חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

פסיכותרפיה גופנית הוליסטית, שמה את הדגש על הקשר שבין הגוף לנפש באמצעות גופנו

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מהי פסיכותרפיה גופנית הוליסטית


 

בתרבויות עתיקות ההפרדה בין גוף לנפש לא התקיימה, החל מהמאה ה- 18 עם התפתחות המדע פיצול זה החל מהרפואה עצמה אשר עסקה בגוף, במקביל מדעי ההתנהגות התמקדה בכל מה שקשור לנפש. בשנים האחרונות יש חזרה לתפיסה אינטגרטיבית והוליסטית כאחת.


הרפואה הקונבציונלית פיתחה לאורך השנים טכנולוגיות פיזיות וכימיות לטיפול בגוף האדם, כאשר לעומתם הפסיכולוגיה המודרנית, החל מפרויד, הלכה והתפתחה מתוך מתן מיקוד לשיח שבין המטופל למטפל והדגש הוא על הרגשות.


 


הרפואה המשלימה שהתפחה בעקבות תמורות אלו מוסיפה מימד הוליסטי, טבעי יותר, ומכאן התפתח מודל המשלב התערבויות פיזיות בדרך טבעית מתוך ראיית האדם כשלם, היינו גוף-נפש-רוח יחדיו.הפסיכותרפיה גופנית הוליסטית באה לתת מענה לצורך בשילוב ועל כן בארה”ב ובאירופה החל להתפתח, בעשור האחרון, מודל אינטגרטיבי הוליסטי, כלומר טיפול גופני ונפשי משולב. המודל הטיפולי משלב בין תהליכי הכרה ותודעה, מגע ותנועה, דמיון וחלום, נשימה ומדיטציה, זרימה אנרגטית ועבודת גוף אשר מנצלים מנגנוני וקשרי גוף – נפש בתהליכי טיפול ושינוי.גישה זו מתבססת על עקרונות הפילוסופיה ההוליסטית אשר רואה את האדם כשלם המורכב מביטויים נפשיים, גופניים ורוחניים הנמצאים באינטראקציה מתמדת. היא גורסת כי טיפול חייב לתת מענה למכלול המרכיבים האנושיים ושההפרדה הטיפולית בין מרכיבים אלה אינה יעילה, ואף עשויה במקרים מסוימים, להגביר את הקושי של המטופל.


 


מכאן השילוב בין הגישה הטיפולית המשלבת עבודת גוף עם עבודת נפש תוך שימת דגש דווקא על האספקט הגופני.


 


על כן, מערך הטיפול בפסיכותרפיה גופנית הוליסטית שמה את הדגש על הקשר שבין הגוף לנפש באמצעות גופנו.


 


בתהליך הטיפולי אנו למדים:


איך להקשיב לתחושה גופנית ולהפוך אותה לטכניקה יצירתית לשינוי?
איזו משמעות יש לגוף ולסימני המצוקות והצפה הרגשיות?
כיצד מודעות לחוויה הגופנית יכולה להעצים ולהאיץ רווחה במקום תקוע?
איך תורמת הקשבה לגוף ליצירת מערכת יחסים תומכת עם עצמנו והזולת?
איך נוכל להיעזר בכל אלה בתהליכי בחיי היום יום שלנו?


דרך התהליך הטיפולי מתאפשרת תובנה אישית עמוקה, חיבור בין ידיעה שכלית עם תחושה גופנית. הפסיכותרפיה הגופנית מתמקדת בעבודת גוף זו כגורם הכרחי בתהליכי שינוי פנימיים.גישה זו נעזרת בתחושות הגופניות, אותן תחושות שדרכן אנו חווים קשיים, סטרס, מערכות יחסים, התלבטויות וקונפליקטים. תהליך ההתמקדות מאפשר להבין את משמעותן של תחושות אלו ולהפוך אותן לכלי תרפויטי.


 
ההקשבה לתחושות גופניות מלמדת אותנו על המשמעות שלהן עבורנו, משמעות העולה בתהליך הרגשי/גופני ולא באמצעות שכלנו בלבד.


 


גישה זו חושפת היבטים נוספים על המצב, מציפה רגשות חבויים, מעלה תובנות חדשות ומאפשרת צעדי פעולה שנמנענו לעשות קודם לכן.


כשאנו מקשיבים לגוף בדרך מיוחדת זו אנו משאירים מאחורינו את המוכר, הברור והידוע, ומאפשרים לידיעה חדשה, בלתי אמצעית, להגיע אלינו. ידיעה זו מרפאת מצבים שהיו “תקועים” עד כה, ומשחררת בעדינות תהליכים שנדמו כחסרי מוצא ומכאן תרומתה לחיי היום יום.


אנו יוצרים מרחב פנימי של רגיעה, איזון ושקט נפשי.


 


היא נשענת בראש ובראשונה על תורתו של וילהלם רייך, אך גם משלבת גישות ניאו רייכיאניות (לואֶן, פירָקוס, בויסן, וקלֶמָן), טכניקות גוף מערביות (מסאז’ רקמות עמוק, או עבודה קרניו- סאקרלית) גישות מזרחיות (מדיטציה, יוגה וזן בודהיזם) וכן טיפול בתנועה ובמחול (מריאן צ’ייס, מרי וייטהאוס וג’ון חודרוב). גישות וטכניקות אלה מטרתן להגביר את המודעות הגופנית, ליצור שינוי אנרגטי, שחרור שריון שרירי והגדלת התנועתיות בגוף. מן הראוי לציין כי כל סוגי המגע בין מטפל למטופל נעשים תוך מתן הסכמה מראש ובהתאם לכללי האתיקה המקובלים.הפסיכותרפיה גופנית הוליסטית משלבת בתוכה גם את התפיסה ההומניסטית הגורסת כי בכל אדם טמון פוטנציאל בלתי ממומש ששואף לבוא לידי ביטוי מלא. תפקידו של המטפל הוא אם כן, לעזור לאדם להתחבר לפוטנציאל זה ולמצוא דרך לממשו במציאות. המטפל מלווה את המטופל במסעו האישי מתוך עמדה שוויונית ומסייעת.

הכותבת:


 


© לודן אביבה.M.A. בהנחיית קבוצות בשילוב אומנויות, פסיכותרפיסטית גופנית הוליסטית.


 


עוסקת מזה 10 שנים בהתפתחות אישית, בחיפוש, ביטוי ושילוב כלים מערביים ומזרחיים לתוך תפיסת עולם אחת, מתוך הבנה ואמונה שהם יכולים להזין ולתמוך האחד בשני.


 


משלבת כלים הבאים מהפסיכולוגיה המערבית יחד עם כלים מתחום הרפואה המשלימה.


 


עובדת בקליניקה בתל אביב הן במסגרת פרטנית וקבוצתית.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים