חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

עקמת הגב בילדים ובנוער

אהבתם? שתפו עם חבריכם

עקמת הגב בילדים ובנוער

עקמת הגב מתפתחת בזמן גדילת הילד, כאשר הגיל הקריטי הוא גיל ההתבגרות. ככל שהתופעה מתגלה מוקדם יותר ניתן לטפל בה ביתר הצלחה.
העקמת היא סטייה של עמוד השדרה ימינה או שמאלה. מדובר בסטייה של עשר מעלות לפחות, שעלולה להגיע – ללא טיפול מתאים – לעשרות מעלות. הסטייה עלולה לגרום ללחץ על הלב והריאות ולהפרעה לתפקודם התקין. העקמת גורמת גם לתפקוד לקוי של המפרקים בין החוליות, ללחץ ולהליך ניווני שמביא לכאבי גב חזקים בגיל מבוגר יותר. בנוסף, החוליות בעמוד השדרה מסתובבות וגורמות ללחץ על הצלעות, לחץ שבעקבותיו הצלעות בולטות מהגב.

ניתן לראות מאחור בגב הילד או הילדה ממש בליטה של שרירים לאחור. ברוב המקרים הסיבות לעקמת אינן ידועות, אולם בין הסיבות האפשריות ניתן למנות פגם מולד, רגל אחת קצרה שגורמת לחוסר איזון באגן הירכיים ובעקבותיו לסיבוב של החוליות בעמוד-השדרה בעיה עצבית או שרירית, הרגלי יציבה לקויים, סחיבת משא כבד על צד אחד (ילקוט למשל), פעילות המפעילה צד אחד בלבד של הגוף (כמו משחק טניס) ותורשה.
בנות בגיל ההתבגרות נמצאות ברמות הסיכון הגבוה ביותר.
הן בשל הצמיחה המהירה שלהן בגילאים 12-15 והן בשל מסת שרירים ירודה או לא פעילה במיוחד. השרירים החלשים לא מצליחים לייצב את עמוד השדרה בעת צמיחתו המהירה, והתוצאה באנלוגיה פשוטה, מזכירה מוט של אוהל שאינו יציב בשל חבלים רופפים. חוסר יציבות זה ברוב המקרים מוליד עקמות למיניהן. ילד או ילדה עם דומיננטיות ימנית (החזקים מאד בזרוע ימין), מפתחים בדרך כלל עקמת ימנית. לכן סוגי ספורט סימטריים כמו שחייה והתעמלות, מומלצים מאד בגילאים האלה. הסתכלו על ילדכם כיצד הוא יושב, כמה זמן הוא יושב ואיך הדבר משפיע עליו.
לעיתים קרובות התלונה העיקרית של ההורים היא כי הילד כפוף וכל הזמן יושב מול המחשב או הטלוויזיה. אכן בעידן המודרני השתנו כמה הרגלים הגורמים לניוון ממשי בשרירי הגב העליונים והתחתונים באוכלוסיה הצעירה. דלדול במסת השריר כפי שצוין לעיל הנה קריטית למניעת היווצרות העקמת. במחקרים התברר כי למבוגרים הסובלים מעקמת שלא טופלה כראוי בגיל ההתבגרות תוחלת חיים קצרה יותר.כיצד מאתרים עקמת
העקמת מתחילה ומתפתחת בזמן גדילת הילד, כאשר הגיל הקריטי הוא גיל ההתבגרות. במקומות רבים בעולם תלמידי בתי-הספר עוברים בדיקה שגרתית לאיתור העקמת בכל שנה, בארץ אין בדיקות שגרתיות והעקמת מתגלה באקראי – כשמישהו מהמשפחה מבחין ששכמה אחת של הילד בולטת יותר מהשנייה או שיש בליטה בגבו. העקמת נפוצה יותר אצל בנות, אך אצלן הזיהוי קשה יותר מכיוון שהן נוטות להסתיר את פלג גופן העליון בגיל ההתבגרות. בדרך כלל בגיל צעיר התפתחות העקמת אינה מלווה בכאבים (בגיל מבוגר כן מרגישים בכאבי גב) ולכן הגילוי האקראי הוא במצב שבו הסטייה של עמוד השדרה היא כבר גדולה יחסית.

כיצד מטפלים בעקמת
הדרך הטובה ביותר היא כמובן למנוע את התפתחות העקמת, על-ידי בדיקה תקופתית קצרה אצל כירופרקט או אורתופד. הבדיקה צריכה להיעשות מדי שנה לאורך כל תקופת הגדילה. ככל שהעקמת מתגלה מוקדם יותר, ניתן לטפל בה ביתר הצלחה.
כאשר מתעורר חשד לעקמת, יש לבצע צילום רנטגן כדי לוודא שיש לו בסיס וכדי וכדי לקבוע את גודל הסטייה ואת מיקומה. אחרי הגילוי דרוש מעקב צמוד של כירופרקט וטיפול רצוף, כאשר המטרה היא לעצור את התקדמות העקמת ולהקטין את הסטייה במידת האפשר. הטיפול כולל תרגילי מתיחה והזזת המפרקים בטכניקה ייחודית, השומרת על התנועה האופטימלית של החוליות. בנוסף, הכירופרקט מחזק שרירים חלשים, מאריך שרירים קצרים ומשפר את תפקוד המערכת העצבית שנפגעת גם היא בדרך כלל.

בהמשך לטיפולים הכירופרקטיים מומלץ מאד לחזק את שרירי הגב התחתון והעליון באופן סימטרי בענפי ספורט כגון שחיה והתעמלות. תרגילים לחיזוק הצד החלש בעקמת ותרגילי מתיחה לצד המקוצר. את התרגילים המיוחדים לעקמת יש לשאול ולקבל מהכירופרקט המטפל. לא מומלצים סוגי הספורט הבאים: טניס, סקווש ומשחקי כדור ככדורסל. כשהנער או הנערה יושבים כפופים מול המחשב שעות, העירו להם להתמתח ולבצע את התרגילים המומלצים. ניתן לבקר באתרי אינטרנט שונים המתארים עקמות חריפות ולהסביר להם עד כמה חשוב למנוע תופעה זו, לעיתים זה עוזר.

עקמת של 50-20 מעלות דורשת שימוש בחגורה מיוחדת, המקבעת את עמוד השדרה במשך 23 שעות ביממה במשך כל תקופת הגדילה. החגורה מסורבלת ומגבילה את תנועתו של הילד המתבגר, וילדים רבים מתביישים ללבוש אותה.
עקמת של יותר 50 מעלות דורשת, ברוב המקרים, ניתוח ליישור הגב ולקיבוע של כמה חוליות אחת לשנייה באמצעות מוט מיוחד, עקב החשש להפרעה לתפקוד הלב והריאות. חשוב לזכור כי איתור וטיפול מוקדם בעקמת עשוי למנוע את הצורך בניתוח.

בברכה, דר` שחר קנין

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים