חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

עקרות ותזונה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

עקרות ותזונה

יצא לי לפגוש נשים לא מעטות בהזדמנויות שונות, המנסות להרות אך ללא הצלחה. בכתבתי “הריון תקין ותזונה”, כתבתי על הצורך בהכנת הגוף של שני בני הזוג המנסים להרות כשלושה חודשים עד חצי שנה שלפני הכניסה להריון. בכתבה זו אנסה להסביר את עובדת “אי היכולת להיכנס להריון” כסיבה בלתי מוסברת הפוקדת נשים רבות, שבשל חוסר ידע והבנה ממהרות לקבל טיפולים הורמונלים שונים וארוכים, שלעיתים מצליחים אך לעיתים לא.

תזונתם של נשים אלו הייתה מאז ומעולם לא מסודרת ולא כללה את רכיבי התזונה הדרושים על מנת להגביר את יכולת השחלות לביוץ, כמו למשל אכילת מרכיב המזון B6 הנמצא בבשר אדום רזה, בשר הודו, כבד, אבוקדו, בננות, דגנים מלאים, קטניות ועוד. טיפול אינטנסיבי בויטמין זה היכול לערוך כמה חודשים טובים, יכול לפתור בעיות עקרות לא מוסברות, אותן הנשים שהרופא אומר להן “שמבחינה גופנית הכל תקין”. תפקידו של ויטמין B6 הוא להקל על נשים הסובלות מתסמונת קדם ויסתית וכן לשפר את מצב ההקאות בראשית ההריון. במחקרים אחרונים נמצא כי B6 קשור גם למניעת היכולת של השחלות לבייץ בצורה תקינה, עקב מתח נפשי של האשה. בשימוש יומיומי במנות של 100 מ”ג – 800 מ”ג הוקל המתח הנפשי על הגוף, תוך כחצי שנה עד כמעט שנה, מה שאפשר כניסתן של נשים שהשתתפו במחקר להיכנס להריון. המחקר ביסס את העובדות הללו, על סמך העובדה שהטיפול בויטמין B6 העלה משמעותית את רמת הפרוגסטרון הנשי האחראי על הכנת רפידת הרחם לקליטת הביצית המופרית אצל חלק מן הנשים שהשתתפו במחקר.

סיבות נוספות העשויות להשפיע על נשים ולהקשות כניסתן להריון קשורות בעודף משקל קיצוני או ברזון קיצוני היכולים להפריע לשחלות לבייץ –מצב של אי פוריות זמנית. באם יתוקן המצב הגופני של נשים אלו ע”י תזונה תומכת ומתאימה, אפשר שיתרחש הריון. פעילות גופנית מאומצת במיוחד המאפיין נשים צעירות החוששות למראן ומשקלן (ריצות מהירות או ארוכות מידי, שימוש אינטנסיבי במאמץ מוגבר במכשירים בחדר הכושר) וכן אצל ספורטאיות מתחרות במיוחד, גורמת לרמות שומנים נמוכות במיוחד בגופן, עובדה המקשה עליהן להתעבר. הורדת הלחץ הנפשי ודרגת הפעילות הגופנית עשויה לחולל שינויים הורמונלים המתאימים לכניסה להריון.

הפסקת השימוש בגלולות למניעת הריון אינה ערובה לכניסה להריון מיד, עובדה זו מריצה נשים רבות לרופאי הנשים וגורמת למתחים נפשיים קשים, והתחלה של טיפולי פוריות מיותרים לפחות לפרק הזמן הדרוש לגופן להתנקות מן הגלולות הללו שהוא יכול להסתכם גם עד ל-24 חודשים מהפסקת השימוש בגלולות. ברגע שהגוף שלהן מתנקה וחוזר למצב הורמונלי תקין הווסת מופיעה, ותהליך הביוץ עשוי להיות תקין.
גברים הלוקים בהידבקויות זרע רצוי מאד שיוסיפו לתפריטם ויטמין C, אבץ, מגנזיום ומנגן. כמות של גרם אחד ביום של ויטמין C יכול לשפר את ניידות הזרע ולשפר את איכותו כמו גם להעלות את הספירה שלו עד לכדי 54% . הדבקיות זרע עשויות להיגרם לגברים עקב עודף מתכות רעילות שהם עובדים איתן, תזונה לקויה וכן חום יתר הנוצר באשכים עשוי למנוע את ייצורו התקין של הזרע ולגרום לספירה נמוכה שלו. חום גבוה באשכים יכול גם לגרום ללידת בנות יותר מבנים בשל החלשות הניידות של הזרע הקובע את מין הילוד כזכר.

לסיכום, גברים המעוניינים לשפר את ספירת הזרע שלהם ואת איכותו, יעשו טוב אם יפסיקו לעשן, ימנעו משתית אלכוהול וקפאין מופרזת, וימנעו מעליית החום באשכיהם ע”י לבוש פחות הדוק ותנועה. גם שימוש בתרופות נגד מחלות דרכי העיכול כמו אולקוס קוליטיס כיבי, קרוהן ועוד עשויים למנוע מהם פוריות, (יש להיוועץ ברופא המטפל בעניין זה). נשים החשות במתח נפשי קיצוני חייבות לערוך “בדק בית בנפשן”, על מנת להגיע למודעות באשר לסיבות הגורמות למתח. בראיונות טיפוליים שערכתי לנשים שונות בזמנים שונים נתגלו רמזים לאי שלמות אמיתית ורצון כן להיות אמהות ולשאת בתהליך ההריון והלידה ובכלל החיבור לתינוקות לא היה בעולמן. מצב נפשי זה מסובך דיו, אך משפיע השפעה ניכרת על הגוף הפיזי ועשוי בהחלט לעכב את הכניסה להריון, בשל הפרשת הורמוני המתח, הגורמים למצב בו “הסיבה הלא ידועה” היכולה להפריע שנים לזוגות להרות ולהביא לעצמם אושר. מלבד תזונה טובה ומועילה ובריאות פיזית-מכנית של אברי הרביה של שני בני הזוג, הנפש אצל שני בני הזוג חייבת להיות נינוחה, רגועה והכי חשוב מפויסת כשמקומו של הרצון הכן והאמיתי בילד, הינו בראש סדר עדיפותם של שני בני הזוג. עובדות אלו עשויות לקבוע את הקלות, ובהעדרן של אלה את הקושי להרות בטבעיות וללא התערבות רפואית כלשהי. כך שלא תמיד בעיות הפוריות תלויות גוף הן.

בברכה,
רפלוביץ אילנה – תזונאית הוליסטית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים