חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

על לחץ דם

אהבתם? שתפו עם חבריכם

שלום לכם,. הנכם מוזמנים לשאול אותי שאלות ולהגיב בנושאי הקרדיולוגיה והרפואה הפנימית. לחצו כאן ואענה לכל אחד..

והפעם מעט על יתר לחץ דם.

לפני שאפתח את הנושא, אומר לכם את המסר העיקרי: לחץ דם הוא גורם סיכון משמעותי למחלות לב וכלי דם, ועל כן חשוב מאוד לאזן את לחץ הדם באופן אופטימלי !! (לא טעיתי, שני סימני קריאה)

נתקדם
במהלך ארבעים השנים האחרונות, המודעות ליל”ד, בקרב האוכלוסייה וגם בקרב הרופאים עלתה מאוד, מ – 50% בשנות ה – 60` לכ – 90% בשנות ה – 90`. ובמקביל עלה גם מספר המטופלים, מ – 35% מחולי יל”ד בשנות ה –60` ל- 80% בשנות ה – 90`. ולמרות זאת, ההצלחה לא ממש מרשימה. בעוד שבשנות ה – 60`, 45% מהמטופלים אוזנו היטב, רק כ – 55% מהמטופלים אוזנו בשנות ה –90`. וזה אומר שלמרות המודעות הגוברת, שיפור בשיטות האבחון, הנגישות הקלה יותר של שירותי הבריאות – אחוז המאוזנים לא עלה מי יודע מה. ידוע שכ – 70% (!), מהמטופלים לא מאוזנים היטב.
לכך מספר סיבות: הטרוגניות של אוכלוסיית החולים ביתר לחץ דם, יעילות ירודה של התרופות, תופעות לוואי של אותן תרופות והיענות ירודה של החולים לטיפול המוצע.

ההקדמה הזאת הייתה חשובה לי, כיוון שכפי שאמרתי בהתחלה, יתר לחץ דם הוא גורם סיכון חשוב מאוד לתחלואה קרדיווסקולרית, ובעיקר שבץ מוחי, אוטם שריר הלב, אי ספיקת כליות ואי ספיקת הלב. עבור החולה הפרטני ביתר לחץ דם, הסיכוי למאורע קרדיווסקולרי “בסך הכל” עומד על 0.5% לשנה (כלומר אחד מתוך 200 חולי יל”ד יפתח מאורע אחד). אולי לא נשמע הרבה, אך ערך זה גדול פי 35 מאשר באוכלוסייה ללא יתר לחץ דם, וזה כבר כן נשמע הרבה. הרבה מאוד. יתרה מכך, המספרים האלו כוללים את כל החולים ביתר לחץ דם. אך התחלואה והתמותה אצל החולים עם ערכי לחץ דם גבוהים במיוחד, גבוהה בהרבה.
רוב החולים ביתר לחץ דם נכנסים לקבוצה המכונה “יתר לחץ דם מתון” עם ערכים הנעים סביב 140-160/90-100 (דרגה 1, בטבלה). במחקר תצפיתי בקנדה על
כ –23,000 חולים לחץ הדם הממוצע אצל החולים שלא טופלו היה 144/88 בעוד המטופלים הגיעו לערכים של 133/83. חשוב לציין שבקבוצת הלא חולים הערכים היו 117/71. הבדל מהותי.

להלן טבלה המגדירה את ערכי לחץ הדם
בנוסף לטבלה זו, המתייחסת לאוכלוסייה הכללית, ארגון הבריאות העולמי קבע ערכי “יתר לחץ דם” לאוכלוסיות ייחודיות:
1. עבור חולים סוכרתיים, ערכים מעל 135/80, נחשבים גבוהים. בחולים הסוכרתיים האימפקט של יתר לחץ דם על התחלואה והתמותה הרבה יותר משמעותי מאשר באוכלוסייה ללא סוכרת.
2. חולי אי ספיקת כליות, עם חלבון בשתן, אך פחות מגרם אחד ליממה, הערכים הרצויים הם 130/85, בעוד לאלו עם יותר מגרם אחד של חלבון בשתן הערכים הרצויים הם 125/75.
3. קשישים עם יתר לחץ דם סיסטולי בלבד (בעוד הדיאסטולי – הנמוך, תקין), עם ערכים סיסטוליים מעל 150.

ומה היתרונות בטיפול ואיזון אופטימלי של יתר לחץ דם…..

1. הפחתה של כ – 40% בשבץ מוחי
2. הפחתה של 20% במאורעות כליליים (אוטם , צנתורים וניתוח מעקפים)
3. הפחתה משמעותית בהתקדמות אי ספיקת הכליות וכניסה לדיאליזה

חשוב מאוד לציין גם שהאיזון האופטימלי הרבה יותר יעיל באוכלוסיה זקנה. אצל הקשישים טיפול ואיזון משך 4-5 שנים ימנע מאורע קרדיווסקולרי אחד, בעוד אצל הצעירים טיפול של 20 שנה ימנע מאורע אחד. אמרתי כבר בעבר, שהגיל “מנצח”. תמיד. כלומר, לקשיש בן 80 ללא גורמי סיכון, יש סיכוי גבוה יותר לחלות בהתקף לב לדוגמא, מאשר לצעיר בן 30 עם מספר רב של גורמי סיכון…. הגיל “מנצח” (לרעה).

אז לסיכום פרק קצר זה על יתר לחץ דם – לא מספיק לקבל תרופה. צריך גם לאזן אופטימלית את לחץ הדם. זה חשוב מאוד למניעה של מחלות לב וכלי דם.
חלק מכם, בשלב זה, בטח יצחקו. …הרי “אני לוקח 3-4 תרופות, הסוכרת משתוללת, יש לי חלבון בשתן ולחץ הדם כאילו מקובע לו על 180/90 – אז איך הוא מדבר על ערכים של 120/80 ?!”. אני יודע. אני נתקל במצבים אלו יום יום. ויחד עם זאת, אני שוב אומר לכם (ואתם יכולים להגיד את זה לרופאים שלכם), צריך להמשיך לעשות כל מאמץ ולמצוא כל דרך, לאזן את לחץ הדם. נקודה. לפחות, אני, משוכנע בכך.
לא אנסה לתאר עכשיו איך מאזנים לחץ דם גבוה, זה עניין ביניכם לרופא שלכם. כל אחד יגיב אחרת לתרופה זו או אחרת, לאחדים מבינכם יש אולי מחלות רקע מסוימות אשר דורשות טיפול בתרופות מסוימות בעוד תרופות אחרות אסורות. אומר רק, שלא תמיד קל לאזן יל”ד. אני נוהג לומר לחולים שלי שאני לא מבטיח הצלחה מיידית. לעיתים לוקח חודשים רבים עד שמוצאים את הקומבינציה הנכונה של התרופות.
מה לעשות… לא הבטחתי חיים קלים, לפחות לא באיזון טוב של יתר לחץ דם.
וגם חשוב מאוד לאהוב ולהיות נאהבים – זה הופך את הכל ליותר קל. בדוק.

זהו להפעם,
תודה על תשומת הלב, להזכירכם, הנכם מוזמנים לשאול אותי שאלות ולהגיב בנושאי הקרדיולוגיה והרפואה הפנימית. לחצו כאן ואענה לכל אחד.

ד”ר אילן קיציס

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים