חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

פרט לכדורגל ומוזיקה מלהיבים, ברזיל יכולה לשמש גם מודל חיקוי למלחמה בעישון

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


ברזיל קשורה תמיד בתת-מוּדע עם כדורגל טוב ומוזיקה קצבית מלהיבה.


לא רבים יודעים שברזיל, היא המדינה בה שיעורי העישון הצטמקו עד כדי מחציתם ב-20 השנים האחרונות, מה שהופך מדינת ענק זו למדינה עם ההישגים המרשימים ביותר דווקא בתחום צמצום העישון, וכדאי אולי ללמוד כיצד הם עשו זאת.


 


ברזיל הגיעה להחלטה ולצעדים הנחשוניים לבלימת ממדי העישון כבר בשנת 1989, בנקיטת מספר צעדים במקביל: העלאת מיסוי על פריטי טבק, דרישה להופעת תמונות קשות של נזקי עישון על גבי החפיסות, מניעת או הגבלת אמצעי פרסום ושיווק של סיגריות, הגברת חינוך והסברה על נזקי עישון.


בשנת 1989 שיעור המעשנים באוכלוסיית ברזיל שמעל גיל 18 שנה עמד על 34.8%, והוא ירד ל-22.4% בשנת 2003, ובהמשך ל- 17.2% בשנת 2010.


 


בין השנים 1989 ו-2008, פחת שיעור העישון בין גברים בברזיל ב-47% מ-43.3% ל-22.9%, ואילו שיעורי העישון בקרב נשים שם פחתו ברוצת שנים אלה ב-48%,


מ-27.0% ל-13.9%. ירידה מאוד מרשימה זו שאין לה מקבילה בארצות אחרות על פני טווח זמן מוגבל יחסית של 20 שנה, היא פועל יוצא של 7 צעדים נחושים ומחושבים, שננקטו במהלך 20 שנים אלה וכדאי לעמוד עליהם מקרוב.


הצעד הראשון שנכנס לתוקף בשנת 1990 היה העלאה של מספר עשרות אחוזים של מס על סיגריות. הצעד השני שננקט בשנת 1996 היה צעד משולב שכלל מספר מרכיבים: אזהרות חמורות על נזקי עישון באמצעי תקשורות כמו גם תמונות קשות על נזקי עישון על גבי החפיסות (ראו תמונות למטה), הגבלות על פרסומות לסיגריות, אכיפת חוקים מחמירים על עישון במקומות ציבוריים, והעלאה נוספת במחירי הסיגריות.  

 

דוגמאות לתמונות המופיעות על חפיסות סיגריות בברזיל החל משנת 1997:


INFARTO (או Infarct באנגלית) והכוונה לאוטם שריר לב; PRODUTO TOXICO והכוונה לחומרים רעילים הנמצאים בסיגריה; SOFRIMENTO (אוSuffer  או סבל הנגרם למעשן בשל תחלואות קשות); IMPOTĒNCIA (Impotence או אין-אונות הנגרמת לגבר המעשן).


 


הצעד השלישי שנכנס לתוקף בשנת 1998 כלל הגבלות משמעותיות על מכירת סיגריות לבני-נוער.


הצעד הרביעי שנכנס לתוקף ב-2000-2001 היה צעד משולב שכלל אזהרות חמורות עוד יותר באמצעי תקשורת, הקשחת ההגבלות על פרסומת לסיגריות, ועזרה תוך סבסוד משמעותי ותמיכה בתוכניות גמילה.


הצעד החמישי משנת 2003 העלה פעם נוספת את רמת המיסוי על סיגריות באופן שכמעט הכפיל את מחירן.


הצעד השישי כלל העלאה נוספת במחירי הסיגריות.


הצעד השביעי שהוכנס בהדרגה בין השנים 2007-2009 כלל החמרת הענישה והאכיפה על עבירות בתחום העישון מיד שנייה במקומות בילוי ומתחמים ציבוריים.


 


ניתוחים סטטיסטיים של הירידה המשמעותית בשיעורי העישון בברזיל בדור האחרון מעריכים שמשנת 1989 עד שנת 2010 נמנעו שם 420,000 מקרי מוות, ובהערכה עתידנית המבוססת על מגמת השיפור בנתוני הפטירה שם, עד שנת 2050 ייחסכו בברזיל 7 מיליון מקרי מוות טרם-עת, כפועל יוצא מהפחתת ממדי העישון.


כאשר מנסים לנתח ולפלח את ההשפעה הספציפית של כל אחד מ-7 הצעדים שננקטו במרוצת 20 השנים האמורות להפחתת רמת העישון בברזיל, הגיעו David Levy מהמכון האונקולוגי באוניברסיטת Georgetown בוושינגטון ואנשי מכון הסרטן הלאומי בריו דה ז’ניירו, במחקרם שהופיע בנובמבר 2012 בכתב העת PLOS Medicine למסקנות הבאות:


 


ההפחתה המשמעותית ביותר בשיעורי העישון בברזיל במרוצת 20 שנים אלה נבעה בעיקר מעליית מחירי הסיגריות בגין העלייה במיסוי על מוצרי טבק שם, והפחתה זו מהווה 48% מכלל הירידה העישון שנרשמה שם בשנים אלה.


שנייה במעלה מבחינת יעילותה בהגבלת העישון הייתה האכיפה של חוקי “האוויר הנקי” בברזיל, והיא אחראית ישירות לירידה של עוד 14% בממדי עישון.


עוד 13.7% של הפחתת עישון נזקפים לזכות ההגבלות בפרסומות לסיגריות, תוכניות הגמילה המסובסדות הפחיתו עוד 9.8% בממדי העישון, ו-7.8% מהחדלים לעשן עשו זאת בהשפעת האזהרות המאיימות על נזקי העישון על גבי החפיסות.


ההסברה ותוכניות החינוך בנושא הטבק ונזקיו תרמו עוד 6.3% בירידה הכללית בעישון בברזיל. יש לציין שדווקא הצעד של חוקים נוקשים למניעת עישון בקרב בני נוער היה הפחות יעיל והביא להפחתה של 0.2% בלבד בממדי העישון הכללי במדינה.   


 


מאמר נוסף משנת 2012 עליו חתום האפידמיולוג הברזיליאני Andre Szklo שהופיע ב-Preventive Medicine, מייחס לעלייה במיסוי ובמחיר הסיגריות את ההשפעה הניכרת ביותר על הירידה המשמעותית בעישון בברזיל, שהיא מבחינתו בהחלט צפויה.


זו גם הסיבה לדעתו לכך שאחוז המעשנים ירד באחוזים דומים בין אלה המתגוררים בערים, לבין המעשנים מאזורים כפריים נידחים, כאשר האחרונים לא בהכרח הושפעו מתוכניות חינוכיות, תוכניות גמילה, וכל מה שקשור לנגישות למרכזי גמילה, או תקשורת. כאשר מעלים את מחיר החפיסה, יש אפילו סבירות גבוהה יותר שדווקא האנשים העניים יותר מהאזורים הכפריים, ייאלצו לוותר על עישון באופן משמעותי יותר בהשוואה לעירוניים שהסטאטוס הכלכלי שלהם בממוצע טוב יותר.


יחד עם זאת, יש בהחלט להדגיש את ההשפעה הכוללת של כלל הצעדים שננקטו שם כ”אפקט סינרגיסטי”, בו כלל המרכיבים כנראה תורמים יותר מסך מרכיבי המערכה נגד עישון בברזיל.


 


הצלחתן או כישלונן של מערכות לאומיות למלחמה בעישון, נעוצות עמוק במבנה הסוציולוגי של המדינות השונות, ובפרמטרים עמוקים של תרבות, אופי אנושי, העוצמה הכלכלית של המדינה, ונחישות השלטונות לעסוק במלחמה בעישון שפעם נראתה סיזיפית, אך כיום מתבררת כבעלת סיכוי.


בהקשר זה נשאלת תמיד השאלה במאמרים העוסקים בתחום המדובר, מדוע נכשלות באופן כה בולט התוכניות הלאומיות להקטין ממדי עישון במדינות מזרח אירופה החל ממדינות חבר המדינות של ברית המועצות לשעבר, וכלה בפולין, מדינה שעברה שדרוג רציני ביותר החל משנת 1990 בכל תחום אחר, פרט להפסקת עישון.


 


אחד הפעילים המוּכּרים בעולם בתחום מניעת עישון Simon Chapman מסידני שבאוסטרליה, כתב בספרו Making Smoking History, שיצא לאור בשנת 2007 שעישון יהיה איתנו לנצח, והאחוז המקובל כיום במדינות המפותחות של 20-25% מעשנים, היא כנראה “המסה הקריטית” ממנה יהיה קשה לרדת.


עישון על פי Chapman הוא עיסוק מאוד בולט לעין, ונקלט גם באפם של לא מעשנים באופן שנותן תחושה שיותר מאשר “אחד מכל ארבעה אנשים” מעשן, וזו תחושה שלומדים לחיות איתה, יותר מתוך הֶרגל מאשר מתוך הסכמה.


על פי Chapman, המעשנים, גם אם הם אנשים עשירים ובעלי השכלה גבוהה, הם אלה הזקוקים לסיגריה לשם עידוד, להגברת כושר הריכוז, ולהפקת תחושות הנאה שהניקוטין משרה במרכזי ההנאה במוח. זו גם הסיבה שקשה להניא מעשן ממנהגו, מה גם שתקופות מצוקה אישית או לאומית כגון מלחמות, משברים כלכליים ואחרים שתמיד ישררו בעולמנו, “ידאגו” לכך שתמיד יהיו בתוכנו מעשנים.


 


אך תמיד טוב להיווכח שניתן להגיע להישגים “לאומיים” בריסון העישון. ברזיל היא מדינה שעברה שדרוג משמעותי בהרבה תחומים, וממדינה “פושטת רגל” שהגיעה בשנות ה-90 לשלב של חידלון פירעון של חובותיה למדינות אחרות, נמצאת כעת במגמת שגשוג כלכלי מפתיעה.


האם שיפור זה המקרין ללא ספק על “מצב הרוח” הלאומי, נותן אותותיו גם בהצלחה בהפחתת ממדי העישון במדינה זו? האם רמת “הדכדוך הלאומי” שפחתה בברזיל בדור האחרון מסייעת גם להפחתת העישון? האם רמת “הדכדוך הלאומי” הגבוהה יותר מתמיד במדינה כרוסיה, נותנת אותותיה גם באילוץ של הרוסי מן השורה לתת עינו בבקבוק הוודקה כמו גם בסיגריה?


שאלות מרתקות, שסוציולוגים ופסיכולוגים ודאי ידונו בהן בשנים הבאות.        


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים