חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

פרופ’ רפי קרסו על השומנים השונים. מאלו להיזהר, ואילו חיוניים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

שומנים

השומנים מתחלקים לשלוש קבוצות:
1. טריגליצרידים – שומנים צמחיים ושומני בעלי חיים. נקראים שם שמנים נייטרלים.
הם משמשים בגוף כחומר דלק, כמלאי מזון וכחומר בניין.

2. סטרולים – המוכר ביותר בקבוצה זו הוא הכולסטרול. הכולסטרול מופיע במזון בצורה חופשית, אך עם ספיגתו הוא יוצר קשר עם חומצת שומן. הכולסטרול הוא מרכיב יסודי של כל קרומי תאי הגוף, תאי הדם האדומים, תאי הכבד ותאי העצב. הוא מסייע בבניית הורמוני המין.

3. פוספוליפידים – המוכר ביותר בקבוצה זו הוא הלציטין. הפוספוליפידים מרכיבים את דופן התא, וחיוניים לתיפקוד הפעילות הביוכימית של התאים. הלציטין נוכח בכל תא חי, במערכת העצבים ובמוח.

אנשים רבים מאמינים כי יש להתנזר משומן באופן מוחלט, בעוד שלמעשה, חלק מהשומנים חיוניים לתיפקוד תקין של מערכות גופנו, ואף מונעים מחלות רבות.
מדובר בחומצות שומן רב-לא-רוויות, אשר תורמות לחיזוק בריאותנו ומונעות מחלות לב, טרשת עורקים, יתר לחץ דם וקרישי דם (טרומבוזה).

דעה רווחת אחרת היא שהשומנים הצמחיים הם ידידי האדם, לעומת שומנים מן החי, שהם מזיקים. לאמיתו של דבר, יש שומנים צמחיים שמהווים סכנה של ממש לבריאות, וגרועים מן השומנים שמקורם בחי. אלה הם שומנים לא-רווים, העשויים משמן של ירקות שעברו עיבוד, וכתוצאה מכך הם מוצקים בטמפרטורת החדר. המרגרינה למשל, היא הגרועה מכולם.

שומנים שמקורם בצומח עדיפים אמנם תמיד על שומנים מן החי – הם אינם מכילים כולסטרול, ובדרך כלל מעלים את רמת הכולסטרול הטוב בדם. אך כשאנו מטגנים מזון בשמן תירס, חמניות, חריע ושאר שמנים צמחיים, אנו מייצרים במו ידינו שומנים מסוכנים לבריאותנו.
שומנים מעובדים אלה מעלים את כמות הכולסטרול הרע ומפחיתים את כמות הכולסטרול הטוב והחיוני לגופנו, ואחראים על סתימת כלי הדם בצורה חמורה יותר מכל החומרים האחרים שאחראים לה.
בהיכנסם לגוף הם מאוחסנים ברקמות, ותופסים את מקומם של השומנים החיוניים.
נוסף על כך, הם מונעים מהגוף לייצר את האנזים הדרוש לעיבוד השומנים החיוניים.

תפריט הכולל כמות גדולה של שומנים עשוי לעודד גידולים סרטניים, מכיוון שחומצות השומן הלא-רווי נוטות להתחמצן ולהפוך לרדיקלים חופשיים. ואכן, הוכח קשר בין כמות השומן בתפריט לעלייה במקרי סרטן המעי הגס.
המועצה הלאומית האמריקאית למניעת סרטן ממליצה לא להפריז בצריכת מזון מטוגן, מכיוון שחימום השמן מקנה לו תכונות מסרטנות. כמו כן, נמצא קשר הדוק הין השמנת יתר למחלת הסוכרת.

שינויים בהרגלי התזונה שלנו צריכים לכלול, בין השאר, החלפת כל השומנים המעובדים בשומנים לא מזיקים של ירקות, זרעים ואגוזים.
הטוב מכולם הוא שמן הזית, רצוי להשתמש בשמנים מכבישה קרה, ולאחסנם במקרר למניעת חימצון.

רצוי גם להרבות באכילת דגים העשירים השומנים החיוניים לנו – אלה שמעלים את רמת החומצות השומניות אומגה 3. הכוונה בעיקר לדגי מים קרים, כמו סלמון, הרינג, טונה, קוד, מקרל ואנשובי

זהו להפעם, בכתבה הבאה נעסוק בחומצות אומגה 3, אומגה 6 ואומגה 9.

שלכם, בברכה, פרופ` רפי קרסו.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים