חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

על הזדקנות העור ומניעתה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

על הזדקנות העור ומניעתה

ד”ר רוני וולף – פרופ` חבר קליני לדרמטולוגיה מנהל היחידה לרפואת עור במרכז הרפואי קפלן

תהליך ההזדקנות
מבחינים בשני סוגי הזדקנות העור: ההזדקנות ה”טבעית” או הכרונולוגית הקשורה בגיל האדם והזדקנות עקב חשיפה לקרני על­סגול (UV) של השמש. יש לציין שכ­ 80% מהזדקנות העור, כולל הקמטים העמוקים, הכתמים וסרטני העור, קשורים בקרינת השמש ורק כ­20% קשורים בהזדקנות ”טבעית”. קרני UV גורמות לעור שיהיה עבה ומחוספס, בעל שכבת קרן עבה, לא אחיד מבחינת פיזור תאי הפיגמנט ולכן צבעו לא אחיד וכתמים חומים מפוזרים בו. קרני UV פוגעות בכל תפקודי העור מערכת החיסון המגנה עלינו מפני זיהומים, יכולת העור לשמש מחסום בפני מעבר מים (תפקידו העיקרי), יכולת התחושה, ויסות החום ועוד. רוב השינויים הקשורים בקרני השמש, מתרחשים דווקא בשכבות העמוקות יותר של העור, בשכבת הדרמיס. השמש מרסקת את סיבי הקולגן ואת הסיבים האלסטיים והופכת אותם לחומר גרגירי וחסר תועלת. עקב כך העור מאבד מחוזקו ומגמישותו וזה מתבטא בקמטים עמוקים ובצניחת העור. גם כלי הדם הקטנים של העור נפגעים ונעשים שבירים ולכן נוצרים שטפי דם עם כל מגע, לחץ או חיכוך. ההזדקנות שאינה קשורה בשמש גורמת לעור להיות דק יותר, פגיע, יבש, גמיש פחות ונוקשה יותר.

לחות העור וחשיבותה

יובש העור הוא אחד הסימנים החשובים של ההזדקנות הן הכרונולוגית הן הקשורה בקרני UV. לחות העור (כלומר כמות המים שבו) חשובה משני טעמים עיקריים :

א. היא קובעת במידה רבה את תכונות העור, את מראהו, חלקותו, אחידות הצבע והמרקם שלו, גמישותו ועוביו. עור יבש נראה מחוספס, שברירי, עוביו ושטח פניו בלתי אחידים, סדוק ומכוסה בקשקשים. ואילו עור לח נראה חלק, מבריק, קטיפתי, עדין
וגמיש.

ב. מראה העור מושפע מגורמים רבים, רובם תורשתיים ואינם ניתנים לשליטה בידי האדם. ואילו לחות העור היא גורם שניתן להשפעה באמצעים מלאכותיים ומכאן חשיבותה. כשהעור יבש מדי הוא מאבד מיכולתו להגן ביעילות מאיבוד נוזלי הגוף ומחדירת חומרים מזיקים מבחוץ ­שני תפקידיו העיקריים. עור יבש מאבד מחוזקו ונעשה פגיע יותר ואף נוטה לגרד. עור יבש אינו היפוכו של עור שמן אלא היפוכו של עור לח! יש שהעור נראה שמן, רך ומבריק בשכבתו החיצונית, אבל למעשה אין בו לחות מספקת ­ מצב האופייני לסבוראה של העור (עור שמנוני).

מהו קרם לחות ובמה חשיבותו ?

קרם לחות הוא אחד החומרים הקוסמטיים החשובים והמועילים ביותר המשפיע על אחד הגורמים העיקריים המקנים לעור את מראהו ואת תפקודו התקין והנתונים להתערבות חיצונית של האדם ­לחות העור ומניעת התייבשותו. לקרם לחות יש לעתים חשיבות רפואית במחלות עור הקשורות ביובש, לדוגמה קשישים שעורם נוטה להתייבש, להיסדק ולגרד. אמנם השפעתו זמנית בלבד ואין בה כדי להביא לידי שיפור קבוע או לבטל ולעכב את סימני ההזדקנות לאורך זמן. אולם ערכה רב ביותר במראה שהיא מעניקה לעור. מכאן שהשקעה בקרם לחות היא כדאית, משתלמת ונושאת פירות!

עצות לבחירת קרם לחות ולמריחתו

א. מידת הלחות שמספק החומר, מראה העור אחרי המריחה ובעיקר אורך זמן פעילותו הם הבחנים החשובים ביותר בבחירת קרם הלחות. מבחינות אלה יש הבדלים רבים בין קרם אחד למשנהו ולפיהן יש לבחור בקרם המתאים.

ב. כמות השומן בחומר חייבת להתאים לעור המטופל ולתנאי הסביבה. כל החומרים מכילים רכיבים שומניים ורכיבים מימיים או מים, אך הם שונים זה מזה מבחינת היחס בין הרכיבים. עור יבש, זקן ופגוע זקוק לבסיס שמן יותר מהנדרש לעור צעיר ורענן. כשלחות האוויר נמוכה נדרש בסיס שיכיל רכיבים שומניים אוטמים ומגנים, ואילו באזור לח תגרום אטימה גבוהה מדיי לגירוי ולפצעונים. אין קרם שמתאים לכל סוגי העור!!!

ג. חברות קוסמטיקה מתהדרות בחומרים (שמן חורפן, רכיבי שליה, מזון מלכות) שתפקידם כביכול ”להזין” את העור. אך אי אפשר להזין את העור מבחוץ! אין שום הוכחה שוויטמינים! חלבונים, אנזימים ושאר חומרים ”חשובים” חודרים לעור
ומזינים אותו.

ד. חשוב לדעת שחומרים טבעיים אינם בטוחים יותר מחומרים מלאכותיים. בטבע קיימים חומרים רבים שהשמתם בעור איננה רצויה ואף מזיקה.

ה. חומרים היפואלרגניים אינם בהכרח טובים יותר מהחומרים הרגילים, אדרבה ­ כדי לעמוד בתקן של היפואלרגניות נדרש לוותר על רכיבים טובים, חשובים ומועילים, וזה מפחית מיעילות החומר ואינו תורם מאומה לרוב האוכלוסייה שאלרגיה אינה
נוגעת לה.

ו. אזור העפעפיים בעייתי במיוחד. מצד אחד מתגלים בו הקמטים הראשונים, ומצד אחר מדובר באזור רגיש המגיב בעוצמה לכל גירוי. הקרמים החדישים של ימינו איכותם מתאימה למריחה גם סביב העיניים בלי שיסבו נזק ואין מקום לקנות קרם מיוחד לעיניים.

ז. רצוי למרוח קרם לחות לאחר ניקוי יסודי של העור, בעודו לח וספוג במים.

באדיבות: “מכביתון” – מגזין הבריאות של מכבי שירותי בריאות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים