חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

על תרומת העישון לתחלואה ותמותה ממחלות כלי-דם ולב

אהבתם? שתפו עם חבריכם

על תרומת העישון לתחלואה ותמותה ממחלות כלי-דם ולב

פרופ` בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

ארבעה עשורים מאז ההכרזה שעישון מוצרי טבק מזיק מאין-כמותו לבריאותנו, דומה שהציבור הרחב, בעיקר מקרב הלא-מעשנים ופחות בין המעשנים, כבר השתכנע בקשר הנסיבתי בין עישון לסרטן הריאות: קשה להתעלם מהעובדה שחמישה מכל ששה הלוקים במחלה זו מעשנים בהווה, או עישנו בעברם. יש רבים יותר המתלבטים לגבי הנזק המיידי שגורם עישון לכלי הדם וללב, ולא יועילו הנימוקים הרבים שהובאו לביסוס קשר זה: ניקוטין ידוע כמכווץ כלי-דם, חד תחמוצת הפחמן (CO) תוצר הבערה של טבק פוגע בחמצון הדם בריאות, חומרים רעלניים בעשן פוגעים בדופן כלי הדם, בעיקר על ידי הפרעה לתפקוד של שכבת האנדותל הפנימית של דופן זו. ואלה אך קומץ מנזקים רבים אחרים לתפקוד כלי הדם והלב. בשנת 2002 העריך ארגון הבריאות העולמי (WHO) ש-5 מיליון איש מתים בעולם מדי שנה כתוצאה מעישון, והיום כבר ידוע ששליש מהקורבן השנתי זה שאנו מקריבים על מזבח העישון, מתים ממחלות כלי-דם ולב.

בחודש יולי 2005 מתפרסם בכתב העת המוביל בתחום רפואת כלי הדם, Circulation, מאמר אפידמיולוגי פרי עטם של שניים מחשובי החוקרים בתחום נזקי העישון, Alan Lopez ו-Michael Thun, המסכם את תרומת העישון לתמותה העולמית ממחלות קרדיו-וסקולאריות. הם קובעים ש-1.62 מיליון בני-אדם מתים בעולם מדי שנה ממחלות כלי-דם, התקפי לב ושבץ-מוחי, כתוצאה ישירה מעישון. יתרה מכך, 11% מכלל התמותה בעולם מסוג המחלות האמור נגרם מעישון, ובאופן מדויק יותר: 17% מהתמותה ממחלות קרדיו-וסקולאריות נגרמת מעישון בין גברים, ו-5% בין הנשים. רצוי לציין בהקשר לנתון האחרון לגבי ההבדל בין גברים ונשים, שדווקא בארצות כארה”ב וקנדה, יחס זה משתנה בהדרגה “לרעת” הנשים: בעוד שהתרומה היחסית של עישון לתמותה מתחלואת לב ושבץ-מוחי במדינות צפון אמריקה היא 23% בקרב גברים, היא מגיעה ל-21% בין הנשים, כמעט שוויון בין המינים, לא מאותן שוויונות שנשים מייחלות להם.

התמותה בשנת 2000 ממחלות כלי-דם ולב כתוצאה מעישון עמדה על 960 אלף פטירות בארצות המתועשות (16% מכלל התמותה ממחלות אלה), ו-670 אלף פטירות בארצות המתפתחות (7% מכלל התמותה) , כאשר מחלות מאי-ספיקת לב (ischemia) שלטו בכיפה (54%), ומחלות צרברו-וסקולאריות האחראיות לשבץ מוחי מהוות 25% מכלל התחלואה שעישון גורם. העובדה שהעישון גרם לתמותה ממחלות אלה בארצות המתועשות ב-50% יותר מאשר בארצות המתפתחות באסיה, אפריקה ודרום- אמריקה היא תוצאה מעט מפתיעה, שהרי 930 מיליון מתוך 1.1 מיליארדי המעשנים בעולם כולו הם מעשני הארצות המתפתחות. נראה אם כן שתרומת העישון לתמותה ממחלות כלי-דם ולב רבה באופן יחסי באופן דרמטי דווקא במדינות המערב המתועשות (שישראל נכללת בהן) בשל מאפיינים נוספים התורמים לתחלואה ספציפית זו, כגון השמנת-יתר ורמת כולסטרול גבוהה יחסית, לחץ-דם מוגבר וכמובן גם הבדלים גנטיים ופיזיולוגיים מובהקים בין שתי האוכלוסיות.
אך ההסבר היותר משמעותי לתרומת עישון מוגברת לתמותה מתחלואת לב בארצות המפותחות הוא כדלקמן: בארצות המפותחות תוחלת החיים גבוהה באופן משמעותי ביותר בהשוואה לתוחלת החיים במדינות מתפתחות (78.6 שנות חיים בממוצע במערב לעומת 69.3 שנות חיים בממוצע באסיה, פרט ליפאן, ומספר שנות חיים ממוצע נמוך בהרבה באפריקה). אין ספק, שככל שתוחלת החיים גדלה, כן גדלה באופן יחסי התחלואה והתמותה ממחלות כלי-דם ולב, ולכן תרומת העישון לתמותה זו בארצות המערב גבוהה משמעותית ביחס לזו במדינות בהן מגפות ותחלואות קשות “מקצרות” את החיים באופן הממעיט דווקא בחלק היחסי של התחלואה הקרדיו-וסקולארית והתמותה ממנה.

יש בהחלט צורך “לקחת ללב” נתונים עצובים אלה על תרומה כה בולטת של עישון לתחלואה ולתמותה בעולם ממחלות כלי-דם ולב. למרות התחושה מרפת-הידיים שעישון הוא בן-לוויה דֶמני שימשיך להכות בנו עד…..ההלוויה, נראה בעליל שהצעדים ההסברתיים והחוקיים למניעתו בדור האחרון, אכן עושים את שלהם. הכרזה על מקומות עבודה וציבור “נקיים מעשן” איסור פרסומת חוצות למותגי טבק והגבלת פרסומו באמצעי התקשורת, הגדלת המיסוי על מוצרי טבק, ואזהרות גרפיות מושכות עין על נזקי העישון המופיעות על חפיסות הסיגריות, כל אלה הביאו לירידה בצריכת טבק. במדינה כקליפורניה כדוגמה בולטת, בה יושמה בעשור האחרון תוכנית כוללנית ביוזמת השלטונות של מלחמה בעישון, כבר בשנת 2000 נקטפו הפירות הראשונים של מלחמה נחושה זו במעשנים: באותה שנה נפטרו בקליפורניה 59,000 פחות בני-אדם ממחלות לב בלבד, מכפי שהיו צפויים למות בהתבסס על נתוני התמותה ההיסטוריים של מדינה זו, משמע ירידה של 13% במספר הפטירות הרלבנטי 8 שנים מתחילת יישום המאבק בעישון שם. אך משכנע עוד יותר הנתון האפידמיולוגי שמגמת הירידה בפטירות ממחלות לב בקליפורניה שנתה כיוון כלפי מטה, כבר בתום השנה הראשונה מתחילת המלחמה בעישון בקליפורניה, שנראתה בתחילתה בהחלט יומרנית, ולא מרובת סיכוי בעיני ציניקנים רבים.

למרות שאנו מצֻווים לדאוג בראש ובראשונה “למעשני עירֵנוּ” חשוב להתייחס לשינוי המגמה האפידמיולוגי שחל בתחלואה מסיבות של תת-תזונה ומחלות מידבקות במדינות המתפתחות של העולם השלישי, לתחלואה מסיבות של מחלות ניווניות כגון סרטן ומחלות לב שהתגברה מאוד באופן יחסי בארצות אלה. והסיבה לכך היא כמובן בפלישה האגרסיבית של חברות הטבק עתירות ההון במערב למדינות העולם השלישי, כחלק מתהליך “הגלובליזציה” בסחר העולמי, על ידי שיווק מתוחכם ונמרץ של מוצרי הטבק בעיקר בקרב בני-נוער, שנלכדים ביתר קלות בחכתם של יצרני הסיגריות. וצעירים אלה, מהווים עתודה מבטיחה להמשך שושלת המעשנים בארצות המתפתחות, באופן שהתמותה החזויה מעישון במדינות אלה בשנת 2020 תגיע ל-7 מיליוני פטירות מדי שנה במדינות המתפתחות בלבד, או כ-70% ממספר הפטירות השנתי מעישון מדי שנה בעולם כולו החל משנת 2020.

הגיעה העת שדווקא קרדיולוגים ומנתחי לב, המאתרים מחלת הלב או מנתחים את אלה שליבם במצוקה אמיתית, יתחילו לגלות מעוּרבוּת ונחישות גדולים יותר בהסברים ובהטפת מוסר למטופליהם המוכרים להם כמעשנים. רופאי לב הממליצים בכל לב למטופל מעשן לחדול מעישון, ולאלה מהם הנחשפים לעשן מיד-שנייה בהיותם “מעשנים פסיביים” להימנע משהייה בתחום העשן של אחרים, ישפיעו באופן יעיל יותר ממטיפים אחרים נגד עישון. המלצה של קרדיולוג למטופלו לחדול מעישון, צריכה להישמע “כטיפול מחייב” ממש כפי שהוא ממליץ למטופל ליטול סטאטינים להפחתת כולסטרול, או טבליות להפחתת לחץ-דם. מדינות רבות בארה”ב הפעילו קו טלפוני חם בחיוג חינם – 1-800-QUITNOW דרכו ניתן לקבל מידע וייעוץ להימנעות מעישון פעיל או פסיבי.
הממסד הרפואי העולמי מסיר את הכפפות באמצו גישה ישירה ונחושה יותר כדי להביא את העולם לפאזה חדשה במאבק בעישון. הכול מתבוננים בהשתאות על עיירה קטנה בשם Helena במדינת מונטנה הנידחת בארה”ב שהחליטה להפעיל חוקים קשוחים של אי-עישון בציבור שלא הותירו כל סיכוי למעשנים לפגום באיכות האוויר במקומות ציבוריים. בשנה שלאחר יישום החוק ואכיפתו הקשוחה, חלה ירידה משמעותי מאשפוז מהתקפי-לב בבית החולים המקומי. הקשר בין עישון פסיבי לתחלואת כלי-דם ולב הוכח מעל ומעבר, שכן שכבת האנדותל של כלי הדם מגיבה באופן שלילי אף לגירוי ולחשיפה מעטה של עשן סיגריות.

בפברואר 2004 התכנסו בג`נבה נציגים מארגוני בריאות מרחבי העולם לגבש ולהמליץ על “קוד המחייב עוסקים בתחומי הבריאות והרפואה להתמודד באופן פעיל במלחמה בטבק”. לאחר ניסוחים מדוקדקים התכנסו שוב נציגים תחת חסות ארגון הבריאות העולמי ובתאריך 25 בפברואר 2005, נחתמה אמנה בינלאומית להגבלת השימוש בטבק והפיקוח עליו. מטרת אמנה זו בלשונה “להגן על הדור הנוכחי והדורות הבאים מפני התוצאות ההרסניות הבריאותיות, חברתיות, סביבתיות וכלכליות של שימוש בטבק וחשיפה לעשן הטבק”. אמנה זו מעודדת מדינות ליישם איסורים מקיפים כנגד פרסומת למוצרי טבק, אזהרות מודגשות גרפיות על חפיסות מוצרי טבק, איסור השימוש במושגים מטעים כגון “light cigarettes”, הגנה על אזרחים מפני עשן מיד-שנייה, מלחמה בהברחת סיגריות, הגדלת מיסוי על מוצרי טבק, ועידוד הפסקת עישון. סעיף 2.1 באמנה זו מעודד מדינות ליישם תקנות החריפות מהמינימום המוגדר באמנה זו. עד 28 באפריל 2005 חתמו 186 ממדינות העולם על אמנה זו, כאשר 74 מתוכן כבר אשררו אמנה זו בבתי הנבחרים שלהן.

למרות העובדה שמחלות לב ושבץ-מוחי הנגרמות מעישון, גורמות לתמותה שנתית רבה יותר בארה”ב מאשר מחלות סרטן שהעישון גרם (184,000 לעומת 158,000), המכונים הלאומיים של ארה”ב לחקר מחלות לב וכלי-דם בוושינגטון, עדיין אינם מקדישים לחקר ההשפעה המזיקה של עישון על כלי הדם והלב את המשאבים התקציביים הרצויים לפיתוח וביסוס הידע בתחום זה. אך המגבלה האחרונה אינה מונעת בעד החדשות הטובות שהסכנות למחלות לב צונחות במהירות עם הפסקת העישון הפעיל, או ההיחשפות לעשן מיד-שנייה. כבר בשנה הראשונה מהפסקה מוחלטת של עישון, חלה ירידה של 50% בסיכון לאוטם שריר הלב. לתגמול מיידי יותר ודרמטי יותר, לא יוכלו המעשנים לייחל.

בברכה, פרופ` בן עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים