חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

על הנפש – התמודדות עם מציאות בלתי רצויה. חלק א`

אהבתם? שתפו עם חבריכם

על הנפש – התמודדות עם מציאות בלתי רצויה

חלק א`

התחלנו במסע לשיפור איכות חיינו על ידי הבנת הנפש, והבחנה באם יש צורך בשינויים על פי סדר עדיפויות אישי (פרק א`) התמקדנו בתהליך הבחירה (פרק ב`).

שיפור איכות החיים עובר דרך מודעות עצמית. כל אחד בדרך שלו לגילוי המודעות העצמית שלו. הביטוי מודעות עצמית קיבל פרסום רב מאחר והוא מאד אופנתי בעידן החדש. כל יום אני פוגשת אנשים אשר מספרים לי על מסעם בשבילי המודעות העצמית. מי על ידי מדיטציה בשיטה כזו או אחרת, מי בשיחות עם מטפלים, כל מיני מטפלים בכל מיני תחומים, מי בשיחות עם עצמו, מי בפורומים למיניהם, מי בהודו ומי במרחבי אוסטרליה או בחופי סיני.

אך, אני מזכירה לכם שאת עצמכם אתם לוקחים, לכל מקום. אז לפני שאתם נוסעים אלפי קילומטרים לגילוי העצמי אני מציעה לרדת רק כמה סנטימטרים, כי לא בכדי אומרים חז”ל “בוחן כליות ולב”. אז תבחנו קודם לעצמכם כליות ולב. כליות ולב לא בתפקודם בגוף לב=משאבה, וכליות=מסנן ומטהר, כי אם מרכזי אנרגיה מווסתים ומפעילים.

ועוד דבר לתשומת לבכם. ריבוי העצמיים. כי עצמי אחד מתפקד כהורה, ועצמי אחר מתפקד כבן/בת להורה, ועצמי אחר מתפקד בעבודה, ועצמי אחר מתפקד בחברה, ועצמי אחר כבן/בת זוג. במילים אחרות האני “מחליף כובעים” ככל שהוא מרבה בתפקידים. ואין חפיפה בין התפקידים. כל פעם אני מגלה בעצמי, עצמי אחר המתפקד אחרת, לפעמים אף אני מפתיע את עצמי. ועוד ידי נטויה, ככל שאתנסה בחוויות חיים, אגלה פנים חדשים בעצמי.

בעבורי מודעות עצמית, זה יישום האמרה הרשומה בשער במקדש אפולו בדלפי שביוון . “דע את עצמך, כי אז תדע את אלוהיך ואת היקום”. הכל בתוכך. אם אתה מכיר/יודע את עצמך, הכל פתוח לפניך. כי אתה אינך אלא חלק מזערי מהיקום, עשוי מאותם החומרים, ולכן מגיב ופועל כחלק אינטגראלי, ממנו או אתו. לא ניתן להפריד בינך ובין היקום. תלות מוחלטת זה בזה. אך אני לא רוצה ברגע זה להרחיב בנושא זה, כי אפשר למלא ספר. אני בטוחה שאתם תבינו את כוונתי אם רק תעמיקו קצת במחשבה.

בגוף מטפל רופא גוף, בנפש מטפל רופא נפש, ועל הנשמה….לא נדון כאן.

אני טוענת שבעצם האדם הוא המטפל בכל. כי אחרי לכתך לרופא כי חשת בקלקול שהוא בגופך, אם לא תיקח את התרופה אשר הרופא רשם לך, לא נעשה דבר. אז? אתה מטפל בגופך על ידי הרפואה. כאשר אתה מזהה קלקול בנפש, עליך לטפל גם בכך. רק שהסימפטום יותר קשים לאבחון. כי הכאב ותופעות תחלואי הנפש עמומים ומעורפלים יותר. לכן אין כמו האדם בעצמו, כאשר אתה כנה עם עצמך לזהות ולהתחיל ברפואה לנפש. אתה יכול להיעזר ברופא נפש על מנת לאבחן. אך היישום ? באחריותך הבלעדית. זו מודעות עצמית בעבורי. לדעת מה טוב לי ומה לא, לראות את המציאות הסובייקטיבית שלי בצורה האובייקטיבית ביותר ולפעול. ומהי פעולה במקרה הזה אם לא על ידי מודעות עצמית? אבחנו, זהינו, מתחילים לטפל. עברנו תהליך של בחירה. לפני שניגשים לשינויים עצמם, עלינו לעבור עוד שלב. לשלב הזה נקרא התמודדות. התמודדות עם מציאות בלתי רצויה.

התמודדות עם מציאות בלתי רצויה

ה` תן לי את הכוח לשנות את הניתן לשינוי
את הסבלנות לחיות בשלום עם מה שאי אפשר לשנות
את התבונה להבחין בין השניים!!!

אין חדש תחת השמש, כתוב בספר קהלת. כמה נבון! אינני מתכוונת לבוא ולגלות לכם את אמיתות החיים, או לעשות לכם שינוי מהותי בחיים דרך דבריי בנגיעת מקל קסמים. כל
כוונתי , דרך הכשרתי, להזכיר לכם דברים שאולי שכחתם. להעביר את הטוש הזוהר על חלקים מסוימים על מנת להבליט דברים שלבטח הנכם יודעים אך לא תמיד מתייחסים. להגיד לכם ששינויים קטנים מניבים רווחים גדולים.

המציאות היא נתון שעמו עלינו לחיות. אם היא מחייכת אלינו – נחייך אליה בחזרה. אך מה קורה כאשר זה לא כך? ננסה לבחון את דרכי ההתנהגות וההתמודדות שלנו עם מציאות בלתי רצויה.

מציאות בלתי רצויה מתאפיינת בשני מישורים בעיקר :
מצב בלתי רצוי: כלכלי, מוות ואובדן, בריאות לקויה, מלחמה, אבטלה…

מערכת יחסים לקויה: בין בני זוג, בין הורים לילדיהם, בין ידידים במקום העבודה, בין חברים או שכנים …

על פי המודל האדלרייני, מבית מדרשו אני באה, יש בידינו שני כוונים על מנת להתמודד עם מציאות בלתי רצויה.
לקבל את המציאות משמע ללכת עם המציאות
לא לקבל את המציאות משמע ללכת נגד המציאות ולהילחם במציאות זו.

בכל אחד מהכיוונים שתי אופציות , בסך הכל 4 אפשרויות שונות שביניהן אנו בוחרים את דרכנו. כל אחת מן הדרכים , וזאת חשוב לזכור, נושאת רווח אך גם דורשת מאתנו מחיר. כמו בכל דבר בחיים. עניין של רווח והפסד.
הרי לא סתם אנחנו אומרים שלכל מטבע 2 צדדים.

אפרט בכתבה הבאה שתוצג שבוע הבא…

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים