חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

פצעי בגרות אקנה ACNE

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פצעי בגרות אקנה ACNE

הופעת פצעי הבגרות הוא חלק מהתבגרות רגילה. קיימות מחלות הורמונליות וטיפולים הורמונליים הגורמים להופעת פצעי בגרות. במקרים אלה יש לטפל בסיבה הראשונית ויעילות הטיפולים הנזכרים בהמשך אינה כל כך גדולה. פצעי בגרות מופיע ב- 80% מהמתבגרים. מתפתח בבלוטת החלב המתנקזת לתעלה בה צומחת השערה. שימו לב: מדובר בחלב = SEBUM ולא בחלב שנותנת הפרה= MILK. השלב הראשוני הוא שקית בולטת מפני העור המכילה בתוכה דפדפים של חומר יבש המצפה את העור (קרטין) שומנים וחיידקים. שקית זו יכולה להיפתח ולהתנקז מחוץ לעור. בשקית זו הקרויה קומדון תתכן התפתחות דלקת, במיוחד אם אינה נפתחת ומתנקזת. אם התפתח זיהום סמוך לעור, מתפתחת שלפוחית מוגלתית הפורצת ומתנקזת מחוץ לעור. אם הנגע עמוק הדלקת יוצרת מוגלה ולעיתים גם תגובת תאים כנגד הקרטין והשער והתפתחות נגע המכיל שלפוחית או צבר שלפוחיות. השלפוחית נקראת ציסטה. והאקנה מכונה אז ציסטיק אקנה. בגיל ההתבגרות, בעקבות עליה ברמות ההורמונים הזכריים שמקורם בבלוטת יותרת הכיליה, בלוטות החלב גדלות ויצור החלב עולה. ככל שדרגת ההתבגרות מתקדמת יותר מתרבים יותר הפצעונים.

פצעי הבגרות יכולים להתחיל להופיע לפני שמופיע התבגרות ממש – בגיל 7 בערך. הכוונה בהתבגרות היא לצמיחת השד בבנות וגדילת האשכים בבנים. זאת מכיוון שההורמונים המשפיעים על התפתחות פצע הבגרות מקורם בעיקר בבלוטת יותרת הכיליה ועל כן הם מופיעים גם בבנות וגם בבנים.

בתוך פצע הבגרות מצויים תערובת של שומנים שונים, באופן נורמלי גם תערובת של 3 סוגי חיידקים (פרופיוני-בקטריום אקנה שהוא דיפטרואיד אנאירובי, סטפילוקוקוס אפדידרמידיס שהוא קואגולז נגטיב ופיטירוספורום אובלה שהוא ממשפחת השמרים). כל אחד מסוגי החיידקים מכיל אנזימים=תססים (ליפאזות) המפרקים את השומנים לחומצות שומן חופשיות. חומצות השומן הן חומר המגרה את העור ליצירת תגובה דלקתית. גם החיידקים המצויים בתוך חלל פצע הבגרות מפרישים חומרים המושכים אליהם את הכדוריות הלבנות החשות להלחם בחיידקים. הכדוריות הלבנות מפרישות חומרים (אנזימים) העוזרים בתהליך הפרוק והבליעה של החיידקים אך גם פוגעים בשלמות דופן פצע הבגרות ומגבירים את התגובה הדלקתית.

בדרך כלל הפצעונים מרוכזים במרכז הפנים והמצח. במקרים יותר קיצוניים תתכן התפשטתם לחזה, לזרועות ולגב. במקרים קשים במיוחד עם מתפתח זיהום בולט בפצעי הבגרות נותרים צלקות בעור. מלבד הנזקים הקוסמטיים גורמים פצעי הבגרות גם מצוקה נפשית שיכולה להיות קשה ביותר.

טיפול:
הטיפול מכוון נגד המנגנונים היוצרים את פצעי הבגרות ומאפשרים להם להתפתח ולגדול. המנגנונים הם:
1. יצירת שכבת הקרטין
2. יצירת החלב
3. התרבות החיידק פרופיוני-בקטריום אקנה בחלל פצע הבגרות
4. יצירת חומצת שומן חופשית בפצע הבגרות.

א. ניקיון הפנים: פעולה נמרצת על ידי חומרים חריפים רק מגבירה את התופעה ע”י גרויי העור ויצירת תגובה דלקתית. חומרים מחטאים משמידים את החיידקים על העור. אך חיידקים אלה אין להם קשר לחיידקים בתוך פצע הבגרות המשתתפים בתהליך יצירתו. לכן, קרוב לוודאי שאלכוהול ודומיו, אינם מביאים תועלת בטיפול. החומרים המקובלים בניקוי המכילים חומר ממיס קרטין כגון נוזלים מכילי גפרית, חומצה סליצילת ועוד מסלקים את החלב החיצוני ומדכאים בצורה מוגבלת את התפתחות פצעי הבגרות הקיימים, אך לא מונעים יצירת חדשים. משחות שומניות הנשארות על העור רק מחמירות את התופעה בכך שהן סותמות את פתח הניקוז של תעלת השערה. כל חלל פקוק הוא מקור להתרבות חיידקים, זיהום והגדלת הפצע. “פיצוץ” פצעי הבגרות יכול לגרום ליצירת זיהום מקומי המחמיר את התופעה. קרוב לוודאי שניקוי עדין של הפנים בסבון שאינו מגרה ומים הם הטובים ביותר לעור הפנים.

ב. תזונה אין שום הוכחה מדעית רצינית ששינוי מרכיב התזונה משפיע על התפתחות פצעי הבגרות או מפחית אותם.

ג. טיפול מקומי בפנים: תרכובות המכילות בנזואיל פראוקסיד, מונע פרוק שומנים (יצירת השומנים הגורמים לתגובה הדלקתית), מעכב את התרבות החיידקים בפצעי הבגרות ע”י כך שמקלף את השכבה החיצונית של העור וחודר לתוכה. משחות או גלים המכילים חומר זה על בסיס מים מגרות פחות את העור מאשר תרכובות המכילות אלכוהול. כדי לא לגרום לתגובה קשה, מתחילים בכמות קטנה של משחה, פעם ביומיים ועולים בכמות ובתדירות המריחה. תוצאות רואים תוך שבועיים שלושה.
טיפול אנטיביוטי במשחה תכשירים המכילים טטראציקלינים ואריטרומיצין יעילים לאחר הגדלת חדירות העור ע”י טיפול בבנזואיל פראוקסיד. לעיתים עלולים לגרום ליצירת זני חיידקים יציבים בעור. לעיתים חולפים מספר שבועות עד אשר רואים תוצאה רצויה. טיפול שאינו כל כך יעיל כפי שיעילה התרופה הניתנת בכדורים.

רטין אי (RETIN-A) תכשיר יעיל ביותר. אך יש צורך בטיפול של בנזואיל פראוקסיד ל- 2-3 שבועות לפני התחלת הטיפול בו. בתחילת הטיפול יתכנו תופעות של רגישות העור כגון יובש, אדמומית, קילוף. יש להתחיל בכמות קטנה ובריכוז נמוך ולעלות בהדרגה. לעיתים חולפים חודשיים שלושה עד אשר מגיעים ליעילות מקסימלית של טיפול זה.

ד. טיפול תרופתי דרך הפה – אנטיביוטיקה. מומלצת באלה הנוטים לדלקות קשות וצלקות בעור. תרופות ממשפחת הטטראציקלינים. מנגנון פעולתם: עיכוב גדילת החיידקים, עיכוב פעולת החומרים המפרקים שומנים לחומצות שומניות חופשיות, עיכוב גיוס כדוריות לבנות לאזור ובכך הפחתת הסיכוי לדלקת מקומית. עיכוב של מנגנונים תוך תאיים היוצרים צברי תאים ומגדילים את פצעי הבגרות (עיכוב signal transduction ויצירת גרנולומות). משך הטיפול האנטיביוטי הוא כחודשיים שלושה עד לקבלת אפקט מקסימלי. ספיגת תרופות אלה מופרעת על ידי מזון ועל ידי חומרים ותרופות שונות. על כן יש לקחתם על קיבה ריקה ולא יחד עם כל תרופה או כדור שהוא.

סיבוכי הטיפול – אינם שכיחים אך כמה מהם קשים. גירוי דרכי העיכול, רגישות לאור, צביעת שיניים וציפורניים, שקיעה בעצמות. עיכוב גדילת עצמות העובר. יצירת זני חיידקים יציבים. יצור יתר של נוזל סביב המוח (CSF). עלול לגרום לכאבי ראש והקאות. ראינו מספר מקרים שדרשו ניקוז הנוזל מתעלת עמוד השדרה להקלת הלחץ ואשפוזים חוזרים עד 9 חודשים.

חומצה רטינואית – יעילה במקרים קשים. מתחילים במינון נמוך ועולים למנה מספיק גדולה המונעת חזרת פצעי הבגרות. לעיתים יש צורך ביותר מקורס טיפולי בודד. לתכשיר לא מעט תופעות לוואי עקרונות פעולתו הן כפי המסופר על רטין A.

בברכה, פרופ` צבי צדיק

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים