חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

על הקשר בין פסח, יין אדום , פרדוקס צרפתי וכל מה שביניהם

אהבתם? שתפו עם חבריכם

על הקשר בין פסח, יין אדום, פרדוקס צרפתי וכל מה שביניהם.

מאת: ד”ר מיכל לזרוביץ N.D, נטורופתית, אחות מוסמכת, B.A בסיעוד, M.A. במערכות בריאות, צמחי מרפא, תזונה טבעית, תוספי מזון , אירידיולוגיה, לובן העין וקוסמטיקה טבעית
מרצה לנטורופתיה במכללת מדיסין.

ואולי אתחיל מהמקורות דווקא:
” חג הפסח הוא זמן גאולת עמנו משעבוד ואנו חוגגים אותו ברוב פאר והדר ומרבים בהכנות מיוחדות לכבודו של החג הזה. חובה מוטלת על כל יהודי לשתות ארבע כוסות יין בליל הסדר, כנגד ארבע לשונות הגאולה שבתורה: ” והוצאתי, והצלתי, וגאלתי ולקחתי”. נוהגים להעמיד כוס של יין באמצע השולחן לשם ספק של כוס חמישית כנגד “והבאתי” וקוראים לה “כוסו של אליהו הנביא” ויפתור הוא את השאלה. בכוס זה רואים גם סמל לגאולה העתידה שאליהו יהיה מבשרה” (מתוך אנציקלופדיה מאיר נתיב-להליכות ומנהגים מאת שלמה זלמן אריאל).
משקה היין שהוא בעצם אלכוהול הינו בעל מרכיב תזונתי מיחוד בגלל השפעתו על הלב אשר יכולה להיות מיטיבה אך גם טוקסית.

מחקרים שונים מתארים קשר מובהק בין צריכת אלכוהול וירידה בתמותה כתוצאה ממחלות כל הדם הכליליים (הקורונרים) של הלב.
אז מדוע אצל הצרפתים הידועים כאניני הגורמה קיימת פחות תמותה באופן יחסי ממחלות קרדיווסקולריות (מחלות לב וכלי דם) למרות שתזונתם עשירה בשומנים נוטפים ואפילו רוויים? – כנראה שהסיבה היא כי הם נוהגים לשתות גם יין אדום. תופעה זו נקראת הפרדוקס הצרפתי. כנראה שהשפעה של שתיית יין מתונה גורמת לרפיון והרחבת
(vasodilation) כלי-דם כלילים. ביין האדום קיימים נוגדי חימצון פולי-פנולים ופלבנואידים שהם נוגדי חמצון חזקים האחראים כנראה להשבחת בריאות הלב. יין אדום מכיל פלבנואידים שהם חומרים המורידים רמת כולסטרול, מונעים התחמצנות של LDL (“הכולסטרול הרע”) , בנוסף פלבנואידים הם בעלי השפעת נוגדת-דלקת ולכן חיוניים למניעת התהליך הדלקתי ותהליכי הקרישה המעורבים במחלות טרשת עורקים (אטרוסקלרוזיס) ובכך מנטרלים את צריכת השומנים הגבוהה הנפוצה אצל הצרפתים.
בקליפת הענבים מצויים פלבנואידים שונים שהם נוגדי חימצון מסוג ,catechin epicatechin ו- proanthocyanidin וכו`.

מאחר ומפיקים את היין האדום מקליפת העינב, הרי שהריכוז של פלבנואידים יהיה גבוה דווקא בו בהשוואה ליין לבן למשל המופק מתוכן העינב.
יין אדום מכיל ריכוזים נמוכים של אלכוהול. האלכוהול מרחיב כלי דם ומשפר בכך את זרימת הדם. הטענה היא כי כמות אלכוהול מבוקרת בתוספת מגע ממושך של המיץ עם הקליפות של הענבים האדומים מוציא את הפלבונואידים מקליפות הענבים ומעכב את חמצון הכולסטרול במידה משמעותית ביותר.

בדרך כלל מרבית המחקרים מתארים קשר ישיר בין צריכת אלכוהול כמו בירה וליקר ושכיחות מחלות לב ומחלות של כלי הדם הכליליים אך ליין אדום השפעה שונה כפי שתיארתי קודם לכן.
אך כנראה שתרומת היין האדום והפלבנואידים שמכיל איננה מסתכמת רק במניעת מחלות לב אלא גם במניעת מחלות הקשורות לשיטיון מוחי (דמנציה ואלצהיימר), כנראה שיין אדום עוזר לצלילות המחשבה גם בגיל המבוגר, והרי לנו סיבה נוספת לחבבו.

לסיכום:
ברור לנו כי יין אדום מומלץ על פני יין לבן.
אז כמה מומלץ לשתות? ההמלצות של Ecker & Klatsky (2002) הם שאנשים שאינם רגילים בשתיית יין ונמצאים בקבוצת סיכון גבוהה לפתח מחלות כלי דם כליליים של הלב יצרכו 1-3 משקאות יין לשבוע (כוסיות). אלו שרגילים לשתות ונמצאים אף הם בקבוצת סיכון יצרכו משקה יין אדום כל יום.
אך כל מי שדואג לגיזרתו מוטב שיזכור כי: כל כוסית יין אדום מתוק מכילה 160 קלוריות ויין יבש מכילה 80 קלוריות.

בברכת חג אביב נעים
ד”ר מיכל לזרוביץ N.D

בואו לדון על כך בפורום לעיכוב תהליכי גיל בניהולה של ד”ר מיכל לזרוביץ N.D.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים