חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

על הקלות הבלתי נסבלת של מקרים של שבץ מוחי מסיבה של קרישי דם שניתן למנוע: המקרה של הגלולה למניעת הריון.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.  


 


באתר זה הקדשנו מאמרים רבים לנושאים של קרישיות-יתר בדם, של פקקת ורידים עמוקים (DVT), של תסחיף פקקתי שהגיע לריאות (PE), ושל קרישי דם שעשו דרכם למוח וגרמו שם לאוטם מקומי ולשבץ מוחי.


אין כלל ספק שכל התופעות הללו חמורות מאין כמותן, ואף עלולות להיות קטלניות במקרים רבים. מנגנוני קרישת הדם והגורמים המשפיעים עליה מורכבים מאוד, כאשר עשרות גורמים משפיעים על תהליך הקרישה, באופן שהיא יכולה להיות מוגברת ולגרום לקרישים ולפקקות (thrombi), אך גם עלולה להיות פגומה באופן שימנע את קרישת הדם, מה שיגרום לדימום מסוכן.


מדי פעם אנו מקבלים תזכורת עצובה על המשמעות הקטלנית של קרישת-יתר, ויש אף מקרים המגיעים לכותרות העיתונים ואמצעי התקשורת האחרים, עקב ההתרחשות דרמטית במי שאולי “לא היה ראוי” לה.


 


ממש בימים אלה שמענו על צעירה בת 20 מהצפון שנפטרה סמוך לאירוע של שבץ-מוחי שפקד אותה על רקע של קרישי-דם שהגיעו למוחה, שם בגין חסר חמצן נוצרה בצקת, איבוד הכרה ושקיעה לתרדמת (coma).


הסתבר שנערה זו החלה ליטול חודשים אחדים לפני האירוע הטרגי גלולות למניעת היריון, ואלה שהביאו בסבירות גבוהה לאירוע של הופעת קריש דם במוחה, שכן כבר כ-8 חודשים לפני מותה התלוננה על כאבים בברך שהביאו לברור תפקודי הקרישה שלה שנמצאו לקויים.


הכאבים בברך או מתחתיה עלולים להיות תוצאה של קרישי דם בוורידי הרגל העמוקים שנודדים במעלה השוק וגורמים בצומת הברך לחסימה מכאיבה בכלי הדם.


על פי פרופ’ בנימין ברנר, מנהל יחידת הקרישה בבית חולים רמב”ם שטיפל במקרה זה, נטילת גלולות למניעת היריון על ידי נשים עם פגם גנטי מולד בתפקודי הקרישה שלה, עלולה להגביר את הסיכון שלה ללקות בקריש דם במוח פי-100 עד פי-200 מאשר זה באישה ללא פגם זה, בייחוד אם אישה זו גם מעשנת.


פגם גנטי כזה יכול לבוא לביטוי בחסר חלבונים בדם שתפקידם למנוע קרישת יתר, כמו Protein S, Protein C ו-anti thrombin III , וכן מקרים של מוטציה בחלבון הקרוי factor V Leiden, לו הקדשנו לאחרונה מאמר מיוחד באתר זה.     


 


והמקרה הקשה הזה העלה זיכרון עצוב דומה אחר של חיילת בת 20 שהגיעה לפני כ-12 שנה לחדר המיון בבית החולים שלנו, בהכרה מעורפלת, והועברה למחלקה הנוירולוגית. בירור בצילומי הדמיה  הביא לזיהוי מה שקרוי sinus thrombosis venous באופן שקריש דם גדול ממוקם במוח, והוא הביא לפגיעה האנושה, לשקיעה שנמשכה ימים אחדים לכיוון של תרדמת ומוות בלתי נמנע.


גם צעירה זו החלה שבועות אחדים לפני האירוע להשתמש לראשונה בגלולות למניעת הריון, וגם אצלה התברר בדיעבד בהיותה מאושפזת שהיא סבלה מליקוי במנגנון הקרישה שלה, שהיה אחראי בעידוד הגלולות לאירוע המוחי הקטלני.


 


שני המקרים הללו מייצגים ודאי מקרים נוספים שהתרחשו כאן, וקורים ללא הרף בעולם הרחב, וכל פעם כשמתרחש אירוע כזה, מתגנבת התחושה שזה מקרה מוות שניתן וצריך היה למנוע ! נטילת גלולות למניעת הריון אינו הליך פשוט כלל ועיקר, והוא אמור ללוות נשים צעירות תקופה לא קצרה בדרך כלל, כאשר לכל משתמשת צריך להתאים את הגלולה המתאימה, תוך ליווי צמוד, התייעצות והדרכה על ידי גינקולוג המטפל באישה.


יש גלולות עם מינונים שונים של האסטרוגן ושל הפרוגסטרון המרכיבים במשולב את הגלולה, יש צורות נטילה שונות של הגלולה, אם בדרך הפומית המקובלת או על ידי מדבקה עורית בגישה היותר מאוחרת.


כל אלה חייבים להיעשות באחריות מלאה של גינקולוג, כי משמעותה של  נטילה בלתי נכונה של הגלולה, עלולה במקרה “הטוב” להסתיים בהריון בלתי רצוי, אך ייתכנו אף סיבוכים קשים יותר, כמו גם תופעות לוואי מוכרות ולא תמיד רצויות.


 


משרד הבריאות חייב להתקין תקנה המחייבת את הרופא המטפל לדאוג לכך, שכול אישה או אף נערה, האמורה להתחיל ליטול גלולה למניעת הריון, תהייה חייבת לעבור בירור מוקדם של תפקודי קרישת הדם שלה.


בכל יום נתון ודאי מאות רבות של נערות ונשים צעירות בישראל, שוקלות להתחיל להשתמש בגלולה המשחררת אותן מדאגות ההיריון הבלתי רצוי.


סקרים בשנת 2005 הראו ש-25% מהנשים הבריטיות בגיל שבין 16 עד 49 שנה נוטלות את “הגלולה” שעה שביפאן רק 1% מהנשים עושות בה שימוש. עניין של תרבות ומסורת.


בישראל נראה שאחוז הנשים הצורכות גלולה נמצא באמצע התחום של שתי הדוגמאות האחרונות. מדובר אם כך בהרבה מאוד נשים הנוטלות את הגלולה, מה שמחייב את שלטונות הבריאות ואת רופאי הנשים לאחריות כבדה בתחום הזה.


 


יש לחייב כל אישה לבצע את בדיקת הדם הפשוטה מבחינתה, לגבי חסר אפשרי של אותם חלבונים שהוזכרו למעלה ומשמעותם בנטייה מוגברת ליצירת קרישי דם, או לבדיקת האפשרות של מוטציה באותו גורם שנקרא Leiden V.


יש לעתים מקרים של נשים אשר במשפחתם כבר אובחנו בעבר כאלה עם תפקודי קרישה לקויים, ומקרים אלה עשויים אף לשמש תמרור אזהרה לאותה אישה המתכוננת להתחיל ליטול גלולות.


לפגמים בקרישיות הדם יש בסיס גנטי מובהק, ויש אם כך סיכוי שבמשפחה אחת, פגם זה יימצא בהורה, או בילדיו בשכיחות שהיא גדולה יותר מאשר במדגם אקראי באוכלוסייה.


אך לעתים קרובות גם במשפחה בה אחד הפרטים נמצא לקוי בפגם קרישה כזה, לא בהכרח שבני משפחה אחרים ידעו עליו, מהסיבה הפשוטה שאיש לא שש לספר על ממצאיו הרפואיים הלקויים אפילו לא לבני משפחתו הקרובים. כלומר, המסר על פגיעה קרישתית כזאת לא עובר בהכרח מהלוקה בה לבני משפחתו, לעתים מחוסר אחריות ולעתים רבות עוד יותר פשוט מחוסר הבנת הממצא הרפואי, או משמעותו.  


 


לכן, אין אף צורך להסתמך על מידע של פגיעה בקרישתיות בתוך המשפחה, שהרי בכל מקרה פגיעה זאת אינה חייבת לפגוע בכל בני המשפחה. נהפוך הוא, לפי חוקי הגנטיקה המנדליאנית, ברוב המקרים רק מיעוט של אחאים באותה משפחה ילקו בפגם האמור.


ומכל האמור לעיל, טוב יעשו רופאי הנשים, על פי תקנה מחייבת של משרד הבריאות אם ישנה כזאת, ואף בהעדרה, אם יורו לאותן נשים המתעתדות להתחיל עם הגלולה, לבצע קודם לכך את בדיקת הדם הפשוטה.


בדיקה זו מתבצעת בכל מכוני הקרישה בבתי חולים בארץ, ונראה שגם בקופות החולים מבצעים אותה.


אין כלל ספק שכל אישה שהנושא יוסבר לה באופן הבסיסי ביותר, תסכים להיבדק על מנת לשלול אפשרות של סיבוך כה חמור שתואר בראשית הדברים למעלה. זהו מאמץ מזערי וזול מכול בחינה, והוא יכול לחסוך אסון של ממש.


לחוות מקרים של נערות בנות 20 שנה, בריאות, שמחות וכאלו שכל עתידן לפניהן, קורסות לתרדמת שאין מוצא ממנה רק משום שהחלו ליטול גלולות למניעת הריון, בהיותן נושאות בחובן בעיית קרישה שמעולם לא באה אצלן לביטוי של ממש.


מותן של שתי הצעירות בנות ה-20 שהוזכרו בדברים שלמעלה, לא היה מחויב המציאות. הגברת המוּדעוּת של ציבור הנשים, ואף זו של רופאי הנשים, ולבטח של משרד הבריאות, אולי תמנע בעתיד מקרים נוספים כאלה.   


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים