמימות, חומצה פירובית וחומצה לקטית, לשתי חומצות אלה יש כנראה מעורבות בתאי העצב ובלב. לכן בעת חסרון התיאמין יופיעו הפרעות בפעולת הלב והפרעות עצביות שיובילו לבסוף לשיתוק ומוות.

כיום נפגעים ממחלת בריברי אנשים הסובלים מתת תזונה קיצוני מתמשך, מי שניזון ממאכלים מעובדים בלבד, מי שסובל מספיגת רכיבי מזון לקויה עקב שלשול כרוני, מחסור בויטמינים בעת הריון, ניצול גרוע של רכיבי מזון עקב מחלות כבד, יתר פעילות של בלוטת התריס, חום גבוה מתמשך ואלכוהוליזם כרוני ויתכן גם תינוקות שניזונו מפורמולת תינוקות החסרה את הויטמין.

לשאלה מדוע לא כל התינוקות שניזונו מפורמולה דומה מציגים את תסמיני המחלה, יכולה להינתן תשובה אחת בלבד. ישנו קשר ברור למזון שאכלה האם בשאתה את תינוקה ברחמה. מרבית הילדים נושאים איתם בעיקר בכבד, מאגרים של רכיבי מזון השמורים כרזרבות. מחסור כרוני בחלק מהם גם במאגרים, יחייב את התינוק לקבל את הדרוש לו מהמזון, או אז כשיחסר גם שם, תופיע הבעיה.

עם זאת, אין עדיין ביטחון מוחלט שמדובר דווקא בבריברי. לפי התסמינים של החולים יתכן שמדובר במחלת מחסור אחרת הידועה בשם “סידנהם כוריאה” שעיקר תסמיניה פגיעה במערכת העצבים המרכזית, תנועות בלתי רצוניות, ובין הסימפטומים הנלווים גם פגיעה במסתמי הלב. מחלה זו הנפוצה כיום רק בעולם השלישי היתה שכיחה מאוד בעולם המערבי עד אמצע המאה העשרים שאז הלכה ונעלמה עקב השיפור בתזונה. בין הסיבות למחלה זו ניתן למצוא אומנם חיידק בשם סטרפטוקוקוס, אבל בעיקר מחסור בויטמינים מקבוצת B, ברזל וחומצות אמינו (אבני הבנין של החלבונים) ואלין, ליאוצין ואיזוליאוצין. לפיכך מופנית מפה המלצה למשרד הבריאות לבדוק אם מלבד ויטמין B1, קיימים חסרים נוספים בפורמולה הצמחית של רמדיה.

בברכה, ד”ר חיים סדובסקי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים