חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

על החיסון של ילדים בני 5-11 שנה כנגד COVID-19: על סף גל חדש של סרבנות הורים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ (אמריטוס) בן-עמי סלע, מנהל בדימוס של המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר, וחבר (בדימוס) בחוג לביוכימיה קלינית וגנטיקה, פקולטה לרפואה ע”ש סאקלר , אוניברסיטת תל-אביב.

 

ב-29 באוקטובר, ה-FDA התיר במסגרת “סמכות חירום” את השימוש בחיסון mRNA COVID-19 של Pfizer-BioNTech לילדים בני 5-11 שנה, והמרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) באטלנטה המליץ אף הוא על חיסון זה ב-2 בנובמבר. בארה”ב, 28 מיליון ילדים בקבוצת גיל זו יהיו ראויים מכאן ואילך לחיסון כנגד הנגיף הסורר, שכן יתרונותיו של החיסון ברורים: הוא מגן על הילדים, ומפחית את התפשטות הנגיף לבני המשפחה ולקהילות.

 

הבטיחות והיעילות של חיסון ילדים כנגד COVID-19:

ניסויים קליניים של החיסון הידוע כ-BNT162b2, הישרו תגובה חיסונית חזקה בקרב הילדים המחוסנים. הניסוי המקורי כלל 2,268 בני 5-11 שנה, כאשר 1,518 מתוכם קיבלו בהפרש של שלושה שבועות 2 מנות חיסון של 10 מיקרוגרם של mRNA (בערך שליש ממינון החיסון המקובלות במבוגרים). יתר 750 הילדים בניסוי זה קיבלו חיסון דמה (פלצבו).
המחקר בחן את בטיחות החיסון, את רמת הנוגדנים המנטרלים את הנגיף, ואת יעילות החיסון בתקופת 2 החודשים לאחר מנת החיסון השנייה.
לפי דרישת ה- FDA, התווספו 1,591 ילדים נוספים שחוסנו, היו במעקב של של עד שבועיים וחצי לאחר מנת החיסון השנייה למעקב אחר תופעות לוואי מידיות.

 

חברת Pfizer-BioNTech דיווחה על שיעור יעילות של 91% כנגד מחלה תסמינית של COVID-19, כאשר 16 ילדים בקבוצת הפלצבו נמצאו חיוביים להדבקה בנגיף, ורק 3 ילדים שחוסנו עם תכשיר BNT162b2 נמצאו חיוביים.
הניסוי לא מצא אף לא מקרה אחד של מחלה חמורה, של אשפוז או של תמותה בקרב הילדים המחוסנים, ובאותם שלושה מקרים חיוביים התסמינים היו מתונים יותר.
תופעות הלוואי בקרב הילדים שחוסנו היו דומות לאלו שהתגלו בחיסון של ילדים מבוגרים יותר או בקרב מבוגרים, הן בתדירות התופעות הללו, או בחומרתן וכללו כאב במקום ההזרקה (ב-71% מהמחוסנים), עייפות (ב-39.4% מתוכם), וכאבי ראש ב-28% כתוצאה מהחיסון.
ניסוי זה לא גילה תופעות לוואי חמורות יותר כגון מיוקרדיטיס או פריקרדיטיס שנמצאו בגברים צעירים בני 18-25 שנה לאחר החיסון. הסיכון הלבבי בקרב נערים בגיל העשרה (teenaged) נמצאו בקרב 180 מתוך מיליון (0.018%) מחוסנים בני 12-15 שנה, ובקרב 200 נערים מחוסנים מתוך מיליון (0.02%) בני 16-17 שנה. נראה אם כן שמדבר בחיסון בטיחותי ביותר.
החיסונים ייארזו בבקבוקונים קטנים יותר מאלה המקובלים בחיסון מבוגרים, כדי להפחית את כאב ההזרקה, וניתן יהיה לאחסן את בקבוקי החיסון בקירור רגיל.

 

היתרונות של חיסון ילדים צעירים:

מחלה חמורה נמצאה בלתי שכיחה בלמעלה מ-6 מיליון ילדים שנמצאו חיוביים לנגיף SARS-CoV-2. במדינות שונות בארה”ב התחלואה הקשה, האשפוז ואף תמותה, נמצאו ב-0.2-1.0% ממקרי ההדבקה במדינות מסוימות, אך לא עלו על 0.00-0.03% במדינות אחרות.
עד 4 באוקטובר 2021, נרשמו בארה”ב סך של 5,217 מקרי תסמונת דלקתית רב-מערכתית, וכן נרשמו 46 מקרי מוות בילדים אלה.
הסיכון של מחלה חמורה ומוות גדול יותר בילדים בני 10 שנה ומעלה. למרות שאחוז התחלואה הקשה בקרב ילדים נמוך, ככל שיגדל מספר המודבקים בנגיף, כך גם יגדל מספרם של ילדים עם מחלה קשה.
לפחות 1.9 מיליון ילדים בני 5-11 שנה נדבקו עם SARS-CoV-2, ו-8,300 מתוכם אושפזו, בערך שליש מהמאושפזים נזקק לטיפול נמרץ (Havers בדו”ח על Epidemiology of COVID-19 children aged 5-11 years שפרסם CDC ב-29 באוקטובר 2021). כמעט 100 ילדים עם מחלה קשה נפטרו, מה שהופך את COVID-19 לתרחיש שהוא בין המובילים לתמותת ילדים בקבוצת גיל זו.
שיעורי האשפוז בקרב ילדים בני 5-11 שנה גבוהים פי שלושה בקרב שחורים, היספאנים, ואינדיאנים, מאשר בקרב ילדים לבנים בארה”ב.
נתונים מקרב בני-נוער שם, מצביעים על כך שהחיסון עם BNT162b2 בילדים בני 5-11 שנה, ימנע את רוב האשפוזים ומקרי המוות Olson וחב’ ב- Morbidity & Mortality Weekly Report מאוקטובר 2021).
למרות שמחקרים בילדים לא בחנו האם החיסון מפחית את ההדבקה של אחרים עם הנגיף, נתונים ממחקרים במבוגרים שחוסנו מנבאים שילדים מחוסנים ישחררו לאוויר כמויות קטנות יותר של נגיף, והם יהיו מדביקים למשך זמן קצר יותר. לפיכך, החיסון של בני 5-11 שנה, יפחית את ההדבקה בתוך המשפחה, בבתי הספר, בגני הילדים ובקהילה.

 

האם החיסונים כנגד COVID-19 יאבטחו ילדים ובתי ספר?

ההשפעות של פנדמיה על מערכת החינוך של ילדים היו חמורות בארה”ב, עם למעלה מ-2,000 בתי-ספר סגורים, ומיליון תלמידים שסבלו מכך בתקופה הקצרה שבין 2 באוגוסט ו-8 באוקטובר 2021.
לימוד מרחוק בזום, היה כרוך בהחמרת הקיפוח האתני והסוציו-אקונומי במשפחות נטולות מחשבים והחמיר גם את שיעורי הדיכאון והדאגנות בתלמידים מרותקים לביתם שחשו קיפוח ברמת הלימודים ובהישגים העתידיים שלהם.
חיסון תלמידים מבטיח את הרציפות החינוכית שלהם, בנוסף לאמצעים אחרים כמו עטייה מוקפדת של מסכות פנים, אוורור יעיל של הכיתות, ובדיקות מתמידות של חברים ללימודים שאינם מחוסנים.
אמצעים אלה יסייעו למשפחות המודאגות שמא ילדיהם ידבקו בנגיף במוסדות החינוך או בפעילות הילדים בשעות אחר הצהריים. חיסון ילדים עשי להפחית את משך הזמן של ילדים הנמצאים בבידוד לאחר שנחשפו לילדים ומבוגרים מודבקים בסביבתם הקרובה.

 

חיסון מנדטורי של תלמידים:

נכון להיום, כל המדינות בארה”ב דורשות חיסון לילדים כתנאי לכניסתם לבתי הספר, אך רק במחוז לוס אנג’לס יש דרישה כזו בילדים בני 12 שנה ומעלה.
קליפורניה הודיעה על חיסון חובה בילדים מגיל הגן עד לאלה בני 18 שנה.
ישנן סיבות טובות לדחות כרגע חיסון מנדטורי כזה, עד למתן רישוי מלא של ה-FDA לחיסון זה לאחר נתוני בטיחות לפרקי זמן ארוכים יותר.
ה-Kaiser Family Foundation ערך ברחבי ארה”ב סקר בקרב 219 הורים, ומצא שרק 59 הורים (27%) הודיעו שהם ירשו לחסן את ילדיהם בני 5-11 שנה באופן מיידי, 72 הורים (33%) הודיעו שהם “ימתינו עד להחלטה”, ו-66 הורים (30%) הודיעו שלא ירשו לחסן את ילדיהם.
למרות שילדים ובני נוער בני 12-15 שנה היו ראויים להתחסן החל מחודש מאי 2021, פחות ממחציתם חוסנו במלואם (47%).
ציווי מנדטורי על חיסוני חובה בילדים בני 5-11 שנה, עלול לגרום לתגובה חריפה לא רק בהתחסנות כנגד COVID-19, אלא גם בחיסוני ילדים אחרים כנגד חזרת, חצבת ואדמת. לכן חיוני לבנות אמון בציבור ובהורים על חיוניות חסון בכלל וקורונה בפרט.

 

מה נותר עדיין בלתי ידוע בקשר לחיסוני ילדים כנגד COVID-9?

מספר שאלות נותרו ללא תשובה באשר לחיסונים אלה בילדים, כולל לאיזה פרק זמן החיסון יעניק הגנה מפני הנגיף, והאם ילדים צעירים יזדקקו לחיסוני booster, בעיקר כיוון שהם צפויים לסיכון נמוך יותר של תחלואה קשה.
מחקרים קליניים על בטיחות ויעילות החיסון כנגד COVID-19 נמשכים לילדים מאוד צעירים גילאי 2-5 שנה, ובקרב תינוקות בני 6 חודשים עד שנתיים.
חברת Moderna מתכוונת בחודשים הקרובים להגיש ל-FDA בקשה לאישור חיסון mRNA שלהם לילדים צעירים במיוחד.

 

בניית אמון:

האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים ואיגוד רופאי המשפחה שם, ממליצים כיום על חיסון ילדים בני 5-11 שנה. אך הציבור בחלקו הלא מבוטל חלוק באשר לחיסון הילדים נגד COVID-19. יש צורך לבנות אמון בכך שחיסון ילדים לא רק יגן עליהם ועל בני כיתתם, אלא אף על משפחותיהם ועל מסיבת המגורים שלהם. נראה שזה עדיין מוקדם לחייב בני 5-11 שנה כתנאי להרשות כניסתם לגני הילדים ולבתי הספר כיוון שהניסויים בילדים היו בהיקף נמוך, והם חייבים להיות משודרגים בתחום הבטיחותי ולאורך זמן ארוך יותר.

 

בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע.
07/11/2021
לקריאת כל הכתבות של פרופ’ בן-עמי סלע לחץ כאן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים