חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

על היבטים בלתי רצויים של השימוש בסטרואידים אנבּוֹליים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

על היבטים בלתי רצויים של השימוש בסטרואידים אנבּוֹליים

חלק א`
פרופ` בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לביוכימיה קלינית, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

בעידן המודרני בו יותר אנשים מנסים להיות חסונים, שריריים וחזקים יותר, לעתים תוך שימוש בתרופות או הורמונים או צמחי מרפא, כדאי לעצור לרגע, ולברר מה המשמעויות הרפואיות הפחות ידועות של טיפולים אלה, בטווח הקצר או הארוך. ודומה שאם כי מרב העניין התמקד תחילה בספורטאי-צמרת אפופי תהילה, והאפשרות ששיאיהם וניצחונותיהם הושגו תוך שימוש בחומרים פרמאקולוגיים אסורים, תופעה זו הולכת ומתפשטת בקרב מגזרי אוכלוסייה צעירה, לאו דווקא ספורטאים תחרותיים. וכדאי להתחיל דווקא בכותרות שעשה בחודש יוני 2003 חומר סטרואידי-אנבּולי סינטתי המכונה THG או tetrahydrogestrinone, המשֻווק על ידי חברה בקליפורניה בשם BALCO, שהתמחתה בעבר בייצור תרופה המורכבת מאבץ ומגנזיום שנועדה להעלות את ריכוזו בדם של טסטוסטרון, ההורמון הזכרי. אנשי BALCO טוענים ביחס ל-THG שאין מדובר בסטרואיד על פי ההגדרות הכימיות המקובלות, יתרה מכך THG לא ניתן היה לגילוי בבדיקות השתן המקובלות שנוהגים להפתיע בהם ספורטאים באירועי ספורט נחשבים כאליפויות עולם באתלטיקה, אולימפיאדות או מרוץ האופניים היוקרתי, טור דה-פראנס. והסתבר ש-THG התחמק מעיניהם הבוחנות של אנשי מעבדה המשתמשים בטכנולוגיה של גז-כרומטוגרף מס-ספקטרומטר, בה ממצים את החומרים מהשתן, מייבשים אותם, ושוב חושפים אותם לטיפול בחום, וכל אלה גורמים להתפרקות THG באופן שמנע עד כה את זיהויו. ואמנם, THG הוא מה שמכנים designer steroid או סטרואיד טבעי שהוכנס בו שינוי כימי, המשנה במעט את תכונותיו, ואשר כמוהו ניתן לסנטז כמעט ללא הגבלה. ואם המטרה למצוא הורמון אנדרוגני סינטתי, הדומה בתכונותיו לטסטוסטרון, כל שצריך הוא להתחיל ממבנה ארבע טבעתי המשותף לחומרים רבים כגון טסטוסטרון אך גם כולסטרול, ולהתמיר אותו על ידי הוספת שיירי-קצה, כגון אטומי מימן, או שיירי הידרוקסיל, או קבוצות מתיל ועוד.

אך למרות טיעוני חברת BALCO, נמצא ש-THG דומה מאוד במבנהו לשני סטרואידים-אנבולים סינטתיים, trenbolone ו-gestrinone, שנאסרו על ידי מוסדות הספורט לשימוש על ידי אתלטים, ואכן THG הוא למעשה מוליקולת gestrinone שנוספו לה 4 מוליקולות מימן ובכך לכאורה הִסְוו את החומר הסטרואידי המקורי. ידוע ש-trenbolone היא תרופה וטרינרית שמשתמשים בה חוואים ומגדלי בקר כדי להגדיל את מסת השריר של פרים בעדר המיועדים לשחיטה, ולהבדיל-השתמשו ב-trenbolone ספורטאים וסתם חובבי גוף שרירי הידועים כ-body builders, להעצים את ממדי גופם, וזאת למרות שיש לה מספר תופעות לוואי רעלניות. התרופה Gestrinone נמצאת בשימוש לטיפול במחלת ריריות הרחם-endometriosis. גילוי עקבות THG בשתן של ספורטאים התאפשר על ידי טכנולוגיות זיהוי עדינות יותר שפותחו על ידי Don Catlin במעבדת הזיהוי האנליטי של הועד האולימפי ב-UCLA. וכך, לפתע פתאום התגלה THG בדגימות שתן של גדול חובטי הבּייזבּוֹל בימינו, Barry Bonds, שהכל השתאו לנוכח שריריו ההולכים ותופחים ומשתרגים לנגד עינינו משנה לשנה, ובהתאם עוצמת חבטותיו; ו-THG נמצא אצל מריון ג`ונס, האצנית הגדולה מכולן ב-5 השנים האחרונות ואצל בעלה שיאן העולם בריצת 100 מטרים, טים מונטגומרי; ודוֵוֵין צ`יימברס אלוף אירופה במאוצים שנראה כמתאגרף אדיר שרירים ולאו-דווקא כאצן גמיש ודק גזרה, הושעה מכל פעילות לשנתיים על שהתגלה THG בדגימות השתן שלו. התגובה הטבעית של גיבורי מסלול אלה הייתה כמובן הכחשה: כולם התייחסו למוצרי חברת Balco כאל תוספי מזון, או כאל אמצעים להפגת המתח לפני תחרויות רבות יוקרה. ויש בסיפור THG המשך טבעי למלחמה שמנהל הוועד האולימפי הבינלאומי בשימוש בסמים ותרופות ממריצות, שנאסרו לשימוש החל מהמשחקים האולימפיים במקסיקו סיטי בשנת 1968. למעשה, החשיפות הראשונות של ספורטאים הנוטלים סמים אסורים להגביר את עוצמת גופם, התפרסמו באולימפיאדת מינכן בשנת 1972, בה נחשפו 7 ספורטאים בעיקר מתחום האתלטיקה הכבדה, כהרמת משקלות. מאז, למעלה מ-30 שנה תופחת רשימת החומרים שנאסרו לשימוש על ידי ספורטאים והיא כבר כוללת כמה עשרות הורמונים, חומרים ממריצים (stimulants) או חומרים מְשַתנים (diuretics). וכך נוכחו לדעת לאורך שלושה עשורים שספורטאי-צמרת ינסו כל אמצעי להגביר את עוצמת שריריהם החל מתרופות נידחות ובלתי צפויות וכלה בהורמון הסטרואידי האנבולי הנפוץ ביותר בשימוש-טסטוסטרון. לעיתים, בורותו של הספורטאי בתחום הרפואה, הביאה אותו לצריכה של חומרים מסוכנים של ממש. לדוגמה, חברת התרופות Wyeth החלה משווקת בשנת 1966 את הסטרואיד הסינטתי Norboletone, שיועד במקור לצריכה על ידי ילדים נמוכי קומה כ”מגביר ומזרז צמיחה לגובה”. עד מהרה נוכחו בהשפעות רעלניות משניות שלו, שהביאו להסרתו אותו מן המדפים, ולמרות זאת עקבותיו ממשיכים להתגלות מדי פעם בבדיקות שתן של ספורטאים.

משאת נפשם של הספורטאים התחרותיים ברמה האולימפית או באליפויות עולם או במפגני ספורט יבשתיים מתוקשרים, היא להגביר את מסת השרירים, שתאפשר יצירת כוח, או עוצמת שריר “מתפרצת” בה תגבר האנרגיה שניתן להפיק מהשריר לפרצי זמן קצרים יחסית. הדבר משמעותי באותם ענפי ספורט תחרותי כמאוצים, קפיצות, שחייה, וכמובן ענפי האתלטיקה הכבדה כהרמת משקלות, זריקת דיסקוס, יידוי פטיש ודומיהם. לכן התפתו ספורטאים אלה להיעזר באמצעים תרופתיים שיגבירו את פעולת השרירים. דוגמה נפוצה יחסית הוא ההורמון אֶריתְרוֹ-פּוֹיֶאטין (EPO), המעודד את ייצורם של כדורי דם אדומות במח העצם. ההיגיון של ספורטאים הנוטלים הורמון זה, הוא להגדיל את מספר כדוריות דם אלה בדמם, כדי להגביר את אספקת החמצן שמובילות הכדוריות האדומות לשריר על מנת להמריץ את פעילותו. וכדי לא להיתפס כמי נוטלים EPO בתחרויות נחשבות, מנסים הספורטאים להערים על המעבדות האנליטיות לגילוי חומרים אסורים, בכך שמפסיקים את צריכת EPO כשבוע לפני מועד התחרות, שכן ניתן לגלות עקבותיו בשתן לא יאוחר מ-7 ימים מנטילתו. לעומת זאת ההשפעה הפרמאקולוגית החיובית של צריכת EPO על רקמת השריר נשמרת לתקופה ארוכה משבוע, ואמנם רבים מהספורטאים פנו לעזרת EPO במרוצת השנים. ואולי הדוגמא הבולטת ביותר בשנים האחרונות היא מקרהו של רוכב האופניים האיטלקי הנודע קרלוֹ פּנטָאני, הזוכה של מירוצי ג`ירו דאיטליה אחדים, ושיא הישגיו בזכייה בטור דה-פרנס בשנת 1998. פּנטאני היה צנום במבנה גופו באופן בולט בין רוכבי האופניים המקצועניים, וכינויו היה “נץ ההרים”, ויצאו לו מוניטין של מי שעיקר כוחו בקטעי הטיפוס ההרריים בהרי הפירנאים ששם הפגין עוצמת רכיבה מתפרצת שלא היו לה מתחרים. אך מעשה שטן דווקא באותה שנת זכייה בטור, נדגמו רוכבים רבים לנוכחות סמי המרצה בשתן, ופנטאני כמו גם רבים מרוכבי האופניים האיטלקים והצרפתים נתפסו בקלקלתם. פנטאני נאלץ להודות בצריכה של ההורמון EPO מזה שנים, והושעה מתחרויות למשך שנתיים. הוא אמנם ניסה בתום ההשעיה לחזור לסבב התחרויות, ללא הצלחה, ונראה שאולי הוא חב את תהילתו ל-EPO, ובלעדי ההורמון לא היה זה אותו פנטאני. והסיפור אף הסתיים בטרגדיה של ממש: ב-14 לפברואר 2003 נמצא פנטאני בן ה-34 ללא רוח חיים, ובחדרו שלל תרופות להמרצה ונוגדי דיכאון למיניהם. תרופות אסורות הביאו לו את התהילה, אך גם הביאו למותו.

הבה נכיר מקרוב את הסטרואידים האנבוליים. ההורמון הבולט בהם המיוצר בגוף הוא טסטוסטרון, ששתי השפעותיו בגוף הן: השפעה אנבולית העוזרת לבניית השריר והשפעה אנדרוגנית האחראית להתפתחות המאפיינים הזכריים כשיער הגוף והפנים, והקול העמוק. הסטרואידים האנבוליים שנוטלים הספורטאים, הם תוצרים סינטתיים בהם משנים את תכונות טסטוסטרון הבסיסיות, במטרה להגביר בהם את ההשפעות האנבוליות, ולהמעיט ככל האפשר את ההשפעות האנדרוגניות של ההורמון. אך כפי שמסתבר לא ניתן להפריד בין שתי הפעילויות האלה של טסטוסטרון. הטיפול הרפואי השגרתי בהורמון ניתן ברך כלל כטיפול משלים לאלה הלוקים בחסר טסטוסטרון, לעזור לחולי איידס בשלב מחלה בו יש דלדול רקמת שריר (muscle waste), וכן מטפלים בטסטוסטרון בסוגים נדירים של אנמיה.

הסכנה בצריכה של סטרואידים אנבוליים במינונים גבוהים מדי על ידי ספורטאים, מתבררת לאחרונה בהסתמך על תופעות לוואי שאינן מוכרות בדרך כלל משימוש בהורמון במינונים המקובלים. בין השאר יכולים להתפתח בגברים הצורכים סטרואידים אנבוליים התפתחות מוגזמת של החזה, התקרחות, התכווצות האשכים, טון דיבור גבוה יותר, ואף פגיעה בפוריות. נשים הצורכות סטרואידים אנבוליים עלולות ללקות בקול עמוק יותר, בשעירות גוף מופרזת, בהתקרחות, הגדלת הדגדגן והגברת התיאבון. תופעות לוואי העלולות להופיע בשני המינים משימוש בסטרואידים אלה מגוונות ובהחלט לא זניחות. מדובר באפשרות הופעה בולטת של “פצעי בגרות” (acne), אי סדירות של פעילות הכבד וסרטן הכבד, עלייה בכולסטרול “הרע”-LDL ובמקביל ירידה ברמת הכולסטרול “הטוב”-HDL, התנהגות אגרסיבית, תוקפנית או אף אלימה, הפרעות פסיכיאטריות כמו דיכאון וכן פיתוח תלות בתרופות אלה.

יש מספר ניכר של סטרואידים אנבוליים שמצאו להם אחיזה אצל ספורטאים, אך כפי שנראה בהמשך, גם בקרב אוכלוסייה צעירה שאינם עוסקים דווקא בספורט תחרותי. מתוך אלה נציין כאן את המוצרים הבאים:

nandrolone שם מותג Durabolin
oxandrolone נמכר כ-Oxandrin
oxymetholone משווק כ-Anadrol
stanozolol שם מותג Winstrol
metandienone מוכר כ-Dianabol
methyltestosterone נמכר כ-Android
ו-dehydrochlormethyltestosterone שם מותג Turinabol

הורמון סטרואידי חשוב נוסף הוא-Androstenedione, המוכר יותר כ-Andro, הורמון המיוצר על ידי בלוטת יותרת הכליה (אדרנל), וכן בשחלות ובאשכים. הורמון זה משמש כקודמן, המותמר באופן נורמאלי לטסטוסטרון ולאסטרדיול בגברים ובנשים. רוב הטסטוסטרון בגבר נוצר על ידי האשכים, אם כי הוא נוצר בכמויות קטנות יותר בבלוטות האדרנל בשני המינים, וכן בשחלות בנשים. טסטוסטרון אחראי כמובן לשעירות הגוף או הפנים, לקול הגברי הנמוך, למסת השרירים הגדולה יותר ולמאפיינים זכריים נוספים. היצרנים של Andro מבטיחים ששימוש בתוצר זה יגביר בגוף את יצירת טסטוסטרון, ולכאורה יאפשר לאתלטים להתאמן קשה יותר, תוך התאוששות מהירה יותר מעייפות השרירים. אך ממצאים מהעת האחרונה מעידים על כך ש-Andro אינו מגביר למעשה את רמת הטסטוסטרון, ושהשרירים אינם מתחזקים מצריכת Andro. בדרך כלל ניתן לקבל כמויות קטנות של Androstenedione במאכלי בשר ואף בצמחי מאכל אחדים. אך כמובן שהטבליות והכמוסות המכילות Andro והנמכרות לצרכנים, מכילות הורמון זה באופן מרוכז שעלול להביא לתופעות לוואי לא רצויות. בגברים עלול להיגרם כיווץ אשכים וייצור מופחת של תאי זרע, אקנֶה, חזה מוגדל, ואילו בגברים כמו גם בנשים צריכת Andro עלולה להפחית מרמת כולסטרול-HDL. המשך הסקירה על המשמעות הפחות מוכרת של צריכת תרופות לשיפור הביצועים גופניים, ונתונים על מגזרי אוכלוסייה הצורכים מוצרים אלה, מחוץ לעולם הספורט, בכתבת ההמשך.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים