חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

פוספאטים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פוספאטים

מאת: ד”ר חיים סדובסקי

בדרך כלל כשהצרכן קורא את רשימת הרכיבים שבתווית המופיעה על עטיפת מוצר המזון שבידיו, הוא מוצא את המילה הסתמית “פוספאטים”, מבלי להבין מהו “הדבר הזה”.

ובכן, פוספאט הוא כל מלח המכיל אטום של זרחן והופך לזרחה. תרגום המלה “זרחן” לאנגלית הוא “פוספור”. ואילו תרגום המלה “זרחה” הוא “פוספאט”. פוספאטים הם מלחים של אשלגן, מגנזיום, נתרן וסידן. לכן, מלח אשלגן של חומצה זרחתית, מלח מגנזיום של חומצה זרחתית, מלח נתרן של חומצה זרחתית ומלח סידן של חומצה זרחתית נקראים כולם פוספאטים, אשר עשויים להיות חלק נכבד מהחומרים המצויים במיני מזונות רבים.

הבסיס לפוספטים היא חומצה זרחתית אשר עשויה להיות אחת משלוש תרכובות העשויות זרחן, מימן וחמצן. השכיחה שבהן ידועה פשוט כחומצה זרחתית (338E), המסיסה מאוד במים ומעט פחות באתנול. לכן גם בשל המסיסות המצוינת שלהם, מוספים הפוספאטים למזון, שם הם מגיבים למתכות המצויות בכמות זעירה ביותר, המכונה כמות קורט, ובתוך כדי כך קושרים אותן בחוזקה ומונעות את פירוק המזון. הפוספאטים משמשים בין היתר גם לקשירת המים למזון כדי שלא יתפרק ויתקלקל קודם הזמן הדרוש ליצרן המזון. כלומר, הם מסייעים להאריך את חיי המדף של מיני מזונות מעובדים ובעיקר כאשר מוספים להם מים.
דוגמה טובה לכך – מוצרי בשר שונים המיוצרים עם מים, או בשר מעובד שמזריקים לתוכו מים, לכאורה כדי לרככו, ולמעשה כדי להוסיף למשקלו.

הפוספאטים מצויים גם בסלטים תעשייתיים שונים, המעובדים מן הסתם עם מים.
כאשר מכינים סלט ביתי כלשהו, נזרקים שאריותיו לפח בתוך ימים ספורים, עקב התעפשותו, פירוקו או קלקולו. לעומתו, הסלט שנקנה מוכן, מגיע עם תוית המעידה על תאריך תפוגה של שבועות אחדים ואף למעלה מכך. חיי מדף ארוכים אלה מוקנים להם בעזרת חומרים משמרים, נוגדי חימצון וכמובן הפוספאטים.

הזרחן הינו מינרל חיוני לחיים ולבריאות. זרחן וסידן הם שני המרכיבים העיקריים בעצמות. יש לו תפקיד חיוני בממברנות התאים ובחומצות הגרעין שבתוכם.
לזרחן תפקיד חיוני בתהליכים חשובים כמו תהליכי יצירת האנרגיה. בלעדי זרחן לא יתקיים הדנ”א. לא יתקיימו חיים. ברור אם כך, שהזרחן נחוץ וחיוני. אדם מבוגר זקוק בערך לגרם (1000 מ”ג) זרחן, כהספקה קבועה בכל יום. כמות זו, ניתן מדרך הטבע לקבל מהמזון. בדרך כלל אדם אינו חסר זרחן, עקב העובדה שאפילו תזונה לקויה מספקת פחות או יותר את הדרוש לו. עודף מסוים של הזרחן אינו פוגע בבריאות, אולם מידת עודף גדולה יותר עלולה לגרום לפגיעה באיזון שבין זרחן לסידן, וכתוצאה מכך לגרום למחלות קשות.

וויסות הסידן והזרחן נעשה ע”י בלוטות הפאראתירואיד. בדרך כלל קיימות ארבע בלוטות קטנות כאלה. אצל כעשירית מבני האדם, יופיעו שתיים בלבד או לחילופין, אפילו עשר בלוטות השוכנות על התירואיד (בלוטת התריס). איזון המלחים הללו נעשה מן הסתם בעזרת המלחים המתקבלים מהמזון, כמו גם ויטמינים (כמו ויטמין D), שומנים העוזרים להטמיעו ואפילו השמש שבעזרתה מיוצר ויטמין D על העור.

שמירה על האיזונים חיונית, שהנה עודף יונים של פוספטים במזון עלול לגרום להיפרפוספטמיה (רמה גבוהה מהנורמאלית של זרחן לא אורגאני בדם). עליה כזו עלולה להפר את האיזון בין זרחן לסידן, לגרום לירידה ברמת הסידן בדם ועלולה אף לגרום לאוסטיאופורוזיס.

לפוספאטים יש גם ככל הנראה קשר למחלות סרטן, וזאת מפני שבגוף מתחוללת פעילות בלתי פוסקת שעיקרה חלוקה, בניה ותמותה של תאים. והנה כשהגרעין מתפרק בעת חלוקת התא, נעשים מספר חלבונים בעלי רמת זרחן גבוהה אשר מקנה להם תפקיד מפתח בפירוק הגרעין וחלוקת התא. כאשר מושלם הגרעין החדש, בסוף המיטוזה (החלוקה), מורחקות קבוצת הזרחה ותא חדש נוצר.
עודף פוספאטים במזון עלול לכן, לגרום לשיבוש תהליכי המיטוזה ולהמשך חלוקת התא ללא שליטה – ובעצם לגרום לסרטן. ואז, למרות שבגוף מצויה מערכת הגנה, מתברר שאין היא ממלאת תפקידה כהלכה מפני שגם מערכת החיסון שתפקידה לחסל תאים סוררים, עלולה להיפגע מעודפי הפוספאטים. שהרי אחד המינרלים החשובים למערכת זו הוא הסידן…..

עודף פוספאטים במזון עלול לגרום לפגיעה באיזון שבין זרחן וסידן ולגרום למחלות קשות. התכווצויות שרירים ובמיוחד ברגליים (בלילה), הם מהסימנים הראשונים שעשויים על פגיעה באיזון. סימנים שאומנם אינם מרמזים על מחלה קשה מיידית, אולם מהווים תמרור אזהרה מצוין למחלה שעלולה להופיע בעוד שנים.

“הזרחן יפה לבריאות ולמעשה הוא חיוני לחיים. כיצד אם כך, הוא עלול לגרום לבעיות בריאות”? יטען מי שיטען. ובכן, לא כל מה חיוני לבריאות ואף לחיים, יפה בכל כמות ומידה. גם חומר החיוני לחיים עלול להזיק כאשר עודף ממנו מפר את האיזון. לכן זהו המקום המתאים ביותר לספר על הרעלה הנגרמת בגלל חומר הדרוש במידה רבה בכל יום לכל אדם, מים טהורים וזכים. שהנה קיימת תופעה הידועה בשם היפונטרמיה – “הרעלת מים”. תופעה נדירה של הפרעה במאזן הנוזלים והאלקטרוליטים בגוף, המתרחשת עקב הפרשה מוגזמת של הורמון שתפקידו לעכב מתן שתן. מתוך כך עולה כמות הנוזלים בגוף וכמות המלחים יורדת בהתאמה יחסית.

אבל תופעה זו עלולה להיגרם גם בגלל שתיית מים מרובה באופן קבוע, מעבר לדרוש, הגורמת לדילול ולהפחתה ברמת המלחים ובעיקר נתרן, יחסית לנוזלים. זאת מפני שהגוף זקוק לאיזון בין מים למלחים, ועודף מים מסיבה כלשהי יוריד את רמת המלחים לרמה מסוכנת. כשמופיע מצב של היפונטרמיה, ניתן לצפות לבעיות בריאות שונות עד כדי אובדן הכרה ואפילו מוות.

לפוספאטים שימושים רבים. החקלאות המודרנית תלויה בפוספאטים המשמשים כדשן. מלחי הפוספאטים משמשים לריכוך מים, נמצאים באבקות כביסה ועוד. וכמובן אין לשכוח את השימוש הרב מדי שנעשה בפוספאטים שבתעשיית המזון. והנה אנו כבר מבינים עד כמה חשובה שמירה על איזון. כמה חשוב שלא להפר את האיזון הטבעי שקיים במזון המלא הטבעי, הלא מעובד. שהרי אפילו מים זכים, עלולים לגרום למוות.

שבעה עשר חומרים שונים נכנסים לקטגורית הפוספאטים והם מיוצגים בדרך כלל על ידי קודים עם האות Eשלאחריה מספר בן שלש ספרות.

ד”ר סדובסקי הוא מחבר הספר “לסלק את הקוץ”. המדריך המלא לכל צבעי המאכל, החומרים המשמרים, המייצבים, משפרי הטעם, הממתיקים המלאכותיים ועוד. הספר מביא הסבר מלא על כל תוספי המזון. על המזיקים שבהם ועל אלה שאינם מזיקים. הספר מאפשר לדעת ממה להימנע בכדי להבריא ממחלה או בעיית בריאות מציקה שנגרמה בגלל חשיפה לתוספים הללו.
גולשי tevalife יכולים לרכוש את הספר בהנחה בטלפון 08-8573356

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים