חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

עצירות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

עצירות

בעיה כלל עולמית, המבססת עצמה בעיקר בעולם המערבי ה”שבע” היא העצירות. למרות שעצירות איננה נחשבת מחלה, כי אם תופעה, הנה היא עשויה להופיע כבעיה רצינית בפני עצמה. עצירות ממושכת עלולה לתרום להופעתן של אבני צואה כשזו מתייבשת ומתגבשת, עלולה לגרום לבעיות בריאות שונות כמו למשל יצירת גזים ומוצרי פרוק בלתי רצויים, דלקת במעי העיוור (אפנדיציטיס), או כשלב ראשון בהתפתחות סרטן מעי גס וחלחולת. ועלולה להופיע כאחד התסמינים למחלות אחרות שעלולות להיות קשות בהרבה.

כמעט רבע מאוכלוסיית העולם חווה לעתים מזומנות את החוויה הלא נעימה הזו. גם על הילדים אין הבעיה פוסחת שהרי על פי הספרות הרפואית, כעשרה אחוזים מהילדים פונים לעזרה רפואית בגלל עצירות. כך שאפילו תהיה זו תופעה שעומדת לעצמה, הנה היא הפכה לבעיה כרונית אצל בני אדם רבים ועלולה להביא בעקבותיה תופעות בריאותיות שונות החל מאי נוחות וכלה בפגיעה פיזית או נפשית של ממש. משום כך גורמת הבעיה לפי הערכה גסה ל – 20% מהנשים ו- 10% מהגברים בישראל ובעיקר בני המוצא האשכנזי, לעשות שימוש קבוע בתכשירים משלשלים.

למרות שתכיפות היציאות עשויה מלכתחילה להיות שונה לכאורה בין בני-אדם שונים ולפיכך לא ניתן להגדיר במדויק מהי עצירות, הנה בכל זאת, בהגדרתה הרפואית, זהו מצב עצירות מלא שנמשך לפחות שלושה ימים, או קשיים לעתים קרובות ביציאה, או הרגשת יציאה לא שלמה בחלק גדול מהנסיונות.

בדרך כלל תופיע הבעיה בגלל אחת מהסיבות הראשוניות הללו:

1. תזונה המבוססת בחלקה על קמח לבן או אורז לבן.
2. תזונה המבוססת על מזון חסר סיבים תזונתיים
3. פלורת מעיים שאינה מאוזנת. דהיינו פגיעה מסיבה כלשהי בחיידקים הטובים שמאכלסים את המעיים
4. הפרעה בתפקוד רצפת האגן
5. בעיית ניע (פריסטלטיקה) ומעבר איטי במעי הגס
6. עודף משקל וחוסר פעילות גופנית
7. שימוש קבוע או מופרז בתכשירים אנטיביוטיים
8. שימוש קבוע בתכשירים משלשלים
9. הימנעות רצונית מיציאות כדי להימנע מכאבים שנובעים מטחורים או פיסורה
10. הימנעות רצונית מיציאות כדי להימנע מכאבים שנובעים ממצבי בקע (הרנייה, שבר)
11. הימנעות רצונית מיציאות בגלל מחסור בשירותים זמינים או נקיים

אולם יש בעיקר לתת את הדעת לבעיה שמתפתחת אצל מי שלא היתה לו בעיה קודם לכן, מכיוון שעצירות עלולה להופיע גם כבעיה משנית למחלות ובעיות הבריאות הבאות:

1. מחלת פרקינסון
2. מחלות של מערכת העיכול כמו IBS (תסמונת המעי הרגיז)
3. גידולים במערכת העיכול ובעיקר סרטן המעי הגס
4. בעיית חילוף חומרים שנובעת מתת פעילות של בלוטת התריס
5. פגיעה בחוט השדרה
6. סקלודרמה
7. לופוס (זאבת)
8. טרשת נפוצה

כמו כן מסיבות שונות רווחת הבעיה בין אנשים המרותקים למיטתם, אצל נשים הרות, בקרב קשישים ובעיקר אצל מי שנוטלים תרופות מסוגים שונים שעצירות היא בין תופעות הלוואי שלהן.

יש לשים לב, לדאוג ולמנוע מצבי עצירות בכלל, אם כי בדרך כלל, לפי הרפואה הקונבנציונאלית יש לפנות לעזרה רפואית של ממש כאשר מופיעה עצירות ממושכת מעל עשרה ימים, עצירות מלווה בחום, כאבי בטן, בחילות והקאות, ועצירות חדשה שמופיעה לפתע מעל גיל ארבעים.

הרבה מאוד אנשים הסובלים מבעיית עצירות תקופות ממושכות, אינם עושים דבר כדי להביא לפתרון. אולם אין להקל ראש בתופעה. זהו פעמון אזעקה הקורא לאדם הסובל מהתופעה שמשהו משובש במערכת העיכול. אין להתעלם מהבעיה. זוהי תופעה רצינית בהרבה מאשר חוסר יציאה סתם. התופעה עלולה לגרום למחלות או לנבוע ממחלות רבות ולכן יש למצוא את הגורם לבעיה ולטפל בהתאם. אולם במקום לטפל בסיבה נוהגים משום מה בכל שיטות הרפואה לטפל בתוצאה, כלומר בעצירות עצמה מבלי להתייחס לגורם שהביא לה. ולכן נוהגים בדרך כלל לתת חומרים משלשלים מסוגים שונים.

הטיפול בעצירות כולל תכשירים המאיצים ומגבירים את קצב הניע של המעי הגס כמו תרופה המופקת מתרמילים או עלים מיובשים של צמח בשם סנה, ולחילופין נעשה דווקא שימוש בתרופה המרפה שרירים אשר משמשת לטיפול בעיקר בתסמונת המעי הרגיז, כמו מבברין. כמו כן נעשה שימוש בתרופות או צמחי מרפא המגדילים את נפח הצואה כמו מתיל-תאית ופסיליום. או בתכשירים ההופכים את הצואה לרכה ומימית כשהם מגבירים את ספיגת המים במעי כגון מאגנזיום הידרוקסיד, או מניעת ספיגת מים בדפנות המעי והגברת התכווצות שרירי המעי כמו התרופה ביסאקודיל. וכן נעשה שימוש בתכשירי סיכה כמו פאראפין נוזלי לריכוך צואה קשה, בעיקר אצל מי שסובלים מבקע (הרניה) או מטחורים.

בישראל, ברפואה הקונבנציונאלית, נעשה בדרך כלל שימוש ב- 6 תרופות משלשלות: מגנזיום הידרוקסיד, לאקטולוז, סנה, מבברין, ביסאקודיל ופסיליום. ואף בשמן קסטור או שמן הקיק, המופק משיח הקיקיון. ואילו ברפואה הטבעית נעשה שימוש בתכשירים דומים או אפילו זהים. גם ברפואה הטבעית נעשה שימוש בסנה יבש כתה או מיצוי ובקליפת זרעי הפסיליום, וכן מומלץ ברפואה הטבעית לעשות שימוש באצה מיקרוסקופית בשם אצת כלורלה אשר עתירה בסיבים תזונתיים. בנוסף רושם הרופא הטבעי כמוסות של מולטי-בליון דופילוס עם פוס שמכילות סוגים שונים של “חיידקים טובים” עם סיבים מיוחדים המהווים את מצע הגידול שלהם. לעתים ממליץ הרופא גם על טבליות אנזימים לפירוק יעיל של המזון ויש גם מי שממליץ על סיבים תזונתיים באבקה או בכמוסות. בנוסף, כדאי לשתות מיד עם יקיצה בבוקר, על קיבה ריקה, שתים או שלוש כוסות מים שיזרזו את היציאה.

אנשים רבים עושים שימוש גם בשזיפים יבשים, במיץ שזיפים ובמים שהושרו בהם שזיפים יבשים ואף מדווחים על שיפור בהרגלי היציאה, אם כי אין עדיין מחקרים שתומכים חד משמעית ביעילות השזיפים ויש להניח שהשיפור נובע בעיקר מאפקט פסיכולוגי, עודף נוזלים או רמה גבוהה של סיבים תזונתיים המצויים מן הסתם בשזיפים. לא פעם ממליץ גם הרופא הנטורופט על מיני חומרים משלשלים שלא אזכיר אותם בשמם מחמת הסיכון הבריאותי שבהם, גם חוקנים מסוגים שונים מומלצים ע”י רופאים שונים, גם עליהם לא ארחיב מפני הסיכון הבריאותי שעלול להופיע בגללם ובעיקר מפני שיש לטפל בסיבה ולא רק בתוצאה ועל כך נעסוק בשבוע הבא.

בברכה, ד”ר חיים סדובסקי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים