חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

על הפנדמיות ששינו את פני ההיסטוריה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ (אמריטוס) בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה (בדימוס), הפקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

 

היום, בשנת 2020, אנו מצויים בעיצומה של פנדמיה שאיש לא שיער את היקפה, את עוצמתה, ואת מה שהיא עוד מסוגלת לעולל. ממש היום אנו שומעים בבעתה על המוטציה בנגיף COVID-19 שהתגלתה בבריטניה, ויש כבר השואלים האם החיסון כנגד הנגיף “הידוע והמוכר” יהיה תקף גם כנגד נגיף מוטנטי.
אין ספק שאלה ימים הרי-גורל, ובאופן כמעט טבעי אנו מסבים עינינו לאחור, לימים מוקדמים של ההיסטוריה המתועדת, ושואלים מה גרמו פנדמיות לסוגיהן לעולם ולחיים בו.
נדמה לרגע שהפגיעה המאיימת על האנושות אינה מעשה ידי אדם, כל עוד פצצות גרעיניות ודומיהן נעולות עם מנעול ובריח. מה שאיים על האנושות ופגע בה, היו מחלות של ממש שקטלו מיליונים רבים של אנשים. בשורות הבאות נסקור את הפנדמיות המשמעותיות ביותר ששינו את החיים על פני כדור הארץ שלנו בזמנן.
כצפוי מדובר במחלות מדבקות העוברות בין אדם לאדם, מתחילות בנקודה אחת, פורצות את גבולות המדינה והגדרתן משתנה מאפידמיה לפנדמיה. ככל שהצביליזציה האנושית התפתחה, נבנו ערים, ודרכים בינעירוניות, ומטוסים שסייעו לנו לנוע ממקום למקום, כך שהתפתחות זו הקלה על התפשטות מחלות ללא גבולות.

 

נתחיל עם המגפה האתונאית משנת 430 לפני הספירה, שהיא המגפה המתועדת המוקדמת ביותר בשנים של המלחמה הפלופונזית. המחלה הנחשדת כטיפוּס (קדחת טיפואידית), החלה כנראה את מסלולה בלוב, עברה דרך אתיופיה ומצרים, הגיעה ליוון וסייעה לספרטנים במצור על חומות אתונה, כאשר שני שלישים מהאתונאים מתו במגפה. תסמיני המחלה כללו חום, צמא, גרון ולשון מדממים, אודם ונגעים בעור.
כל אלה החלישו את האתונאים המתגוננים וסייעה לספרטה במלחמה ששינתה את יחסי הכוחות בעולם של אז וגרמה לסיום ‘תור הזהב’ של אתונה.

מותו של השליט האתונאי ממחלת הטיפוס שהכתה בעירו

מגפת הדֶבֶר משנת 160 לספירה, כאשר נשאי המחלה ממדינות הצפון הביאו אותה לתוככי סין, ובדיעבד מוטטה את שושלת האן ששלטה במדינה.

המגפה האנטונינית מהשנים 165-180 לספירה, שהייתה למעשה מחלת אבעבועות שחורות, שהתחילה עם כיבושי ההונים שהגיעו מהמזרח והדביקו את הגרמניים, ומאלה עברה ללגיונות הרומיים שחזרו לביתם והדביקו את האימפרייה הרומית כולה. המחלה כללה חום גבוה, כאבי גרון, שלשולים, ונגעים מוגלתיים. כרבע מהנדבקים מתו במגפה זו, ומדובר בכ-5 מיליון קורבנות. מחלה זו גרמה להרס של האימפריה הרומית ולהתמוטטות הסופית שלה. אחד המתים במגפה זו היה הקיסר מרקוס אורליוס.

 

המגפה הסיפריאנית מהשנים 250-260 לספירה, קרויה על שמו של סיפריאנוס בישוף קרתגו, שמת בשנת 258

מהמחלה שהתאפיינה בשלשולים קשים, הקאות, כיבים בגרון, חום גבוה ונמק בידיים וברגליים. תושבי הערים שניסו להימלט מאימת המחלה לאזורים כפריים, אף הגבירו את ההדבקה ופיזור המחלה לאזורי ארץ נוספים. המחלה החלה כנראה באתיופיה, ועברה דרך צפון אפריקה לרומא ומשם ירדה למצרים ולצפון אפריקה. ב-300 השנים הבאות היו התפרצויות של המחלה, ובשנת 444 לספירה היא הכתה באנגליה, והחלישה את התגוננות הבריטנים מפני הפּיקְטים והסקוטים, מה שגרם לבריטנים לבקש את עזרת הסקסונים, שמיהרו להשתלט אז על האי.

 

המגפה היוּסטיניאנית:

המגפה היוּסטיניאנית החלה בשנת 541 לספירה, ככל הנראה במצרים, ומשם דרך פלשתינה והאימפריה הביזנטינית הגיעה לקונסטנטינופול, שם המיתה כ-10,000 מתושבי העיר שהיוו כ-40% מאוכלוסייתה.
בדיעבד מתו במחלה מעל 20% מאוכלוסיית המזרח התיכון.
בשיאה, קטלה המחלה כ-10,000 איש ובסך הכל מתו בה כ-40% מתושבי העיר. עד למיגור המגפה מתו כרבע מאוכלוסיית המזרח התיכון. מגפה זו מנעה מהקיסר יוסטיניאנוס משחזור גדולתה של האימפריה הרומית, מה שסייע בעיקר להתפשטות מהירה של הנצרות באותה עת.
במאתיים השנים הבאות נמנו מספר התפרצויות חוזרות של המחלה שהרגה כ-50 מיליון איש, או 26% מאוכלוסיית העולם באותם ימים. נראה שזו הייתה ההופעה המרשימה הראשונה למחלת הדבר הידועה כ-bubonic plague הנגרמת על ידי החיידק Yersinia pestis ומועברת על ידי פרעושים.
יום אחד עד שבעה ימים מההדבקה בחיידק, מופיעים תסמינים דמויי-שפעת, הכוללים חום גבוה, כאבי ראש, והקאות. בהמשך מופיעה נפיחות גדולה של בלוטות הלימפה הסמוכות למקום העקיצה וחדירת החיידק לעור. בהמשך בלוטות נפוחות אלו הידועות כ-buboes עלולות להתפוצץ.

 

מגפת צרעת במאה ה-11:

למרות שצרעת הייתה ידועה מכתבים קדמונים בזמן העתיק, היא גדלה לממדים של מגפה באירופה במאה ה-11, מה שהביא לבניית בתי חולים ייעודיים לחולי צרעת ברחבי היבשת.
המחלה נגרמת על ידי החיידק Mycobacterium leprae, מה שהתברר בשנת 1873 על ידי החוקר הנורווגי Hansen (שהמחלה קרויה על שמו), ויש למחלה מהלך איטי מההדבקה בחיידק, עם הופעה של פצעי קשים ודפורמציות של גפיים בעיקר.
המסורת הפולקלוריסטית ייחסה את המחלה לעונש מהאלוהים, והביאה להחרמה ונידוי של הלוקים בה. גם כיום, מדי שנה נדבקים בצרעת עשרות אלפי אנשים בעולם, כאשר מהלך המחלה קטלני אם אינה מטופלת בעזרת אנטיביוטיקה.

 

מגפת “המוות השחור” בשנים 1348-54:

מחלת דבר זו החלה באסיה ונעה מערבה לאירופה דרך ספינות סחר איטלקיות שהגיעו לחוף Messina בסיציליה, ומשם התפשטה באירופה במהירות, בעיקר בגלל החולדות הרבות ששרצו בכל פינה ונשאו על גבן את הפרעוש המפיץ את חיידק ה-Yersinia. במהלך 6 שנים מתו במגפה 20 מיליון אירופאים (כרבע מתושבי היבשת) וכשליש מאוכלוסיית העולם דאז.

 

המגפה הקולומביאנית בעולם החדש (שנת 1492):

בעקבות גילוי אמריקה שהתחיל עם ספרדים שהגיעו לאיים הקריביים שבאו מאירופה, התפשטו מגפות קשות ב”עולם החדש”. מגלי הארצות ואלה שהגיעו בעקבותיהם הביאו עמם מחלות ‘אירופיות’ כגון חצבת, אבעבועות שחורות, שחפת, דֶבֶר בּוּבּוֹני וזיבה. לילידים המקומיים לא היה חיסון טבעי כנגד גורמי מחלות אלו והם מתו בהמוניהם. באי הקריבי היספניולה (לשם הגיע קולומבוס לראשונה), חיו 60,000 ילידים הידועים כ-Taino, כאשר בשנת 1548 נמנו מתוכם רק 500.
לפי הערכות כ-90% מהתושבים המקוריים של שתי האמריקות מתו מתחלואות אלו. בשלב הזה נפגעו גם רבים מהמתיישבים האירופיים מהמחלות “החדשות”.
בשנת 1520 הושמדה למעשה האימפריה האצטקית על ידי תחלואה באבעבועות שחורות, שהביאה לתמותה המונית של האצטקים ולתחלואות מחלישות באלה שלא מתו במחלה. מחקר משנת 2019 הגיע למסקנה שבמאות ה-16 וה-17 הייתה תמותה כוללת של 56 מיליוני ילידים ב-2 האמריקות, כתוצאה נגררת של התחלואה שיובאה מאירופה 100-200 שנה קודם לכן.

 

“המגפה הגדולה בלונדון” משנת 1665:

הדבר הבּובּוני גרם למותם של 20% מתושבי לונדון, או כ-100,000 לונדונרים במהלך של 18 חודש. ובעקבותיו הושמדו בידי התושבים כל הכלבים והחתולים בעיר ששרצו סביב נהר התמזה, כגורמים אפשריים להתפרצות המגפה. שיא התמותה בעיר זו נרשם בסתיו של 1666, בסמוך למכה אחרת שספגה העיר, השריפה הגדולה, שבדיעבד הביאה לסיום המגפה.
נראה שגורם המגפה הגיע לאנגליה מהולנד בספינות שהביאו כותנה מאמסטרדם. העיר אמסטרדם עצמה נפגעה במגפה בין השנים 1663–1664 ומתו בה כ-50,000 מתושביה. המגפה פגעה לראשונה באזור המספנות של נמל לונדון במזרח העיר באזור של תושבים עניים בתנאים סוציו- אקונומיים ירודים.
דניאל דפו, מחבר “רובינזון קרוזו” פרסם 50 שנה לאחר המגפה את הספר “תיעוד שנת המגפה”, המתאר בצבעים קודרים את המכה שנחתה על עירו. רופאי לונדון ניסו לרפא את החולים ללא הצלחה, בעיקר בגלל המספר העצום של החולים בהם נאלצו לטפל. במקביל הורו שלטונות הסיטי על הרג הכלבים והחתולים בעיר, מה שהביא להגברת המגפה בגלל הגידול המשתמע של העכברושים ועליהם הפרעושים נושאי החיידק.

 

מגפת הכולרה הראשונה (1826-1818):

במהלך 150 שנה נרשמו 7 מגפות כולרה, וזו הייתה הראשונה ביניהן. מקור מגפה זו שנוי במחלוקת: יש הסבורים שהיא החלה בהודו ומשם הגיעה תוך 4 שנים לסין, לאזור הים הכספי ומשם מערבה לרוסיה. אחרים טוענים שמקורה ברוסיה בה מתו במחלה מיליון איש, משם התפשטה דרך מים ומזון מזוהמים בצואה.
חיידק Vibrio cholera מחולל המחלה הועבר גם על ידי חיילים בריטיים שהביאה אותו להודו שם מתו מיליונים במחלה. הגידול באניות הצי הבריטי הביאו להתפשטות כולרה באפריקה, ספרד, אינדונזיה, סין, יפן, איטליה, גרמניה ואמריקה. באמריקה בלבד מתו מכולרה 150,000 איש, ולמרות שכבר בשנת 1885 יצרו חיסון נגד החיידק, העולם חווה התפרצויות ותמותה ניכרת מכולרה בעיקר באפריקה ובמדינות העולם השלישי.

 

מגפת החצבת ב-Fiji משנת 1875:

לאחר השתלטות האנגלים על פיג’י, משלחת מקומית ביקרה באוסטרליה על פי דרישת המלכה ויקטוריה. באוסטרליה הייתה באותה שנה התפרצות קטנה של חצבת, והפיג’אים שחזרו לאי שלהם הביאו איתם את הנגיף מחולל המחלה, ותוך זמן קצר האי היה שוקק גופות של חולי חצבת שמתו, ונאכלו על ידי חיות בר שהפיצו את המחלה בכפרים המקומיים באופן שגרם למותם של כשליש מתושבי האי, או 40,000 קורבנות.

 

השפעת הרוסית משנת 1889:

מגפת השפעת הראשונה המשמעותית החלה בסיביר ובקזחסטן, משם עברה למוסקבה ומשם לפינלנד ולפולין, ומשם לאזורים אחרים באירופה. בשנת 1890 כבר חצתה שפעת זו את האוקיינוס לצפון אמריקה ולאפריקה, והמיתה בכל האזורים הללו כ-300,000 קורבנות.

 

השפעת ה”ספרדית” משנת 1918:

באוגוסט של אותה שנה, שפעת זו הנישאת על ידי עופות, התפרצה על ידי זן קטלני של נגיף השפעת בארה”ב, צרפת וסיירה לאונה באפריקה. שפעת קטלנית זו התפשטה במדינות אחרות והמיתה בשנה זו וכן בשנת 1919 כ-40 מיליון איש ברחבי העולם.
באותה תקופה לא היו בנמצא תרופות יעילות. כיוון שכבר באפריל 1918 נרשמו במדריד קורבנות ראשונים של זן שפעת זה, היא התפרסמה בעולם כ”שפעת הספרדית”. המגפה התפוגגה בקיץ 1919 כאשר רוב האנשים פיתחו חסינות לנגיף או שמתו במחלה.

 

מחלת הטיפוס:

מחלת הטיפוס שהיא מחלה הנגרמת על ידי החיידק Salmonella typhii בעיקר בתקופות מלחמה לכן יש המכנים אותה “קדחת המחנות”.
למעשה מחלה זו התפרצה לפני כאלף שנה בתקופת מסעי הצלב, במלחמות הבלקניות במאה ה-16, ואף הכתה בצבא נפוליאון ברוסיה בשנת 1811.
מחלת הטיפוס פגעה בערים אירופיות מאות בשנים, ורק בשנת 1909 העלה בקטריולוג הצרפתי Nicolle את ההשערה שחולים בטיפוס נדבקים במחלה על ידי כיני גוף ואף זכה בפרס נובל ברפואה בשנת 1928.
במלחמת העולם הראשונה מתו כ-3 מיליון חיילים ואזרחים בעיקר מסיבות של תנאי תברואה ירודים.
אך נראה שגם בתנאי גהות משופרים ומאה שנים לאחר המאורעות המתוארים למעלה, מחלת הטיפוס עדיין איתנו, וממש לאחרונה נרשמה תחלואה בטיפוס בקליפורניה שהמיתה 124 אמריקאים. המחשבה היא שהכינים נשאי החיידק מופצים בין אנשים על ידי חולדות בית שלא תחדלנה להציק לנו גם להבא.

 

השפעת האסייתית משנת 1957:

החלה בהונג-קונג והתפשטה לכל רחבי סין ומשם לארה”ב ולבריטניה בה מתו תוך 6 חודשים כ-14,000 איש. גל שני של שפעת זו הופיע בראשית שנת 1958 שהיה חמור יותר וגרם למותם של 1.1 מיליון איש גלובאלית, כאשר בארה”ב לבד מתו 116,000 אמריקאים. חיסון שפותח הביא לריסון מגפה זו.

 

מגפת HIV/AIDS שתחילתה ב-1981:

המחלה זוהתה לראשונה בשנת 1981 והיא מתאפיינת בהרס מערכת החיסון של הנדבקים בה, ולרוב למות הלוקים בה. המחלה מתבטאת בחום, כאבי ראש מתמשכים, ובלוטות לימפה נפוחות.
בהמשך מושמדים תאי T של מערכת החיסון. תיאוריות שונות על מקור המחלה וביניהן זו המצביעה של קופי שימפנזה במערב אפריקה שנשאו את הנגיף כבר משנות ה-20 של המאה הקודמת, באו במגע עם מקומיים, ומשם עבר הנגיף להאיטי בשנות ה-60, ומשם לניו-יורק וסן-פרנסיסקו בשנות ה-70.
כיון שאחוז גבוה מאוד של מודבקים ב-HIV היו גברים הומוסקסואלים , ומזריקי סמים אסורים עם שימוש רב פעמי במחטים מזוהמות, היא זכתה לכינויי מחלת ההומוסקסואלים, אם כי בהמשך מעבירי מחלה היו מקבוצות אוכלוסייה אחרות. בהמשך נמצא הקוקטייל ה-4 תרופתי האנטי-נגיפי המונע באחוז גבוה תמותה, ויש ליטול אותו לשארית החיים. כיום עיקר התחלואה והתמותה מאיידס הוא בעולם השלישי, מדינות באפריקה ובאסיה שאחוז החולים והנשאים בהן גבוה ביותר, מחוסר תקציבים לרכישת התרופות היקרות. ההערכה היא שמחלת איידס קטלה בעולם במרוצת 40 השנים האחרונות כמעט 40 מיליון בני-אדם.

 

SARS משנת 2003:

SARS או Severe Acute Respiratory Syndrome, החל כנראה דרכו על ידי עטלפים שהדביקו חתולים, ומשם הייתה דרכו של הנגיף קצרה לסינים, ומשם הופצה המחלה ל-26 מדינות נוספות עם 8.096 מדבקים מתוכם מתו 774 איש. המחלה מאופיינת על בעיות נשימה שיעול יבש, חום, וכאב ראש, והיא מועברת בין אנשים על ידי טפול רוק בשיעול והתעטשות.

 

COVID-19:

המגפה האחרונה שאנו מצויים בעיצומה החלה בעיר ווהאן בפרוביציית Hubei, בסין ומקורה המדויק עדיין לא ידוע. כבר במרץ 2020 הוכרזה על ידי ה-WHO כפנדמיה ונכון להיום 163 מדינות דוחו על היותן נגועות בנגיף שהוא זן חדש של נגיף קורונה שלא היה ידוע קודם לכן באדם.
הקדשתי לנגיף ולמגיפה לה גרם למעלה מ-20 מאמרים באתר זה ולא אכביר כאן מלים לתאר את מסוכנותה הגדולה. נכון לבוקר זה של ה-21 בדצמבר, נגיף זה הדביק ברחבי העולם 77,223,121 בני-אדם, ומתו ממנו 1,700,679 איש ואישה מתוכם. זו מגפה קשה ומאיימת של ממש, ואיננו רואים עדיין את סופה, למרות שאתמול החלו בחיסונים נגד הנגיף.

יש עוד מגפות שלא עמדנו עליהן הפעם, Zika ו-Ebola ועוד, מה שמדגיש עד כמה האדם המתוחכם בן זמננו אינו מחוסן בפני חיידקים או נגיפים מאזורים שכוחי-אל, בסין או באפריקה. ואולי זו סיבה טובה לנסות ולהתיישב בירח, במאדים ובכוכבים רחוקים אחרים, שהם נטולי חיידקים ונגיפים…..עדיין.

בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע.
03/01/2021

   לקריאת כל הכתבות של פרופ’ בן-עמי סלע לחץ כאן
אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים