Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

על סם ההרגעה שפגיעתו רעה: פנטניל – FENTANYL – חלק ב

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ (אמריטוס) בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה (בדימוס), פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

 

 

לקריאת חלק א' לחץ כאן

מניעת השימוש הלא מושכל בפנטניל:

המרכז האמריקני לבקרה ומניעת מחלות (CDC) פרסם מספר הנחיות למנוע שימוש לרעה בפנטניל, בצורת צריכת-יתר העלולה להיות קטלנית. גם הגוף המייעץ הידוע כ-HAN (או (Health Alert network) פרסם ב-26 באוקטובר 2015 דו"ח מפורט על סכנות צריכת היתר של פנטניל המוכר בקרב סוחריו ומשתמשיו ב"שמות הרחוב" הבאים:
Apace, China Girl, China Town, China White, Dance Fever, Goodfellas, Great Bear, He-Man, Poison and Tango & Cash.
אך העלייה המדאיגה במספר צרכני פנטניל ונתוני התמותה מצריכה זו אלצו את HAN לעדכן את המלצותיו ואזהרותיו ביולי 2018 ובדצמבר 2020. על פי הדו"ח האחרון, נרשמו בארה"ב 81,230 מקרי מוות בגין פנטניל בתקופה שבין מאי 2019 עד מאי 2020 כאשר שיאי התמותה נרשמו במדינות כאוהיו, מרילנד, פנסילבניה, ניו-המפשיר, מסצ'וסטס ופלורידה (ראו מפה למטה):

 

ה-CDC פרסם מספר פעולות בניסיון לבלום את הצריכה המוגברת ואת התמותה לה גורם פנטניל,כמו הצורך להרחיב את השימוש ב-naloxone המנטרל כ-antidot את הטוקסית של הרואין ופנטניל, וכן הצורך להגביר את חינוך הציבור על הסכנות בצריכת פנטניל.

פנטניל הוא אופיואיד סינתטי ממשפחת phenylpiperidine, בה נכללים גם sufentanil, alfentanil, remifentanil ו-carfentanil כאשר האנלוג האחרון של פנטניל חזק פי-10,000 ממורפין. כמו אופיואידים אחרים, פנטניל הוא בסיס חלש המתמוסס בחוזקה בליפידים, כאשר הוא קשור לחלבונים וקולט פרוטונים ב-pH פיזיולוגי. תכונות אלו, מאפשרות לפנטניל לחדור דרך ממברנות תאים ולגרום לשינויים מהירים בגוף ובמערכת העצבים המרכזית.
בדומה לאופיואידים אחרים, פנטניל פועל על ידי התקשרות לקולטנים אופיואידיים הקשורים לחלבוני-G, קולטנים המכילים 7 לולאות טרנס-ממברנליות,וכן מכילים לולאות תוך-תאיות C-טרמינליות ולולאות חוץ-תאיות N-טרמיננליות.
כאשר פנטניל נקשר לקולטן, מערכת איתותים גורמת להשפעות מעכבות כגון הפחתת היצירה של cAMP, הפחתת הכניסה של סידן לתאים, והפחתת היציאה של אשלגן מהתאים. השפעות אלו מעלות במערכת העצבים המרכזית את סף תחושת הכאב ומגבירה את הפעילות משככת הכאב של פנטניל.

 

פנטניל הוא אגוניסט של קולטן μ, אליו הוא נקשר פי 50-100 חזק יותר מאשר מורפין. הוא נקשר גם לקולטנים האופיואידיים דלתא ו-κ אם כי בזיקה נמוכה יותר. פנטניל מחליש את "הכאב השניוני" עם השפעותיו הראשוניים על סיבי C נטולי מיאלינציה המעבירים כאבים באיטיות, אך הוא משפיע פחות על כאב נוירופתי ואיתותי "כאב ראשון, דרך סיבי A קטנים עם מעטפת מיאלין.
פנטניל יכול לייצר בחוזקה את ההשפעות קליניות הבאות, על ידי היותו אגוניסט של קולטני μ: שיכוך כאבים על-ספינלי (דרך קולטן μ1), דיכוי מערכת הנשימה (דרך קולטן μ2), תלות פיזית וקשיחות שרירים. פנטניל עשוי להשרות הַרְגָּעָה ושיכוך ספינלי דרך אגוניזם של קולטן K, ומסוגל להשרות שינה והִתְנַמְנְמוּת במינוניים גבוהים יותר, ותועד מייצר גלי-δ שנצפים לעתים קרובות במהלך שינה טבעית ב-EEG. פנטניל מסוגל לדכא את רפלקס השיעול.

 

גילוי של פנטניל בנוזלים ביולוגיים:

ניתן למדוד פנטניל בדם או בשתן כשמבקשים לאתר סיבה להרעלה או לצורך חקירה פורנזית במקרי מוות. קיימות ערכות מסחריות לגילוי פנטניל בשיטת immunoassay לצורך סריקה ראשונית, אך ניתן לבצע מדידה כרומטוגרפית כמותיות לצורך אישור ודאי. ניתן לבצע בדיקת צבע ע"ש Marquis לזיהוי פנטניל: הוספת פורמאלדהיד וחומצה גפריתנית לדגימה.
התמיסה תשנה צבעה לסגלגל בנוכחות תרכובות אופיום. ריכוזי פנטניל בפלזמת הדם הם בתחום שבין 0.3-3.0 מיקרוגרם/ליטר באלה המשתמשים בפנטניל למטרות רפואיות, ריכוזי פנטניל בפלזמה יכולים להגיע ל-1-10 מיקרוגרם/ליטר באלה שעברו הרעלת פנטניל, והריכוזים עלולים להגיע ל-3-300 מיקרוגרם/ליטר בצריכת יתר קטלנית. יש המשתמשים בשיטת paper-spray-mass spectrometry (להלן MS-(PS כשיטת סקירה ראשונית של הדגימות.

 

ההיסטוריה של פנטניל החלה בשנת 1960 עת Janssen הכימאי הבלגי הפורה סנתז אותו, אך מיד לאחר מכן ייצרה חברת McNeil את הנגזרת פנטניל ציטראט תחת שם המותג Sublimaze, שהחלה משמשת למטרות הרדמה בשנת 1968.
הצלחת התוצר הביאה את חברת Janssen Pharmceutica באמצע שנות ה-90 ליצור את המדבקת (patch) שאפשרה החדרה מתמשכת של פנטניל למשך 48-72 שעות.
לאחר הכנסת ה-patch לשגרת הטיפולים, הגיע התור של סוּכָּריָה עַל מַקֵל הספוגה בפנטניל שהחלה משווקת בשנת 1998 תחת השם Actic ששמשה להרגעת כאבים כרוניים. בשנת 2009 נתן ה-FDA אישור למותג Onsolis להתנהלות עם כאבי מחלת הסרטן. מדובר בפילם ספוג בפנטניל המוצמד לחך ומשחרר את התרופה בטכנולוגיה הידועה כ-BEMA (או BioErodible MucoAdhesive).

 

השימוש הלא-חוקי של פנטניל למטרות בִּלּוּי:

כבר בשנות ה-70 הופיעו הניצנים הראשונים של צריכה לא חוקית של פנטניל ושל האנלוגים שלו, מגמה הנמשכת ומתעצמת עד היום. למעלה מ-12 אנלוגים של פנטניל יוצרו במרוצת השנים, ובפברואר 2018 הם תויגו על ידי מנהל אכיפת החוק כנגד תכשירים לא חוקיים בארה"ב תחת ההגדרה של Schedule I השמורה לתכשירים בדרגת סיכון גבוהה.
האנלוגים של פנטניל עלולים להיות פוטנטיים פי כמה מאות בהשוואה להרואין. היו מקרים שפנטניל נמכר כהרואין או תחת השם oxycodone.
העיר המובילה בעולם בצריכת אנלוגים של פנטניל היא טאלין-בירת אסטוניה עם שיעור התמותה הגבוה ביותר באיחוד האירופי בעיקר מצריכת יתר של 3-methylfentanyl.
החל משנת 2015, התגלו בקנדה כמויות ניכרות של פנטניל המיובאות על ידי ארגוני פשע למדינה מאסיה דרך החוף המערבי של היבשת.
בעיקר נמצאו טבליות OxyContin שהכילו פנטניל.
בהמשך התגלו בקנדה עקבות של פנטניל גם בתכשירי בילוי אחרים כולל קוקאין, MDMA (המוכר יותר כאקסטזי) והירואין.

 

שיעור מקרי המוות הגדול ביותר מצריכה של תכשירים מזוהמים עם פנטניל, נרשם בקולומביה הבריטית ובירתה ונקובר, עם 1,716 מקרי מוות בשנת 2020, ו-1,782 מקרי מוות בין ינואר לאוקטובר 2021.
בשנת 2018 פורסמה ב-Global News השערה שמתיחות ביחסים הדיפלומטיים בין קנדה וסין, הביאה להגברת ההברחה של תכשירי פנטניל מזויפים מסין לקנדה.
בשנת 2017 התגלו באוסטרליה משלוחים של פנטניל מזויף, ושנה לאחר מכן תופעה דומה התגלתה בניו-זילנד. באותה שנה זוהו שני קרטלים מקסיקניים פעילים בהברחת פנטניל מזויף לארה"ב, בעיקר כזה המיובא מהודו.

 

גם בישראל יש עלייה משמעותית בצריכת פנטניל, כאשר סוחרי סמים והצרכנים הצעירים, גילו את הסם במהלך שנות מגפת הקורונה. רבים מתייחסים לפנטניל כ"חלופה מלאכותית לברוח מהמציאות". בישראל זכה פנטניל לכינוי פנטה-100.

 

בברכה, פרופ' בן- עמי סלע.
19/03/2023
לקריאת כל הכתבות של פרופ' בן-עמי סלע לחץ כאן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים

  טבעלייף מציעים
  מתנה ₪100
  עבור תוסף התזונה המוכח
  והמומלץ בעולם לחיזוק
  דרמטי של מערכת החיסון
  מניעת מחלות וטיפול בהן
  לגולשי טבעלייף מתנה קופון
  בשווי של 100 ₪ לרכישה בנוסף
  להנחות קיימות באתר
  לחצו כאן לפרטים