חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

פגיעה במקלעת הצווארית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פגיעה במקלעת הצווארית – התופעה והטיפול בה
(Brachial Plexus Injury)

דר` פרנקלין לוקיץ` אורטופד בכיר בבי”ח “דנה”

מהי המקלעת הצווארית?
מקלעת צווארית הנה קבוצת עצבים המספקת תנועה ותחושה לגפיים העליונות, ומורכבת מחמישה שורשי עצבים המכונים: T1, C5, C6, C7, C8. עצבים אלה, יוצאים מחוט השדרה הצווארי כחבילה (קצוות עצבים), העוברת מתחת לעצם הבריח ובהגיעה לגובה בית השחי, מתפצלת לאזורים שונים בגפה העליונה – לשרירים, למפרקים ולאזורים אחרים האחראים לתחושה באותה גפה.

כיצד מתרחשת הפגיעה במקלעת הצווארית?
פגיעה במקלעת הצווארית עלולה להתרחש בלידות קשות, כאשר נשקפת סכנה לחיי הילוד – זאת במקרים שבהם יילוד גדול, או תעלת לידה צרה, גורמים לתקיעת כתף היילוד, דבר הגורם למצוקת היילוד ומחייב לידה מהירה. שחרור מוצלח של ראש היילוד, או כתפו דורשים הפעלת כוח ומאמץ העלולים לגרום לפגיעה בעצבי המקלעת הצווארית. אם אכן נפגעים עצבי המקלעת הצווארית, נצפית חולשה מיידית בגפה של היילוד. חשוב לציין, שהרפואה המתקדמת, הכוללת מעקב מסודר אחרי ההריון וניטור מדויק, הפחיתה באופן ניכר את מספר הפגיעות במקלעת הצווארית, אולם לא ניתן עדיין למנוע פגיעות אלו לחלוטין. שיעור הפגיעות מסוג זה עומד כיום על 1-3 פגיעות לכל 1000 לידות.

כיצד מאובחנת הפגיעה?
פגיעה במקלעת הצווארית ניתנת לאבחון בבדיקה גופנית מיד לאחר הלידה, המצביעה על חולשה ולעתים אף על ירידה בתנועתיות של אותה יד בהשוואה ליד השנייה. לעתים נדירות קיימת פגיעה בשתי הידיים. בדיקת EMG (בדיקת אלקטרמיוגרפיה) של הגפה עשויה לסייע לרופא לאתר את השרירים הפגועים, ומאפשרת לראות את השיפור בתפקוד השרירים לאורך זמן, אולם היא נעשית בשלבים מאוחרים יותר ולא מייד לאחר הלידה.

כיצד ניתן לטפל בפגיעה?
לאחר אבחון הפגיעה חשוב להתחיל בטיפול פיזיותרפי באופן מיידי. הטיפול הפיזיותרפי ימנע נוקשות וכיווצים עתידיים של השרירים שאינם מתפקדים כראוי ויזרז את שיקום העצבים, ע”י גירוי תחושתי ותנועתי של הגפה הפגועה. טיפול זה ניתן ע”י פיזיותרפיסט המנוסה והמתמחה בפגיעה מסוג זה וע”י ההורים המקבלים הדרכה לביצוע תרגילים בבית מהרופא המטפל והפיזיותרפיסט.

כמו כן, יש להקפיד על ביצעו מעקב אחר התקדמות התינוק במהלך חודשי חייו הראשונים ולוודא את תפקודי הגפה ההתפתחות המוטורית, תוך ביצוע בדיקות וטיפולים נוספים במקרה הצורך, מעקב זה יתבצע במרפאה אורטופדית לילדים.

בברכה, המרכז הרפואי ת”א

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים