Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

על חיסון נגד הנגיף Varicella-Zoster למניעת שלבקת חוגרת (herpes zoster) וכאבי העצב הנלווים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

על חיסון נגד הנגיף Varicella-Zoster למניעת שלבקת חוגרת (herpes zoster) וכאבי העצב הנלווים.
פרופ` בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לביוכימיה קלינית, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

מאות אלפי אמריקאים בגיל שמעל 50 שנה לוקים מדי שנה בתסמינים המאוד אופייניים ומייסרים של שלבקת חוגרת (herpes zoster), כאשר בישראל על פי הערכה שנתית המפגע הזה מופיע ב-6,000 עד 8,000 מבוגרים. נגיף השלבקת או ואריצלה-זוסטר הוא אותו הנגיף שגרם בילדותנו לאבעבועות הרוח, עם הופעה אופיינית של פריחה שלפוחתית על פני העור. הנגיף עלול לחדור דרך צברים של תאי-עצב תחושתיים (גנגליונים) הממוקמים בגולגולת או בעמוד השדרה, שם הוא שוהה באופן רדום שנים רבות, עד להתעוררותו והופעת שלבקת חוגרת המוכרת אף כ-shingles, באזורי עור, על פי מיקומם של שורשי העצבים הקשורים על פני העור (dermatomes).

הופעת השלבקת נכרכת בהיחלשותה של מערכת החיסון בגוף, הן כתוצאה ממתן תרופות מדכאות את המערכת החיסונית כציקלוספורין, או באלה עם מחלות כאיידס בהן יש פגיעה בתגובה החיסונית או אף באלה עם מחלה סרטנית המטופלים בכימותרפיה. מעבר לתחושת בחילה וצמרמורת, חום, שלשולים והפרעה במתן שתן, יש לעתים תחושת כאב וגירוי עורי, והופעת שלפוחיות מלאות נוזל באזורי העצבים הנגועים, בדרך כלל באופן חד-צדי בפלג הגוף העליון או הגב התחתון, שנוהגות להתייבש לאחר כשבוע או להגליד. אם השלפוחיות מכסות שטחי עור נרחבים, או שהגלדתן נמשכת מעל 15 יום, הדבר מעיד אמנם על תפקוד לקוי של מערכת החיסון. ברוב המכריע של המקרים (כ-95%) התקף של שלבקת חוגרת, מקנה לחולה חסינות מפני התקף דומה בהמשך חייו. מיקום הכאבים באזור החוגר עלול לעתים להטעות בשלב המוקדם שלפני הופעת השלפוחיות, שמדובר באבי כליה, או דלקות התוספתן או המעי הגס.

הכאבים בעור בסמיכות לעצבים נגועים מכונים נוירלגיה או כאב עצבי העלולים להופיע בעקבות שלבקת חוגרת, והם עלול להימשל חודשיים עד שלושה, או אף שנים לאחר ההתקף השלבקת עם הופעת השלפוחיות, והם עלולים להופיע במחזורים או אף בקביעות, ולעתים להחמיר בלילות. נוירלגיה תופיע ברבע עד מחצית בני 50 ומעלה שלקו השלבקת חוגרת, אם רק בעשירית מכלל אלה שלקו בשלבקת חוגרת תופיע נוירלגיה שלאחר השלבקת. הסתבכויות מוכרת של מפגע זה הם שיתוק זמני, מחלת מח העצם, ופגיעה בכלי הדם.

אין טיפול מוסכם ויעיל לשלבקת חוגרת, ותרופות קורטיקוסטרואידליות נוסו ללא בשורה, ואילו תרופות אנטי-נגיפיות כגון אציקלוביר או פנציקלוביר עשויות להביא לקיצור במשך תקופת הפריחה על העור. כן נוסו תרופות ישירות על העור כ-ketamine או capsaicin ומדבקות עוריות של lidocaine. תרופות פומיות שנוסו כוללות gabapentin, וכן קרבּאמזפין, amitriptyline ואף חומרים נרקוטיים, בהיעדר תרופה ספציפית. אם התקף שלבקת חוגרת מתרחש שוב באלה עם פגיעה חיסונית, נמצא שכיחות גבוהה יותר של חולשה ואי שליטה על הסוגרים, ופגיעה וסקולארית העלולה להתבטא בהפרעה נפשית, הפרעות בדיבור, פרכוסים, או פגיעה מוטורית חמורה עד כדי גרימת מוות בכשליש ממקרים חוזרים אלה.

עוד בשנת 1965 הציע Hope-Simpson שרמת החסינות של הגוף לנגיף varicella-zoster) VZV) היא בעלת תפקיד חשוב בהערכת הנזק שעלול נגיף זה להסב לגוף, ולאחר מכן אמנם נמצא עד כמה חיוני החיסון התאי של לימפוציטים מסוג T כנגד VZV בהופעה של שלבקת חוגרת ובדרגת החומרה שלה. זו התבררה כהשערה נכונה, שכן רמת הנוגדנים המסיסים בדמם של בני-אדם המכוונים כנגד נגיף זה, נותרת יציבה לאורך השנים, אך העובדה שהשכיחות של שלבקת חורגת ותופעת הנוירלגיה האופיינית, גדלות אצל אנשים בגיל המתקדם, קשורה ישירות לעובדה שעם ההזדקנות, יש דעיכה בחסינות התאית (cell mediated immunity) כנגד VZV. אכן כבר בשנת 1992 התפרסם ב- Journal of Infectious Diseases מאמר של Levine וחבריו, בו הראו שכאשר הם חיסנו אנשים בקבוצת הגיל של 55 עד 87 שנים על ידי מתן תרכיב חי-מוחלש של הזן Oka של נגיף VZV, תגובת תאי T לנגיף זה הייתה דומה לזו שמוצאים אצל אנשים צעירים בני 35 עד 40 שנה.

ממצאים מוקדמים אלה היוו תמריץ לניסוי קליני רחב-ממדים שכונהShingles Prevention Study שנועד לבחון האם חיסון עם נגיף VZV חי-מוחלש אכן יפחית את השכיחות והחומרה של הופעת שלבקת חוגרת וכאבי העצבים הנגועים (נוירלגיה) המתפתחת בעקבותיה לעתים, במבוגרים מעל גיל 60.

המחקר התנהל על ידי המחלקה המטפלת בחיילים משוחררים(Veterans Administration ) של מחוז סן-דייגו, ותוצאותיו התפרסמו בחוברת יוני שלNew England Journal of Medicine . לצורך הניסוי גויסו 38,546 מבוגרים בריאים בני 60 ומעלה (גיל ממוצע 69 שנים), כאשר מחציתם חוסנו עם תרכיב חי-מוחלש הידוע כתרכיבOka/Merck המכיל בין 18,700 ל-60,000 יחידות נגיף, וזאת בהשוואה ל-1,350 יחידות נגיף חי-מוחלש שנמצא בתרכיב שאושר על ידי ה-FDA לחיסון הילדים בארה"ב בשנת 1995. מחצית אחרת של משתתפי הניסוי שימשו כבקרה וחוסנו בפלצבו. תקופת המעקב הממוצעת אחר משתתפי הניסוי הייתה 37.5 חודשים, ובמהלכה ניטרו את כל מקרי השלבקת החוגרת שהתרחשו בקרב משתתפי הניסוי, כמו גם חומרת התסמינים של המחלה, ומעקב על מנת לגלות בכמה מאלה עם שלבקת חוגרת מתפתחת גם נוירלגיה משנית. בדיעבד הסתבר שתוצאות ניסוי זה היו בהחלט מרשימות.

סך הכול אובחנו בין כלל המשתתפים בניסוי 957 מקרי שלבקת, מתוכם 315 מקרים בקבוצת מקבלי החיסון כנגד ,VZV ומספר כפול של 642 מקרים, התגלה בקבוצת בקרת הפלצבו. ומה באשר להתפתחות נוירלגיה במאובחני השלבקת? בסך הכול אותרו 107 מקרים, מתוכם 27 בקרב המחוסנים בנגיף המוחלש לעומת 80 מקרי נוירלגיה בקבוצת הפלצבו. נראה אם כך שחיסון זה הפחית את המחלה האמורה ב-61.1% , והתרחשות הנוירלגיה המכאיבה שבעקבות השלבקת פחתה כתוצאה מהחיסון ב-66.5%. אגב, אחוז מקרי השלבקת החוגרת שהתגלה בניסוי זה בקרב מטופלי פלצבו נמצא כ-11.1 לכל 1000 שנות חיים, הנמצא בהתאמה מצוינת עם הנתונים האפידמיולוגיים לגבי שכיחות מחלה זו שנאספו החל משנת 1990 והמצביעים על כ-10 מקרי שלבקת לכל 1,000 שנות חיים בבני 75 שנה ומעלה. כיוון שתוחלת החיים בעולם נמצאת בקו עלייה מתמיד ועקבי, ובארה"ב לדוגמה גדל ב- 1 מיליון מספר בני 85 ומעלה בין השנים 1995 ו-2005, בעוד העלייה בגודל פלח האוכלוסייה בני 60 עד 85 גדל אף יותר, מתחזקת משמעות הטיפול החיסוני על מנת למנוע ממספר גדל של בני 60 ומעלה את ההתייסרות במחלה זו.

כמו התרכיב הניתן לילדים, גם התרכיב המתוגבר בניסוי האמור המוזרק תת-עורית נראה בטוח לשימוש עם תופעות לוואי מזעריות כגון תגובה עורית של אדמומיות באזור הזריקה (erythema), התנפחות קלה או גרדת. תופעות מעט יותר משמעותיות הופיע ב-1.9% ממחוסנים ב-VZV המוחלש, לעומת 1.3% בקבוצת הפלצבו. האם מסקנת ניסוי זה היא שיש להמליץ על חיסון דומה לכל המבוגרים הבריאים בגיל 50-60 שנה? שיקול הדעת בהחלט מורכב: מחד, יש לקחת בחשבון שאכיפת מתן החיסון כנגד VZV לילדים על פי חוק תביא לכך שבשנת 2047 כל האמריקנים בני-60 חוסנו בילדותם מה שעשוי באופן משוער להפחית במידה מסוימת את שיעורי התחלואה משלבקת חוגרת במבוגרים.
מאידך ,ירידת התחלואה באבעבועות-רוח הצפויה בכלל האוכלוסייה במדינות המפותחות , תקטין בעליל את החשיפה של מתבגרים ואף מבוגרים לנגיף זה, וממילא תיחלש החסינות התאית
כנגדו. במלים אחרות, כפי שהתרחש עם מחלות נגיפיות או חיידקיות בעלי אופי
כלל-אוכלוסייתי בעולם, הדברת המחלה הביאה להקטנה החיסון הטבעי כנגד אותם גורמי מחלות, מה שהביא במחזוריות כרונולוגית משתנה להופעתן המתחדשת של מחלות אלה. גורם אחר שהוא משמעותי מבחינת ההיענות של ציבור רחב להתחסן כנגד נגיף VZV הוא הגורם הכספי: בעוד עלות החיסון בילדים מוערכת ב-50 עד 100 דולר, הרי שהחיסון המתוגבר של חברת Merck עלותו בשלב זה כ-500 דולר.

הערכות דמוגרפיות מושכלות מעריכות שנכון לשנת 2040 יחיו בארה"ב 8 עד 13 מיליוני אמריקנים בני 85 שנה ומעלה. שלבקת חוגרת עלולה למרר אם כן את חייהם של קשישים במספרים הולכים וגדלים. תקווה אחרת היא שהחיסון האמור יפחית או ימנע שלבקת חוגרת וסיבוכיה הידועים, בדומה למה שגרם החיסון נגד נגיף חצבת (measles) במניעת מחלת הילדות אך גם מחלות הנלוות והמופיעות בטווח זמן רחוק יותר שהם אף מסוכנות ממחלת האם, דוגמת SSPE או subacute sclerosing panencephalitis הקטלנית. לכן תוצאות הניסוי המתואר בסן-דייגו ייבחנו בתשומת לב רבה על רשויות הבריאות, אך נראה שהמלצה לבצע חיסון זה בגישה מניעתית, היא בלתי נמנעת.

בברכה, פרופ` בן עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים