חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

פירות מיובשים ומיצי פירות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פירות מיובשים ומיצי פירות

הפרי הוא המזון הטוב ביותר לאדם, כמעט מכל הבחינות. הוא מכיל את כל אבות המזון ביחס נכון, הוא טעים וקל לעכול. זהו המקור הטוב ביותר לאנרגיה זמינה. זהו המזון הראשון לתינוקות נוסף לחלב אם. הוא אידיאלי להרזיה וחיוני בתהליך החלמה ממחלות שונות. הפירות מכילים את כל אבות המזון הדרושים לאדם. מכילים שפע של ויטמינים וסוכר טבעי. האחוז הנמוך יחסית של חלבון בפירות וכן בחלב אם הם ההוכחה, שכמות החלבון בתזונת האדם צריכה להיות נמוכה.

צרופי פירות לפי יצחק בן אורי ND
פירות מתוקים – כל הפרות היבשים, תאנים, תמרים, אבטיח, מלון, בננה, אפרסמון.
פירות חמצמצים – אגסים, ענבים, תפוחים, שסק, צבר, אפרסק, משמש, אנונה, פאפיה, מנגו, תות, אבוקדו ,גויאבה, דובדבן, פטל, חבוש.
פירות חמוצים – אננס, תפוז, אשכולית, פומלה, לימון, רימון, שזיפים, תות שדה.

יתרונות הפירות
1. תכולה גבוהה של סיבים. אחד הסיבים החשובים פקטין שהוא סיב מסיס במים.
2. לפירות יש תפקיד בריפוי יש שיטה שמבוססת על טיהור מיצים – צום חלקי.
3. הפירות מתעכלים מהר, מכילים הרבה מים ולכן מאפשרים להוריד עומס מטבולי, לאפשר לגוף להתפנות מתהליכי העכול והספיגה ומצד שני להגביר הפרשה של רעלים מהגוף. אפשר לעשות פעם בשבוע צום פירות.
4. מיץ פירות מכיל 100 קלוריות זמינות. טוב לאנשים חולים חסרי תיאבון. במיץ אין סיבים.
5. תכולה גבוהה של ויטמינים.
6. הפירות עשירים באשלגן ודלים בנתרן. בעיקר בננות ואבטיח.
7. רוב הפירות חוץ משזיפים יוצרים תגובה בסיסית בגלל תכולה גבוהה של אשלגן (התזונה שלנו צריכה להתבסס על 20% מזון חומצי ו-80% מזון בסיסי).

חסרונות
1. בפירות יש פחות מינרלים מאשר ירקות.
2. ערך קלורי משמעותי.
3. תפריט עשיר בפרוקטוז מעלה רמת טריגליצרידים בדם. זה יכול להגדיל את הסיכון למחלות לב וכלי דם. (פרוקטוז נמצא גם במעדני חלב דיאט, ריבות, דגני בוקר ועוד).

פירות לפי הרמב”ם
יש להימנע מפירות ופירות מיובשים בכמות רבה. פירות לא בשלים מזיקים לגוף. החרובים מזיקים תמיד. כל הפירות החמוצים גרועים אפשר לאכול מהם קצת רק בקיץ תאנים, ענבים טובים תמיד גם כשהם מיובשים. אפשר לאכול ללא הגבלה. לא באופן קבוע.
דבש פירות, יינות מבושלים, מיצי פירות מועלים במחלות מסויימות. אך פעילותם שונה בתור תרופות מאשר בתור מזון. אין להתפלא על כך שאנשים רבים, מרבים באכילת פירות והם בריאים. להרגלים וגבולות חוקים שונים. אם למשל יאכל אחד מאנשי הודו לחם שלנו ובשר צאן, הרי שהוא בודאי יחלה. גם אם אחד מאיתנו יתמיד לאכול אורז ודגים בלבד כמו בהודו גם הוא יחלה.
היום ידוע שעל פירות רבים גדלים סוגי עובשים. אמנם מציאות העובש עדין אינה מבשרת על נוכחות חומר רעיל, אבל בתנאי מזג אויר מסויימים או עקב רטיבות, סוג הקרקע או בשל תכונות תורשתיות מתפתחים על הפירות רעלים מקבוצת אפלוטוקסין הגורמים נזק לכבד וסרטן כבד בבע”ח.

על פירות מסויימים כמו תפוחי עץ ושזיפים גדל טפיל דו ביתי MISTLETOE המייצר חומרים רעילים שמורידים לחץ דם, מאיטים את פעולת הלב, מחלישים את כוח השרירים ומזיקים לכבד. פרי שאינו מנוקה כראוי מהרעל והטפיל לפני אכילתו, עלול לגרום לתופעות אלה.
הצימוקים והפיסטוק מועילים מאד לכבד. תבול מאכלים עם פירות כמו צמוקים, תאנים מיובשים, שקדים, פיסטוק מעולה. הפירות מרככים את הצואה ומקילים על יציאה, אך יש פירות המכווצים את המעיים וגורמים להאטת היציאה כמו אגסים וחבושים. פירות אלה יש לאכול בסוף ארוחה בכמות קטנה בתור לפתן בלבד.

פירות מיובשים
בתהליכים שונים הוצאו מהם הנוזלים למטרת שימור. פרי בלי נוזלים – ריכוז הסוכרים בו גבוה ולכן מבחינה אוסמוטית לא יכולים להתקיים בו חרקים.
הפירות המיובשים הם פירות הקיץ אפשר ליבש את הפירות הקיץ לחורף שבו יש מעט פירות. פעם היו מיבשים את הפירות בשמש. זה תהליך לא יעיל כי גוזל זמן וחרקים נכנסים לפרי לפני שהוא מתייבש. היום מייבשים בגופרית כחומר משמר. הגופרית משמרת את צבע הפרי.
משמשים לחים – דרגת ייבוש נמוכה יותר והם גם צהבהבים יותר. בתהליך ייבוש יש פגיעה בויטמינים. פירות יבשים לא מכילים ויטמין C. בטה קרוטן יורד באופן משמעותי. הפרי היבש הוא בעיקר מקור למינרלים כי הם מרוכזים יותר. הריכוז היחסי של הסיבים גם גדל בפירות יבשים ולכן יש להם אפקט משלשל.

השריה במים – רוב הסיבי מסיסים לכן אם משרים פירות יבשים יש יציאה של סיבים וסוכרים לנוזל המשמש טיפול נגד עצירות. מי השריה מכילים סיבים בצורה מומסת יחד עם נוזלים.

יש אנשים שאלרגים לגופרית וחשוב להיות מודעים. משמשים ושזיפים יותר מגופרתים. ככל שהפרי לח יותר צריך להוסיף יותר חומר משמר.

בדיטאה בלעדית של פירות יש לצרוך 2-3 ק”ג פירות טריים ביום. ב-2 ק”ג פירות יש לפחות 20 גר` חלבון. אם צורכים פירות יותר מרוכזים כמו בננות, אבוקדו ופירות מיובשים, תהיה כמות החלבון רבה יותר.

מיצי פירות
גויאבה, קוי, פירות הדר להצטננות, כאבי גרון, חום, דלקת ריאות, חזוק מע` חיסון.
פאפיה, אננס, תפו”ע לעכול תקין, מכיל אנזימי עכול.
דובדבנים, אשכוליות, פאפיה, שזיפים, משמש, תפו”ע, מלון, אבטיח נגד עצירות וניקוי כליות.
דובדבנים, פטל שחור, גויאבה נגד אנמיה.
תפו”ע, אבטיח, גויאבה לדלקת פרקים.
אבטיח, תות שדה, דובדבנים לבעיות ערמונית.
תפו”ע, אשכולית, לימון, פאפיה, אננס לבעיות בתפקודי כבד.
אבטיח, תפו”ע, אשכולית, גויאבה לבעיות עור.

רונית נחום

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים