Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

פיברומיאלגיה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פיברומיאלגיה

מחלה הדומה בסימפטומים למחלת היאפים ואולי בגלל זה קשה לאבחון. מחלת הפיברומיאלגיה הוגדרה מדעית רק ב- 1990. מאחר שאין בדיקת מעבדה שיכולה לאבחן את המחלה נחשבו עד אז החולים בה למשוגעים ומצאו עצמם נעים מרופא לרופא ללא פתרון. גם היום לא לגמרי ברור מה מקור המחלה, אבל היום יודעים להגדיר את הסימפטומים שלה ואת הדרכים לטפל בהם ולהקל על החולה.

החולים בפיברומיאלגיה מתלוננים על כאבי שרירים בכל הגוף המלווים בהרגשת קשיות במיוחד בשרירי הכתפיים, הגב, האגן והירכיים. בנוסף, לפחות ב-11 מתוך 18 נקודות שהוגדרו מראש כנקודות רגישות בגוף, חשים החולים ברגישות יתר. מאפיין נוסף של המחלה, המשותף גם לתסמונת התשישות הכרונית (מחלת היאפים), הוא העייפות. החולים מתלוננים על כך שהשינה אינה מרעננת ועל כך שאין להם אנרגיה לעשות דברים במהלך היום. הם קמים בבוקר ומרגישים כאילו לא ישנו בלילה. סימפטומים נוספים הם כאבי ראש, הרגשת נימול או דקירות בעור, כאבי בטן, שלשולים ותחושת לחץ נפשי.

לפחות אצל מחצית מהחולים המחלה מפריעה לתפקוד היומיומי משום שהיא פוגעת בריכוז, בערנות ולא מאפשרת לחולה, שלא נרדם בלילה או מתעורר מוקדם מאד בבוקר, לעבוד ולנהל סדר יום תקין. על מנת לקבוע בודאות שמדובר בפיברומיאלגיה יש לשלול קיומן של מחלות אחרות בעלות סימפטומים דומים, כמו מחלות נוירולוגיות למיניהן המאופיינות גם הן בתחושות נימול על פני העור, מחלות ראומטיות כמו לופוס או דלקות פרקים. כמו כן, יש לוודא שהסימפטומים הופיעו לפחות שלושה חודשים ברצף, אחרת יתכן שמדובר במחלה אחרת.

בארה"ב ידועים ארבעה מליון חולים במחלה, גילם נע בין 30-60. נשים חולות פי ארבעה יותר מגברים. בארץ מעריכים כי כ- 3% מהנשים חולות במחלה לעומת 0.5%-1% מהגברים. לאורך שנים ארוכות, חשבו שהתלונות על נקודות רגישות בגוף והפרעות בשינה מעידות על בעיה פסיכיאטרית והתייחסו אל החולים בפיברומיאלגיה כאל משוגעים. במחקרים שנערכו לאחרונה נמצא כי מחצית מהחולים בפיברומיאלגיה חוו לפחות אירוע אחד של דיכאון במהלך החיים. ומכאן מסיקים כי יתכן שקיים קשר חזק בין הסיבה למחלה לבין מצבו הנפשי של החולה.

ד"ר רון דבי, רופא בכיר במחלקה הנוירולוגית בבית החולים וולפסון, מסביר כי קיימות מספר תיאוריות לגבי מקור המחלה. עפ"י תיאוריה אחת יתכן שמדובר בהפרעה במעגל השינה הגורמת לכך שהשינה אינה אפקטיבית ומכאן גם תחושות העייפות, כאבים בשרירים, כאבי הראש ולחץ נפשי. בבדיקות שנערכו לחולים נמצא כי ל- 75% מהם אכן יש הפרעה בתרשימי השינה וניתן לראות בבירור בזמן שהחולה ישן, הפרעות במהלכם התקין של חלק מהגלים. עפ"י תיאוריה אחרת המחלה נובעת מהפרעה בחילוף חומרים בשרירים ולכן החולה חש בכאבים. עפ"י הסבר אחר מדובר בהפרעות הורמונליות וזאת משום שאצל החולים נמצאה רמה נמוכה של קורטיזון ורמה נמוכה של מטבוליטים בשריר. אולם, לאחרונה נמצא הסבר אחר למקור הפיברומיאלגיה הקשור לרמה נמוכה של הנרוטרנסמיטר- סרוטונין.
לסרוטונין תפקיד חשוב בסינכרוניזציה של מעגלי השינה ורמה נמוכה שלו בגוף גורמת לדיכאון. מחקרים מראים שאם מעלים את רמת הסרוטונין אצל החולים משתפרים לאין שיעור כאבי השרירים. ולכן, הטיפול התרופתי מבוסס על תרופות שמעלות את רמת הסרוטונין בגוף. תרופות לשיכוך כאבים נמצאו יעילות בשיפור כאבי השרירים והנוקשות, כי הן חוסמות יצירת פרוסטגלנדינים, להם תפקיד חשוב ביצירת דלקת וכאב.

לאחרונה התברר כי ישנם טיפולים נוספים המקלים על סבל החולים. אחד מהם הוא פעילות גופנית בעיקר פעילות א- אירובית (הליכה ממושכת, מחול אירובי). בזמן פעילות גופנית ממושכת מופרשים בשרירים חומרים המקלים על הכאב בשריר ועל הנוקשות. לחלק מהחולים עוזרים טיפולים אלטרנטיביים כמו אקופונקטורה, יוגה וביופידבק.

בברכה, דר` דב רון

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

    בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.