חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

פרטים עדכניים לידיעת צרכני סיגריות אלקטרונית על תכונותיהן והשימוש בהן, חלק א`

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


סיגריות אלקטרוניות זוכות לעלייה תלולה בפופולאריות שלהן. 


ראיות ברורות לגבי בטיחותן עדיין חסרות, ויש דיווחים ואף ממצאים מעבדתיים שצריכת סיגריות אלקטרוניות  אינה חפה מתופעות לוואי שאינן רצויות לבריאות. 


היעילות של סיגריות אלקטרוניות  לגבי גמילה מעישון סיגריות רגילות היא צנועה, והיא ברת-השוואה ליעילות של מדבקות עוריות של ניקוטין המלווה בתמיכה התנהגותית קלה. 


למרות שהתפקיד של סיגריות אלקטרוניות  בטיפול ההתמכרות לטבק יכול להתברר בעתיד, הסיכון הפוטנציאלי של צריכת סיגריות אלקטרוניות  נראה כרגע גדול מתועלתן הידועה כיום בתחום הגמילה מעישון. 


 


סיגריות אלקטרוניות  בגרסתן המודרנית, הומצאו ופורסמו לראשונה בשנת 2000 על ידי רוקח סיני, שחיפש תכשיר נטול בערה, שיאפשר שאיפת ניקוטין, זאת לאחר מות אביו המעשן הכבד מסרטן ריאות. 


התכנון הבסיסי של סיגריות אלקטרוניות  כולל סוללת ליתיום המחוברת לאלמנט חימום ( atomizing device) הגורם לנידוף של חומר היגרוסקופי שומר לחות (humectant), המורכב מפרופילן גליקול, גליצרין צמחי ו-polyethylene glycol 400, המכיל גם ניקוטין נוזלי. הנידוף מאפשר שאיפת האדים (מה שמכונה vaping) ויצירת אירוסול הדומה לזה המופרח בעת עישון סיגריה רגילה, אך שונה משמעותית בהרכבו.


 


המבנה של סיגריה אלקטרונית   


על פי Zhu וחב’ במאמר ב-Tobacco Control משנת 2014, מאז שנת 2000 ועד 2013 כבר יוצרו 460 מותגים שונים של סיגריות אלקטרוניות, ומספר זה הולך וגדל ללא הרף.


 

מותגים אלה מתחלקים ל-3 קטגוריות עיקריות:

א) Cigalikes-סיגריות אלקטרוניות  דמויות סיגריות רגילות;  


ב) eGos-גדולות מסיגריות רגילות עם מיכלים שניתן למלא ולמלא מחדש עם הנוזל “האלקטרוני” (המכיל כידוע ניקוטין, humectant וחומר בעל טעמים שונים להגברת הארומה של המותג;


ג) mods-מותגים  בעלי מגוון רחב של צורות חיצוניות.  


 


סיגריות אלקטרוניות  משווקות כמותגים לשימוש חד-פעמי, או כמותגים קבועים לשימוש רב-פעמי המחוברים ל-atomizers ול”מחסניות” (cartridges) המכונים cartomizers. ניתן לטפטף את הנוזל (E-juice) ישירות אל האלמנט המחמם על ידי טפטפן מיוחד. נכון לינואר 2014 היו זמינים למעלה מ-7,500 (!!) טעמים שונים של


ה-E-juice. סיגריות אלקטרוניות  מ”הדור החדש” מכילות יותר ניקוטין למעשן אותן, כיוון שהם מצוידות ב-atomizer ובסוללות גדולים יותר, אך כמות הניקוטין הנשאף עדיין קטנה משמעותית מזו המופקת מסיגריה רגילה.   


 


סיגריות אלקטרוניות  הפכו אטרקטיביות כיוון שהן נוגעות להיבטים הפסיכו-פרמקולוגיים (ניקוטין), חברתיים והתנהגותיים של תופעת העישון בכללותה.


השימוש בסיגריות אלקטרוניות  עושה למעשה סימולציה של עישון סיגריה קונבנציונאלית עם האדים המיתמרים בדומה לעשן סיגריה, עם החוויה של אחיזת סיגריות אלקטרוניות  והבאתה לפה תוך יניקה של תוכנה, והארומה שעושה סימולציה של טעם העישון הרגיל.


בדומה לסיגריה הקונבנציונאלית האדים הנוצרים בעישון סיגריות אלקטרוניות  זעירים דיים באופן המאפשר להם להגיע לבועיות האוויר בריאות (alveoli) שם נספג הניקוטין (זאת על פי Zhang וחב’ ב-Nicotine Tobacco Research משנת 2013.


 


שאלונים המופצים לצרכי מחקר בקרב צרכני סיגריות אלקטרוניות , מעלים שהסיבה העיקרית המוזכרת על ידי הנשאלים היא שרצונם להפסיק לעשן, תוך שימוש בהתקן הנחשב על ידי רבים כ”בריא” יותר מעישון סיגריות, וכן על מנת לעקוף את האיסורים הרבים הנכפים בשנים האחרונות על מעשנים במקומות ציבור. 


סיבה נוספת המוזכרת על ידי מעשני סיגריות אלקטרוניות  כעילה לצריכת המותג הזה, היא הרצון להפחית הוצאות כספיות הכרוכות בהתמכרות לעישון, כפי שמדווח Bullen

ב-Current Cardiology Report בשנת 2014.

 


הסטאטוס הרגולטורי של סיגריות אלקטרוניות:


הפיקוח על סיגריות אלקטרוניות  שונה סביב העולם, החל מהיעדר כל פיקוח עד לאיסור מוחלט.


ה-FDA האמריקני אינו מפקח על סיגריות אלקטרוניות  כהתקן להעברת תרופות (drug delivery device). לעומת זאת, סיגריות אלקטרוניות  ומוצרים אחרים המכילים טבק או מיוצרים מטבק נמצאים בפיקוח כמוצרי טבק תחת התקנה משנת 2009 הידועה כ- Family Smoking Prevention and Tobacco Control Act, שכן הם לא משווקים למטרות רפואיות.


באפריל 2014 הציע ה-FDA על בסיס התקנה האחרונה שלא התייחסה בשעתו באופן ספציפי לסיגריות אלקטרוניות , לכלול גם את סיגריות אלקטרוניות  יחד עם מוצרי טבק אחרים הנמצאים תחת פיקוח רשות זו.


 


ה-FDA הציע לאסור על מכירת סיגריות אלקטרוניות  לקטינים מתחת גיל 18 שנה, לחייב הצגת אזהרות בריאותיות על גבי אריזות מותג זה, למנוע מכירת סיגריות אלקטרוניות  במכונות ממכר אוטומטיות (vending machines), מניעת חלוקת דגימות בחינם, ומעל הכול דרישה של רישום מדויק של יצרני סיגריות אלקטרוניות  לגבי הרכב נוזלי סיגריות אלקטרוניות  וקבלת ראיות מדעיות על המשמעות הקלינית של צריכת נוזלים אלה, לפני השמעת טיעונים לגבי היכולת של סיגריות אלקטרוניות  להפחית נזקים לצורך אותן (דרישות FDA שנכללות באתר https://www.federalregister.gov/articles/2014/04/25/2014-09491/deeming-tobacco-products-to-be-subject-to-the-federal-food-drug-and-cosmetic-act-as-amended-by-the#h-15.


שכיחות צרכני סיגריות אלקטרוניות  בארה”ב:


 קרוב ל-6% מכלל המבוגרים בארה”ב, ו-21% מכלל המבוגרים המעשנים שם, ניסו או התנסו בעישון סיגריות אלקטרוניות  (על פי  King וחב’ בסקירה משנת 2013  ב-Nicotine Tobacco Research). אך בין תלמידים בחטיבות הביניים ובתי הספר התיכוניים בארה”ב נמצא של-50.3% מתוכם הייתה כבר התנסות כלשהי עם סיגריות אלקטרוניות  

(Wang וחב’ ב-American Journal of Preventive Medicine משנת 2014), ואחוז המדווחים מקרב תלמידים אלה על שימוש שגרתי בסיגריות אלקטרוניות  גדל מ-4.7% בשנת 2011, ל-10.0% בשנת 2012 על פי דו”ח המרכז לפיקוח על מחלות (CDC) באטלנטה, משנת 2013. דו”ח זה של CDC מראה שבין תלמידי תיכון שדווחו על שימוש מזדמן או שגרתי בסיגריות אלקטרוניות , 20.3% דיווחו על כך שקודם לכן לא עישנו מעולם סיגריות רגילות.           

                                   


שינויים בשימוש בסיגריות אלקטרוניות  במהלך שנה אחת  

 

נתונים מארה”ב, בריטניה, קנדה ואוסטרליה מצביעים על כך שכמעט 50% מהמעשנים בעבר ובהווה, מודעים לנושא של סיגריות אלקטרוניות , ומודעות זו מטבע הדברים גבוהה יותר במדינות בהן השימוש בסיגריות אלקטרוניות  חוקי (73% בארה”ב לעומת 20% באוסטרליה), על פי Adkison וחב’ משנת 2013 ב-American Journal of Preventive Medicine

מחקר אחרון זה הראה שצריכת סיגריות אלקטרוניות  גבוהה יותר בקרב מעשני למעלה

מ-20 סיגריות ליום מאשר בקרב מעשני מספר קטן יותר של סיגריות.  

 


השימוש בסיגריות אלקטרוניות  בקרב בני נוער שלא עישנו קודם לכן, כרוך בהגברת הכוונה שלהם להתחיל לעשן סיגריות רגילות, זאת על פי מחקרם של Dutra ו-Glantz בקרב בני-נוער בארה”ב שפורסם ב-JAMA Pediatrics.


מחקר נוסף של Pearson וחב’ שהתפרסם בשנת 2012 ב-American journal of Public Health, מצביע על כך שבני-נוער צרכני סיגריות אלקטרוניות  נוטים להיות ממין זכר, לבנים ובקבוצת הגיל של 16-18 שנה. מאמר אחר של Chapman ו-Wu משנת 2014 ב-Journal of Psychiatry Research, הצביע על כך שבני הנוער המתנסים בסיגריות אלקטרוניות הם אלה בעלי נטייה לנסות גירויים והסתכנויות, והם לא בהכרח נוטים לראות בסיגריות אלקטרוניות  דרך להפחית עישון בו הם כבר מנוסים, או לחדול ממנו.


 


שיקולי בטיחות: Williams ו-Talbot הצביעו המחקר משנת 2011 ב-Nicotine Tobacco Research, שקיימת שונות ניכרת בין מותגי סיגריות אלקטרוניות  שונים בקצב זרימת האוויר וביצירת האירוסול.


כיום הנתונים של יצרני מותגי סיגריות אלקטרוניות  השונים, אינם מספקים מידע אמין ועקבי על נתוני הבטיחות של סיגריות אלקטרוניות.


תופעות לוואי לא רצויות כתוצאה מעישון סיגריות אלקטרוניות  מדווחות בדרך כלל על ידי הצרכנים עצמם כחלק ממחקרים אקראיים ומעקבים לטווח ארוך עד כמה שניתן, שכן תקופת המעקב הארוכה ביותר עד כה הייתה של 24 חודשים. 


 


ניסויים קליניים כמו זה של Bullen וחב’ שהתפרסם ב-Lancet ב-2013, לא מצאו הבדלים משמעותיים בתופעות הוואי הלא-רצויות בין צריכת סיגריות אלקטרוניות  לבין שימוש במדבקות עוריות המכילות ניקוטין.


 


נמשיך ונדון בסיגריות האלקטרוניות במאמר ההמשך.


 

בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים