חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

עשנת – מחלתם של המעשנים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

עשנת – מחלתם של המעשנים

מאת: פרופ` בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר

בשנת 1965 התפרסם הדו”ח הרפואי המקורי של ה-Surgeon General, הממונה על הבריאות בארה”ב, בו פורטו לראשונה נזקי העישון, התחלואה והתמותה שהוא גורם, ומאז מנסים לדאבוני פחות מדי יודעי דבר לשכנע יותר מדי מעשנים לחדול ממנהגם.

המלחמה בעישון הנטושה אם כן כבר 37 שנים ברחבי העולם, כנראה לא תוכרע בעתיד הקרוב בניצחונו של אחד מן הצדדים. שהרי המטיפים להימנעות מעישון נוכחים לדעת ששיעורי העישון שדעכו בעולם במשך 3 עשורים בכ- 20%, שוב נמצאים בקו עליה, ועשן צורכי הטבק מיתמר ביתר שאת. אך האחרונים, אינם רשאים להתהדר בניצחונם, שכן בריאותם של רבים מהם תתערער במרוצת השנים וחלקם אף ישלמו בחייהם על חטא העישון.

שנים רבות אני עוסק בנושא העישון ולמרות שמומחיותי היא בתחום המחקר הקליני וההערכה המעבדתית של מצבים פתולוגיים, אני מנסה להבין את המאפיינים הסוציולוגיים והפסיכולוגיים של תופעה חובקת עולם זו, ואת סוד חוסנה והתגברותה בשנים האחרונות, דווקא לאור העובדות הרפואיות המצטברות על הנזק הבריאותי שגורם העישון.

לעתים אני שואל את עצמי האם מותר לי מוסרית לנסות ולשכנע מעשנים בטעותם, שעה שאני עצמי לא עישנתי מעודי. האם מותר לי להטיף למעשן לחדול מעשייה מהנה שאני מעולם לא חוויתי, והאם אני מסוגל בכלל להבין את תחושות ה”כיף”, והhigh””, וההתעלות והכמיהה לסיגריה הבאה, שהמעשנים מפיקים מהסיגריה או הסיגר או המקטרת. אי ההתנסות האישית שלי בעישון יכולה אכן לגרוע ממידת הבנתי את הדחף של המעשן להתמיד בפולחן זה. אך אני הרי איני מעלה ספק שהמעשנים אמנם נהנים מתוצרי בעירת הטבק המפעפעים אל תוך ריאותיהם, ודמם ומוחם.

אנו מבינים היום היטב את המנגנון הפארמקולוגי המביא לתחושות הנאה אלה. כ- 25 שניות מרגע שנשאף עשן הסיגריה אל הריאות, הוא כבר נספג בדם, ומוליקולה קטנה ופשוטה מבחינת המבנה הכימי שלה, ניקוטין, עושה דרכה לקולטנים (receptors) ניקוטיניים במוח. כאשר הניקוטין נקשר אל קולטניו, הוא גורם לשחרורם במוח של נוירו-טרנסמיטורים כמו דופאמין ואנדורפין והם משפיעים על מוקדים במוח הקשורים לתחושות “ההנאה” למיניהן.

משך כ- 40 שנה ליהטטו ענקי הטבק בארה”ב, חברות פיליפ-מוריס, ריינולדס, ליגט, בראון-וויליאמסון ואחרות בדעת הקהל בעולם, בהכחישן את עובדת היותו של הניקוטין סם ממכר לכל דבר. עשרות שנים הצליחו חברות הטבק, בסיוע שדולה של סייענים מקרב חברי הקונגרס בוושינגטון, שרופדו ותוגמלו היטב, לדחות עוד ועוד את ההכרה וההגדרה של ניקוטין כסם ממכר (addictive drug), ולהסתיר את כל המניפולציות הכימיות בעיבוד עלי הטבק, כגון טיפול באמוניה, שנועדו לשפר את התגמול הפארמקולוגי של המעשן בזירוז הגעתו של הניקוטין למוח, ופעולתו שם כסם. רק בתאריך 26 באוגוסט 1996, כינס הנשיא קלינטון את כל ראשי הממסד הרפואי האמריקאי על הדשא בבית הלבן, בהכרזה דרמטית לאומה ולעולם כולו: “ניקוטין הוא סם ממכר, והמעשן הכפייתי הוא למעשה מכור לסם זה בלי-דעת, והסיגריה התמימה למראה הוגדרה לפיכך כ-DDD או Drug Delivering Device כלומר מתקן-להחדרת-סם, אם תרצו, ממש כמו המזרק הידוע לשמצה המשמש את המסוממים הכבדים יותר.

השאלה הנשאלת היא מהו שווה הערך המצטבר של ההנאה המופקת מעישון ממושך לאורך שנים. האם מי שעישן חפיסת סיגריות אחת ליום לאורך 30 שנה (מה שמוגדר כ- 30 שנות חפיסה) היה מתמיד בעישון לו ידע שהוא אמור להפסיד בממוצע כ- 6 שנות חיים “בתמורה” ל- 30 שנות הנאה עם הסיגריה ?

זו אכן אחת העובדות המוצקות הנובעות ממחקרים אפידמיולוגיים רבי-היקף: תוחלת חיי המעשן קצרה באופן משמעותי בהשוואה ללא-מעשן, ועל פי כ- 60 מחקרים שנערכו במדינות שונות נגרעות כ- 6 שנים מחייו של מעשן ממוצע לאורך זמן.
בהקשר זה ראוי לצטט את מחקרם החשוב של דר` פלטיאל וינר וקבוצתו בבית חולים “הלל-יפה” בחדרה, שפורסם לפני כשנתיים.
רופאים אלה סקרו משך שנים אחדות מדגם גדול של גברים שהגיעו לחדר המיון ב”הלל יפה” עם אבחון של אוטם שריר לב ראשון מה שמוכר יותר כהתקף לב. לאחר ניפוי של כל גורמי הסיכון האחרים שנמדדו באותם מאושפזים, כגון לחץ-דם מוגבר, רמת כולסטרול, גורמי קרישה, מחלות כגון סוכרת ועוד, נמצא לאחר שקלול סטטיסטי נאות, שהגבר הישראלי מגיע לחדר מיון עם התקף לב ראשון, כאשר הוא בגיל ממוצע של 56.5 שנה בהיותו מעשן כרוני, ואילו אלה מהגברים שמעולם לא עישנו ילקו בהתקף הלב הראשון שלהם בגיל הממוצע של 70.5 שנה. דהינו, פער עצום של 14 שנה מפריד בין המצוקה של הלב המשודרת לראשונה אצל מעשנים באמצע שנות ה- 50 לחייהם, כאשר הם בשיא פעילותם ובמיטב שנותיהם, לעומת הנמנעים מעישון שיזכו לחצות את גיל ה- 70 עד לכשל הלב הראשון מכל הסיבות האחרות שמנינו. אמנם התקף לב ראשון לא תמיד קטלני, ויש החיים שנים לא מעטות לאחר אירוע זה, אך אלה שחוו התקף לב לראשונה יודעים היטב שאיכות חייהם בעקבותיו היא כבר “לא מה שהיתה”.

לא רבים מהמעשנים יודעים שבעשן התכלכל של הסיגריה, נמצאים כ- 4,000 חומרים כימיים שונים, ובתוכם כ- 350 חומרים רעלניים שהשפעתם ניכרת במערכות גוף שונות. האם המעשן היה שואף את עשן הסיגריה “בעיניים עצומות” כמקובל, לו ידע שהוא קולט לתוכו כמויות זעירות של אצטון, ומתנול וטולואן – כולם ממיסים אורגניים פעילים וקורט של ארסן, ופנול, ואמוניה ומימן ציאני-כולם רעלים מוכרים, ונפטלין (הזכור לכולנו כממית עש יעיל בארונות הבגדים), ושמץ של DDT (כן, קוטל החרקים הקלאסי), ומה בדבר מעט בוטאן- גז ההצתה הידוע, וקדמיום – אותה מתכת כבדה הנמצאת במצברים והפילה אלפי חללים ממחלת הסרטן בין עובדי תעשייה שנחשפו לו, ולמה לא נקנח אפילו בקורטוב של חומר רדיו-אקטיבי, האיזוטופ פולוניום – 210 שגם הוא מצא דרכו לעשן הסיגריה. ולמה לא נזכיר את הפחמן החד חמצני CO מוליקולת הגז הנקשרת להמוגלובין בדם בזיקה הגדולה פי 220 מזו של החמצן שאמור להיקשר להמוגלובין כדי להגיע לרקמות, וכיון שזיקת CO להמוגלובין כה חזקה הוא מונע את קישור החמצן להמוגלובין ומידת חימצון הריאות והרקמות מתקפחת.

לא נלאה את המעשן בפירוט כל מאות החומרים המזיקים הנשאפים מן הסיגריה, אך לא נוכל להימנע מהזכרת עוד קבוצת חומרים אחת הנספגת במעשן והיא אולי הנוראה מכולם: החומרים הקרצינוגניים. בעשן הסיגריה כ- 40 קרצינוגנים שונים, דהינו חומרים מסרטנים ושניים מאלה, בנזפירן ו-NNK, בעלי פוטנציאל מסרטן גבוה במיוחד. לא מפתיע אם כך שהאיברים הבאים במגע ישיר ומיידי עם עשן הסיגריה כגון חלל הפה, הלוע, הושט, הגרון וכמובן הריאות, הם הניזוקים ביותר.

מעל 93% מכלל הלוקים בסרטן הגרון והלוע הם מעשנים, וכ- 88% מכלל הלוקים בסרטן הריאה חטאו בעישון בהווה או בעבר. סרטן הריאה הוא מסוגי הסרטן הקטלניים ביותר, ומהלך המחלה קצר יחסית עד לגרוע מכל. מחלת ריאות חמורה אחרת המתרחשת בעיקר במעשנים, ידועה כנפחת הריאות או אמפיסמה, ופוגעת פגיעה אנושה בבועיות הריאה, ומונעת קליטת חמצן וכל מה שמתקיים בנשימה ותפקוד תקין של הריאות. זו מחלה קטלנית, המביאה את החולה לידי מחנק ומחייבת הצמדתו למכשיר המחולל חמצן כאשר 2 צינוריות משתרבבות ממנו ותחובות בנחירי אפו של החולה המתייסר. בסופו של דבר אין מפלט אלא בהשתלת ריאות במיעוט זעיר של החולים, כאשר המוות משחרר את רובם מייסוריהם.

זו הכתבה הראשונה בסדרת כתבות על גורם המחלות היעיל והקטלני, עישון. כתבות ההמשך יגעו בהיבטים רפואיים, סוציולוגיים, חינוכיים ומוסריים של העישון, במטרה לעדכן את המעשנים ואלה החיים במחיצתם בעובדות ונתונים שעשויים להביאם למחשבה שניה.

בברכה, פרופ` בן עמי – סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים