חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

על תוספי מזון וסרטן. הפעם על המלטונין והקשר לסרטן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

על תוספי מזון וסרטן. הפעם על המלטונין והקשר לסרטן

מלטונין הוא הורמון עיקרי המופרש על ידי בלוטת האצטרובל במוח.
המלטונין מיוצר מטריפטופאן שמשתנה לחומר ביניים -HTP5 ממנו לסרטונין, ומהסרוטונין למלטונין.

על המלטונין נעשו עשרות מחקרים מהם בתנאי מעבדה, על בעלי חיים ובבני אדם,
בהם הוכח כי המלטונין יכול לעצור התקדמות סרטן והוא מדורג כאחד התוספים המובילים בטיפול בסרטן.

למלטונין פעילות נוגדת סרטן מוכחת במספר מנגנונים:

הגברת פעילות מערכת החיסון כנגד תאים סרטניים, פעילות נוגדת חמצון חזקה יותר מויטמין E וכן מגלוטטיון. כיון שהמלטונין מסיס במים ובשמן הוא חודר לכל רקמות הגוף, בהם הוא גם מגן על ה-DNA בפני נזקי חמצון.

למלטונין פעילות המצמצמת יצירת כלי דם חדשים או אנגיונזיס, הפרעה לפעילות אונקוגנים, אלה גנים ההופכים תאים בריאים לסרטניים וכן מקדמים פעילות סרטנית. כמו כן למלטונין פעילות המצמצמת התרבות תאים סרטניים.

גלוטטיון הוא חומצה אמינית המורכבת משלוש חומצות אמיניות, ציסטאין, גליצין וחומצה גלוטמית. לגלוטטיון פעילות נוגדת חמצון חזקה ובמחקרים נמצא כי הגלוטטיון יכול לגרום לנסיגת גדולים סרטניים.

נמצא כי יעילות גלוטטיון הניתן כתוסף מזון להעלאת רמת הגלוטטיון בפלסמה או בתאים, נמוכה. דרך יעילה יותר להעלאת רמת הגלוטטיון היא באמצעות תוספי מזון כמו מלטונין, חומצה אלפא ליפואית, ויטמין C ו- E.
לאור המידע כי לגלוטטיון יכולת אנטי סרטנית, העלאת רמתו חשיבות רבה.

המלטונין פועל גם לצמצום השפעת האיקוסנואידים המדכאים תגובות חיסוניות, ומעודדי דלקת, (כמו פרוסטגלנדינים, טרומבוקסנים, לאוקוטריאנים ליפוקסינים).

במספר מחקרים מתן מלטונין לחיות מעבדה, צמצמה או עצרה גדילת תאים סרטניים, לדוגמה סרטן ריאות או מלנומה. במחקרים שנעשו מינון המלטונין שניתן לחיות המעבדה, הייה שווה ערך, בדומה לכמות הניתנת לאדם במינון 10 עד 50 מ”ג .

במחקר, מתן מלטונין לחולי סרטן גיל ממוצע 66, במינון 20 מ”ג ליום, הועיל משמעותית בתופעות הלוואי של הטיפולים הכימותרפיים, כמו ירידה במשקל, טרמבוציטופניה שהוא מיעוט בטסיות דם ולימפוציטופניה שהוא מעוט בלימפוציטים.
מלטונין יכול להגן גם על תאים בריאים בפני רעילות הטיפולים הכימותרפיים או הקרינתיים.

במחקר בו השתתפו 100 חולים במצב מתקדם, נטילת מלטונין במינון 20 מ”ג ליום צמצמה שיעור הירידה במשקל. ההנחה היא כי המלטונין יעיל בעצירת פעילות NF-kB,
והוא שעוזר בצמצום הפעילות הסרטנית. תאי הסרטן יכולים ליצר לצורכיהם כמות מוגברת של NF-kB , שהוא חלבון הפועל בגרעין התא ובכך להגביר חלוקת תאים ולצמצם פעילות פגיעה בתאים הסרטניים באמצעות אפופטוזיס.

מחקר נוסף נעשה על 70 חולים בסרטן ריאות מסוג non small cell, שעברו טיפולים כימותרפיים.
מתן המלטונין המינון 20 מ”ג ליום, האריך תוחלת החיים של המטופלים בשנה, בהשוואה לחולים שקיבלו כימותרפיה בלבד. בנוסף, החולים שנטלו מלטונין, סבלו משמעותית פחות מתופעות הלוואי של הטיפולים הכימותרפיים במיוחד דיכוי מוח העצם, פגיעה במערכת העצבים וירידה במשקל .במחקר זה דווח אך על מקרה בודד של אובדן משקל.

הגן P53 פועל כשומר על הדי אן אי. גן זה יכול להימצא גם בתאים סרטניים. רכיבים טבעיים יכולים להשפיע על הגן הנמצא בתאי הסרטן ולגרום לתאים הסרטניים להתאבד בתהליך המכונה אפופטוזיס. חומרים אלה הם מלטונין הכורכום או הגינסינג.

במחקר בו השתתפו 50 חולי סרטן מוח מתן 20 מ”ג מלטונין האריך את תוחלת חייהם
ב- 12 חודשים בהשוואה לקבוצת הביקורת. כמו כן סבלה קבוצת חולים זו פחות מתופעות הלוואי של התרופות הסטרואידיות.

במחקר נוסף בו היו 50 חולי סרטן מעיים עם גרורות, שעברו טיפולים כימותרפיים ללא תועלת, חולים שקיבלו אינטרלוקין 2 ומלטונין במינון 40 מ”ג, תוחלת חייהם הוארכה ב- 12 חודשים בהשוואה לקבוצת הביקורת.

עוד תוסף מזון שיכול להועיל לחולי הסרטן, אך חולי הסרטן אינם מקבלים אותו.
מדוע, כי האונקולוגים שבויים בקונספציה הבלתי נתפסת, כי אך באמצעות כימותרפיה הקרנות וניתוחים יוכלו להועיל לחולים. גם תמותה מסרטן של למעלה מ- 10,000 אנשים בשנה בישראל, אינה משכנעת אותם כי יש דרכים נוספות לטפל במגיפה.

בברכה, דר` דוד שדה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים