חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

פרג – לקראת פורים – הכול על פרג

אהבתם? שתפו עם חבריכם

נכתב על ידי איילת נדיב, דיאטנית קלינית M.s.c, מנהלת מקצועית, מחלקת דיאטה, רשת סטודיו C


הפרג ידוע כמילוי פופולרי מאוד לאזני המן אותם אוכלים בחג פורים. בואו נכיר מספר עובדות אודותיו:


מיהו הפרג?


הפרג הוא סוגצמחממשפחתהפרגיםישנם כ-120 מינים,  שהחשוב בהם מבחינה כלכלית הוא הפרג התרבותי. הפרג צומח בכל רחבי ארץ ישראל, מהחרמון ועד לדרום. קל לזהות את הפרגים על פי הכתמים השחורים בבסיס עלי הכותרת. לפרג גבעול שעיר וזיפי, וריחו לא נעים. בארץ גדלים בר 7 מיני פרג, הפרגים מעדיפים אקלים ממוזגוחמים. למרבית מיני הפרג 4 עלי כותרת בעלי גודל דומה, והם רחבים בעלי ברק ומפורצים. רוב חלקי הצמח מכילים שרף חלבי או צהבהב או חסר צבע, המכיל אלקלואידים שונים. שבירה או שריטה של הצמח, מביאה לשחרור השרף, המר בטעמו ורעיל לבעלי חיים.


הפרחים חסרי צוף וריח והמאביקים נמשכים אליהם בעיקר על פי צבעם העז וגודל הפרחים. הפרג היה ידוע כצמח רפואי עוד במאה ה- 9 לפנה”ס ביוון וסימל את אל השינה.


הפרג התרבותי הוא צמח גבוה בעל פרחים לבנים או כחולים-ארגמניים, ומכיל זרעים שחורים אפרפרים או לבנבנים והפרחים של הפרג התרבותי משמשים לנוי ולקישוט. אך עיקר ערכו של הצמח טמון בשרף החלבי. במהלך גידולו של הפרג מופיעים, בהדרגה, אלקלואידים שונים בשרף המכונים בשם הכולל “אופיום”. 


מן האופיום מפיקים מספר רב של תרופות:  • מורפין – סם מרדים ומשכך כאבים רב עצמה

  • נרקוטין – בעל השפעות דומות למורפין אך מתון יותר

  • קודאין – המשמש בתרופות נגד שיעול

  • פפוורין – הפועל על שרירי המעיים ומשכך עוויתות וכאבי בטן

  • תבאין – חומר הדומה למורפין אך רעיל ממנו בהרבה

האופיום הגולמי נמכר כסם משכר ומערפל חושים העלול להפוך לסם מוות כאשר מגזימים בצריכתו. מסיבה זו אוסרות רוב מדינות העולם לגדל פרג תרבותי ללא רישיון אפילו כצמח נוי בלבד.


זרעי הפרג התרבותי אינם מכילים אופיום ומשמשים לתיבול ואפיה.


את הפרג כדאי לקנות בשווקים גדולים הטוחנים את הפרג במקום אל מול נגד עינינו, וכדאי להתרחק משקיות הפרג הטחון שנחות על מדפי המרכולים, טעמו של פרג זה מר.


על גבי זרעי הפרג  השלמים יושב חיידק לא רעיל שאינו מסוגל לפצח את הקליפה, אך אם טוחנים את הפרג, הוא יכול לחדור פנימה ובמשך הזמן, הוא שהופך את הפרג למר. כשגרגרי הפרג שלמים – הם שומרים על תכונותיהם, אך כשטוחנים אותם, הארומה שלהם מתחילה להשתחרר, ולכן מוטב לטחון את הפרג קרוב ככל שניתן למועד השימוש, אז טעמו של הפרג לא הופך למריר.


הפרג  בסידן, בכל 100 גרם פרג יש 1500 מ”ג סידן. הפרג עשיר גם במינרלים נוספים כגון: אשלגן, זרחן, מנגן ומגנזיום. מבחינה קלורית חשוב לדעת כי כל 100 גרם פרג מכיל 530 קלוריות.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים