חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

עשרת הדברות למניעת סרטן: אף שאיננו יודעים את כל סודותיו האפלים, כדאי לעשות כל שניתן להצר את צעדיו! .

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


בערך באחד מכל שלושה אנשים בעולם המערבי יתפתח במהלך החיים סוג זה או אחר של תהליך סרטני.


בשנת 2009 בלבד כבר התגלו ועוד יתגלו 1,437,000 מקרי סרטן חדשים בארה”ב, ובמהלך שנה זו בלבד ימותו שם יותר מ-565,000 איש ואישה.


מספרים קשים ולא מעודדים שמאחורי כל אחד מהם ניצב אדם לא בהכרח קשיש שלפתע התהפכו עליו חייו.


מחלות סרטן השונות הן כרגע הגורם השני במעלה לתמותה בעולם המערבי, ועם המגמה הברורה של הפחתה הדרגתית בתמותה ממחלות לב, נראה שבקרוב יזכה הסרטן לתואר הלא מכובד של הממית מספר 1.


נראה שעל אף הכתרתו של הסרטן בתואר הלא מחמיא האחרון, המחקר הרפואי עשה בדור האחרון כברת דרך רבה בהבנת הביולוגיה של תאי הסרטן, וכמו כן חלה התקדמות באבחון מוקדם של המחלה, ובטיפול בה. אך אנו כציבור הגדול החשוף לפגעי הסרטן, איננו יכולים להסתפק בצפייה פסיבית להישגי מדע הרפואה, ולפריצות דרך בטיפול בסרטן. כל אחד מאיתנו חייב “לתרום” את חלקו בהתגוננות מפני מחלה זו בהתנהגות מושכלת ובאורח חיים בריא ונכון, ותרומה זו תיזקף בסופו של דבר לטובתנו.


 


העצה להיבדק באופן שגרתי ומחזורי מדי שנה או שנתיים לגילוי מוקדם של סרטן, נופלת בדרך כלל על אוזניים ערלות. הרוב הגדול בהיותם בבריאות מלאה לכאורה, מדחיקים את האפשרות שגם הם עלולים ביום מן הימים לחלות במחלה.


לדוגמה, הממסד הרפואי האמריקני ממליץ לגברים כבר בשנות ה-30 לחייהם לבצע אחת לשנתיים בחינת אשכים, אפילו במסגרת של בדיקה עצמית, לגילוי אפשרי של סרטן האשכים. כמה מהגברים הקוראים ממש ברגע זה דברים אלה חשבו אי-פעם לבצע בדיקה עצמית זו?


קיימת המלצה לכל הגברים מעל גיל 50 לבצע קולונוסקופיה אחת ל-5 שנים לגילוי סרטן המעי הגס, ולמדוד את רמת PSA לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית.


גברים עם גורמי סיכון ידועים כגון תחלואה דומה במשפחה הקרובה אמור להתחיל במבדקים אלה אף מוקדם יותר ובאופן תכוף יותר. לכל אחד מאיתנו, בייחוד לבהירי העור בתוכנו, מומלץ להיבדק באופן מחזורי להופעת שומות חשודות על פני העור לגילוי מוקדם של מלנומה, או סוגי סרטן עור אחרים. כמה מאיתנו עושים זאת?  


 


איגוד הסרטן האמריקני (ACS) פיתח 7 עצות בסיסיות של דרגת ערנות וזהירות בסיסית שכל אחד מאיתנו מצטווה לגלות:


 


 1.שינויים בהתנהגות של המעי ושלפוחית השתן בהיבט של הפרשות הגוף.


 2. פצע שמסרב להירפא ולהגליד.


 3. דימום בלתי רגיל או הפרשות בלתי רגילות.


 4. התעבות או חישה של גוש או נפיחות בשד (lump), או בכל מקום אחר בגוף.


 5. קשיים בעיכול או בבליעת מזון.


 6. שינויי ברורים ביבלת או שומה על פני העור.


 7. שיעול טורדני ומתמשך או צרידות עיקשת.


 


חלק מהתסמינים ברשימה זו, יכולים להתפרש על ידינו בתופעות חסרות משמעות שתתפוגגנה בקרוב, אך למעשה הן עלולות לשדר מצוקה של הגוף בראשית תהליך סרטני מייסר, ולכן ראוי לדווח עליהן לרופא המשפחה.


אבחון מוקד של סרטן, תמיד משפר את הסיכוי להדוף את המחלה ולשרוד.


אכן, גילוי מוקדם של סרטן חשוב ביותר, אך האם יש עוד צעדים שאנו כפרטים יכולים בעזרתם להגן על עצמנו בפני המחלה?


חוקרים בכירים בתחום בריאות הציבור באוניברסיטת הרווארד בבוסטון מעריכים שעד 75% מכלל מקרי הפטירה מסרטן בארה”ב יכולים היו להימנע!


איגוד הסרטן האמריקני (ACS) מעט פחות אופטימי לגבי אחוז מקרי הפטירה הניתן למניעה, אך גם הוא מעריך ש-60% מהם הם ברי-מניעה, ומחקר משנת 2005 מסיק ש-2.4 מתוך 7 מיליון מקרי הפטירה השנתיים בעולם כולו ניתנים היו להימנע לולא היינו מקיימים 9 מתוך 10 הדברות למניעת סרטן עליהם נתעכב כאן.


אך לפני שנגיע לאותן “10 דברות” כדאי לשוב ולהזכיר לעצמנו מהם גורמי הסיכון הקלאסיים התורמים לכלל מקרי הסרטן, ומהו אחוז מקרי הסרטן הנגרמים על ידי כל אחד מגורמי הסיכון האמורים: 


 


 1. עישון וצריכת מוצרי טבק  -30% מכלל מקרי הסרטן.


 2. השמנת-יתר ודיאטה המעדיפה בשר אדום על פירות וירקות -30%.


 3. חוסר פעילות גופנית- 5%.


 4. היחשפות לחומרים מסרטנים -5%.


 5. נגיפים דוגמת הפאטיטיס ונגיף פאפילומה אנושי (HPV) -5%.


 6. סיפור משפחתי של סרטן.- 5%.


 7. ממדי הגוף (אנשי גבוהים וגדולים יותר בממדי גופם לוקים יותר בסרטן)- 5%.


 8. גורמי רבייה ופריון באישה (לידות בגיל מבוגר, אי-לידת ילדים, הופעת מחזור בגיל   
     מוקדם יחסית,  והפסקת המחזור בגיל מאוחר יחסית)- 3%.


 9. צריכה מוגברת של אלכוהול- 3%.


 10. עוני ומחסור- 3%.


 11. זיהום סביבתי- 2%.


 12. חשיפה מוגזמת לשמש- 2%.


 13. פרוצדורות טיפוליות רפואיות, תרופות מסוימות -1%.


 14. עודף מלח, תוספים בתעשיית המזון, מזהמים במזון- 1%.


 


כל 14 גורמי הסיכון המפורטים למעלה תורמים ביחד ל-100% מכלל תחלואת הסרטן, ומכאן לעשרת הדרכים למנוע את אלה מגורמי הסיכון הניתנים לשליטתנו, עד כמה שניתן:


 


1. הימנעו מעישון מוצרי טבק בכל צורותיהם, כולל עד כמה שאפשר הימנעות מחשיפה לעשן מיד-שנייה.


2. איכלו באופן נכון: צמצמו את צריכת השומנים הרוויים במזון, וכמשתמע מכך את צריכת הבשר האדום, המגביר באופן מובהק את שיעורי סרטן המעי הגס והערמונית.


הימנעו ככל האפשר מאכילת מזון צלוי ולעתים אף חרוך, שהוא מטבע הדברים בשר גריל, בר-בי-קיו ומה שנהוג לכנות במקומותינו “בשר על האש” או “מנגל”.


המעיטו כעיקרון אכילת מזון מטוגן באופן מוגזם. הגדילו את מכסת הצריכה של פירות וירקות, ודגנים מלאים. למרות שיש עדיין חילוקי דעות בנושא, מספר סקרים גדולים ונחשבים, מייחסים למזון עשיר בסיבים יתרון במניעה של סרטן המעי הגס.


אכילת דגים לפחות פעמיים בשבוע עשויה להפחית את הסיכון לסרטן הערמונית, מעבר ליתרונותיה בשמירת בריאות כלי הדם והלב.


3. התעמלו ועשו פעילות גופנית באופן סדיר: פעילות גופנית סדירה נכרכה לאחוז נמוך יותר של סרטן המעי הגס, ויש אף סבורים שהיא טובה בהפחתת הסיכון לסרטן הערמונית. מספר סקרים מצביעים על פעילות גופנית סדירה כמשפרת את סיכויי נשים בתחום סרטן השד וסרטני מערכת הרבייה הנשית.


4. הישארו דקי-גזרה ככל האפשר-השמנת יתר מגבירה את הסיכון להתרחשותם של מספר סוגי סרטן. ככל שגופכם יצבור פחות קלוריות אם על ידי אכילה מתונה או על ידי פעילות גופנית, כן ייטב.


5. אם אתם אוהבים ללגום מדי פעם מן המשקה המשכר הזה- כדאי שתגבילו את עצמכם ל 1 עד 2 כוסיות ליום לכל היותר. עודף אלכוהול מגביר את הסיכון לסוגי סרטן אחדים, ובעיקר סרטן הפה והלוע, סרטן הגרון, סרטן הוושט, סרטן הכבד והמעי הגס, ובנשים אף סרטן השד מושפע לרעה מצריכת יתר של אלכוהול.


6. הימנעו מהיחשפות מיותרת לקרינות כלשהן- טכניקות הדמיה כצילומי רנטגן וטומוגרפיה ממוחשבת (CT), חושפות את הגוף לקרינה וככל שנגביל את ההיחשפות לקרינה זו כך ייטב.


ברור שהשימוש באמצעי הדמיה חיוני לעתים באופן קריטי לזיהוי של גידול או מפגע אחר, והשיקול הרפואי לבצע עת הדימות הוא מעל הכול, אך בעיקרון כדאי להגביל צילומים אלה עד כמה שניתן.


גם חשיפה לקרינה של הגז ראדון ממש בתוך מרתף הבית, אם אמנם היא קיימת היא עלולה להגביר הסיכון לסרטן הריאות. הימנעו ככל האפשר מחשיפה לקרינה אולטרה-סגולה (UV) מקרני השמש, שהיא פגע רע ומקור למלנומה וסוגי סרטן עור אחרים.


יחד עם זאת אין מה לחשוש מקרינה אלקטרומגנטית המגיעה מקווי מתח חשמלי גבוה, או מקרינה תדר גבוה כמו קרינת מיקרו-גל או זו של מכשירים טלפון סלולריים. עד כה לא הוכח הקשר בינם לבין סרטן. 


7. הימנעו מחשיפה לרעלים ושפכים תעשייתיים וסביבתיים כמו זו של סיבי אסבסט, בנזן, אמינים ארומטיים, קדמיום ואחרים.


8. הימנעו מהידבקויות על ידי פתוגנים שונים שעלולים לסייע להתפתחות סרטן. נגיפים כהפאטיטיס, HIV, ונגיף הפאפילומה האנושי (HPV) כרוכים להופעת מחלות סרטן שונות. חלק מנגיפים אלה מועברים או באמצעות מגע מיני לא מוגן, או על ידי שימוש במזרקים מזוהמים.


9. כדאי לשקול נטילה יומיומית של אספירין במינון נמוך, או תרופות נוגדות-דלקת בלתי סטרואידליות אחרות להפחית את הסיכון לסרטן המעי הגס, ואולי אף להפחית את הסיכון לסרטן הערמונית. אך המלצה אחרונה זו אינה מוכחת מעל לכל ספק בהיבט הבטיחותי שכן תרופות אלה עלולות לגרום לדימום במערכת העיכול, ואף לתופעות לוואי אחרות אפילו במינון נמוך.


10. יש ליטול ויטמין D במינון יומי של 800 עד 1,000 יחידות, וזאת על פי הערכות של ניסויים קליניים איכותיים אחדים, שכרכו נטילת ויטמין D עם ירידה בסיכון לסרטני הערמונית והמעי הגס. 


 


הניסיון ארוך השנים שלנו עם “עשר הדברות” האחרות, אלה שירדו מההר עם משה, אינו מעודד במיוחד. לא משום שאותן דברות לא היו טובות, או נעלות, או נכונות. היפוכו של דבר, מגולם בהן כל מה שנכון לעשות, ומה שהיה טוב לעשות. אך יצר האדם כנראה רע מנעוריו, ולא כל שטוב לו לעשות, הוא יעשה. לכן אין אנו אופטימים יתר על המידה, שכל אחד מקוראינו הנאמנים יאמץ את כל הדברות שלמעלה כדי להמעיט את סיכוייו ללקות בסרטן. אך נסתפק גם אם יאמץ לעצמו אפילו חלק מהן, לטובתו. 


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים