חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

פער ההולך ומצטמצם בין גברים ונשים, שאינו לטובת האחרונות: ראה ערך עישון

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


בשנת 1968 החלה חברת פיליפ-מוריס לשווק מותג סיגריות חדש בשם Virginia Slims. הייתה זו  סיגריה יותר דקת גזרה מהסיגריות המקובלות (ומכאן הכינוי Slims), ואורכה ששווק בגרסאות אחדות של 10 ו-12 ס”מ, היה ארוך משמעותית מהסיגריות המקובלות אז של 8.5 ס”מ.


ממדים אלה שיוו לסיגריה מראה “אלגנטי” יותר, וכדי לזהות אותן עם הגזרה הנשית הנחשקת שהיא דקת ירכיים, אף שווקו בהמשך מותגים דקיקים עוד יותר תחת הכותרת של “Superslims”.


סיגריה זו הוחדרה לשוק עם קריצה בלתי מוסתרת לכיוונן של נשים צעירות ואף נערות, כאשר ברקע מתנוסס הלוגו “You’ve come a long way, baby”, ובהמשך שווקה סיגריה זו תחת סיסמאות כ-“It’s a woman thing” , ובשנות ה-90 תחת הסיסמה “Find your voice”. תחבולות שיווק אלו לנשים דווקא, כרכו עישון עם ערכים של פמיניזם, “חופש נשי”, אמנציפציה, הפליה מתקנת, התעצמות מגדרית, השתוות לגבר, ותחושת “הנה, עשינו זאת”!


 


כיום, עם הידע הרב שנרכש במרוצת 50 השנים האחרונות על נזקיו הגופניים של עישון, אולי היה ראוי שישווקו את Virginia slims תחת הלוגו “Longer cigarette toward a shorter life“, ואם להיות יותר מדויקים “סיגריה ארוכה יותר לקראת חיים קצרים יותר, ב-10 שנים למעשה”.


אכן על פי הנתונים שהתפרסמו בינואר 2013 ב-New England Journal of Medicine“, “נשים המעשנות כמו גברים, גם מתות כמו גברים מעשנים”, או במלים פשוטות יותר, “לעשן הסיגריה אין העדפה מגדרית, והוא פוגע באותה מידה בגוף הנשי כפי שהוא עושה זאת לגוף הגברי”.


 


אך לא תמיד היו אלה פני הדברים. במחצית המאה הקודמת, הסיכון למות מסרטן ריאות בגברים מעשנים, היה גבוה פי-5 מזה של נשים מעשנות. אך כעת, בחלוף העשור הראשונה של המאה הנוכחית, התאזן והשתווה הסיכון למות מסרטן ריאות בין גברים ונשים מעשנים, כאשר הוא גדול פי-25 מהסיכון למות מסרטן ריאה בקרב לא מעשנים, משני המינים.


נתונים אלה מופיעים בדו”ח האחרון של Michael Thun, האפידמיולוג הבכיר של


ה-ACS, איגוד הסרטן האמריקני. למעשה, כיום נשים המעשנות נמצאות אפילו בסיכון גבוה יותר למות מסרטן ריאות: מחקר המתפרסם בינואר 2013, קובע שנשים מעשנות נמצאות בסיכון הגבוה פי-17.8 מנשים שאינן מעשנות, כאשר גברים מעשנים נמצאים בסיכון הגדול רק פי- 14.6 למות מסרטן ריאות בהשוואה לגברים הנמנעים מעישון.


 


נשים המעשנות כיום, נמצאות בסיכון שהוא ב- 50% גבוה יותר למות מסרטן ריאות בהשוואה להערכות שנעשו בשנות ה-80, זאת על פי נתוני המרכז למחקר על בריאות גלובאלית בטורונטו. זאת ועוד, לאחר שעושים התאמות לגיל, משקל גוף, רמת השכלה וצריכת אלכוהול, נתונים סטטיסטיים חדשים מצביעים על כך שנשים בדומה לגברים הממשיכים לעשן ללא הפסקה לאורך עשרות שנים, מתות בגיל הצעיר בממוצע ב-10 שנים בהשוואה לנשים שאינם מעשנות.


 


אמנם במרוצת עשרות השנים האחרונות, הושגה התקדמות דרמטית בהפחתת שיעור העישון בארה”ב  מ-42% בקרב מבוגרים שם בשנת 1965 (שנה לאחר פרסום הדו”ח הראשון של ה-Surgeon General “על עישון ובריאות”) ל-19% בשנת 2010. אך שיפור זה עדיין לא מצליח למנוע מדי שנה תמותה של 200,000 אישה ואיש בגילים שבין 35 ו-69 שנה שם. כרבע מכלל התמותה בקבוצת גיל זו, הייתה נמנעת אם למעשנים היה סיכון דומה למות בהשוואה ללא מעשנים.  


הסיכונים אף גדולים יותר בקרב גברים בני 55 עד 74 שנה, ובקרב נשים בנות 60 עד 74 שנה. יותר משני שליש מכל הפטירות בקרב מעשנים בהווה באותן קבוצות גיל בקרב מעשנים בהווה, מיוחסות לנזקי עישון. במילותיו של Michael Thun “שיעור התמותה מכול הסיבות בקבוצות גיל אלו, גדול כיום לפחות פי-3 בהשוואה לאלה שמעולם לא עישנו”! 


 


אך למרות שמקובל לראות בסרטן ריאות את הסיכון הבריאותי החמור והמשמעותי ביותר של עישון, גורם האחרון להגברת הסיכון למות ממחלות לב, שבץ-מוחי, מחלת ריאות שאינה סרטנית, וסוגי סרטן אחרים כולל סרטן שלפוחית השתן ואף סרטן השד.


יתרה מכך, שינויים באופן בו מיוצרות סיגריות עלולים אף להגביר את הסכנה שבעישון. השימוש במסננים (פילטרים) מחוררים, בסוגי טבק שהם “יותר ידידותיים” בכך שהם פחות צורבים ומציקים לגרון, ונייר העוטף את הטבק בסיגריה שאף הוא יותר מחורר, מקל אמנם לשאוף את עשן הסיגריה “ללא השקעת מאמץ מצד המעשן”, אך מעודד את האחרון לשאיפות עשן עמוקות יותר כדי להפיק מהסיגריה את מלוא תכולת הניקוטין שלה, כדי להגיע לרמות ניקוטין בדם גבוהות ככל האפשר.


 


התוצאה של שאיפת עשן עמוקה ונמרצת יותר על פי Thun היא הגברת הסיכון


ל- COPD או chronic obstructive pulmonary disease אחת הגרסאות של אֶמפיזֶמה או נפחת הריאות, וכן הגברת המקרים של סרטן ריאות מסוג adenocarcinoma, שפעם נחשב ללא משמעותי מבין כל  סוגי סרטן הריאות, וכיום אחוזו בקרב החולים בסרטן ריאות עלה באופן ניכר.


אך נחזור לרגע  ל- COPD, המחלה הנוראה המביאה את הלוקים בה כמעט ברוב המקרים לכשל ביכולת לשאוף אוויר צח ורווי חמצן, מה שמחייב שימוש באמצעי הנשמה חיצוניים דוגמת מחוללי חמצן המחוברים לגוף כאשר 2 צינוריות המשתרבבות מהם תקועות בתוך הנחיריים כל שעות היום, כדי שתתאפר נשימה ברמה סבירה. בין אלה שאינם מעשנים פחתה הסכנה לחלות ב-COPD ב-45% בקרב גברים ונותרה יציבה וקבועה בקרב נשים; לעומת זאת, שיעור התמותה


מ- COPD יותר מאשר הוכפלה בקרב מעשנים בשנים האחרונות.


 


יחד עם זאת בקצה מנהרת העשן יש אור מסוים: מעולם לא מאוחר מדי להפסיק לעשן, כדי להספיק להפיק מהפסקת העישון יתרונות בריאותיים. אך גם כאן יש כמובן התניה: ככל שתפסיקו לעשן צעירים כך מטבע הדברים נזקי העישון שכבר “הצלחתם” לצבור יהיה מצומצמים יותר.


על פי נתונים ממדגם גדול של 113,752 נשים ו-88,496 גברים שנלמד על ידי צוות אפידמיולוגי במחקר רב לאומי בראשות Jha שהסתיים בשנת 2006, נמצא שכל אלה שחדלו לעשן עד גיל 34 שנה בממוצע, חיו בממוצע 10 שנים יותר מאלה בני גילם שלא חדלו לעשן, ובאופן מעשי זכו לתוחלת חיים מלאה ודומה לזו של אלה שמעולם לא עישנו.   


 


מחקרו של Jha מראה שמעשנים שחדלו ממנהגם בגיל שבין 35 עד 44 שנה, חיו בממוצע 9 שנים יותר מחבריהם שלא חדלו לעשן. אלה שהמתינו עם הפסקת העישון ועשו זאת רק בהיותם בני 45 עד 54 שנה, חיו 6 שנים יותר ממעשנים ללא הפסקה, ואפילו הפסקת עישון בגיל שבין 55 ו-64 שנה הביאה לרווח נקי של 4 שנות חיים בהשוואה לאלה המתעקשים להמשיך לעשן.


 


אך תמיד יש לזכור שהשיקול שהפסקת עישון בגיל 40 שנה בערך לאחר למעלה


מ-20 שנות עישון ברוב המקרים, יכולה לחסוך את שנות החיים הנגרעות מהמשך עישון, ולכן אין רע בלעשן עד גיל 40 ואז להפסיק, אינו חכם במיוחד.


גופנו סופח כל אותם שנים את עשן הסיגריה ואת החומרים הרעילים והמזיקים שבו, סופח ולא תמיד סולח. אכן אלה המעשנים עד גיל 40 שנה ומפסיקים לעשן, בכל זאת צוברים 20% תוספת לסיכון שלהם למות טרם עת מתחלואות שונות. כל זאת בהשוואה שאלה שלא עישנו מעודם. בערך אחד מכל ששה מעשנים לשעבר, שנפטר לפני גיל 80 שנה, לא היה פורש לעולם אחר בגיל לא מופלג זה, אם לא היה מעשן מימיו. 


 


וכאן אולי המקום לעשות “מעט צדק” עם מחלת סרטן הריאות הארורה.


מסתבר שכמו בתחומים אחרים בחיינו, בהם מדרגים מותגים ותוכניות טלוויזיה על פי רמת ה-Rating שלהם, הפופולאריות והמוּדעוּת שלהם, כך גם בין מחלות שונות, ודרגת המודעות להן וההישמרות מפניהן. וכך אנו רואים כיצד סרטן השד לדוגמה זוכה לכמות ניכרת של “יחסי ציבור” בנוסח של “אחת מתשע”, מבצעי התרמה, ימי הסברה לאומיים להכרה נושא הזיהוי המוקדם, עמותות תמיכה וכיוצא באלה, אך אין מאמץ דומה בכל הנוגע לסרטן ריאות, למרות שהוא הורג יותר נשים מאשר סרטן השד.


 


לסרטן ריאות יש סטיגמה כמחלה שבני אדם מביאים על עצמם, לכן לכאורה הם ראויים לפחות חמלה בהשוואה לאותה אישה המגלה בוקר אחד במישוש עצמי תחושה של גוש חשוד בשד הימנית שלה. אם סטיגמה כזו אמנם קיימת, היא כלל אינה ראויה שהרי גם לטיפשים יש לסלוח על טיפשותם בפרט אם זו הולכת להענישם קשות, בבריאותם.


 


אך מה ניתן לעשות באופן מיידי כצעדים שיפחיתו את מספר המעשנים בשנים הבאות? האם הגברת המיסוי על מוצרי טבק, או הגברת האיסור של עישון במקומות ציבור ואך במכוניות בהן יושבים גם ילדים, יפחיתו עוד אחוזים אחדים ממסת ציבור המעשנים? עד כה לא נראה שצעדים אלה היו יעילים באופן שקיוו לו, אם כי המגמה של הכאת מעשנים בכיסם הוכיחה עצמה באופן יחסי יותר מאשר אמצעים חינוכיים והטפת מוסר.


 


כותב דברים אלה הציע כבר לפני שנים אחדות לאחד משרי הבריאות בעבר שיש הצדקה מלאה להשית על מעשנים מס בריאות גבוה יותר מאשר זה שמשלמים מי שאינם מעשנים,  שהרי המעשנים ידועים כאלה הסובלים מיותר תחלואות קשות, וגוזלים יותר משאבים מקופת הציבור בתרופות וטיפולים ואשפוזים. כפי שזכור לי, פנייה זו לשר בריאות זה מעולם לא זכתה להתייחסות. כן, הניחוש שלכם בהחלט נכון: אותו שר בריאות היה מעשן ותיק ונחוש בעצמו.


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים